Zajimavosti chovu

Profesor1
Příspěvky: 8383
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Profesor1 »

Každý rok sleduji v době rození mláďat, což probíhá právě tyto měsíce, nějaké zajimavosti. Např. že se jedno období rodí převaha beránků, pak zase převaha jehniček, tudíž se to ve finále tak nějak cca srovná.
Letos mě zaujalo, že u mne porody u oven a koz začaly oproti minulosti hodně brzy a to kolem 5.1. a rozjely se od tohoto data v hojném počtu. Jiné roky zpět, bývalo vždy nejvíc porodů až v únoru a březnu. Letos jsem měl koncem ledna více méně odrozeno a nastala měsíční pauza bez přírustku. Až teď, vlastně v pátek byl přírustek u oveny, v neděli pak rodila další ovena, včera porodila koza a dneska rodila další koza. Tak uvidím co dál, jestli už teda v téhle "porodní vlně" dorodí i ten zbyteček co jsou ještě v očekávání, nebo si zase měsíc počkám.
Tak to jsem se chtěl jen tak podělit o takovou zajimavost. Doufám že máte něco zajimavého - zvláštního odsledované i vy ostatní.
(podotýkám že má cca 30 bahnic a 8 koz.)
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Hhippie »

Ja mam maly vzorek zvirat na to, abych dikazala neco extra pozorovat (vzdy max cca 8 bahnic a semtam kozu), kazdopadne by me zajimalo dle jakeho klice si matky vybiraji, ktere mlade budou zivit a ktere nechaji na pospas. A taky, jestli opravdu jsou ta mladata odkazana k zahube, nebo kdyby se o ne staraly jako o jine, byla by stejne silna jako ostatni. Protoze mam pocit, ze s kazdym nahradnim resenim jsou proste ta mladata o neco ochuzena, tedy jiz neprospivaji tak dobre... (tim myslim malochovy, ne velkochov, kde naopak vsechno odchovavaji na nahrazkach...)
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Janina »

Hhippie, to je také moje téma. Černá měla jako prvotelka jednoho beránka. Vloni měla dvojčata, jehničku, letošní Prvotelku, a beránka, měl překloubenou nožku, nechtěla mu postát, zpočátku, v choulu, pil, pak musel ukrádat zezadu, bylo to pro něj jako pro kulhánka obtížné, krmila jsem ho sušákem nakonec dorostl, ale byl drobnější, nožka se mu spravila. Říkala jsem si, ano, ovce ví, je to kulhánek tak mu nechce dát. Jehnička, kterou krmila prvotřídně, vyrostla krásně, a letos v roce porodila dvojčata.
Letos Černá porodila dva krásné beránky. Bezchybné oba, porod rychlý, lehký. Všechno v naprostém pořádku, první týden v choulu ok. Jak jsem ji pustila, tak Flíčkovi zas odpírala, musel krást zezadu a měl málo. Zavřela jsem ji s jehnaty na další týden, přidržovala ji Flíčkovi, ale prostě ne a ne. Nyní se může napít jen když pije druhé jehně, a jen zezadu. A nebo když ovci držím. Jeho bratr je větší, statnější a pije ze strany. Flíček nechce přijmout sušák, ani z lahve ani z misky. Chjo.
Zřejmě Černou letos porazíme. Aby porodila dvě jehnata a pak krmila jen jedno na to nemám nervy.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Jamarov »

Poslete Flicka k Fanynce :vytlem:

Casto nad tim premyslim a hraje v tom roli hodne veci...a pripad od pripadu...mela jsem ovci po tezsim porodu temer 7kgjehnicky...az po tydnu drzeni prijala.
Videla jsem i kdy odmitly prvni a silnejsi mlade,pri porodu byly vyruseny jinyma a pak jakoby zapomely ze jedno uz je venku ...ikdyz mely u nohou obe tak hledaly a volaly...
Asi bych rekla, ze jedna vec je ,kdyz odmitaji matky investovat energii do slabsich kusu,popripade mlade neni prubojne a strada a pak teprve ztraci matka zajem.

No a pak kdy odmitaji pekna silna mladata...nebo tak jak pisete mam kozu co dve kuzlata proste nechce...pouze jedno prijme.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Janina »

A to já bych i poslala, ale co by u tebe jedl? Nechce sušák, ani z lahve ani z misky. :cert:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od PavelIV »

Děvčata, vidím to tak na dvě možný příčiny:
1) jestli oni ty ovce nebo kozy nevědí víc než chovatel, některý problémy prostě neodhalíte a matka o nich možná ví (když to udělá jen při jednom porodu a ostatní porody jsou v pohodě)
2) matka je problematická - pokud se to stane dvakrát, nebo jiný dva problémy při dvou porodech, zval bych řezníka, jak to zvažuje Janinka (někdo už po jednom a neříkám, že je to špatně)
Můžete je dál připouštět, můžete je krmit dudlíkem, to je vaše věc (nemyslím jen vás dvě, obecně), ale v žádným případě bych jejich (i to "zdravý") potomstvo nepřipouštěl. Na můj vkus je moc pravděpodobný, že to ponesou dál. A takový chovy nikdo nechce :hrabeti:
Jsem připravenej při takovým problému jednu krávu ze stáda vyřadit, možná i dvě. Kdyby byly stejný problémy u více, tak to bude asi moje chyba. Už bych si taky dal nějaký to svoje hovězí :431:
:PavelIV:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Jamarov »

Pavle 1. Proc ne? :usmev:

A 2. Souhlasim se selekci...drzet masnaky na flasce je asi hloupost.pokud se to tedy opakuje myslim.u skotu musi byt ta selekce tezsi i kdyz zas to cekani jestli se to povede je podstatne delsi....
Kozu- spatnou matku pripoustim kvuli mleku a jsem si vedoma komplikaci.ale chov kvuli mleku nebo masu trochu rozdilny je...
Mam od ni i kozenku a je skvela matka :promin: A to byla flaskac.
To hovezi preju...ja uz ani nevim jak chutna :udiv:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Lisbeth »

Já tedy přispěji se zajímavostí ze světa králíků, pokud to nevadí. Mám samici ČSČŽ, říkám ji Šampionka, protože ona prostě je chodící králičí dokonalost - chytne na první skok, kontrolní není třeba, kocení přesně ve 30 dni - vždy, každý rok, 6-8 mladých, výborně se stará, prostě špička, chtěla jsem si do chovu nechat její dceru s tím, že snad podědí, alespoň nějaké její vlastnosti - no těsně vedle - samice nádherná, s úžasnou kresbou podle vzorníku, veliká statná - no tam už mi mělo asi dojít, že něco není OK...Připouštěla jsem jí celkem 11x a nic, samec ze z ní mohl totálně zbláznit, ale ona prostě jen ležela, ocásek stočený mezi zadní nohy a prostě nic - si chudák Ferda ani neštrejch a málem ho z toho kleplo :)) Vyzkoušela jsem všechno možné na podporu libida a nic...no došla mi prostě trpělivost, dostala klackem a když jsem jí otevřela, neměla vůbec vaječníky a dělohu měla zvláštně oteklou, zarudlou a připadalo mi, že jí má usazenou trochu jinak než je normální. Čímž chci říct, že to jsou přesně ty věci, které prostě neodhadnete a klacek či srážečka je prostě jediné řešení, hold se nepomamila...
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Profesor1
Příspěvky: 8383
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Profesor1 »

No tak se potatila. Alespoň s vaječníky :usmev:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Tak jsem to dopracoval u porodů k nadpolovičnímu podílu trojčat.
Po deseti letech mám trojčata stejného pohlaví.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Hhippie »

Davide a co mas za plemeno?
Taky jsem letos mela jedna trojcata same holky :usmev:
V úterý porodila statná dvojčata má kojná zwartbla, takze Malinká už o sušák nestojí, protože se má kde stravovat... tak snad bude mléko stačit všem třem... ještě, že je Malinká zatím taková malinká...snad bude mít Maruška dost mléka pro všechny 🙂
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Zakladatelkou je Česká bílá krátkosrstá, další jsou dcery a vnučky po AN.
U prvorodičky je průměr 2,33 kozlat na porod a ťuk ťuk i odchov.
Pak se průměr poroděných zvedá na 2,66 ,ale úspěšnost odchovu už taková není.
Letos díky ketoze jsou procentuální ztráty velké.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Profesor1
Příspěvky: 8383
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak opět moje NEJkozena odstavila kůzle po dvou měsících. Ať má jedno nebo dvě, tak jim dává pít max dva měsíce. Dál už ji to nebaví :usmev: Ale vždy z kůzlat za ty dva měsíce narostou pěkní macani, tak že jim to evidentně nevadí.
Fotografie0808.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od oreb1 »

Taky mám dvě takové potvory, které krmí děti do dvou měsíců a konec. V ostatním se starají, ale krmit nechtějí. Kozy jedny.
Letos mám zatím jen 4 kozlíčky z 25 mladých. Už minulý rok bylo hodně koziček, ale letos obzvlášť. Možná to mají kozy taky tak nějak jako lidi, že se střídá období, kdy jeden muž plodí syny a pak zase dcery. Po nějaké pravidelné době. Někde jsem viděla výpočty, ale nezajímalo mě to tak detailně. Zpočátku jsme měli samé kozlíky, teď opačně. Ale teď už taky tady není jeden kozel, takže je vždycky ve hvězdách, co to bude.
Profesor1
Příspěvky: 8383
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Profesor1 »

:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od MalyNomad »

ad porodni vlny: to je prirozeny nasledek rijnych cyklu, zacne rijet jedna, pripravene se pridaji, nektere to nestihnou, casto prvnicky, a riji se az v dalsim cyklu. Prekvapila mne informace, ze pry prvni rijovy cyklus nemusi byt na oba vajecniky. Takze pokud chce chovatel vicercata, je lepsi pripoustet az na druhy a dalsi cyklus. Pry k tomuto drive slouzili prubyri, berani sice s vajcami (tudis s testosteronem a typickym samcim pachem i chovanim), ale vasektovani, takze nemohli oplodnovat.

Kdyz jsem mel mix plemen, vcetne krizencu s asynchroni riji, mel jsem vsechny porody drive. Asi ty krizenci romanovek rozrijely driv i zbytek stada.

ad pomery pohlavi u mladat: Vam se to opravdu kazdy rok srovna cca 50:50? Ja zacinam u nas pozorovat vliv vyzivoveho stavu bahnic v obdobi pripousteni. Cetl jsem ze matky v dobre kondici nasazuji ve zvysene pravdepodobnosti na kluky a naopak matky ve spatnem vyzivovem stavu na holky. Logika ma byt takova, ze kdyz jsou spatne podminky, je potreba zachovat druh pomoci zenskych. Par chlapu na oplodnovani se vzdycky najde. A naopak kdyz je dobre, tak vetsi mnozstvi samcu se mezi sebou popere a je zvysena selekce z hlediska kvality - nejsilnejsi bejk mrda
Think out of the box!
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Jamarov »

Aha,Tak to se maji ty me potvory dobre :)) a ja stale marne cekam na samicky...to budou muset zazit holky bidu :vytlem:
(pokud by to tak bylo,me prijde ze tech teorii je...treba vim ze uz probiha nejaky studentsky vyzkum na ovlivneni pohlavi u drubeze z lihne.vyzkousela jsem to a povedlo se,ale to mohla byt jen nahoda)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od oreb1 »

Tak jsem asi nějak mimo, já žila dosud v domnění, že pohlaví určuje muž, kozel, beran atd. Vždyť aspoň u lidí mají ženy jen chromozomy X a muži X a Y. Třeba je to u zvířat jinak, ale to se mi nezdá :nene: .
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od oreb1 »

Teď jsem někde našla, že samci mají jeden chromozom X, tudíž to bude nejspíš stejné jako u lidí, že určovatel pohlaví je otec.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Jamarov »

Oreb vemte si jak dlouho byly zeny bity za to ze nedavaji potomka muzskeho pohlavi nez se prislo na to jak to je :mrk:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti