Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

chov včel a rozličného hmyzu
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od oreb1 »

Janinko, uvažovala jste o tom, že když vysadíte (nebo tedy budete chovat) včely někde, kde dosud opyloval jiný hmyz, že ho tím vlastně likvidujete, protože včela medonosná další konkurenty na květech v okolí nesnese a zabije je? Pokud nechcete včelu medonosnou pro nějaký vlastní užitek, je snad skoro lepší nechovat nic podobného a jen vytvořit hmyzu dobré podmínky, aby na místě existoval. Rozumím, že to myslíte dobře, ale důsledek tak dobrý není.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Janina »

Ted jste mne pobavila fakt. Moje dva úly? ? Máme sad v kterém je 70 stromů, všude kolem samá příroda.
Ze sousedství se vloni odstěhovalo deset úlů, majitelka skončila. Rozhodně si nemyslím, že pro mé dva úly a včely v nich není zde dosti místa.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od oreb1 »

Nevím, jaké tam máte podmínky, jestli tam včely donedávna byly, tenhle problém u Vás není. To je dobře. Konkrétně Vás se to tedy netýká, ale opylaření obecně ano. Nemusí být vždycky přínosem.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Profesor1 »

Oreb tenhle hrůzostrašný scénář jste vzala kde? :udiv: Kolem včel se motám už skoro padesát let, ale tohle jsem ještě neslyšel. Včela je schopna zabít hmyz který se jí nedopatřením, nebo dopatřením vetře do úlu, ale aby napadala hmyz volně v přírodě tak o tom jsem nikde neslyšel! Může se poprat o květ, ale to je minimální pravděpodobnost a pokud se do ní něco nezakousne, tak žihadlo nepoužívá.
Jestli jste něco podobného četla, tak se pravděpodobně jedná o nějaký vzdálený poddruh apis mellifera, případně nějaká lokalita někde v africe, nebo na nějakém ostrově . . .. ..
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od oreb1 »

Profesore, říkal to na přednášce o včelařství lektor. Jméno si nepamatuju, našla bych ho, ale není myslím nutné. Přednáší na MendelU. Ale Snad máte pravdu, chováte včely a máte přímé zkušenosti, které nechci zpochybňovat. Třeba se našich včel přímá likvidace konkurence netýká nebo není častá. Ale je jasné, že když někam nasadíte uměle další hmyz, musí se o potravu v místě dělit s jinými. Silnější, což je včela, vyhrává. Člověk nedokáže odhadnout, jestli tam bude potrava pro všechny. Nejde o místa, kde už se včely chovaly a krátkou dobu tam nejsou. Když včely do toho místa někdo nasadil, boj mezi nimi a jinými druhy probíhal. Jakým způsobem a jak agresivně, nevím. Kde už včely jsou, vytvořily si kdysi své místo a nemusí to teď dělat. Netýká se to řepkových a slunečnicových polí, kde stejně žádný hmyz mimo přímých škůdců rostliny nežije. Jde o přírodní stanoviště se zastoupením mnoha různých "neviditelných" druhů hmyzu. Je to vlastně umělé vysazení jednoho druhu do přírody, které má své logické důsledky v různé míře. Nechci tím říct, že se nemají chovat včely, ale že se nemá dělat nic jen tak bez rozmyslu, i když to vypadá jako dobrý skutek. V sadu opylení i opylaření je potřeba.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Janina »

že se nemá dělat nic jen tak bez rozmyslu, i když to vypadá jako dobrý skutek.
S tím souhlasím. Obecně to platí.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Profesor1 »

Oreb, určitě kolega lektor nekecal, ale bude to asi nějaká extrémní situace, případně je to nějaká změna pro člověka nepostřehnutelná. Měl jsem na včelnici i přes třicet včelstav a nepozoroval jsem žádnou ujmu na okolí. Zda nějakého hmyzu ubylo nebo ne samozřejmě posoudit nemůžu. Další věc je, že žiju v prostředí, kde nejsou žádné širé rodné lány. Krajina kde se střídají louky, lesíky, zahrádky, políčka . Tak že převčelit tuhle na včelí pastvu bohatou oblast není tak jednoduché.
Vámi udaný problém se možná bude týkat oblastí kde nějaký lesík, případně stromy a druhově bohaté louky nejsou, tak že hmyz si asi opravdu konkuruje.
Každopádně dvě tři včelstva zaběhnutou rovnováhu zřejmě nerozhodí. Ale tvrdit to nemůžu, protože to už asi chce nějakou studii na přepočet hmyzu před a po usazení včelstev.
Výraz, že včela nějakého konkurenta zabije je podle mne nepřesný a zavádějící. Když už, tak bych řekl , že konkurenta vytlačí.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Profesor1 »

