Pojištění stáda

Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojištění stáda

Nový příspěvek od PavelIV »

Ahoj, jak nezaměstnatelná? Na mě děláš dojem dost inteligentní a kultivovaný ženský :souhlas:
Růžička myslela odepsat při platbě daní paušálem, tzn. utržíš 1000 Kč, z toho se u zemědělce předpokládá 80% nákladů, takže daňovej základ je 200 a z toho platíš daň 15%, to je 30 Kč. Neboli 3% z tržeb pro zjednodušení a nemusíš evidovat náklady, jen tržby. A kdo nemá tržby nemusí platit daně. Nebo můžeš vést účetnictví a být ve ztrátě, ale soc. a zdr. pojištění musíš platit stejně.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojištění stáda

Nový příspěvek od Hhippie »

Jamarov: do te doby,nez nastoupi nejmladsi dite do skoly,muzes byt (nevim uplne presne tu definici) zena v domacnosti pecujici o dite do veku 7 let... nebo tak neco. Stat za Tebe plati zdravotni pojisteni... to jsem ted ja. Nejsem podnikatel - nepotrebuji to - jsem jen bezna FO, ktera podava kazdorocne danove priznani..
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojištění stáda

Nový příspěvek od Janina »

Pokud podáváš danové přiznání tak jsi OSVČ. Těm lidé říkají podnikatel. Osoba samostaně výdělečně činná.
Pavle ještě jsi zapomněl na slevu na poplatníka. Za rok utržíš např 400000, odečteš 80 procent, zůstane 80000, z toho 15 proc je 12000, ale sleva na poplatníka je rok 2018 24800 kč, takže nezaplatíš žádnou daň.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojištění stáda

Nový příspěvek od Janina »

Mohu si při péči o dítě přivydělávat? Jsem u VZP zaevidovaná jako osoba celodenně pečující o dítě do 7 let a zdravotní pojištění za mě tedy platí stát. Kdybych si vzala nějakou práci na doma, tak z kategorie státních pojištěnců vypadnu a budu muset platit pojistné sama?

Do kategorie osob celodenně, osobně a řádně pečujících alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku můžete být podle zákona zařazena jen tehdy, pokud nemáte příjmy ze zaměstnání ani ze samostatné výdělečné činnosti. V případě, že byste byla zaměstnancem (podle § 5 zákona o veřejném zdravotním pojištění), hradí pojistné na zdravotní pojištění zaměstnavatel. Pokud se nejedná o zaměstnání, byla byste povinna hradit si pojistné sama jako osoba samostatně výdělečně činná, nebo jako osoba bez zdanitelných příjmů.

Možnost přivýdělku, který vás nevyřadí z kategorie státních pojištěnců, však existuje. Za příjmy ze zaměstnání se pro účely veřejného zdravotního pojištění totiž nepovažuje dohoda o pracovní činnosti s výdělkem pod 2 500 Kč měsíčně, případně dohoda o provedení práce s příjmem nepřevyšujícím 10 000 Kč měsíčně. Je ovšem třeba pamatovat i na další limity těchto možností přivýdělku – např. na dohodu o provedení práce je možné odpracovat u jednoho zaměstnavatele maximálně 300 hodin za jeden kalendářní rok.

Nemůžete se tedy stát zaměstnancem ani provozovat samostatnou výdělečnou činnost, vaše příjmy musí být takové, které nepodléhají platbě pojistného na zdravotní pojištění.

Tohle jsem našla u VZP. Podivné.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojištění stáda

Nový příspěvek od PavelIV »

Jani, to já mám řešený v práci. No pak tam někam z toho papíru z práce ty kolonky přepíšu, kolikrát jsem ani nevěděl, co je co :vtipalek: , ale nakonec mi to nějak vyšlo, jak mělo.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojištění stáda

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani,nevim.. asi tim, ze platim, to nikdo neresi?
Kazdopadne nemuzu byt OSVC, protoze nejsem VC 😉 a nemam zalozeny zivnostak. Proto ani nemusim vest ucetnictvi. Proste pokud mas nejake prijmy a jsou to zdanitelne prijmy, pak je nutne je zdanit a ev.odvest dane. Vic po me nikdy nikdo nechtel. Ale je fakt,ze jsem se stejne chtela pozajimat co a jak,tak si to obvolam. Ted je na to more casu 😉
:Hhippie: Bubáci forever!
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojištění stáda

Nový příspěvek od Jamarov »

Pavle děkuji za poklonu :stydim: :usmev:
No... jde o nabídky práce v mém okolí a k tomu fakt, že mám nemocné dítě-příspěvek na péči a musím být dostupná jak na telefonu, tak když se něco děje, okamžitě vyjíždím,tak jako asi každý rodič, když jde dítěti o zdraví, ale u mě je předpoklad častějších odchodů a to prý zaměstnavatel nerad přijímá umožnit kdykoliv okamžitý odchod z práce... Tak to mi to bylo řečeno.

Děkuji za informace, asi se v tom pošťourám, co se jak vyplatí, co se může dát do nákladů a co přesně vůbec náklady jsou při případném budoucím prodeji ze dvora.Konečně si píšu delší čas na radu Mastnacka od září příjmy a výdaje ... Daří se mi být v mínusu :vytlem: teď už to aspoň vím.


To co jsem dala Janinka je jednoduché. Funguje to stejně, když je člověk na podpoře nebo vedený na úřadě. Je to jako brigáda a nesmíte si vydělat nad limit, pokud má někdo jako smlouvu dohodu o provedení práce a přesáhne limit, pak je vyřazen z evidence a musí zaplatit alespoň zdrav.p.sám... Tuším, že pokud částka přesáhne nad 16000(tak mi to bylo řečeno ve firmě) zdrav.a soc.má povinnost uhradit zaměstnavatel, tím , že je to dohoda, tak lze tak pracovat jen pár měsíců v roce,nebo X...dni v měsíci, je to omezené, navíc ten kdo dává práci formou dohody, peníze raději rozloží do více měsíců, aby tu hranici nepřesahl a nemusel platit za danou osobu ... Nebo se příjem rozloží na ještě delší dobu a drží se ta spodní hranice - aby dotyčný nepřišel o státní platbu.
Takže v praxi si člověk vydělá něco měsíčně,to mu firma rozloží na víc měsíců a stát či pojišťovna platí zdravotní. No a pak se podává daňové přiznání, protože to prostě příjem je a většinou se vrací daně a nebo se podepíše ( já tomu říkám jen růžový papír :vytlem: ) a vyplní předem papír z finančáku, pošle firmě a daně se vůbec z platu nestrhavaji - to je nejjednodušší. Ale vždycky se hlídá finanční limit. To jen tak na vysvětlení k té dohodě. Vše je to oficiální...

Hippie to je fajn zpráva, tak už mám jasno jak budu dál vedená... :vytlem: Ty děti jsou spása :35:
Nenapadá mě , ale možnost jiného příjmu?
Buď mám osvč, nebo jsem zaměstnanec, nezaměstnaná nebo brigáda přes dohodu...klidně přes sz pokud je to moc veřejný.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojištění stáda

Nový příspěvek od Janina »

Jamrov pokud uplatnuješ náklady procentem tak právě nemusíš zkoumat co a jak do nich dát. A zemědělec má 80 procent. A nemusíš nic. Vezmeš tržby odečteš osmdesát procent a je. Danové přiznání si vyplníš sama. Pokud by ses při odečtu skutečných nákladů dostala do ztráty tak pak se účetnictví vést vyplatí. Jinak ne.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojištění stáda

Nový příspěvek od Janina »

Pokud máš příjem v určité výši musíš být bud OSVČ nebo zaměstnaná nedo dohoda. Nebo právnická osoba. Ještě pronájem. To pak nevím co jsi, když pronajímáš.
růžička
Příspěvky: 125
Registrován: 13 říj 2018 13:27
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 50 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojištění stáda

Nový příspěvek od růžička »

Mám pocit,že při prodeji ze dvora platí,že do 20000 se příjem nedaní(tou částkou si nejsem jistá).v danovém přiznání je kolonka na příležitostný příjem nebo tak nějak se to jmenuje a nemusíte být ani osčv ani nic jinýho a myslím ,že y to mohlo být i u toho optrování dítěte do sedmi let.Nejsem ale danový poradce,tak je potřeba se zeptat někoho,kdo jena to odborník.Možná by věděla Oreb,ta je přes to účetnictví nemýlíl-li se.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojištění stáda

Nový příspěvek od oreb1 »

Vidím to, čili hned můžu odpovědět, ale vlákno jsem nečetla celé. Jen těch 20.000 - nedaní se, pokud jde o mimořádné příjmy, ne pravidelné. Třeba každý rok v létě už je pravidelně.
Ohledně pojištění nemám úplný přehled, mzdy mám jen souhrnně, čili k tomu se vyjadřovat nebudu.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojištění stáda

Nový příspěvek od Jamarov »

Děkuji Vám všem, akorát se to od pojištění strhlo trochu jinam.

Tak nad tím furt přemýšlím... Pravidelný příjem, když na sebe budu mít dotace tak vlastně tím se stavám osvč...? Tudíž ženou v domácnosti být ani nemůžu. Vzpomínám si, že tak nějak mi to bylo řečeno na správě soc.zabez.

Takže dotace jedině na muže, tím se zas dostávám do problému se spasánim... Protože hospodářství mám já. To by byla jedna věc.

No a Oreb píšete pravidelný příjem... Třeba prodej jehňat,kůzlat by byl pravidelný i kdybych jednou prodala v dubnu, příští rok v květnu?
Popřípadě prodej čehokoliv během roku ať už jde o kuřata, vajíčka, kuřičky, kachny,králíky,mléko...?

Růžičko to chápu jak to myslíte s kolonkou a příjmem , ale nerozumím tomu, že bych mohla mít prodej ze dvora i kdybych se vešla do těch 20000 a nemusela to mít jako živnost.?

A ještě jeden dotaz dejme tomu, že bych příjem podržela do těch 20000, ale výdaje by byly mnohem vyšší, takže daně bych neplatila, ale kdybych si vedla účetnictví a byla bych s náklady
těžce pod čarou tak co dál?
Já jsem to pochopila tak, jako že by mi to bylo proplaceno, ale to už vůbec nechápu proč by stát dotoval živnostníka v mínusu. Chápu to špatně? Nebo jaký by pak mělo smysl vést náklady a příjmy?
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojištění stáda

Nový příspěvek od Janina »

To, že by ti to bylo proplaceno, kdybys jako OSVČ byla v mínusu, to chápeš špatně. :usmev: Ztrátu si můžeš odečítat více let. Soczdrav platit musíš, v minimální výši, už je přes 4000. Je třeba si to prostudovat na netu a poradit se s danovým poradcem.
Pak je možno všechno dělat na černo a neplatit nic. S příslušnými riziky. Stát do sedmi let věku jednoho dítěte, snad do patnácti let věku dvou, platí zdravotní, sociální zřejmě ne. Za lidi na pracáku také neplatí stát sociální.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojištění stáda

Nový příspěvek od oreb1 »

Pravidelný příjem je prostě pravidelný, každé jaro nebo sezónu, ne třeba jeden rok ano, druhý ne, třetí ne, pak ano a tak, jen jak se to naskytne. To se týká těch 20.000. Jinak v definici podnikání pro OSVČ je taky, že ta činnost je za účelem vytvoření a udržení zisku. Záleží na tom, proč vlastně tu činnost vykonáváte. Chcete vydělat nebo Vás baví a je to Váš koníček, do kterého ještě vrážíte peníze? Dole v článku je uvedena přesná definice podnikání a je to tam rozebráno. Pro to, aby byl člověk považován za podnikatele, musí být splněny všechny podmínky. Každopádně všechny příjmy nad 20.000 se daní.
http://www.ipodnikatel.cz/Zahajeni-podn ... ikani.html
růžička
Příspěvky: 125
Registrován: 13 říj 2018 13:27
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 50 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojištění stáda

Nový příspěvek od růžička »

Pokud jsi OSČV jako hlavní činnost,tak plait soc i zdav musíš,ale je to neodečitatelná položka,takže to je za rok 50000 vyhozených z okna.Takže ppkud nemáš příjmy ve statisících,tak bych o osčv na hlavní činnost ani neuvažovala.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojištění stáda

Nový příspěvek od Jamarov »

To je pravda Janinko, jde vlastně o pokrytí zdravotního jako povinnou platbu, sociální asi neplatí, pokryté to je jen dokud budu mít rodič.prispěvek. Ještě musím zjistit jak je to v případě toho příspěvku na péči, který mám schválený do15let věku dítěte. Pak znovu komise... Jako kdyby se stav mohl změnit.

To bych šla hned podnikat kdyby mi někdo proplacel mínusy :)) :tanec:
Mě to tak jen vyznělo, díky.

Takže náklady povedu několik let a v případě až budu v plusu tak to můžu prokázat a uplatnit? Už to chápu? :vytlem:
Teď jsem ten dojem Pavla podtrhla :vytlem:

Růžičko, vystihla jste to. Proto jsem hledala nějakou možnost kromě osvč a klasického zaměstnání jak být vedená dál pro stát...
Právě, že se těm platbám chci upřímně vyhnout, vím, že je to nefér vůči ostatním co platí a táta by mě dal... kdyby mě slyšel :promin: protože daně ho možná ze snů budí... Ale než se dostanu aspoň na nízké životní minimum a plus 4000 zdrav.soc. každý měsíc, tak to spolyká spoustu práce a času, který ani nepočítám a investice, které se snad nemůžou ani vrátit...

Oreb je mi to jasné s tím podnikáním... Ono proměnit koníček v to co vás uživí není snadné a když vás tlačí čas a právě ty platby,zadlužit se kvůli pozemkům, stavbám pro chov, výrobu a prodej je velký risk, v hospodářství vůbec a zvlášť s malými dětmi. Bohužel to není úplně vzácný jev,že lidé začali měnit svou radost v práci,malé hospodářství pro svou spotřebu -na větší farmu s pokrytím potřeb i dalších lidí. ..ale nastavený systém spálil jejich nadšení nebo vyhořeli úplně... Prostě tady nestačí jen žít a vše dělat poctivě s rozumem a citem pro danou věc...
růžička
Příspěvky: 125
Registrován: 13 říj 2018 13:27
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 50 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojištění stáda

Nový příspěvek od růžička »

jestli jsem to dobře postřehla,tak ti bude končit rodičovská a řešíš,co dál.Tak bych se šla nahlásit na pracák,na to máš nárok ,aspon ti budou platit to zdravotní.Při vyplnování formuláře do požadavků uved´,že potřebuješ volnou pracovní dobu nebo zkrácený úvazek.Když je to z důvodu péče o děti,tak by s tím neměli být problémy.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojištění stáda

Nový příspěvek od Jamarov »

Přesně tak, problém s tím na úřadě snad mít nebudou... Ale já občas pracuju na dohodu, jednou za dva roky projekt EU na několik měsíců a firma mi to rozloží, pokud by šlo mít občas (jen několik měsíců roce) příjem do desítky, jako žena v domácnosti tak je to ideální.
Na pracáku to je zhruba 2500-3000 povolený přivýdělek... To by se firma s rozkladem nevešla zas do jednoho roku, zdravotní za mě platit nechtějí, což se nedivím a ani mě se nevyplatí třeba z desítky zaplatit čtyřku..

No a za další... Být nezaměstnaná znamená, že člověk práci hledá a to já bych nedělala... Nevím jak to chodí dnes, jestli se musí každý měsíc dokazovat kde jsem byla žádat o místo a proč mě nevzali... A td.....jsem v tomhle úplnej Mimoň :vytlem:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojištění stáda

Nový příspěvek od oreb1 »

Dnes už to není tak, že byste musela ukazovat razítka od firem, kde jste byla a nevzali Vás. Maximálně Vám úřad práce najde nějaké místo, ale musí být pro Vás vhodné. To jest tak, abyste mohla kdykoliv odejít k dítěti atd. Takové těžko najdou. Takže na pracák klidně běžte. Ať aspoň ten náš přebujelý úřad práce a sociální politika někomu k něčemu je.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojištění stáda

Nový příspěvek od Janina »

Jamarov, nemusíš mít špatné svědomí. Státu prispivas tím,že se staráš o tři budoucí poplatníky, a také na všem, co zde nakoupis, je mnoho dalších daní pro stát. :andel:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti