Krmiva, jejich sběr a pěstování

Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Krmiva, jejich sběr a pěstování

Nový příspěvek od oreb1 »

Mohli bychom si vyměňovat zkušenosti o tom, čím vším kdo krmí, jak a kde takové krmivo získává, jak působí na zvířata.
Napadlo mě už dřív, že bych sbírala listí křídlatky, které je tu v okolí spousta a kozy ji žerou, ale na jednom místě se nezdrží nikdy tak dlouho, aby ji zlikvidovaly. Asi bych nosila svazky celých stvolů a listy sušila na nich. V zimě bych je přidávala k senu.
Našla jsem článek o pěstování šťovíku. Ten taky kozy žerou čerstvý i sušený a podle něho i ostatní zvířata, jen si musí zvyknout. Možná začerstva by ho některá zvířata odmítala, ale sušený asi ne. Máte s tím nějakou vlastní zkušenost?

http://www.asz.cz/redakce/index.php?cla ... sekce=6068
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmiva, jejich sběr a pěstování

Nový příspěvek od Aulay »

Mladé výhonky křídlatky taky krmíme, morčata by se po nich mohla umlátit, králíci nevím, těm jsem ještě nesebrala odvahu to dát, ale mám jednoho pokusníka,tak to prubnu. Jinak celoročně mám vytipované stromy ze kterých beru větve na okus (Staré ovocné v mezích a remízkách, plus divoženky trnky, plaňky a tak podobně). Suším kopřivy, hodně kopřiv, přidávám celou zimu ke krmení, pelyněk když se objeví průjmy a nebo pilka na hřbetě,taky trochu šípků na chroupání. Zjara hned bršlici a řebříček za čerstva, ne na nakrmení, ale jako doplněk. Jinak mám mraky topinambur, kam to šlo, tam jsem je nasadila, těch není nikdy dost, pasem se na nich všichni.
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmiva, jejich sběr a pěstování

Nový příspěvek od oreb1 »

Mastnacek, technický šťovík jste si zaseli? Zbavili jste se ho potom nějak nebo to nebylo potřeba a splynul s okolím?
Aulay, topinambury pro králíky tu pěstoval jeden pán, který už umřel a moc si pochvaloval, že má šťavnaté krmení od podzimu do jara, pokud hodně nemrzne. Pryž stačí přikrýt místo s topinamburami vrstvou slámy apod., zem nepromrzne a dají se vyrýt.Někdo si stěžuje, že se jich nedá zbavit, ale já jsem vyzkoušela, že když se pořád sekají, časem zajdou. Naopak když rostou na kraji pole a nikdo s nimi nic nedělá, jen je při orání zatáhne dál, šíří se rychle. Trochu mi na nich vadí, že se z nich špatně dostává hlína při mytí. Ale pro králíky se asi mýt nemusí, že?
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmiva, jejich sběr a pěstování

Nový příspěvek od Aulay »

Oreb, my je zkrmujeme rovnou ze záhonu, co je potřeba vyrejeme, naházíme do škopíčku s vodou a březovou metličkou pohoníme v tom škopíku, pak se vytahají krásně umyté hlízy, jednu zabavím já, další poberou děti a zbytek honem naházím králíkům, aby na ně něco zbylo. Nezkrmujeme pouze hlízy, v létě zaštipuju vršky, aby se rozvětvily a pak vylamuju postranní výhony a tím taky krmím. na moje potřeby mám těch topinambur fakt málo, mám strategicky rozmístěné kopce, aby stínily, dělaly větrolam, byly po ruce a hlavně jich bylo hodně... Za mě jsou lepší jak řepa, protože si to roste tak nějak samo.
:vytlem: :vytlem: :vytlem:
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmiva, jejich sběr a pěstování

Nový příspěvek od oreb1 »

Aulay, píšete o hromadách, ve kterých pěstujete topinambury. Máte už pěstování propracované, zkuste mi ho trochu přiblížit, prosím :usmev: .
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmiva, jejich sběr a pěstování

Nový příspěvek od Aulay »

U topinambur využívám (zneužívám) vyloženě jejich plevelovitost, tam kam je chci sázet, krapet zlehka poryju půdu, oddrním, prokypřím, proházím s kompostem, nebo pod to poryty dám uleželý hnůj, no a když tam toho navalím dost, vznikne jakýsi hrobeček, ten může být buď dlouhý, nebo samotná hromada. no a do té hromady zasadím 1-4 hlízy, podle toho jak je velká, nejvyšší dělám do půl lýtek, vyšší se beztak rozkydne to takové výšky. Z toho pak rostou ty topinambury, někdy po obvodu až jsou vzrostlejší nasadím hrášky pro děti, ono se to pak plazí po nich. Když tu hromadu nesklidím letos, tak buď z jara, nebo ji nechám růst znova, ale pak už ty hlízy nejsou až tak super velký, jako po první výsadbě, to z těch nahnojených hromad taháme fakt macky a hodně moc macků.
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmiva, jejich sběr a pěstování

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

topinambury mám vždycky někde v koutě, dají se zužitkovat do mrtě, zaplať pán za ně :souhlas:
letos mně asi bude muset zachránit to nové políčko s možností pásové závlahy, jak sklidí zeleninu je moje a výsevní jednotka Pyroxenie (kukuřice) je doma, chtěl bych na kousku zkusit i čikok, prý se silážuje také dobře a je lépe stravitelný,
jediné co roste venku je moravka :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmiva, jejich sběr a pěstování

Nový příspěvek od oreb1 »

Čirok se prý dobře pěstuje, kde je sucho, prý zastaví růst na dobu sucha a po dešti pokračuje. Nedozraje předčasně. Ale myslím, že jsem četla, že se jím musí krmit opatrně, protože obsahuje nějaké jedovaté látky. Možná nezralý, už si to bohužel nepamatuju všechno.
Co je morávka?
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmiva, jejich sběr a pěstování

Nový příspěvek od Aulay »

Letos budu zkoušet Laskavec, Normálně běžně jeho semínka jídáme, tak jich pár rozhodím, jestli co vyroste, prý je to taky super na krmení, tak to chci zkusit, navíc by rostlina měla být hodně velká a hodně pěkná a vůbec se na to těším :D
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmiva, jejich sběr a pěstování

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Oreb - moravka - vojtěška - hitlerka, tady se ji říká různě
Aulai - laskavec- beraní ocas mi doma nic nežere
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmiva, jejich sběr a pěstování

Nový příspěvek od Aulay »

DAD a to jako vůbec nic z toho laskavce? Ani listí? :udiv: No tak to asi zvostane jen na okrasu no.... a šak co, všecko se má zkusit :D na tu křídlatku loni morčičáci taky čuměli jak spadlí z višně a nakonec ju teď žerou jako by to byla mana nebeská a normál trávy si nevšímaj :D
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmiva, jejich sběr a pěstování

Nový příspěvek od oreb1 »

Laskavec u nás kozy žerou, jen ten květ pak nechtějí, je takový chlupatý. Vyzkoušela jsem to, když jsem pásla na úhoru a tam bylo laskavce plno.
Je z něho plno hmoty, na pastvu je dobrý, ale špatně se suší, stejně jako lebeda. Ta jim taky chutná.
Mastnacku, já myslím, že ovce smetanku nenechají vykvést, tím se dál nevysemeňuje a jak ji okusují, oslabují kořen. Takže ji tam třeba máte ale nekvete. Nebo tam už nejsou ani žádné listy?
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmiva, jejich sběr a pěstování

Nový příspěvek od Jan »

Beraní ocas (laskavec) jsem zkoušel husám a slepicím a ani hlad je nedonutil. Topinambury pěstuji v hrůbcích jako brambory. není potřeba odplevelovat - pod nima vznikne stín a vše udusí. Vykopat se dají buď ručně vytrhnout , když je trochu vlhko, nebo vidlema, letos to chci zkusit čertem jako brambory.
Výhoda je, že tam vždycky něco zbude a není potřeba sázet znovu.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmiva, jejich sběr a pěstování

Nový příspěvek od Janina »

Topinambury jsou výborné, ale nedají se skladovat ve sklepě jako brambory. Jak to děláš?
Já je pěstuji v malém pro králíky, mají rádi nať a zjara, když zem rozmrzne, po částech vybírám hlízy a rovnou krmím.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmiva, jejich sběr a pěstování

Nový příspěvek od Jan »

úplně stejně - kopu je před použitim. Výhoda je, že jim nevadí mráz - měl jsem je i s trochou hlíny venku v bigbagu. Pokud začnou vysichat , stačí je zalít vodou (pro konzumaci jsem používal pitnou). Nasají se zpátky.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmiva, jejich sběr a pěstování

Nový příspěvek od Augenblick »

Hydroponické pěstování krmiva...
Zkoušel to někdo? Přijde mě to jednoduchý, laciný a poměrně málo pracný. Jediný problém je asi v teplotě, podzim, zima, brzké jaro. Jedině to pěstovat doma, v nějakých vhodných prostorech. Už na to čučím třetí den a asi se do toho experimentálně pustím.
Na YT je návodů poměrně dost :

další tady : https://www.youtube.com/results?search_ ... der+system
V Čechách je firma, která se tím zabývá, dělají tu technologii do lodních kontejnerů, cena tam není, ale bude to bezesporu ranec.
https://www.bhthydro.eu/
Kolik stupňů minimálně potřebuje třeba ječmen, aby začal klíčit?
Tykat, díkes ....
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmiva, jejich sběr a pěstování

Nový příspěvek od Jan »

Myslím, že jsem tu o tom psal, v USA byl farmář bez pozemku ( na místní poměry, měl asi 10 ha) někde kde je počasí +- jako tady. Postavil si skleník a choval býky. Kupoval jim pouze slámu a ječmen, který v létě a když si skleníku zahnal dobytek na zimu i v zimě pěstoval stylem, že měl něco jako pekáče do trouby, nasypal ječmen, zalil vodou s pak to zkrmoval, jak to mělo asi 30 cm. Psali, že teplota od dobytka stačila na pěstování v zimě. Už si nepamatuju, jestli i prisvětloval. Fungovalo mu to tak skvěle, že mu další skleníky nedovolili postavit.
Jestli by to vyhraly ovce netuším. Ječmen pěstují v Tibetu a dozraje tam. Myslím, že potřebuje snad 12 C ( průměr den noc).
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmiva, jejich sběr a pěstování

Nový příspěvek od Františka. »

Pro krávy by toho muselo být hrozně moc, pro ovce a kozy taky, ale králíci a hlavně slepice by se tím dali krmit dobře. Mě už to s těmi slepicemi napadlo dávno, někde jsme o tom taky psali. Jen to potřebuje dost místa, ale takhle v patrech je to přijatelnější. A ta teplota - jestli jsou v zimě ovce v ovčíně, vyhřály by to taky, ale trvalo by to déle. Tím zase stoupá potřeba místa.
Zkuste to, to bude fungovat, když to promyslíte a dobře zorganizujete. A slepice budou v zimě líp nést.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmiva, jejich sběr a pěstování

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

hydroponie není složitá, jen drahá na vstupy, materiál, technologie
kdyby to bylo jednoduchý a levný tak nesušíme seno :usmev:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmiva, jejich sběr a pěstování

Nový příspěvek od Františka. »

Jako doplněk v zimě bych to brala. Někdo s tím asi krmí celý rok, 500 kg zeleného krmiva denně v tom kontejneru, ale mně se nezdá, že by měla zvířata dostávat pořád naklíčené obilí. To není tráva, má to jiné složení. Pro drůbež ale ano. Pro ostatní bych to brala jako doplněk pro lepší dojivost a jinou užitkovost, taky při přikrmování obilím je naklíčené a zelené určitě lepší.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů