Stránka 1 z 1

Hryzec,hraboš-jak snížit stavy.

Napsal: 13 srp 2019 21:53
od Janina
Přikládám fota dvou stromků, sázených cca 2013. Oba mají poškozené kmínky dole u půdy okusem hryzcem. Jeden se letos vzchopil a konečně zesílil a vyrostl. Druhý má vytáhlé tenké přírůstky, celý je takový slaboučký. Dnes jsem ho dopoledne obryla, zalila, a večer už tam byly tři díry od té bestie.
Dále foto karotky, která je do půlky ukousaná a ještě trochu je třeba odkrojit, prý hryzec či hraboš přenášejí nemoci. Mnoho karotek bylo sežráno zcela. Dále pěstuji pozdní mrkev Maximu, pokud bude takto okousaná, nebudu ji moci skladovat ve sklepě na zimní použití. :vztek:
Dnes jsem také začala čistit jahodiště, mám asi tak půlku hotovou. Všude samá díra, jahody ani neodnožily. O brambory mám velikou obavu. Rajčata a papriky se zdají býti v neoblibě u hajzla. Cukety také rostou krásně. Cibule a česnek ho nezajímá. Hodně škodí na stromkách a keřích, stávají se díky němu bonsají.
Před pár týdny jsme aplikovali gel do nor, pak jeden sáček kostek jedu, také do nor. 300 kč Více se nám nyní nechce. Sestrojila jsem větrníky z plastových lahnví, ale moc se mi netočí. Máte někdo návod, jak vyrobit účinné a hlučné větrníky?
Koupila jsem https://www.deramax.cz/deramax-cvrcek-e ... u-a-hryzcu , dnes doručeno. Se čtyřmi bateriemi a doprava, 736 kč. Umístila doprostřed jedné zeleninové části, poblíž mých milovaných celerů. Vydává to dosti nepříjemný přerušovaný zvuk. Napadlo mne zakrýt květináčem, pak je to snesitelné.
Máte někdo nápad, návod, jak snížit stavy na únosnou míru? Sem s ním. Vyzkouším cokoliv. Zlatý krtek, ale ten u nás nebydlí.

Re: Hryzec,hraboš-jak snížit stavy.

Napsal: 13 srp 2019 21:58
od Janina
Mizerné chuděry jahody. Dnes jsem polovinu ostříhala, vyplela, přihnojila a zalila. Druhá mne ještě čeká. Nejsou tam naprosto žádné nové sazenice.

Re: Hryzec,hraboš-jak snížit stavy.

Napsal: 13 srp 2019 22:40
od minie
Tak odpuzovač těhlech potvor jsme měli na podobné bázi. Nechci ti brát Jani iluze, ale krom toho, že to vytáčelo mě, protože jsem zvuk slyšela i v noci (a to máme zahradu tak 10-20m od baráku), tak účinek žádný :cert: Ale myslím, že ten gel byl lepší. Každopádně, co mi je v záhonu hodně zredukovalo byla jednou přívalová voda, která nás pěkně vytopila a ot té doby začali rýt na trávníčku,a le ne v záhonu :vytlem: :vytlem: :vytlem: K nelibosti mého manžela :stydim: :stydim:

Re: Hryzec,hraboš-jak snížit stavy.

Napsal: 13 srp 2019 22:42
od minie
Jahody právě taky dávám do kupy. Na jaře jsem je vysázela, dala plachtu, ale ta se celá rozpadla, takže plevelím asi 60 sazeniček, sbírát protrhanou plachtu a dávm do kupy. Ale teda vypdají alespoň dobře o proti tvým :stydim: Jak jsou staré? Nám některé jahody šlahouny nedělají a některé jen omezeně, nezáleží na odrůdě?

Re: Hryzec,hraboš-jak snížit stavy.

Napsal: 13 srp 2019 22:51
od Janina
Jahody budou třetí rok. To ty bestie je tak zdecimovaly. Měly letos krásnou úrodu. Pak se jim pustily do kořenů. Ale já jim věřím. Přihnojila jsem, pozalévám. Ony se vzchopí.
Zřejmě máš hraboše, hryzec si ve vodě lebedí.
Ještě mne napadlo, že láhve od vína zapuštěné do země, hrdlo kouká, vydávají prý zvuk, který se potvorám nelíbí. I to vyzkouším. Stutox bohužel koupit nemohu.

Re: Hryzec,hraboš-jak snížit stavy.

Napsal: 13 srp 2019 22:56
od Kouťák
S větrníkama jsem strašil na zahradě dlouho,gel jsem dával,modré jedové kostky také a plašič rovněž.Nic nepomohlo.NORAT ATG je jediný účinný a tak je to celoroční boj a kupuji ho každý měsíc ,protože ty potvory mají nožičky a přijdou.Některé ovocné stromky už nesázím,jako např.letní jabloň a o mrkvičku se s nima dělím atd..V poslední době pomohlo to,že moje cáklá sousedka má 12 koček a podle fotopasti ke mě chodí každou noc nejméně 2kočky lovit a otevřených děr ubývá.Na podzim postavím opět bednu , našlapu jí lupením a brzo z jara je probudím.Poté nacpu bramborové sendviče s kumatoxem do děr a bude celý rok opět pokračovat boj.Mám na zahradě rybník a to jim vyhovuje.
Jani je tu ještě jedna možnost.Když mu ucpeš díru,tak jí během 10 minut přijde otevřít a tak musíš čekat se vzduchovkou a říkat:To je za mrkvičku,to je za stromeček,ale musíš se trefit.Jiná rada neexistuje.

Re: Hryzec,hraboš-jak snížit stavy.

Napsal: 13 srp 2019 23:18
od minie
jako fakt? A nevyhrabe si jinou?

Re: Hryzec,hraboš-jak snížit stavy.

Napsal: 13 srp 2019 23:50
od přezdívka
Kočka, když chytne myš nebo hraboše, tak se s ním nejdřív pochlubí, pak si s ním chvilku hraje a potom si ho dá ke svačině. Když chytne hryzce, tak si s ním jenom pohraje a když už je mrtvý, tak ho nechá ležet. Hryzce nežere.

Re: Hryzec,hraboš-jak snížit stavy.

Napsal: 14 srp 2019 06:35
od Janina
Přezdívko , více lidí mi už říkalo, že kočky hryzce nežerou. Naše ho zabije a také nesežere. Máme ale jen jednu. Vzduchovku nemám, ale norat koupím.
Hryzci jsou také všude v trávě, kolem keřů stromů. Nyní necháváme trávu vyšší až vysokou kvůli suchu, nežloutne a je pěkná, a to způsobuje, že nevidím podežrané části, propadnu se nečekaně a hrozí, že si zlámu hnáty. :cert: Nebo minimálně kotník.

Re: Hryzec,hraboš-jak snížit stavy.

Napsal: 14 srp 2019 08:25
od oreb1
A co třeba víc koček?

Re: Hryzec,hraboš-jak snížit stavy.

Napsal: 14 srp 2019 10:47
od Kostey
Janinko, jo, kdybys neměla tak velké lány a dělala poctivou hlubokou orbu, tak s těma potvorama prej takový problém mít nebudeš :))

Co se týče tý kalamity na polích, tak ač se o to tak nějak zajímám, tak vůbec nevím jaké by mělo být správné řešení tohoto problému. Trávení se mi nelíbí tak jako asi každému, ale když se zasejou ozimy a oni všechno sežerou tak to je prostě průser.

Re: Hryzec,hraboš-jak snížit stavy.

Napsal: 14 srp 2019 12:03
od oreb1
A kdyby se nezasely ozimy, neměli by co žrát. Nevím, jestli se musí set ozimy, ale třeba by se mohlo zasít až na jaře. A zima by fungovala jako selekce. Kromě toho ze svých pozemků lidi odhání lišky i kuny, skoro každý máme jen jednu kočku, často ani myši chytat nemusí, protože dostane od nás dost. To všechno dohromady se občas převede na silnou myší populaci. Mimochodem včera jsem pozorovala jedno místo, kde divočáci vyrývali myši. Neviděla jsem je při činu, ale oni asi zaryjí do místa, kde myš cítí. Ta utíká a prase ryje rychle za ní, aby ji dostalo. Takhle to vypadalo, ale třeba to bylo jinak, ráda bych je někdy viděla, jak ryjí.

Re: Hryzec,hraboš-jak snížit stavy.

Napsal: 14 srp 2019 12:12
od oreb1
mastnacku, jsem asi mimo, mluvíte o zvířatech nebo o lidech? Nebo jsem něco napsala, co jsem neměla? Nevím.

Re: Hryzec,hraboš-jak snížit stavy.

Napsal: 14 srp 2019 14:45
od Janina
S potvorou boj nevzdám, skorem všechno jídlo si pěstujeme sami a nic na tom měnit nebudu. Po uvážení kombinuji s rozmyslem všechny metody. Jak jste vyráběli hlučné a funkční vetrniky z plastovek?