Čirok

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] is ON
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, použijte následující tlačítko.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Čirok

Re: Čirok

od DAD David Abrahám » 13 srp 2019 21:14

Odrůdu u čiroku si nepamatuju, ale určitě byla poptávaná na krmení pro dobytek jak na zeleno tak ve formě siláže.
Kukuřice Piroxénie je osvědčená odrůda s krátkou vegetační dobou a vhodná pro siláže.
Nemám možnost set pro svoji potřebu na potřebnou výměru a tak zabírám po dohodě plácky po ranné zelenině a bramborách. Výnos je sice trochu nižší, ale je a to je hlavní.
A majitel polností se nemusí zaobírat posklizňovými zbytky a zpracováním půdy až do podzimu.

Re: Čirok

od Marion108 » 13 srp 2019 20:49

Nabizi nekolik odrud a my poptavali vylozene picninu, tak snad nekecali... taky jsem z toho nebyla nadsena, ale opravdu mi rikali, ze mam byt v klidu.
Jo cirok se po sklizni da jeste nechat narust, narozdil od kukurice, po seci dal roste... bavime-li se o picninach, jak je to u zrna nevim a u pestovani do bioplynky uz me to tuplem nezajima...
Tady pisou tohle, tak ja vam nevim... :nevim: https://www.uroda.cz/prakticke-vyuziti- ... ku-ruzrok/
Z clanku pestebni technologie o teto odrude
"Odrůda má využití jednak
jako zdroj biomasy (vegetativní části rostlin využitelné jako krmivo pro hospodářská zvířata,
biomasa jako zdroj pro výrobu bioplynu). Díky schopnosti dozrát v podmínkách ČR i jako
zdroj zrna pro následné krmivářské a potravinářské využití (krupice, mouka). Má rovněž
velký potenciál jako fytosanitární meziplodina."

Re: Čirok

od Berrynator » 13 srp 2019 20:44

ještě bych pro jistotu vypátral, jestli ta odrůda je extra vhodná pro zkrmování, ty odrůdy pro bioplynku mohou mít jiné vlastnosti, zvláště pak ty extra vysoké rostliny jsou charakteristické vysokým obsahem ligninu, který zhoršuje stravitelnost

Re: Čirok

od DAD David Abrahám » 13 srp 2019 20:34

Mám připravenou výsevní jednotku za účelem silážování. Odrůda co mám je prý schopná dát dvě sklizně ?. Je to teplomilná kultura.
Tady ji dělají do bioplynky (výška přes tři metry) nebo na zrno a tam je do 150 cm. Zrno je černé, bílé nebo červené.
Letos jsem čirok vyset nestihl. Mám však vysetou kukuřici Piroxénii. Seju na volné plochy po bramborách, česneku, brukvovité zelenině nebo hrachu. Před týdnem už měla skoro 40 cm. Vypadá to dobře. Asi se budu moct i podělit.

Re: Čirok

od Berrynator » 13 srp 2019 19:52

čirok se u nás pěstuje i na větších výměrách, jako alternativa ke kukuřici, tedy se silážuje, ať už jako krmivo pro skot či bioplynku, nicméně je spousta odrůd, každá vhodná na něco jiného, dokonce jsou i beztaninové odrůdy, jako zelené krmivo bych to příliš neviděl, přeci jen je to dosti podobné kukuřici a zkuste hodit celou velkou rostlinu kukuřice nějakému zvířeti, tak by z toho moc nevyužili, jinak do budoucnosti možná perspektivní náhrada za kukuřici pro svou odolnost suchu, nízké nároky na živiny a jiné, ale to bude asi až v době, kdy už bude opravdu velká bída se suchem, prozatím je stále ještě perspektivnější kukuřice

Re: Čirok

od Marion108 » 13 srp 2019 19:43

Ruzrok, da se krmit na zeleno, da se i senazovat, susit, zda leha atd netusim, vim jen ze nesnasi zapleveleni...
Dozvedela jsem se, ze pry ho vyseje az zjara, ze letos je pice dost, ano, je ji dost...
Prodejce osiva me ujistoval, ze jedovaty neni... :nevim:

Re: Čirok

od přezdívka » 13 srp 2019 19:37

Koupila jsem pytlíček semen v prodejně se semeny. Byla jsem zvědavá co to je. Nasela jsem do řádku podle plotu. Už si přesně nepamatuju, jak dlouho to trvalo, než semínka vzešla. Bylo to vyšší než 150 plot. Potom jsem ho musela provázkem trochu přitáhnout k plotu, aby se ve větru nevyvracel. U země byla stébla docela silná. Jinak by to asi vypadalo na poli

Re: Čirok

od oreb1 » 13 srp 2019 18:56

Zatím jsem si nevšimla, že by se na Moravě pěstoval BĚŽNĚ ;-), protože běžně se pěstuje kukuřice, pšenice a oves, jak tady na Moravě okolo sebe vidím. Ale někde ho asi pěstují, aspoň jsem to slyšela. Proto se ptám.
Přezdívko, Jak jste ho pěstovala, kdy vysela, jaký rozestup, péče o něj atd. ? Je to silná rostlina nebo se slehne jako naše obilí?
Marion, jakou máte odrůdu?
Zkrmoval to někdo? Zralé, zelené? Vzpomínám si vlastně, že zelený se asi nesmí, tam jsou ty alkaloidy. Dá se z toho využít sláma?
Kdo co ví, sem s tím. Třeba se to bude někomu hodit.

Re: Čirok

od přezdívka » 13 srp 2019 17:09

Čirok je vlastně takové přerostlé proso. Jednou jsem ho nasela podle plotu, jako stínící plodinu. Pak jsem laty olámala a dala je sousedce pro exotické ptactvo. Byl to čirok černý. Nevím, jestli je ještě nějaký jiný. Bylo to dost vysoké.

Re: Čirok

od Marion108 » 13 srp 2019 16:33

Cirok je beznou soucasti nasi kuchyne, je velmi dobry, tedy jeho zrno. Pestuje se bezne na morave v mensi mire. My ho budem ted na picninu vysevat... je to tak, ze urcite odrudy jedovate opravdu nejsou, pytel osiva mi zavazi na schodech uz delsi dobu, uz aby bylo zaseto... :cert:
Povazuji cirok za obilovinu budoucnosti, brzy tady totiz nic jineho kloudne nepujde... :cert:

Re: Čirok

od irčan » 13 srp 2019 16:16

Zrna čiroku neobsahují lepek. Hlavními komponenty jsou přibližně: 10 % vody, 8-10 % bílkovin (horší kvality; obsahuje příliš leucinu, čímž může způsobit nedostatek vitamínu B3), 70 % sacharidů, 1-3 % vlákniny, 3-6 % tuků. Dále obsahuje taniny, alkaloid dhurin (nebezpečný při zkrmování), atd

Čirok

od oreb1 » 13 srp 2019 15:51

Nepěstoval někdo z Vás nebo někdo v okolí někdy čirok? Mě by zajímalo, jestli to zvířata žerou ráda nebo nad tím spíš ohrnují nosy. Vím z četby v dětství, že ho pěstovali Indiáni, čili jíst se to dá. Někde jsem se dočetla, že při větší konzumaci hrozí nedostatek vitamínu B3 (myslím, ale možná jiné béčko) a že někdy způsobuje otravu. Neznám nikoho ze země, kde by se tím krmilo. Nevíte něco bližšího? Na co by se při krmení muselo dát pozor, s čím to kombinovat apod.?
Někde jsem taky četla, že čirok zastaví růst, když je sucho a pokračuje normálně dál, když je nějaká vláha. To je výhodná vlastnost.

Nahoru