maloCHOV.cz

fórum pro hospodáře všeho druhu

Klíšťata a pastviny

Popis: aneb Je to problém?

Kategorie: Kozy

Odkaz na článek: Vybrat vše

[url=https://malochov.cz/kb/viewarticle?a=43&sid=9a415176a34178c36d8fea7347382514]Články - Klíšťata a pastviny[/url]

Pro řadu lidí je dnes klíště postrachem a důvodem, proč zůstávat ve městě, případně se v přírodě bát sednout si do trávy nebo se pohybovat jinde než po cestách. Nebezpečnost boreliózy a klíšťové encefalitidy nechci zlehčovat, jde mi jen o zamyšlení, jestli je takový panický strach před klíšťaty důvodný nebo přehnaný a jestli máme nějakou obranu proti tomuto hmyzu. Nemám na mysli očkování, ale jinou, přirozenější cestu.

Z dětství si pamatuji, že jsem klíště občas měla, jednoduše mi ho vytáhli a dál už nic. Nikdo mě nevyháněl z trávy a nikdo se klíšťat neděsil. K tomu všemu byl důvod. Klíšťat bylo méně a zřejmě nebyla tak infekční. Zčásti za to mohlo i vypalování staré trávy, které je dnes už zakázáno a které bohužel kromě klíšťat likvidovalo veškerý hmyz na místě. Hlavní příčinou ale zřejmě byl pohyb přežvýkavců v krajině. Tehdy ještě byly krávy na loukách, na vesnicích měli u domků ovečky nebo kozy.

Přitom právě přežvýkavci, a to nejen hospodářská zvířata, ale i jeleni, srnky, daňci, mufloni a další, mají neobyčejnou schopnost klíšťata likvidovat a snižovat jejich infekčnost. Přesvědčila jsem se o tom za dobu, kdy chovám kozy, nesčetněkrát. Dospělá koza, na kterou se přisaje klíště, má obvykle velmi bouřlivou reakci. Často se jí kolem místa přisátí vytvoří boule. Buď klíště zahubí na svém těle a odpadne mrtvé nebo už dál nesaje a rovněž odpadne ještě živé. U kůzlat tato reakce ještě není vyvinutá, získává se podle mých pozorování později.

V prvním roce, kdy jsme začali chodit pást na určitá klíšťaty zamořená území, jich přinášely všechny kozy na svých tělech velké množství. Byla jsem z toho nešťastná, dokonce jsem jim dávala odpuzovač v podobě spot on pro dojný dobytek, aby se jim klíšťata vyhnula. Měl dobrou účinnost, klíšťata jsem mívala potom spíš já než kozy. Další rok jsem promeškala termín, kdy bych jim spot on měla dát a nějaká klíšťata se na ně nasála. Některé kozy jsem ošetřila a některé ne, pokusně. Ale tento další rok už klíšťat bylo mnohem míň, dospělé kozy kromě těch několika na počátku neměly téměř žádná klíšťata bez ohledu na to, jestli byly ošetřené nebo ne. Ani já jsem jich už nenašla na sobě tolik. A v dalších letech bylo území, kam chodíme pást pravidelně denně nebo aspoň velmi často, už téměř úplně vyčištěné od klíšťat.

Tímto tématem se zabýval i výzkum berlínských parazitologů Franze-Rainera Matuschky a Danii Richter. Pět let sbírali klíšťata, studovali jejich infekčnost a výskyt a vliv různých forem hospodaření. Porovnávali pastvinu a vedlejší lada. Došli ke skvělému závěru, že pastva zvířat snižuje výskyt klíšťat včetně jejich infekčnosti. Snižuje se totiž i množství myší, které jsou pro klíšťata zásobárnou borelií. Tam, kde se pásli přežvýkavci, došlo jejich vlastní imunitní reakcí k snížení infekčnosti klíšťat.
Toto vše nakonec potvrdilo moje zkušenosti.

Závěr z mých pozorování i z těchto výzkumů je ten, že je potřeba většího rozšíření pasoucích se zvířat v krajině, obzvlášť přežvýkavců, protože jejich vlivem dochází nejen k oživení rostlinných a živočišných druhů, které jsou často již na okraji úplného vymizení, ale i k omezení výskytu klíšťat v krajině, což se jinak úspěšně nedaří. I v případě klíšťat existují cesty, jak se s nimi vyrovnat, a přitom nejsou žádnou novinkou, nýbrž staletími ověřenou praxí.

https://www.anl.bayern.de/publikationen ... ss/zecken/