Králíkárna
Popis: aneb Jak se staví sen.. :-)
Kategorie: Králíci
Odkaz na článek: Vybrat vše
[url=https://malochov.cz/kb/viewarticle?a=36&sid=fa2ef36d601c4a3b7f2da7effdf95828]Články - Králíkárna[/url]
Po pár letech chovu králíků v králíkárně, která už byla součástí domu, kam jsem se přistěhovala jsem naznala, že je nejvyšší čas pořídit ušákům nové bydlení (a zároveň i ty nové ušáky
Ne že by současná králíkárna byla nějak zásadně špatná, sice měla nejlepší roky za sebou, ale protože to byla kvalitní práce, stále se v ní dalo chovat. Ale já chtěla víc místa, jiné rozvržení no a taky přeci jen na ní už místy zapracoval zub času (spíš zub králíků Prohlížela jsem fotky na internetu, hledala inspiraci, zároveň kreslila jakýsi svůj plán. Protože nejsem žádný grafik, tak mi stačil hodně obyčejný
A pak už jsem se mohla pustit do práce. Nařezat a nahoblovat trámky, namalovat a udělat dlaby (jako fakt je nebudu sekat dlátkem a sesadit základní kostru...
Další fáze byla udělat z toho tu králíkárnu, takže nahoblovat a nařezat prkna a začít to celé tvořit...
Po několika letech chovu jsem došla k závěru, že největším škůdcem v chovu králíků je...králík Takže je třeba neponechat nic náhodě a oplechovat vše, co uvnitř tvoří hrany.
Další nezbytnou součástí jsou jesle s bočním plněním, misky a evidence. V původní králíkárně byly jesle s plněním horním, na jednu stranu měly svoje výhody - většina králíků se v době čištění naučila do nich skočit a já tak měla volný prostor, ale nevýhodou bylo, že mnozí (zejm. mladí) v nich vysedávali co chvíli a močí a trusem tak znečišťovali seno.
Pohled na zadní stěnu, tu jsem dělala jako poslední. Někomu by se mohlo zdát zbytečné tolik krátkých prkýnek, když to jde udělat z menšího počtu dlouhých, ale já to tak dělala úmyslně u celé králíkárny. Pokud se totiž nějaké prkno časem poškodí, stačí vytáhnout vruty toho jednoho a vyměnit ho. Nemusím rvát ven dlouhý kus. Z téhož důvodu nevyrábím z palubek nebo stylem pero - drážka, protože vyprostit pak odněkud z prostředka jedno prkno je takřka nemožné (resp. ven ho ještě dostanete, ale dát tam nové.....)
A už se blížíme do finále...
Aby nám králíci neutekli, jsou samozřejmě potřeba dvířka. Takže opět pár nahoblovaných trámečků, udělat čepy, sklepnout na lepidlo a v rámečku nechat uschnout...a rámeček je na světě. Tak, už jen devět dalších..
Když jsem králíkárnu plánovala, rozhodla jsem se u větších kotců pro dvoje dvířka - klasická pletivová a pak ještě malá "plná", za kterými budou jesle na seno. Důvod byl jednoduchý - než si malí králíci zvyknout na "nacpávání" jesliček šustivým senem, tak se plaší jak myši. Uhlídat třeba osm chlupáčů, aby nějaký nevypadl z dvířek, bylo dřív dost o nervy (a někdy to taky nevyšlo..), proto jsem se rozhodla pro malá dvířka, která uhlídám naprosto s přehledem Takže dalších pár prkýnek, sklepnout na typle a lepidlo, pojistit svěrkou...a malá dvířka byla hotová.
Do rámečků "velkých" dvířek bylo samozřejmě potřeba přidat to pletivo. Co jsem rozhodně nechtěla byly "obyčejné" čtverečky, no sehnat obdélníčky bylo teda dílo.. Nakonec se podařilo, takže po nařezání na potřebné rozměry už zbývalo jen pomocí skobiček pletivo přitlouct k rámečkům..
A pak už nastala poslední fáze "vnitřních" prací, a to připevnit jesličky na seno, na panty zavěsit oba druhy dvířek, přidat zarážky a obrtlíky a do horního patra misky na krmení a vodu.
Jelikož bylo jednodušší udělat králíkárnu jako krabici, tedy neřešit sklon budoucí střechy, musela jsem ho samozřejmě vyřešit před položením té střechy Stačily na to "trojůhelníky" z masivního dřeva no a pak už klasicky latě (3) a plechy. Zadní přesah jsem nedělala velký, protože plech de facto pokračuje na střechu psích kotců, přední přesah pak tak akorát, aby pokud musíte jít krmit v dešti, vám nepršelo na hlavu :-)
A bylo hotovo!
Usazení na místo samozřejmě s "těžkou technikou" :blazen: (plaťák a "ještěrka"). Prvotní nátěr horkým olejem (jedlým) jsem po dvou letech vyměnila za Karbolineum, odstín ořech.
Na závěr pár technických dat - rozměrově jsem se musela vejít do tří metrů, aby králíkárna stála souběžně s rohem psího kotce - na dvůr se občas zajíždí autem, traktorem, couve s platoňákem se senem či slámou a nechtěla jsem riskovat, že mi mou krásnou stavbu nějaký "slabší řidič" sejme.. :blazen: No a protože jsem chtěla tři samice a jednoho samce, byly nutné čtyři kotce pro chovné králíky, ty se nacházejí v horním patře a mají rozměr 75x80cm (šířka x hloubka). Pro následný odchov pak mám v prostředním a spodním patře tři kotce o velikosti 100x80cm. Výška všech je pak 55cm. Pokud budu stavět další králíkárnu, určitě přehodnotím tu hloubku - ikdyž nejsem žádný mrňous, tak pokud se králík v horním patře namáčkne až dozadu na stěnu, tak na něj nedosáhnu. Řeším to "podestou" pod nohy a za až tak vážný problém to nepovažuji, ale přeci jen bych pro příště těch 10cm na hloubce ubrala.
Chov praktikuji tak, že po zjištění, zda je samice v říji a následném připuštění ji až do cca 20tého dne březosti nechávám v jejím horním kotci. Pak ji přesunu o patro níž do většího kotce, kde pak porodí a odchová mladé. V čase odstavu jen samici vrátím zpátky o patro výš do jejího kotce. Mladí králíci zůstávají tam, kde se narodili, pokud je jich hodně, tak je později rozdělím podle pohlaví, samce nechám tam a samice přesunu o patro níž. Pokud je králíků méně (max 5), tak je nechávám spolu a v případě, že se rozhodnu samici připustit dřív, než by byl předchozí vrh na porážku, přesunu je ve chvíli, kdy potřebuji kotec znovu pro samici, o patro níž.
Při čištění si králíka vyndám do přepravky, všichni se velmi rychle naučili, že když mám hotovo, jen přidržím přepravku u dvířek, otevřu a oni sami "vystoupí". Kdyby se ještě tak naučili i nastupovat, bylo by to super :)) Mladé králíky si dávám do přepravky, určené původně na drůbež, ty pak pochopitelně zase vracím ručně.
Dřív když jsem chtěla vědět, jak jsme na to s hmotností (ať chovných kusů, nebo odchovu), strkala jsem králíka do kbelíku a ten pak věšela na váhu. Bylo to nepraktické, králíkům se to nelíbilo a mě to nebavilo. Tak jsem na dětském bazaru koupila za 400 digitální váhu na kojence a je to paráda.
Přeji všem chovatelům, ať se jim s králíčky daří a pokud by se někdo inspiroval mou králíkárnou, budu jen ráda.