Kompostovací /separační ekotoaleta

Co se kam nevešlo
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompostovací /separační ekotoaleta

Nový příspěvek od oreb1 »

Mastnacku, správná odpověď. Kdyby se splachovalo navíc odpadní vodou, je to ideál. U Vás.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompostovací /separační ekotoaleta

Nový příspěvek od Lisbeth »

Vy jste mi teda zase zasadili brouka do hlavy, do včerejška jsem ani nevěděla, že separační toaleta existuje a co to vlastně je, no ale večer jsme to probírali na rodinné radě a padl tam jeden, pro mě docela zásadní dotaz...Jak to asi funguje jsem pochopila, když se procesu neúčastní voda a nejdou sem ani pračky, myčky a jiné věci, taky chápu, co mi ale není jasné, je následné kompostování exkrementů a používání jich např. na vlastní zahrádce, políčku...Totiž ehm, domnívám se, že my lidé se stravujeme (oproti zvířatům) někdy dost příšerně a i když spousta z nás si sama lecos vypěstuje a vychová a pak následně sní, silně pochybuji, že je tu někdo 100% soběstačný, to snad ani nejde, prostě něco se občas koupit musí a tyhle s prominutím sajrajty, co občas žereme jdou pak do naší vlastní půdy? A pak ještě další věc - co léky? Je všeobecně známo, že HA nevyčistí ani profesionální ČOV, občas sem tam ATB, léky na tlak, na cukrovku a mnoho a mnoho dalších, tohle všechno jde z těla ven a já si to pak mám dát na zahrádku a jíst z toho zeleninu, no FUJ :soufl: !
To jen tak, nad čím jsme se včera doma zamýšleli, u nás v obci není ČOV ani kanalizace, lidé tu mají septiky, my ho měli také, ale v rámci rekonstrukce domu, jsme pořídili domácí ČOV a bylo nám prodejcem řečeno, že si můžeme pořídit separační nádrž na vyčištěnou vodu a pak s ní zalévat zahradu, ale zároveň nám řekl, že ani tato ČOV právě nedovede z vody odstranit ty léky a že on by ani tímhle nezaléval a pak to jedl...tak jsme to nepořídili a vyčištěná voda jde do odvodu dešťovky. Splachujeme vodou z vlastní studny, která je pouze užitková (my jí tedy i pijeme, ale nedá se pít nepřetržitě, je silně železitá), z pitné pouze vaříme, na mytí máme také ze studny.
Tak tohle by mě docela zajímalo, jestli ti z vás, co separační WC mají, něco pozorují, či ne. Pokud žádné léky neberou a v krámě nenakupují tak pak :souhlas:
:kun:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompostovací /separační ekotoaleta

Nový příspěvek od Profesor1 »

Já to teda na nich pozoruji. Na některých hodně :)) :vytlem: :hihi: :mir:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompostovací /separační ekotoaleta

Nový příspěvek od Marion108 »

Lisbeth nic, co koupis neni chemie proste... za dalsi ano, ted doma nikdo zadny leky neuziva, ale je fakt, ze jsme resili, ze by na to byl spesl komposter a slo by to nekam bud pod pokojovky nebo okrasny stromy kere, na pole by to stejne nestacilo, na to nam hnuj vyrabi kone a kozy a od tech ho je malo...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompostovací /separační ekotoaleta

Nový příspěvek od Lisbeth »

:mastnacek: jojo rejži jíme, ale né nijak v obřím množství, spíš jako přílohu k omáčkám, jinak spíš brambory, páč ty máme svoje.
Sakra by mě zajímalo, co Profesor pozoruje? :))
Marion s tím naprosto souhlasím, ani rohlík není bez chemie, natož nějaká "složitější" potravina, právě proto mě to kompostování zarazilo...Pokud byste to měli vymakané takhle, tak tomu rozumím, pokojovku či okrasný keř a strom to nezabije a vy to nekonzumujete, tak to rozhodně ano! :souhlas: My právě okrasnou zahrádku zatím nemáme, je v plánu, ale víš jak to je...Tže kdyby se to týkalo mě, šlo by to do záhonů, na brambory, apod. a to všechno jíme...
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompostovací /separační ekotoaleta

Nový příspěvek od Marion108 »

Ja si trebas vychutnavam caj, ale vubec nemam iluze o tom, ze je bez chemie... bohuzel, dnes diky velkemu tlaku na vynos se chemizuje vse...
A bio, hmmm... soused byl leta bio, vis, co pred par lety? Prijela kontrola, a pry, ze ty vzorky, co odeberou v poradku urcite nebudou, pokud jim neda 5 tis. :plac: pak se na to vybodl, pac jako poctivec rekl, ze soucasti takovyhu humusu nebude a uz neni bio...
My treba certifikaci nemame, pac havni produkce je pro nas a vime, co dam davame a co ne, no a podle rozboru bychom prosli... nic v tim nemame, lec obcas podestelu slamou z nebio produkce a jde do hnoje, tak v zelenine nic neni, tak k cemu je bio? Kdyz si to proste muzu koupit, za pet tis a strikat cim chci?
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompostovací /separační ekotoaleta

Nový příspěvek od oreb1 »

Myslím, že stejně nakonec obsah našich střev skončí někde na poli, dřív nebo později. Kampak se asi ukládaly až dosud? A teď třeba 40 let se nesmí ukládat na pole, ačkoliv jiné podle mě horší látky se tam používat smějí. A těch 40 let teda děláme skládky čistírenských kalů. A to budeme dělat dalších 1000 let, jestli teda bude lidstvo existovat? A kde budeme žít? Jediná správná cesta podle mě je země, kde se krásně všechno rozloží a ještě z toho je užitek. Vždyť tak příroda funguje a každá jiná cesta nefunguje. Já žádné léky neberu, saponáty používám pokud možno co nejméně a přírodního původu. Mám od koz tolik hnoje, který zbytky léčiv ani jiných podobných látek snad neobsahuje, že ta moje troška je jako kapka v moři.
Kampak se vyvážel obsah suchých záchodů v Krkonoších a asi i jinde, dokud tam nebyly jen turistické chaty a hotely? Stavení i záchod byly na kopci. Jen se otevřel zátaras a všechno vyteklo na louku pod chalupou. Kde není hotel, dělají to dodnes. Ani ty louky nejsou nevyčerpatelné a hnojit potřebují. A vozit tam hnůj zezdola nebo snad umělá hnojiva je kontraproduktivní. To je můj názor.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompostovací /separační ekotoaleta

Nový příspěvek od oreb1 »

Hnojí. U nás už se přišlo na to, že by se taky zase měly hnojit v Krkonoších. Ale problém je právě v tom, že tam skoro nikdo nemá krávy v kopcích, jako to bylo dřív. A že je neekonomické tam hnůj vozit. Určitě jinde pokračují v tradici, starají se o louky. Jsou určitě i u nás výjimky.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů