Kurník - nad zemí nebo domeček

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Kurník - nad zemí nebo domeček

Nový příspěvek od Hhippie »

Řeším pořád typ kurníku, který potřebuji postavit.
Největší otázka zní, zda udělat boudu na muřích nožkách, nebo domeček na zemi.
Plánovaných je 10-12 nosných slepiček bez odchovů.

V současné době mám takový obraz nejnevhodnější ubykace - stavěla jsem jako svou první stavbu na farmě.
Boudička na nízkých nožičkách bez střechy cca 1 x 1 m z osb, zvenčí obito 5cm polystyrenem a přetaženo asfaltovým papírem. Navrchu střecha z osb, na ní polykarbonát, aby to nepropršelo. Pod střechou trochu táhne :blazen:
Nemá to žádné okno. Jeden hřad - ten je snad jediný správně - 6cm hranol sražené hrany.
Na dně něco jako lino, na tom sláma.
Přední strana otvíratelná celá, uprostřed menší otvor s automatickými dvířky. K nim “žebříček”.
Bydlí tam do 10 těžších nosnic.
Slepice mají neomezený výběh louka / les a velké hnojiště. Popeliště, kde si ho udělají.
Neřeším problém s parazity / úmrtími / oklovaností peří / agresivitou / nízkou snůškou přes zimu. Jen, že zanášejí (před kurníkem mají kryté hnízdo, nad zemí, tak tam je většina vajec a zbytek si musím dohledat ve schovkách :vytlem: ).
Takže za mě vlasně bezproblémový chov :promin:

No a když si přečtu všechny poučky, jak to dělat správně, tak … vlastně nevím.
Žádný materiál na stavbu není ideální (nejvíc asi zděné - ale to teď nebude možné udělat), izolovat / neizolovat - na to má každý svůj názor. Větrat, ale udržet teplo.. zajistit, aby to nevlhlo, ale aby nenasákal materiál kurníku… (ne)podestýlat… hřady nad sebou / vedle sebe… vše má své odpůrce a zastánce… :nevim:

Mám prostor cca 2 x 3 m na kurník.
Víc se mi líbí “domeček”, kdy se event.dají slípky nechat zavřené v mrazech. Ale já je nechávala chodit, jak chtěly a nic se jim nedělo, nesly pořád výborně (počínající snůška od jarních kuřat). K takovémuto domečku se dá na boku přetáhnout střecha a udělat krmírnu - to se mi moc líbí.
Ale spotřeba materiálu při dnešních cenách je dost vysoká… :nene:

Oproti tomu domeček na nožičkách - vlastně něco, jako mám teď, by bylo levnější… jen se mi nezdá tak pěkné, no… má tu výhodu, že tam budou mít větší teplo než ve velkém prostoru…

V příloze mám zatím zvažovanou variantu a nějaké “výpisky” moudřejších..

Tak fakt nevím, no… :ajeje:
Jak to máte vy? :ruzicka:
Přílohy
ABEC9333-532E-4B55-A089-626F66532718.jpeg
F8A32B97-08A2-474E-8D6C-EF1A7843AB93.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurník - nad zemí nebo domeček

Nový příspěvek od Kostey »

Nevím jestli ti tahle info pomůže, ale já nad tímhle taky přemýšlel. Nakonec to ale budu řešit mobilnim kurníkem. Buď koupim starý přívěs a postavim kurník na něm a nebo seženu starej karavan a jen do něj dodělám hřady a automatický dvířka. Chci je mít mobilní a tahat slepice po pastvinách, ať mi prohrabávaj pastviny a ať jsou furt na zelenym. :souhlas:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurník - nad zemí nebo domeček

Nový příspěvek od Františka. »

Kostey, to je dobrý nápad. Nebojíte se ale dravců, lišek, divočáků? Přece jen tam budou slepice chráněné míň než někde blízko domu. K obydlím si lovci tak netroufají jako ve volné krajině.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurník - nad zemí nebo domeček

Nový příspěvek od Kostey »

pozemní predátory mi dobře řeší drůbeží pastevní el sítě. Lítací dravci jsou problém, ročně příjdu tak o 10 kusů z 50, ale to je daň za svobodu a zelenou trávu. Nad všema pastvinama mám po obvodu ale větve, takže nikde nebudou vysloveně na planině a vždy budou jimi aspoň částečně chráněni.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurník - nad zemí nebo domeček

Nový příspěvek od Kouťák »

Lítací dravci jsou problém,ale záleží také o jaké plemeno slepic se jedná.Většina slepic ztratila ostražitost a u ostražitých plemen se dnes ostražitost také pomalu ztrácí.Nejostražitější slepice jsou vlašky koroptví,šumavanky a české kropenky.Choval jsem v mém predátorově převážně vlašky koroptví a zlaté české kropenky a dá se říci,že na ně jetřáb neměl.Výborné je přidat do hejna slepic alespoň pár perliček jako hlídače.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurník - nad zemí nebo domeček

Nový příspěvek od Kostey »

Mně některá plemena slepic učí i snášecí hybridy to pokukování po dravcích. Pár jich to odnese a pak už si dávají ostatní trochu větší pozor.
4x pastevní drůbeží síť tzn 2500m2 ale prostě nejsem schopnej hlídat zvrchu. Budou se moci schovávat pod mobilní kurník a pod sem tam nějaký strom na pastvině, ale to je tak vše. Pokud by se ztráty zvýšily, tak bych zmenšil výměru a případně udělal i mobilní střechu.
Hele chovat slepice na malý výměře, s podbetonovanym plotem, na bahně, umí každej, ale já tou cestou jít nechci.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurník - nad zemí nebo domeček

Nový příspěvek od Hhippie »

Díky, Kubo.
Touhle cestou já jít nemohu. Potřebuji naopak zjednodušit provoz kolem zvířat, tedy centralizuji kolem domu.
Ale jako námět dobrý :vytlem: :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uwe
Příspěvky: 253
Registrován: 16 srp 2021 09:28
Dal poděkování: 397 poděkování
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurník - nad zemí nebo domeček

Nový příspěvek od Uwe »

Po dlouhé roky (co já si pamatuji) jsme měli kurnik zděný.Dole chlivky pro dvě prasata, nahoře slepice.Vchod podél zdi "po schůdkách " pro ne,pro nás po žebříku. Takže podlaha betonová s podestylkou a tuším dvanáct míst pro sezení ve dvou řadách nad sebou.Cca deset let zpátky jsme stavěli nový (starý už se rozpadal) a protože jsme pridelavali i drevnik, tak opět zděný,ale tentokrát jen přízemní s možností zavírání na noc.Ve snášce rozdíl myslím žádný, slepičky spokojené a my taky,že nemusíme po žebříku :vytlem:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurník - nad zemí nebo domeček

Nový příspěvek od Kouťák »

Verčo,najdi si v tvém okolí firmu,která předělává bytová paneláková jádra a budeš mít krásného materiálu na nový kurník dost a zadarmo.Viděl jsem z toho postavený zahradní holubník s kurníkem a bylo to opravdu hezké.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurník - nad zemí nebo domeček

Nový příspěvek od Profesor1 »

Nemyslím si že to bylo hezké, ale účelné určitě :vytlem:
Osobně bych v tom žádnou vědu nehledal.
Tvrdé mrazy pamatuji že byly nejdéle tři týdny, tak že zateplení pokud ho nutně chceš na tu dobu se dá vyřešit kartónem, jinak jen tak jako u všeho - hlavně aby nebyl průvan.
Také aby se dobře a jednoduše čistil a dezinfikoval, slepice aby si nesraly na záda, krmení chráněné proti dešti a myslím toť vsjo.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurník - nad zemí nebo domeček

Nový příspěvek od Jana P. »

Jen tak pro inspi ze stránky slepice v nouzi. https://www.slepicevnouzi.cz/kurnik?fbc ... KFNKh8EDkQ
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurník - nad zemí nebo domeček

Nový příspěvek od Jan »

Tak nerozumím větě, parazity neřeším, něco o tom jsem psal (a jiní) v tématu čmelíci.
Pokud to má být teplé, doporučuji postavit z malých slaměných balíků , nesmí to stát v mokru, tedy pás základu , tam, pokud bude z betonu doporučuju na dno rozbít střepy, kvůli hlodavcům. Obvodové stěny udělat z malých slaměných balíků. Nahoře udělat věnec z prkem a střechu zateplit zevnitř vlnou (tu myslim navíc máš). Je vhodné kvůli hlavně čmelíkům udělat omítku, materiál máš taky, je to směs vápna (hašeného) , jílu bez kamínků a pokud to přežijete, tak kravských výkalů. Je to ověřené staletími. Cena balíku tady po sklizní 15 kč, teď jsem viděl za asi 40. Ideálně utažený na krev. Pokud tam není elektřina, na zimu je dobré pomocí třeba čidla stmívače vevnitř svítit - dobré na snášku.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurník - nad zemí nebo domeček

Nový příspěvek od Jan »

Kostey píše: 25 říj 2021 18:15 Nevím jestli ti tahle info pomůže, ale já nad tímhle taky přemýšlel. Nakonec to ale budu řešit mobilnim kurníkem. Buď koupim starý přívěs a postavim kurník na něm a nebo seženu starej karavan a jen do něj dodělám hřady a automatický dvířka. Chci je mít mobilní a tahat slepice po pastvinách, ať mi prohrabávaj pastviny a ať jsou furt na zelenym. :souhlas:
pokud to má ochránit před predátory,hledej heslo chicken traktor. Pokud řešíš závyslost na řidičáku, doporučuju bednu za vlek/valník , která se naloží jako bedna. Inspirace u včelařských zařízení.

Obrázek
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurník - nad zemí nebo domeček

Nový příspěvek od arus »

To jsou věci, Jane...kurník z balíků, vespod střepy, stěny kromě jílu i z kravských výkalů. Úžasné, jednoduché, praktické, dostupné (tedy pro chovatele skotu)...jakou má životnost takový kurník?
:arus:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurník - nad zemí nebo domeček

Nový příspěvek od Hhippie »

Jane, čmelíky neřeším, protože je nemáme :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurník - nad zemí nebo domeček

Nový příspěvek od PavelIV »

Kravince můžu dodat za odvoz a naložení :))
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurník - nad zemí nebo domeček

Nový příspěvek od Františka. »

arus, určitě dost let. Vždyť se podobně stavěly chalupy a někde se ještě míchanice z hnoje a jílu používá jako stavební materiál. Taky na podlahu se to používalo. Jen je u staveb potřeba udělat dost velký přesah střechy, aby nepršelo na omítku a nemusela se moc opravovat. Podlahy se taky obnovovaly po čase, ale v suchu to vydrží dlouho, stačí zametat. Na dnešní požadavky bychom měli asi výhrady, nedá se to umýt mopem, ale zase tam můžou lidi chodit v botách a nikdo nenadává :usmev: .
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurník - nad zemí nebo domeček

Nový příspěvek od arus »

Pavle, potřebuji nový kurník, že bych si přijela k tobě pro hnůj a k profesorovi pro balíky? :))
:arus:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurník - nad zemí nebo domeček

Nový příspěvek od Hhippie »

Arus: myslíš, že by to šlo z profesorových balíčků senáže? Pak bys třeba ani nepotřebovala ty kravince a ušetřila bys cestu přes celou republiku pro něco tak vzácného, jako kraví lejna :))
Tak až pojedeš k Pavlovi pro matroš, očekávám, že se konečně stavíš - máš to při cestě! :kamosi:

Ale jinak: ty domy bez zouvání jsem vždycky záviděla… to s novým, moderním, nejde.. postavila jsem si to špatně :blazen:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurník - nad zemí nebo domeček

Nový příspěvek od arus »

Ba ne, Hipí, nemyslím senáž, ale pravé nefalšované malé hranaté balíky sena, které jsem si od profesora vozila dřív :vytlem: Zastavím se, co by člověk pro stavbu kurníku neobětoval, když má po cestě tolik známých přátel :ruzicka: Jukla bych i na masťnáčka :)) a pak to i s hnojem vzala kolem Kouťáka :vytlem:
:arus:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů