Slepičí výběh

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Slepičí výběh

Nový příspěvek od Hhippie »

Dokáži si představit, že optimální slepičí výběh je žádný výběh tak, jak to holky měly u mě na farmě, kde prostě žily ve výběhu mezi ovcemi a koňmi, chodily hrabat na hnůj a do lesa, pásly se na trávě.. ráj. :andel:
Bohužel jejich domov je ale u nás doma a to se rovná zaplocená část zahrady. Pozemek je v severním svahu, kde se nic extra nedá pěstovat. Část je zatravněná (zatím, než to zdecimují) a na části je nezatravněná navezená hlína pod domem vysvahovaná do ztracena. Kolem kurníku a pod ním je zpevněná plocha betonovými dlaždicemi, pod kurníkem je krmení a napájení. Na druhém konci výběhu mají přístřešek po čuníkách, kde se popelí a odpočívají - nejčastěji tam svítí sluníčko přes zimu.
Výběh má cca 15 x 15 m, řekla bych. Je tu 10 slepic.
Blbé je, že tím, že slepice chodí po té čerstvé mokré hlíně, mají pořád našlapané pařáty hlínou a já nevím, jak to snášejí a jestli z toho nemohou nastydnout nebo dostat nějakou nemoc (jako ovce - hnilobu nebo co já vím :promin: ).
Ten hliněný kopeček asi ale ani neplánuji zatravňovat - slepice by to nejspíš stejně záhy vyhrabaly - vím, jak vypadá tetin výběh se stejným množstvím slepic a to je tak čtyřnásobný a částečně placatý. Porost tam mají, ale hlavně rumištní plevele. Ale je fakt, že to není hliněný plácek, ale zelený výběh. Kus svahu je možné zaplotit a osít na jaře. Otázka je, zda to nebudou vyhozené peníze a práce - zda to zas hned nerozhrabou.. :promin:
Ale teď jde prostě o to, zda to slepicím nevadí, že si nosí na nožičkách bláto. Kdyby jo, musela bych nějak vymyslet cestičku ze savého materiálu a zaplotit ty plochy s hlínou (opruz).. ale vše má své řešení… :nevim:
Přílohy
01716C9B-1E2B-4D16-8E36-6FC29BBB2BB3.jpeg
C39CB22E-30BC-426B-97B9-8284E75D01EE.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepičí výběh

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, Vy jste tak starostlivá :usmev: . Slepice mají pařátky na hrabání v hlíně, sice ne v blátě, ale to tam nebude celý rok. Foukne vítr, uschne to. Dovezete jim tam pár koleček hnoje na hrabání, taky to nebude bláto. Jestli mají nějaký prostor, kde můžou být i bez bláta, třeba před kurníkem nebo pod ním, tak to neřešte. Ledaže by už bylo bláta tolik, že by nemohly chudinky vytáhnout nožky, ale to by do něj ani snad dobrovolně nelezly.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepičí výběh

Nový příspěvek od arus »

Hipí a nepomohlo by tam, kde se slepice hodně boří, položit na zem pletivo, aby nemohly hrabat? Osobní zkušenost nemám a možná je to blbost, ale napadlo mě to.. :promin:
:arus:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepičí výběh

Nový příspěvek od Kouťák »

Arus,to blbost není.Pletivo se dává po zasetí výběhu,aby zasetou trávu ,nebo třeba žito,které je na drn nelepší hned nezničily.Ve výběhu,kde je hodně bahna se dobře po jaru množí E.cola, která je v půdě stále a s tím následují další nemoci převážně kokcidioza.Verčo,stačí na to bahno navést pár koleček písku,určitě po stavbě nějaký podřadný zůstal a je pokoj.Dobré je to vyvápnit.Jinak slepice je tvor,který přežije všechno.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepičí výběh

Nový příspěvek od Jan »

Vyrábím teď rámečky a části úlů na včely a mám dost pilin. Do dalšího deště to pomůže . Na jaře/ dle času pak vrstvu bláta odkopat , výborný zdroj hnoje
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepičí výběh

Nový příspěvek od Jan »

K tomu pletivu, jak tady už bylo řečeno, plus jsem kdysi viděl v receptáři, udělat konstrukcí výšky tak 10 cm nad zemí a potáhnout ji pletivem . Stačí starší rabic pletivo, to má tuším oka cca 4*4 cm. To je pro velkou slepičí akorát, aby ji tam nepropadavali pařáty. Efekt je, že nemůžou hrabat a tráva , nebo co tam poroste to přežije. Vedlejší efekt je přísun zelené hmoty ,která je stále hnojená.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepičí výběh

Nový příspěvek od Františka. »

Já Vám nevím, jestli to je pro slepice to pravé. Sice nebude mít zablácené nohy, ale jak se jí bude po tom pletivu chodit? To je jako prasata nebo králíci na roštech apod. To už je asi lepší jim zastřešit třeba i plachtou kousek výběhu a tam jim dát nějakou hlubokou suchou sypkou podestýlku, třeba piliny, jak jste psal. Protože ony chtějí hrabat, je to pro ně potřebné a uklidňující. Někde jsem četla, že bez hrabání jsou ve stresu, a věřím tomu.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepičí výběh

Nový příspěvek od Jana P. »

Chtěla jsem psát co píše Zdeněk Jan i Arus :vytlem: pletivo.
A piliny s kousky kůry jdou také dobré do bláta a například skvělé jsou ořechové skořápky. Staré a špatné ořechy slepicím rozšlapu, ony je vyberou a skořápky jim okolí kurníku také zlepší. Mají to taky jak tankodrom v blízkém okolí kurníku i když mohou všude po sadu 1500 metrů plochy. A strusiny z balíku jim sypu na popelení a zobání.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepičí výběh

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Zatím mají celou zahradu, ale už se jim to blíží - arest.
IMG_20220317_115439.jpg
Jsou nějaký nemocný :nevim: žížalky nezobou :smutek: skoro nechodí, čímpak to asi bude ? :vytlem:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepičí výběh

Nový příspěvek od čobanak »

Františka. píše: 17 led 2022 17:29 Hhippie, Vy jste tak starostlivá :usmev: . Slepice mají pařátky na hrabání v hlíně, sice ne v blátě, ale to tam nebude celý rok. Foukne vítr, uschne to. Dovezete jim tam pár koleček hnoje na hrabání, taky to nebude bláto. Jestli mají nějaký prostor, kde můžou být i bez bláta, třeba před kurníkem nebo pod ním, tak to neřešte. Ledaže by už bylo bláta tolik, že by nemohly chudinky vytáhnout nožky, ale to by do něj ani snad dobrovolně nelezly.
Slepice ve vlhku trpí.Kamaráďi maj slepice ve sťínu a ve vlhku a snůška je slabá.Slepice ráďi rozprosťírají křídla a prohřívaj je na slunci.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepičí výběh

Nový příspěvek od Hhippie »

Jj. Hodně rády se po dopoledním občerstvení, snášení a hrabání zajdou popopelit do domečku, který je na slunci. Uvnitř mají převážně prach a dřevitý popel. Tam se válejí a pospávají… řekla bych, že je to jejich nejoblíbenější místo :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepičí výběh

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Nevýhoda členitějších výběhů je možnost (vysoká) zanášky, ale kdo hledá najde :souhlas:
IMG_20220323_140911.jpg
IMG_20220323_141249.jpg
IMG_20220323_144015.jpg
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepičí výběh

Nový příspěvek od Hhippie »

No… tak to budete mít tedy hodně chlebíčků, než spotřebujete všechna ta stará vejce! :))

U nás už slepice začly likvidovat výběh.. nejradši bych natáhla ten plot na zem, aby nevyhrabávaly tenhle svah. Ale při těch cenách teď… bez šance :mrzimeto:
Přílohy
F17D020F-A16B-4047-AC5D-602D0712024D.jpeg
149F4FFE-5814-43C9-811E-C4F3028EE9AE.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepičí výběh

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

pár (8) mazanců, jedna večeře, vajíčková pomazánka a jsou pryč :souhlas: vždyť je nás doma osum :usmev:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepičí výběh

Nový příspěvek od čobanak »

DAD David Abrahám píše: 23 bře 2022 15:00 Nevýhoda členitějších výběhů je možnost (vysoká) zanášky, ale kdo hledá najde :souhlas: IMG_20220323_140911.jpgIMG_20220323_141249.jpgIMG_20220323_144015.jpg
To znám.Ňegdi jim nové místo trochu zastřeším abi se necejťili rušené,dám jim tam i podkladek je to pak serijózňí hňízdo.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepičí výběh

Nový příspěvek od Františka. »

Nám kdysi slepice zanesly spoustu vajíček do sena. Ne někam na kraj, ale doprostřed celé hromady sena v seníku. Nechápu, jak se tam vůbec mohly dostat ve zdraví a zase z toho trefit ven. Samozřejmě jsme je našli už v nejedlém stavu.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepičí výběh

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Svině zanášecí :cert: kdo to po nich má furt hledat :nevim:
IMG_20220403_154951.jpg
IMG_20220403_154939.jpg
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepičí výběh

Nový příspěvek od Františka. »

Spletl jste si vlákno. Svině a prasátka jsou vedle a už jste tam fotky dal :usmev: .
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepičí výběh

Nový příspěvek od arus »

Slepice přes zimu mají výběh po celé zahradě. Krásně mi vyhrabou mech, pohnojí a zlikvidují spadané listí. Jakmile začnou teplé dny, skončí ve svém prostoru a
podstatnou část zahrady užíváme hlavně my.
:arus:
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepičí výběh

Nový příspěvek od Javorka »

Libuji si, jak mi slepice krásně nesou a vůbec mě nenapadlo, že snášejí ještě jinam. První nález byl 27 kousků, všechna vejce čerstvá a už zpracovaná. Když jsem jim zamezila přístup do koše s ořechovým listím, tak začaly snášet do přepravky. Nyní mají svůj oblíbený koš zase zpátky. Ať raději snáší zase tam, než by si našly zase novou schovku. :usmev:
:433:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů