maloCHOV.cz

fórum pro hospodáře všeho druhu

Jak udržet kozy zdravé a spokojené

Popis: Jednoduchý popis mého chovu

Kategorie: Kozy

Odkaz na článek: Vybrat vše

[url=https://malochov.cz/kb/viewarticle?a=7&sid=88d3eb655bc1dfda9fffa7abdea119c2]Články - Jak udržet kozy zdravé a spokojené[/url]

K chovu koz přistupuji s přesvědčením, že je to nejméně náročné zvíře, pokud je spokojené. Základem je tedy kozí spokojenost a výživa, jejíž hlavní součástí jsou podřadnější druhy rostlin, které jiná zvířata obvykle konzumují jen omezeně.
Moje stádo tvoří v současnosti něco přes 3O dospělých koz a kozlů, k nimž v průběhu roku přibývají kůzlata, takže celkový stav se pohybuje mezi 35 a 80 kusy, započítáme-li i mladé. Během dne jsou ve volném výběhu všichni společně, celé rodiny, všechny věkové kategorie i pohlaví. Ráno dostávají každý den seno z místních luk, k tomu sezónní zeleninu nebo ovoce, pokud je k dispozici.
Podařilo se mi získat dodavatele čerstvého mláta, který nám ho ale vozí nepravidelně. Podávám ho obvykle spolu se senem vždy několik dnů po sobě v množství asi půl kila na kozu. Jiné jadrné krmivo nedávám, i menší přídavek jakéhokoliv sacharidového krmiva u některých koz působil nadýmání nebo průjmy. Následné zvýšení tvorby mléka vlivem podávání jádra pro mne není rozhodující v porovnání s dobrým zdravotním stavem a tím i menší náročností na sledování zvířat. Jedině mláto nepůsobí žádné potíže, naopak zvýšený přísun vitamínů skupiny B se příznivě projevil na kvalitě paznehtů i srsti a zdá se mi, že i na nervové soustavě zvířat.
Nevlastním rozsáhlé pastviny a zvířata se přesto mohou pást, aniž by byla ohrožena neustále se opakujícími ataky endoparazitů, jak se často stává tam, kde se zvířata pasou na malé ploše. Ranní dávku krmiva dostávají do krmelce uvnitř, navečer odcházíme na pastvu po okolí, přičemž střídáme různé pronajaté malé zahrady a zarostlá území, strniště, chráněné oblasti, kde jsme vítáni, plevele a kopřivy kolem cest. Kozy při pastvě neustále postupují vpřed a ujdou tak 6 až 8 km. Na stejném místě setrváme jen pár minut. Tím je zajištěn také pohyb, tolik potřebný pro bezproblémové porody, dobré trávení, silnou kostru i svalstvo. Zároveň se tím posiluje soudržnost kozího stáda, učí se mladí od starších a upevňuje se hierarchie ve stádu.
Kozy se po pastvě vracejí do výběhu, který není už dávno travnatý, ale jehož povrch pravidelně vysypávám štěpkou, aby se udržel v dosažitelně čistém stavu bez parazitů a nebylo tam bláto. Kozy si s oblibou lehají kamkoliv v prostoru výběhu a hledí do krajiny.
Zavedla jsem ještě několik pravidelných zásahů do jídelníčku, abych podpořila zdravé trávení a zmenšila pravděpodobnost napadení parazity. V této souvislosti musím zdůraznit, že jsem nikdy nemusela použít žádné lékařské odčervovadlo a kondice koz je uspokojující. Moje opatření jsou následující:
Po Vánocích dostanou vánoční stromečky v množství asi 5 kusů na jedno zvíře.
V březnu a dubnu dostávají štěpkovačem nadrcené vrbové pruty, které jim sypu k senu do krmelce v množství asi 5-10 prutů na kozu denně s občasnými přestávkami.
V létě vždy seženu nějaký pokácený smrk nebo tuje či břečťan apod., které kozy dostanou do výběhu a ožerou celé až na dřevo.
Na podzim zkrmíme listí ze dvou až tří ořešáků.
V listopadu občas dostávají kaštany a pravidelně dýně.
Psychika zvířat ovlivňuje i jejich tělesný stav. Neodděluji kůzlata od matek a abych mohla dojit, zalepuji po třetím měsíci struky náplastí, nejprve jen na noc, po dalším měsíci nebo podle velikosti kůzlat na celý den. Každá koza má ve stádu svou příbuznou, matku nebo dceru. Mám kozy rohaté i bezrohé společně, aniž by docházelo k větším problémům. Přičítám to spokojenosti zvířat, která se mi vrací v jejich dobrém vztahu k sobě navzájem i ke mně a v téměř žádné nemocnosti.