Když se to ale vezme kolem a kolem, tak zase jen člověk začal koncentrovat včelstva do jednoho místa, odnaučuje je se rojit . . .. .. a pak se diví.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Jan »

MartinR píše: 06 lis 2018 16:50
4.) Mimojiné kvůli bodům výše je právě i usazování rojů neznámého původu zakázáno vet.zákonem a kdyby nedejbože byl průšvich třeba s morem danný včelař může mít fakt problém.
Toto není pravda. Mohu poprosit o paragraf veterinárního zákona, který toto zakazuje ?

Naopak pomocí rojení se včelstva milióny let brání nákaze , nebo v teplejších částech světa hladu , eventuelně včela východní roztočům.

Pokud je včelstvo nemocné, málokdy se mu podaří , aby z něj vyletěl roj, ještě aby byl nějak silný. Tedy pokud roj bude mít alespoň 2 kg ,
pravděpodobnost jiných nemocí než varroáza,tedy roztoči, viry jimi přenášené, nebo nosematóza v roji nebude. Pokud chcete mít klid, můžete včelstva pokud máte lék varidol, tak roj vyfumigovat, nebo po cca 6 dnech odebrat plást, kde se nachází zavíčkovaný plod, nebo tuto část vyříznout.
Pokud jste v oblasti, kde hrozí mor - dá se najít na internetu, nechte včely cca 3-4 dny v rojáku, pokud možno jim tam rozprašovačem dejte vodu, a nepoužívejte dílo , co postaví. Mor je nemoc plodu - tedy larev a včely stráví med , kde mohou být spory.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Jan »

Ohledně té likvidace jiného hmyzu, jestli ono to nebylo myšleno, že pokud je někde velká koncentrace včel, může nastat situace, že pokud je tam málo zdrujů snůšky - včely vše vysbírají a ostatní hmyzáčci zemřou na nedostatek potravy.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Jan »

Vhodná literatura pro začátečníka je podle mne Včelaříme jednoduše , Liebig. Je možno koupit , nebo je to na uloz.to .
Ale kniha je kniha.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Janina »

Děkuji Jane,podívám se.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od oreb1 »

Profesore, nějak tak to bude, jak píšete. Bojovat proti sobě dvě včely jsem viděla. Asi ze dvou včelstev. Jestli se navzájem povraždily, nevím. Takže by klidně bojovaly i proti někomu jinému, kdyby je ohrožoval nebo potřebovaly jeho potravu. Ten výraz zabití je opravdu nepravděpodobný a asi je to výjimka. Vytlačení ale už zní líp. S ostatním, co píšete, taky souhlasím. Šlo mi jen o to, že umístit jakékoliv živočichy i rostliny nově na nějaké stanoviště bez rozmyslu následků jen z nadšení nemusí být pokaždé přínos.
Jene, nemyslím, že by to bylo původně myšleno takhle, ale pravděpodobný následek by to byl taky. Když někdo chce včely kvůli opylení sadu nebo kvůli medu, je to myslím v pořádku, nic není zadarmo. Ale jen proto, že si někdo usmyslí, že je tam málo opylovačů a musí to vyřešit, vysadit včely někde u lesa, za správné nepovažuju. Ale je to samozřejmě málo častý extrém.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Janina »

Já oreb klidně pod sadem u lesa umístím dva úly, a budu včely "chovat" ponejvíce pro opylení. S tím, že se patřičně vzdělám nejprve. S vašimi připomínkami se obraťte na ty, kteří chovají i stovky včelstev na výdělek. Nechápu, proč zrovna má dvě včelstva vás inspirovala k tolika připomínkám. Jak bych se měla rozumně chovat a neohrožovat volně žijící hmyz.
Jednoduše mi to přijde směšné.
Všechny druhy zvířat, které chovám, chovám s ohledem na velikost našich pozemků, s ohledem na zajištění krmiva pro počet zvířat, které máme na vlastních či pronajatých pozemcích, ovce, králíky, slípky a týká se to plně i dvou včelstev.
Navíc hmyz hromadně z přírody mizí, jak jste jistě zaznamenala.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od oreb1 »

Janinko, nevztahujte na sebe, co se Vás netýká. Víc Vám k tomu nemůžu říct. Tohle je diskuse a já jsem se Vás jen zeptala, jestli o této otázce něco víte. Je to pro mne zajímavé téma, víc než tuto otázku jsem Vám nepoložila ani o Vás nic nepsala. Navíc jsem jasně napsala, že včely do sadu určitě patří. Nebo jsem se Vás svými příspěvky dotkla a budeme opět mazat?
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Janina »

oreb1 píše: 09 bře 2019 22:02 Janinko, uvažovala jste o tom, že když vysadíte (nebo tedy budete chovat) včely někde, kde dosud opyloval jiný hmyz, že ho tím vlastně likvidujete, protože včela medonosná další konkurenty na květech v okolí nesnese a zabije je? Pokud nechcete včelu medonosnou pro nějaký vlastní užitek, je snad skoro lepší nechovat nic podobného a jen vytvořit hmyzu dobré podmínky, aby na místě existoval. Rozumím, že to myslíte dobře, ale důsledek tak dobrý není.
Přečtěte si ještě jednou, co jste napsala na můj post, že si chci pořídit dva úly.
Já se vás také neptám, zda uvažujete, co svým chovem způsobujete, předpokládám, že jste dospělá , stejně jako já, a uvažujete.
A neříkám vám, co všechno by váš chov čehokoliv mohl způsobit. Není to poprvé. Pokud vás mohu poprosit snažte se směrem ke mně být méně osobní.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Profesor1 »

Myslím že knihou knih ohledně včelaření je - Včelařství, V. Veselý a kol.
I když včelařit bude každý trošičku jinak, tak základ tam je.

Jane, jsem rád že nejsem jediný, kdo tvrdí, že největší zdravotní očista včelstva je vyrojení!
Roje neznámého původu se musí likvidovat. To je pravda. Jestli to ukládá nějaký zákon, nebo jen vyhláška už nevím, nechce se mě to hledat.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od oreb1 »

Janinko, očekávala bych, že mi napíšete: ano, vím o tom, ale je tu u nás jiná situace, blablabla. Nebo nevím, nezajímá mě to. Nechápu, proč kdykoliv má být nějaké "Vaše" téma k diskusi, je diskuse zakázaná. Taky bych to mohla klidně napsat bez Vašeho oslovení, ale domnívala jsem se, že když se zajímáte o opylaření, nějaký názor na tohle máte. Ale budiž, nebudu na Vaše příspěvky nijak reagovat, budu tedy dělat, že neexistujete. Nebo líp bude, když nebudu existovat já. Mám tu míň příspěvků. Mějte se hezky.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od Janina »

Nejste nějaká podrážděná Oreb?
Očekávání se nám většinou neplní, to já znám. Diskuze není zakázaná, proč?
Jen jsem vás poprosila, abyste mne nementorovala.
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpoklady a podmínky udržitelného chovu včel

Nový příspěvek od MartinR »

Toto není pravda. Mohu poprosit o paragraf veterinárního zákona, který toto zakazuje ?

Naopak pomocí rojení se včelstva milióny let brání nákaze , nebo v teplejších částech světa hladu , eventuelně včela východní roztočům.


Dobře, omlouvám se není to přímo ve vet.zákoně ale je to v nařízení Veterinární zprávy - dohledávat se mi to tedy nechce.
Nevím co má společného to, že se miliony let včely brání rojením nemocem s tím že si začínající Homo Sapiens poslední roky osadí roj neznámého původu a pak možná zanevře na včelaření protože si dotáhne nezvladatelné včely nebo třeba i nemocné... (nebo třeba ne :bublina: )
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů