Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od čobanak »

Já si dovolím na úvod nesouhlasit s arus,že to náboženství vichází z té bible,bible,jakkoliv je stará,tak je vlastňe mladá,a pisatelé bible čerpali ze zvikového práva různejch kmenů ale dominantňí roli pro starej zákon hrálo zvikové právo pastevců ovcí a koz,ze kterého o hodňe let pozďeji čerpal i mohamed,a proto se šaríja tak podobá starému zákonu.Naopak v novém zákoňe převládá zemňeďelství a vinařství,a proto se od starého tak liší.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Františka. »

Tak, jak jste to napsal, je to pro mě těžko stravitelné, musím přiznat. Desatero sepsal Mojžíš jen tak, když se tam na kopci nudil, aby měl mezi lidmi pořádek? Nic zvláštního se tam nepřihodilo, žene?
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Profesor1 »

Já nesouhlasím ani s arus ani s čobem!
Ve spoustě věcech. :vytlem:
Bible je vlastně Starý zákon a Nový zákon. Zákon arus , ZÁKON! Nebo taky smlouva! Jedná sprvních sluv s lidstvem bylo desatero. Byly tam i smlouva s Noem, vlastně úplně první s Adamem a Evou. Starý zákon je plný smluv, stejně tak i Nový zakon, který popisuje působení Ježíše, jehož prostřednictvím jsou nám předkládány další a další smlouvy.
Kdo v tomhle hledá něco vynucovaného, svazujícího, tak nic nepochopil. Myslím si že Bůh je na tom hůř :))
Čoba , 3 dny! Pouze 3dny se po nás chce odepřít si maso. Popeleční středa, Velký pátek a štědrý den. Ten štědrý den je ale takový míň než poloviční. Ale v základu nejde tak u to maso, jako spíše o takovou újmu něčeho. Má to spíše duchovní podtext.
Čím je člověk starší, tím víc si uvědomuje tu svobodu, kterou mu ta víra dává :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Františka. »

Pěkně jste to napsal, Profesore. Díky.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od čobanak »

Pravoslavnej katechismus,o postu:838.Co je půst?Običejnej půst je zdržováňí se od masitejch a mléčnejch a vaječnejch jîdel,a přísňejší půst spočívá v tom,že si ňekterej den z láski k bohu odepřeme jakékoliv jídlo úplňe neb aspoň z čásťi.842.Jaké jsou jednodenňí posti? 1) den před svátkem zjeveňí páňe(5.Ledna) 2)v den sťeťí svatého jana křťitele(29.Srpna) 3)v den povíśeňí svatého kříže (14.Září) 4)ve středu a v pátek po celej rok.846.Jaké jsou vícedenňí posti? 1)předvánočňí neboli filipovskí 2)velkí půst od ponďelka po neďeli siropustňí po velikonočňí jitřňí 3)půst petropavlovskí 4)půst uspenskí
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Františka. »

čobanaku, chtěl jste tím něco říct? Že pravoslaví má předepsané půsty a je to těžší? Nebo co jste myslel? On začátek naší diskuse byl vlastně v jiném vláknu a tak hledám souvislosti.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Augenblick »

Jen se zeptám, k čemu je ten půst dobrý? Když se věří nenacpe masem, tak se mu lépe medituje?
Tykat, díkes ....
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Jan »

A hlavně jim neříkejte, že při půstu se nemá kouřit a chlastat vodka.

Jinak půst je vhodný především pro genetické potomky původních obyvatel Evropy, který mají tělo přizpůsobené dlouhému hladovění a hospodaření s tukem.
Bohužel při naddostatku se jejich genetika projeví problémy s zilama,cukrovkou, nadváhou.......
Pro ostatní již cca 14 hodin hladovění způsobí likvidaci tuků v játrech.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Františka. »

Půst je dobrý z různých důvodů. Nemusí jít jen o to, že člověk nejí maso, pravoslavní nic živočišného, muslimové po určitou denní dobu nic, ani vodu, atd. Jde o to, že si člověk upevní vůli, dokáže víc ovládat své tělo, je pak vděčný i za jídlo, nad kterým by třeba jiný ohrnul nos, všechny orgány si odpočinou od zátěže. A vzhledem k tomu, že je tohle něco jako oběť, protože některé půsty nejsou lehké, vzniká v člověku pocit vděčnosti k Bohu, oddanosti a pochopení vlastní bezmoci. A samozřejmě žádný alkohol, cigarety, tanec, zábava atd., protože to odvádí mysl od prožitků, které při půstu člověk může zažít. Někdo dodržuje půst jen od masa, někdo od jiných pozemských radostí, třeba si nedá čokoládu, někdo se postí tak, že opravdu cítí hlad a slabost a vydržet to dá dost práce. Ale má to smysl, protože tělo je spojené s duší a na obou se půst projeví příznivě, pokud je myšlen poctivě. Někdo říká půst tomu, že nejí, aby zhubnul, ale to není půst, ale dieta. Půst má i duchovní rozměr a nemusí se vůbec týkat jen křesťanů. Snad všechny kultury mají něco takového.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Františka. »

Ještě k Augenblickově otázce: I tak se to dá brát. Tohle pojetí mě nikdy nenapadlo, ale možná je i tam trochu pravdy, protože maso se tráví dlouho a zatěžuje organismus. Odpoutejte svou mysl, když máte těžký žaludek :usmev: . To moc nejde.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Františka. »

Ještě sem dám jednu bakalářku o hladovění a půstech. Nečetla jsem ji ještě, ale podle obsahu vypadá zajímavě. Nějak se mi nezdá, že by po 14 hodinách vznikaly v játrech ketolátky, jak píše Jan. To je asi spíš individuální. Třeba se tady o tom taky něco píše. Podle mých zkušeností půst určitě zdraví neškodí, naopak má postící se osoba po jeho skončení mnohem víc energie než před půstem.
https://is.muni.cz/th/molow/PavlicovaBP.pdf
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Jan »

Někde jsem to o těch játrech četl, že první, kam v těle jde tuk jsou játra a údajně tam tento typ může způsobit až snad cirhózu, nebo nějaký problém od ztucnelych jater.
Současně při hladovění se jako první spaluje tento tuk.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Františka. »

Já jsem to pochopila obráceně, že se tuky v játrech rozkládají nebezpečně vlivem půstu. A Vy to myslíte jinak. Může totiž opravdu při dlouhodobém hladovění dojít ke ketóze. Ale při půstu se to nestává, půst nesmí jít přes hranice zdraví. Nevím teda o nikom, komu by se to při půstu stalo. Zato vím o jednom zemřelém mladíkovi, který na ketózu zemřel, protože si pořád myslel, že moc jí, tak jedl čím dál tím míň, až si jednou šel lehnout a už se neprobudil. Příčinou byla ketóza. Je to dávno, ale mám z toho dodnes divný pocit. To byla podvýživa. V době, kdy je všude jídla dost. S půstem to nemá nic společného.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od čobanak »

Augenblick píše: 01 pro 2021 18:12 Jen se zeptám, k čemu je ten půst dobrý? Když se věří nenacpe masem, tak se mu lépe medituje?
Tak půst za ťímto účelem se provozuje snad ve všech kulturách. 840.Jakej jest účel postu? 1)abichom přemáhali své ťelesné choutki a učili se bejt stŕídmí a ukázňení 2)abichom sami sebe trestali za své hříchi za účelem pokáňí 3)abichom se duchovňe soustřeďili k modlitbje a připravili se k přijeťí svatejch tajin a k oslavje velkejch svátků.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Augenblick »

Nevím no... Profesor psal 3 dní, pravoslavní asi víc jak píšeš, ale zas tak velký sebezapření to asi není. Ještě je mě divné, že tedy asi jedli maso každý den? Měl jsem asi mylně dojem, že ta doba byla taková chudší.. co se pojídání masa týče. Ale vím prd. Někde mám kuchařku vaříme z přídělu z druhej republiky a taky jsem se divil...
Tykat, díkes ....
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od čobanak »

Františka. píše: 01 pro 2021 16:56 čobanaku, chtěl jste tím něco říct? Že pravoslaví má předepsané půsty a je to těžší? Nebo co jste myslel? On začátek naší diskuse byl vlastně v jiném vláknu a tak hledám souvislosti.
Mluvili jsme o tom,jestli je náboženství jen ňiterná spiritualita,nebo má společenskej rozmňer.VELKÉ ŘÍŠE KOČOVŇÍKŮ-MILAN ŠKODA-KAGANÁT UJGURŮ-str.145:ňegdi v pol.60.Let(8.Stol.) se manicheismus stává státňím náboženstvím....Manicheismus dost ovlivňil i bježnej život mnoha ujgurů.Zaváďel toťiž postňí dni,bjehem ňichž lidé nesmňeli konzumovat aňi mléčné vírobki.Pro kočovné pastevce to bilo velmi složité.Pokud nemňeli zemřít hladi,museli si začít pjestovat alespoň ňejaké ploďini.Do stepi tak pozvolna začalo proňikat zemňeďelství.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od čobanak »

Augenblick píše: 01 pro 2021 21:33 Nevím no... Profesor psal 3 dní, pravoslavní asi víc jak píšeš, ale zas tak velký sebezapření to asi není. Ještě je mě divné, že tedy asi jedli maso každý den? Měl jsem asi mylně dojem, že ta doba byla taková chudší.. co se pojídání masa týče. Ale vím prd. Někde mám kuchařku vaříme z přídělu z druhej republiky a taky jsem se divil...
To záleželo na společenském postaveňí.U nás se šlechta v podstaťe živila lovem.Od 17.Stol. Se to ješťe prohloubilo.Bobr je postňí jídlo! :vytlem:
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Františka. »

Taky jsem myslela, že někdy ve středověku a ještě dřív bylo masa málo, ale pak jsem zase někde četla, že maso bylo hlavní složkou jídelníčku, protože se třeba zelenina skoro nepěstovala. Divocí ptáci a zvířata se prý jedli často.
Taky nepovažuju to, že se vynechá maso nebo čokoláda, za žádnou oběť. Ale je to jejich přesvědčení, že to stačí nebo že víc je příliš. Někdo jen vynechá maso, někdo má chleba a sůl, někdo nejí vůbec, každý jinak.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Františka. »

Musela jsem si najít, co je manicheismus :usmev: . Zanikl.
Nevidím, kde by měl být problém u půstu u kočovníků? Když je půst, tak se nejí a basta. Jaképak vynechám mléko, vynechám maso a co budu jíst? Přece nic. Kočovníci jsou dodnes a pokud jsou muslimové, půst mají i tak. U Mongolů nevím, v těch se moc nevyznám.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od čobanak »

Pravoslavné posti se ale takto vidržet nedaj.Gdiť je to i 40dňí.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů