Vytápění domácnosti

Co se kam nevešlo
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytápění domácnosti

Nový příspěvek od Augenblick »

Suším křížaly :)
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2884
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytápění domácnosti

Nový příspěvek od Kouťák »

Kuchyňská kamna na kterých se pravidelně vaří jsou s výměníkem asi to nejlepší.Mrzí mě.že jsem na chalupu dal krbovky s výměníkem,ale i kotel na elektřinu.Babička 90 let se bojí v krbovkách topit,tak topí elektřinou a stejně vaří na kuchyňských kamnech.Když zatopím v krbovkách,tak je to úplně jiné teplo a radost se dívat na oheň.Stačí dát do krbovek pořádnej kus buku,nebo dubu a nemusím si jich 6 hodin všimnout.Pořád si říkám,že jí ten sporák vyměním za sporák s výměníkem.Snad na to někdy dojde.
P1010059.JPG
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytápění domácnosti

Nový příspěvek od Janina »

Sporák s výměníkem jsme zvažovali, pokud bychom měli větší a jinak uzpůsobené prostory, byl by i vyhrál. Od La Nordici, podobný jako má Augenblick.
Přestože naše priorita ve všem je nezávislost na elektrické energii, pokud by nastaly těžké časy. A dále jednoduchost v ovládání a obsluze.
Vytápíme 70m2, z velké obytné kuchyně vede okénko do koupelny, z koupelny okénko do předsíně. Velká místnost, vedle ní kuchyně a předsín vedle sebe a následuje ložnice. Náš sporák Rosa La Nordica spolehlivě vytopí celý prostor právě tak, jak potřebujeme. V ložnici je 19 stupnů.
Používáme zatápění shora, horní odhořívání. Doba nutná k přiložení se tím velmi prodlouží. Při zatopení se vyhřeje rychleji komín. Topíme vyschlým tvrdým dřevem, spotřeba je malá.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytápění domácnosti

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

bio palivo - kotlová směs
IMG_20181202_100220.jpg
:dad:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytápění domácnosti

Nový příspěvek od MartinR »

My topíme celý barák tímto krbem s horkovzdušnýma rozvodama s ventilátorem, sice ho už asi deset let nemám hotovej ale funkčně je fakt super. Neocenitelný je hlavně když přijdui vymrzlej z venku, to se před ním peču, dokud mi nevoní svršky... :D )
Máme k tomu teda ještě skoro všude el.podlahový topení ale to máme hlavně na přechodový období když ještě není na topení v krbu.
Nějakéj takovej sporák ale taky do technické místnosti zvažujem hlavně kvůli vaření (husička v takový troubě asi nebude mnět chybu co... :lol: )
krb.jpg
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytápění domácnosti

Nový příspěvek od Janina »

Martine to je nádhera! Připadá mi tedy hotovej až dost. :souhlas:
Sporák doporučuju.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytápění domácnosti

Nový příspěvek od Tedysek »

Mastnacku konec kkmina se zanasi protoze ti urcite kouka konec vlozky nad konec zdeneho kkmina a vlozka neni izolovana tak se moc rychle ochlazuje. Stacilo by vlozku nastavit kouskem roury a nechat zaizolovat a pouzit kominovou hlavu. Pak by se ti vlozka neochlazovala a tolik nespinila. ;)
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytápění domácnosti

Nový příspěvek od Tedysek »

No jasne ze to nebude jen na tech 10cm. Ale mel bys tam mit kousek nastavce (vnitrni roura, izolace, vnejsi roura) a na vrchu toho zdeneho komina limecek, aby nezatekalo mezi vlozku a zdeny komin a pod limeckem jeste kousek izolace. Pak se ti konec komina nebude zanaset.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytápění domácnosti

Nový příspěvek od Tedysek »

Tady jen pro predstavu. Tobe by stacil ten uplne spodni a vrchni dil. A kus izolace pod ten spodni dil. A budes mit po problemu.
Přílohy
Screenshot_20181202-135017_Gallery.jpg
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
jírab
Příspěvky: 169
Registrován: 29 lis 2018 21:20
Dostal poděkování: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytápění domácnosti

Nový příspěvek od jírab »

U nás splynující kotel na kusové dřevo Verner 25VN. O přísun dřeva není nouze, máme pár hektarů lesa, teď trochu zlobí kůrovec, takže je to práce nekonečná :cry:
Tykání též od každého vítám.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytápění domácnosti

Nový příspěvek od Janina »

Máme ho v Radotíně, už 26 let, spotřeba kolem dvaceti kubíků nejméně rok, dvě patra, starší dům. Po 13 letech provozu jsme museli udělat repasi. Jak to má pauzy, tak to byl problém.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytápění domácnosti

Nový příspěvek od PavelIV »

Zatím tu nediskutuju, protože v paneláku jen točíme kolečkem :D
Ale na chalupě jsem objevil skvost, který tam byl určitě léta používán. Byly zaskládaný bordelem. Na dvířkách od trouby je firma a naše město německy, takže to bude přes 70 let starý.
Teď jsou na tom místě menší kamna a vedle plynový sporák, asi ho hodně chtěl předminulý majitel a vedle těch starých by se nevešel. S ženou jsme za jedno, že výhledově půjde sporák pryč a kamna se vrátí na své historické místo. Je to chalupa na víkendy, vařit tam nijak složitě nehodláme, spíš ohřívat, co dovezeme z domova.
Jen chybí záslepka díry na druhej vývod (zhora a ze zadu) do komína a některý tály jsou trochu prohnutý (doufám, že to nazývám správně). Tak nevím jestli je můžu "opravit" kladivem na kovadlině nebo to bude chtít kováře. Asi bych je nechal radši prohlídnout nějakým fachmanem a dát trochu do pucu. Třeba ten ochranej rám je trošku takovej "olezlej", tak nevím, čím to vyčistit. Ještě je v nich pár uhlíků a trochu popela :)
IMG_20181203_164508.jpg
:PavelIV:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytápění domácnosti

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Na něčem podobném vařila moje babička z matčiny strany.
Ať se renovace zdaří bez zruinování účtu.
:dad:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytápění domácnosti

Nový příspěvek od oreb1 »

PavelIV, to je fakt prvorepublikovej skvost. Litinu těžko kladivem, moc se mi to nezdá.
To vypadá jako jiná třída než to, co bývalo po válce. Ty novější byly jen na vaření, teplo moc nedávaly. Uvidíte, i trouba tam vypadá pěkně velká. Třeba budete s chutí vařit právě tady. Snad se to povede zprovoznit.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytápění domácnosti

Nový příspěvek od PavelIV »

Spíš sudeťáckej :)
Topeniště je docela malý, ale ta místnost je tak 4x3,5, tak to hravě vytopí. Moc jsem to nezkoumal, ale přišlo mi, že to není litina, má to tak 4 mm.
Na tom "přepínači" je krásnej obrázek husy v pekáči 😋
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytápění domácnosti

Nový příspěvek od oreb1 »

Nojo, vlastně, Krušné hory. Nedělávalo se to z železných plátů, ty se snáz propálí a kroutí. Ale možná je to prohnuté proto, že to litina není.
Budete muset teda ještě chovat husy, když už na ně máte troubu :) .
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlepšováky do domácnosti

Nový příspěvek od Janina »

V 6.40 jsem zapálila v topeništi sporáku Rosa La Nordica https://www.kamnakrby.cz/sporak-nordica-rosa-maiolica, osm let používáme k vytápění , k vaření od září do dubna, prostoru 80 m čtverečných, připravené měkké,vyschlé dřevo, způsob horní odhořívání. Nejprve pět minut dolní dvířka otevřená, sekundár nad přikládacími dvířky otevřený. Pak otevřené kolečko v dolních dvířkách, zavřeno v 7.20,, sekundár otevřen. Kolem 7.40 sekundár přivřen o jednu třetinu. Foceno v 8.40.Nyní jdu ke zvířatům.
Přílohy
hoření 3.jpg
hoření.jpg
hoření 1.jpg
hoření 2.jpg
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlepšováky do domácnosti

Nový příspěvek od Janina »

Přicházím od zvířat, zavírám sekundár, táhlo zimního provozu je otevřené od 7.00 cca. Vzduchy jsou zavřené, výrobce uvádí i terciální vzduch, nahoře na plotně. Malá dírka.
Mohla bych sporák nechat vyhasnout, počkat až teplota v místnosti klesne cca k 21 stupnům, pak znovu připravit topeniště k vrchnímu odhořívání.
Někdy to zkusím, až nebudu vařit oběd. Nyní zatím nepřikládám, ještě je čas. Nepřiložila jsem nic od rána od 6.40, kdy jsem oheň zažehla.
Přílohy
hoření 4.jpg
hoření 6.jpg
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlepšováky do domácnosti

Nový příspěvek od Janina »

Pan Bosorka přichází z nedělní služby, přeje si míchaná vajíčka. Otevřu vzduchy, přiložím tři tenčí polínka.
Přílohy
hoření 8.jpg
hoření 7.jpg
hoření 9.jpg
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlepšováky do domácnosti

Nový příspěvek od Janina »

Dnešní report je z topení měkkým dokonale vysušeným dřevem. Pokud chci topení udržovat, první přiložení po zažehnutí následuje tak cca po čtyřech hodinách až pěti hodinách.
Pro zaměstnané je také možno používat takové topení. Ráno vstanu, všechno topivo je u kamen, třísky v šuplíku kamen, naložím zatopím, než se vychystám do práce, upravím zavření vzduchů. Odejdu. Kamna vyhasnou po pěti i více hodinách, teplo spadne na 20 stupnů po deseti hodinách?š Musím vyzkoušet. Přijdu z práce, klidně kolem osmnácté hodiny. V domě je příjemně. Další zatopení mi trvá tak pět minut. A tak stále dokolečka.
Ještě zvážím dřevo, které je potřebné k jednomu naložení kamen.
Pokud použiji tři roky sušený dub či buk, jsou doby mnohem delší a žár násobně větší.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů