Zajimavosti chovu

Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od oreb1 »

MalyNomad, děkuji za vysvětlení. A vlastně si uvědouju, že jsem něco takového taky četla před asi rokem nebo dvěma na stránkách www.asz.cz, kde to bylo o krávách. Určitě to nepopírá to, že samice nemůže předat samčí chromozom, ale je asi fakt, že má i ona svůj podíl na tom, jaké pohlaví bude potomstvo mít. Takže se asi dá říct, že samec je prvotní určovatel pohlaví a samice ho určuje druhotně svými podmínkami jako je tělesná kondice a vnitrotělní prostředí apod.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od minie »

zajímavost k porodům. Všude se píše, že si zvířata vybírají k porodu noc či brzo nad ránem. Letos mě ovce opět utvrdily v tom, že zvíře rodí v dobu, kdy se cítí bezpečně. Ze 14-ti porodů 1 porodila v noci (kolem 2. hod) a 1 později večer (někdy těsně po 22.hod). Všechny ostatní v průběhu dne. :souhlas:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od oreb1 »

minie, Vy mi čtete myšlenky. Už jsem se totiž nad tím taky pozastavovala. Letos i vloni mi kozy rodí pozdě ráno nebo přes den, jedna jediná večer, ale v noci žádná. A dřív jsem to moc nesledovala, ale uprostřed noci to myslím nebylo snad nikdy.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od minie »

Já to už pozoruji několikátý rok, ale letos to byl extrém. Mě to vyhovovalo, jen my to mohly ovce říct dřív, mohla jsem se vyspat :vytlem:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od minie »

Dnes mi při zavírání stáda chyběla 2 jehňata. Šla jsem se mrknout za horyzont. Na rychlo jsem opravdu neměla představu, která to jsou. No a úplně vzadu koukám, že jehnička někde prolezla plot a beránek ji nechtěl opustit a dělal ji společnost z pozaplotu. Vždycky odběhl směrem za stádem a zase se vrátil k jehničce. Až když jsem došla k nim, jako by si řekl: "OK holka, už jsi zachráněná, já letím" A pelášil za ostatníma. Jehnička se najednou zastavila a čekala, až přelezu plot, chytnu ji a přendám do správného výběhu. Pak taky pelášila. Co bylo zajímavé? Chování těch dvou, plus, že to ani nebyli sourozenci :souhlas: Asi nějaký gentleman :vytlem:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od oreb1 »

Já měla kozla, který chodil vzadu za stádem poslední a kontroloval, jestli jsou všechna kůzlata v pořádku před ním. Kozla už nemám a na jeho místo dobrovolně postoupili jiní dva dospělí kozlové. Taky chodí poslední a čekají, dokud nejsou všichni v pořádku u stáda.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Jana P. »

Janina píše: 13 bře 2019 21:06 Hhippie, to je také moje téma. Černá měla jako prvotelka jednoho beránka. Vloni měla dvojčata, jehničku, letošní Prvotelku, a beránka, měl překloubenou nožku, nechtěla mu postát, zpočátku, v choulu, pil, pak musel ukrádat zezadu, bylo to pro něj jako pro kulhánka obtížné, krmila jsem ho sušákem nakonec dorostl, ale byl drobnější, nožka se mu spravila. Říkala jsem si, ano, ovce ví, je to kulhánek tak mu nechce dát. Jehnička, kterou krmila prvotřídně, vyrostla krásně, a letos v roce porodila dvojčata.
Letos Černá porodila dva krásné beránky. Bezchybné oba, porod rychlý, lehký. Všechno v naprostém pořádku, první týden v choulu ok. Jak jsem ji pustila, tak Flíčkovi zas odpírala, musel krást zezadu a měl málo. Zavřela jsem ji s jehnaty na další týden, přidržovala ji Flíčkovi, ale prostě ne a ne. Nyní se může napít jen když pije druhé jehně, a jen zezadu. A nebo když ovci držím. Jeho bratr je větší, statnější a pije ze strany. Flíček nechce přijmout sušák, ani z lahve ani z misky. Chjo.
Zřejmě Černou letos porazíme. Aby porodila dvě jehnata a pak krmila jen jedno na to nemám nervy.
Podívejme se, co jsem našla při hledání překloubení nožek u jehnat. :vytlem:
“Černá” ovce, nyní tedy spíše šedá, zatím vždy dochovala v pořádku jen jedno jehně , jak píšu výše. V roce 2020 jen jednu jehničku porodila, takže i tak jen jedno. Krásnou jehnici.
A letos, pozor! Už v těhu měla fakt velké vemeno, až ke kolenům jí viselo. Tuhle o víkendu nebo kdy vlastně, nemoc mi zatemnila dny, porodila dvojčata. Kluka a holku. Sama bez okukování a rušení. Dvě krásná bílá jehnátka. A co prosím? Stará se vzorně o obě. :vytlem: Kojí obě a také je hlídá jak ostříž. To jsou věci. Jsem jí vděčná, obzvláště letos, kdy nemám sebemenší sílu se jim do toho míchat. :vytlem:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jen tak pro zajímavost. Někteří pana Lukáše znáte.
https://www.naschov.cz/texela-bych-za-j ... nevymenil/
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Hhippie »

Zrovna jsem ho potkala na Lysé na ENT zwartblů :souhlas: znám ho ještě z dob, kdy jsem “jezdila bavit” svým neumem střihače :vytlem: sympaťák.
:Hhippie: Bubáci forever!
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od jupik »

Taky uz mame druhym rokem tex berany. Jen k tomu mám letos ještě vřesovýho, suffolka a lacona. Jehňata po texlovi super, ale ta naše pastva kvalitou rozhodně neodpovídá požadavkům, takže jsem ráda za ty odolný kříženky. Jinak i na tý stepní pastvě jehňata po texelovi krásně přibíraj, ale možná to bude i tim, že z “chovu” vyřazuju matky co mají evidentně málo mlíka a jehňata krpatý (dělám si poznámky při odčervení), a evidenci v počítači si vedu už aspoň 8 let. Romanovky dorůstají až druhým rokem, takže jsou o něco menší. Podmínky nezměním, takže jenom přísná selekce.
Mimochodem, jak jste na tom letos s hermafrodity? U koziček jsem byla zvyklá, že jich tu každý rok pár mám, pozná se to ostatně hned po porodu, ale mám tu letos už 3 případy poražených vykastrovaných beránků s nalitým vemínkem, to mi hlava nebere... všichni po texlovi
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Františka. »

Letos jsem neměla žádného, vlastně ani vloni ani předloni. U koz. Předtím občas, celkem asi 4 nebo 5 z asi 350. Mám teď ale jiné kozly než před 2 lety a dřív.
čobanak
Příspěvky: 7663
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od čobanak »

Poďíl hermoušú zvišuje homozigotňí bezrohost kozlů.Hermafrodit je vlastňe homozigotňe bezrohá koza.U ovcí jsem o tom neslišel :udiv:
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Františka. »

Myslím, že by na to mohla mít vliv kastrace. Estrogen vylučují samci i samice, ale když mají samci varlata, převažuje testosteron. Když testosteron chybí, zůstává malé množství estrogenu a ten by mohl mít vliv na přetváření samce na samici. U lidských kastrátů nebo u mužů s malým množstvím testosteronu taky rostou prsa. Že je to od texla zase může ovlivňovat to, že má víc tuku než ostatní. To jen předpokládám, nevím, jak vypadají. A samičí hormony se ukládají do tuku.
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od jupik »

U koz to právě máme už pár let, hospodáře chvilku držela myšlenka, že budem nechávat do chovu jen bezrohý kozy, kvůli krmítkům, a s bezrohým kozlem to pak začalo (hermafroditismus při křížení bezrohých koz a bezrohých kozlů je asi 5%). U jehňat jsem to viděla letos poprvé. Ale co píše Františka dává smysl
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Františka. »

Já jsem jednou měla i rohatého hermafrodita, ale je to nějaká výjimka. Rozhoduje to ale koza. Jestliže je kozel bezrohý, je prostě bezrohý, kdežto koza bezrohá může mít i gen rohatosti. U koz bez genu rohatosti je pak s bezrohým kozlem větší pravděpodobnost hermafroditismu u mladých. Takže je jedno, jestli je rohatá koza nebo kozel z tohohle pohledu. S rohatou kozou se líp zachází než s kozlem, takže já jsem pro bezrohé i s tím rizikem, že s bezrohou kozou bude hermafrodit. Ale čím dál tím častěji mám u bezrohých koz rohaté mladé. Na začátku jsem měla jedinou rohatou, teď jich je po těch několika generacích většina. Pořád s bezrohými kozly.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od PavelIV »

Ono asi záleží na kozlovi, jak je bezrohej. Teda aspoň jestli je to jako skotu.
Mám rohatý krávy a Ferda je homozygotně bezrohej --> všechny telata bezrohý, bez výjimky.
Když je bejk heterozygotně (snad jsem napsal z hlavy dobře), tak je to s rohatejma krávama 50/50. Kbyby se pustil na bezrohý, tak záleží na nějakým tom % rohatosti u krav. Třeba s čistokrevnýma (po staletí bezrohýma) Anguskama by měly být telata taky bezrohý.
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Františka. »

No právě já jsem to pochopila tak, že kozel není nikdy heterozygotně bezrohý, ale jen homozygotně. Že nositelky rohatosti jsou vždycky kozy. Přeloženo, jak to chápu já, bezrohý kozel nikdy nemůže mít gen rohatosti, kdežto koza ano. Ale mohla jsem to pochopit špatně nebo zdroj mých informací měl chybu.
čobanak
Příspěvky: 7663
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od čobanak »

Koukňete na zootechnika.Cz.Tam je to podrobňe.
čobanak
Příspěvky: 7663
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od čobanak »

Chov dojnejch koz-jerry belanger,sara thomson bredesen:teoreticki neexistujou homozigotňí kozi,protože bi bili hermafroditické a nemohli bi mít potomki.Oba tipi kozlů(homozigotňí i heterozigotňí) mohou viprodukovat hermafroditi,jsou li spojeňi s bezrohou kozou,ale homozigotňe bezrohej kozel jich dá více.Str.165.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od PavelIV »

Aha, tak ta vsuvka se skotem je tady bezpředmětná - funguje to jinak
:PavelIV:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů