Stránka 1 z 3

Lůj a jeho využití

Napsal: 18 lis 2019 22:55
od oreb1
Po porážce mám z koz i tuk, který je mi líto nevyužít. Část sežerou psi s uvařenou rýží a masem, ale těm dávám jen ten, který není úplně čístý. Podobný dávám ptákům na zobání.
A ten dobrý jsem nakrájela na malé kostičky a škvařila. Vypařila jsem všechnu vodu a škvařila několik hodin. Zpočátku to trochu smrdělo, ale postupně ten zápach mizel a nakonec mám docela voňavý lůj se škvarečky, který se dá využít podobně jako vepřové sádlo při vaření. Část jsem zcedila a smíchala s olivovým olejem a je z toho mast. Třeba na ruce i jinak. Napadlo mě to, když jsem si uvědomila, že jelení lůj na rty je vlastně taky lůj a pěkně na kůži vydrží. Taky se lojem dá namazat plotna nebo kožené boty.
Nezkoušela jsem s ním svítit, protože ho tolik nemám a ani nevím, jak ho na svíčku použít. Možná by taky smrděla, ale nevím.
Další využití už jsem nevymyslela, ale třeba ještě něco někoho napadne.

Re: Lůj a jeho využití

Napsal: 19 lis 2019 07:48
od kosta
Já jsem také smíchala s trochou přepáleného oleje po smažení a natíram si pracovní boty, jedna paní mi poradila že vyškvařený lůj používá
na smažení koblihů.Vyzkoušela jsem měly krásnou křupavou kůrku .Přidala jsem do toho trochu oleje aby se tak tak rychle nepřepálil.Někdo dává
také do těsta na buchty.

Re: Lůj a jeho využití

Napsal: 19 lis 2019 07:54
od PavelIV
Olej se ale přepálí při nižší teplotě než sádlo i hovězí lůj, tak myslím, že i kozí. Chtěl bych někdy zkusit smažit na hovězím loji. Sádlo je pro moji drahou polovičku moc cítit :smutek:

Re: Lůj a jeho využití

Napsal: 19 lis 2019 07:55
od Hhippie
Tak jsem si o loji neco precetla. Pry se nehodi do testa, ale na smazeni je to v pohode. A ze je desne rychle skazitelny, do 3 tydnu v chladu spotrebovat...musi se rozpoustet pri nizkych teplotach a jakoby tavit. Proste je to jina prace nez skvareni sadla...
Zajimave, dekuji.

Re: Lůj a jeho využití

Napsal: 19 lis 2019 08:01
od Janina
Zajímavé. Naše jehňata při porážce mají málo loje, co pan B ořeže, zamrazíme a zkrmíme přes zimu v sadu ptákům. Dospělou, např. čtyřletou, ovci, porážíme velmi zřídka, a ani ty nemají moc loje.

Re: Lůj a jeho využití

Napsal: 19 lis 2019 08:13
od přezdívka
Lůj jsem používala i do těsta na buchty. Ale jenom trochu, asi tak 1/3 dávky. Zrovna tak, když je tučná slepice. To je ještě lepší. Všechno ostatní už bylo napsáno.

Re: Lůj a jeho využití

Napsal: 19 lis 2019 08:45
od oreb1
Hhippie, není to pravda, že málo vydrží, je to naopak. Řekla bych, že je nezkazitelný, když je už vyškvařený. Já ho teda škvařím jako sádlo. Nevydrží syrový ani v chladu, to je fakt. Na vaření ho také používám, pod cibulku, na jíšku apod.
Když jsou kozy tlusté, tak to není jako tlustá nebo i normální ovce. Prostě mají trochu břišního tuku, v mase není nic. Ale mám tuk z mnoha zvířat a dohromady už se to dá na něco použít.

Re: Lůj a jeho využití

Napsal: 19 lis 2019 08:53
od kosta
Oreb má pravdu když se dobře vyškvaří vydrží mluvím z vlastní zkušenosti.V chladu se nekazí.

Re: Lůj a jeho využití

Napsal: 19 lis 2019 09:26
od Hhippie
Vzdycky lepsi zkusenost nez psany teoreticky clanek. Diky za upresneni :mrk:

Re: Lůj a jeho využití

Napsal: 07 led 2020 15:04
od oreb1
Když už jsem vyrobila mast na mazání rukou z loje přídavkem trochy olivového oleje zatepla, zkusila jsem to použít i na boty. Kam se hrabe běžný krém. Pokud nepotřebujeme zabarvit nějaké odřeniny a proto použít třeba černý krém, je nakonec lůj mnohem lepší. Bez oleje s ním boty moc leštit nejdou, je na to tvrdý, ale s olejem to jde krásně.

Re: Lůj a jeho využití

Napsal: 01 lis 2020 18:41
od Františka.
Říkal mi jeden Ukrajinec, který si chodí pro mléko, že kozí nebo ovčí lůj používá na mazání hrudníku při nachlazení a na mazání nohou v zimě, že prý tak neprochladnou. Mimoto ho v zimě trošku přidává do čaje s medem. Nezkoušela jsem to zatím.
Namazání nohou a prstů je dobré i do holínek proti zapaření a plísním. Bakterie se v tuku neudrží. A nemusí mít člověk celé nohy mastné, stačí použít malinko.

Re: Lůj a jeho využití

Napsal: 01 lis 2020 19:57
od Hhippie
Tedy...Františko, Vy máte tedy divoké tipy! Do čaje s medem bych se asi neodvážila! :)) Ale jestli to někomu pomůže, tak paráda!
Naopak na promazání ztvrdlé kůže nohou mi to přijde ok.
Možná jsem psala: si ke mě jedna paní pro skopové sádlo. Že prý je ti nejlepší sádlo pod maso na pečení i do buchet. Že dá jídlu vůni... :promin:

Re: Lůj a jeho využití

Napsal: 01 lis 2020 20:03
od Františka.
Jen předávám informace, já ten čaj nezkusila, nějak jsem neměla chuť :nene: . Připomnělo mi to mongolský čaj se žluklým máslem, ale ani ten nemusím. Leda kdybych fakt musela :usmev: .
Vyzkoušela jsem mazání do holínek a už to dělám pokaždé. Krém přitom nepomůže, ten má úplně jiný účinek než ochranu proti bakteriím.
Smažila jsem na kozím loji řízky, bylo to výborné, mnohem lepší než na oleji.

Re: Lůj a jeho využití

Napsal: 01 lis 2020 22:19
od čobanak
zlatokopové vařili grog s máslem.gdiž je fakt zima,tak ťelo tráví tuk daleko snadňeji.já piju čaj s mľíkem,ale neznám ňikoho dalšího gdo to pije,ačkoliv britové to pijou dávno

Re: Lůj a jeho využití

Napsal: 01 lis 2020 22:23
od PavelIV
Já ho pil jako dítě a teď jsem se k němu vrátil. Po ránu není čas na chladnutí čaje, tak chladím mlíkem. Čaj samozřejmě černej

Re: Lůj a jeho využití

Napsal: 01 lis 2020 22:28
od Františka.
Já piju čaj mlíkem od dětství.

Re: Lůj a jeho využití

Napsal: 01 lis 2020 23:08
od Hhippie
Po tom, co jsem se vrátila po několika měsících ze “zkušené” z Irska, jsem čaj s mlékem ještě nějakou dobu pila také, ale já jsem prostě na zelený, takže jsem zpět u “jenčaje”.
Pavle, mám výhodu, že muž vstává o dost dřív. Takže když se dostanu ke stolu, čaj mám teplý akorát :andel:

Re: Lůj a jeho využití

Napsal: 01 lis 2020 23:40
od jupik
Loni mi kamarád přivezl hovězí maso a pytel loje, pro sýkorky;) Táta zajásal, že není nic lepšího než hovězí škvarky a koblihy dělané na hovězím tuku. Na koblihy bohužel nedošlo, ale byla radost na tom vařit, a rozhodně ani po 4 měsících nebyl zkažený.
Mimochodem, zkoušeli jste někdy jehněčí játra na grilu v pobřišnici ( nebo jak se jmenuje ta blána ve které jsou obalené vnitřní orgány) Pěkně čerstvý jatýrka vcelku ještě za tepla zabalit do té “krajky” a šup s tím na gril. Pozor nespálit! Solit a pepřit až po nakrájení, je to jako koláč. Výborný!

Re: Lůj a jeho využití

Napsal: 02 lis 2020 07:35
od PavelIV
Už jsem o hovězím loji taky četl, že na smažení nemá chybu.
Jupíku, studený nebo teplý? Jestli teplý, tak to já bych nemohl :vytlem: (Švejk u Dr. Grűnsteina)

Re: Lůj a jeho využití

Napsal: 02 lis 2020 08:18
od andre.marek
Já také rád čaj s mlékem :souhlas:
Jinak u nás zase používáme králičí sádlo :usmev: - hlavně do buchet, jsou pak o hodně vláčnější.