Líheň

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Líheň

Nový příspěvek od arus »

Zajímá mně jestli máte slepice z domácí líhně nebo kupované hybridy.
Na jaře si chci pořídit nové kuřice a teď přes zimu chci získat vědomosti z vaších zkušeností a rad.
:arus:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Marion108 »

Arus, lihla jsem vzdy pod kvocnou. Nemela jsem takovou uspesnost, jako ti s lihni, ale zase bez prace. Lihla jsem kropenky, maransky a arakauny, slipky ma moje mama... ja se chystam pristi rok, kurnicek s kvokarnou.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Javorka »

Já taky líheň nemám. A ani si ji zatím nebudu pořizovat. Slepic mám jen pár, tak by se to nevyplatilo. Kuřátka jsem měla zatím jen třikrát a myslím, že úspěšné to bylo pokaždé. Z 6 vajec 5 kuřat, ze 16 vajec 13 kuřat a naposledy byla z 5 vajec 4 kuřata. Začínala jsem s hybridy, které jsem dostala od neteře. Musím říct, že mi vždycky první rok nesly opravdu dobře, ale pak se to postupně zhoršovalo.
Hybridy už kupovat nechci. Počkám si, až zasedne nějaká slepice.
IMGP0069.JPG
:433:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Janina »

Slípky jsme chovali u rodičů, když jsem byla děcko, pak jsem je chovala i já, tak do sedmatřiceti, pak pauza. Nyní, v ráji, dlouho, sedm let, jsem se chovu slípek bránila, všude kuřince, zavírat, otvírat, voda zamrzá, létají do záhonů a vše rozhrabou, ve finále je chytí kuna, jestřáb, káně, liška, feny je budou prohánět, vajíčka odnesou lasice, ježci, krmení jim sezobají divocí ptáci atd. atd.
Před rokem, v říjnu 2017 jsem se rozhodla kuřice pořídit, protože na vsi s příchodem zimy je značný nedostatek vajec. Léta už je nekupuji v obchodě a zimě zvláště před vánoci to byl problém, přestalo mne to stálé prošení o vejce bavit.
10/2017 se mi podařilo pořídit 5 oranžových hybridek u Slepičáře. Za 200 kč kus. Nikde jinde nebyly kuřice k mání, byl velký nedostatek. Byly to údajně kuřice Lohman těsně před snáškou, tři vypadaly dobře, dvě jinak, tak neživotaschopně, což se rychle potvrdilo, jedna uhynula třetí den.
První vejce sneseno 22.12., těsně před snáškou tedy nebyly, čekala jsem více než dva měsíce.
Napsala jsem k tomu tehdy toto:Včera mi řekla moudrá přírodní sousedka poselství pro příští rok. S nadšením jsem jí vyprávěla krásný ranní zážitek. Čekala jsem na tu chvíli deset týdnů a včera ráno slípka usedla vedle mne před kurníkem a přímo před mýma očima snesla první vajíčko. První ve svém slepičím životě. Takřka do mých rukou. A sousedka pravila: No vidíte a kdybyste třeba včera chtěla umřít, jaká by to byla škoda, když dnes je tak krásnej den. A na to si, moji milí, vzpomeňte vždycky, když vám bude těžko. Přeju vám požehnané vánoční svátky a světlo v srdci. Mám vás ráda. <3

Poté se postupně roznesly všechny čtyři slepičky, od ledna do konce října nesly čtyři vejce denně. Nyní nesou méně, ale každý den jsou dvě, nebo tři, i čtyři občas, hnědá vejce. Jedna ze slepiček, sestra uhynulé, začla snášet nejpozději, mívala sem tam velké vejce bez skořápky, přes léto v pohodě. Nyní je to, myslím, ta, co ji slyším dýchat.
Nanesly mi, holky, mnoho vajec, jsou hodné, nikdy nepřelétají, neozobávají se, žerou všechno, chodí spát včas. Od začátku mají při sobě čistokrevného rýnského kohouta. I ten je bezproblémový. Je i krásný, narozdíl od hnědých hybridek, to je asi jediná jejich vada, nejsou hezké. :oops:
V květnu jsem si v touze po pěkných slepičkách a bílých vajíčkách pořídila měsíční kuřátka od milého chovatele Olánka, nabídl mi je sám, cena symbolická. čtyři kuřičky a jeden kohoutek. Měli to být čistokrevné vlašky. Mám je tedy už víc než sedm měsíců. Zpočátku se jim muselo dva měsíce svítit, být uzavřené a přenášet ven, hlídat před kocourem a fenami, pak je oddělovat od hybridek, aby jim neublížily, bylo s tím dost starostí. Nakonec se sžily, jsou všichni v pohodě. Čistokrevný je kohout, je krásný, a jedna slepička, druhé dvě jsou kříženky, čtvrtou mi slovil jestřáb.
Pracovně jim budu říkat vlašky. Vlašky začaly nést kolem pěti měsíců, ještě se nestalo, že by byla tři bílá vejce za den. Spíš je jedno, málokdy dvě a někdy ani jedno. Musela jsem jim zastříhnout křídla, sousedka říkávala, Oni létají jako motýlci! :) Pohled je na ně, pravda, pěkný, ale nesou o poznání méně a menší vejce než hybridky. Bylo s nimi mnohem více práce, než nést začaly.
Takže po zkušenostech se chystám postupovat takto.
Posečkám, zda nějaká vlaška zasedne, snad vychová kuřátka, ale nebudu to nijak hrotit. Mám na mysli přehnanou péči.
Hybridky mají rok a půl. Pokud budou ke koupi pěkné kuřice, i pohledné, příští konec léta, například září, koupím jich pět a nynější hybridky před příštími vánoci porazíme.
Kupovat čistokrevné kuřice ani líhnout v líhni se nechystám. Není to můj koníček, péče o vajíčka v líhni, péče o malá kuřátka. To jsem poznala.
Hybridky se mi velmi osvědčily co do snůšky i bezproblémovosti. I při počtu čtyř je možno zásobit děti i nás vejci. Někdy i pár prodat. Přímo na prodej vajec se slípky chovat nechystám. Cena by musela být 10 kč. Bez domácího, vlastního, vejce si už život představit neumím.
Na obrázku první předvánoční vajíčko.
Přílohy
vejce 1.jpg
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od andre.marek »

Já používám líheň, líhnu již několik let. Začínal jsem s Rcom king suro na 24 slepičích vajec, je to prakt. plný automat. V této ale nemám nic moc úspěšnost, možná jsem ji nikdy úplně nevychytal nebo jsem měl starší vejce - tuto líheň klidně zapůjčím, kdyby měl někdo z okolí zájem /Nový Jičín, Valašské Meziříčí/
Teď líhnu většinou v líhni z Číny, ta je na cca 56 vajec - dle velikosti - někdy trochu více. Tam se mi zdá úspěšnost lepší :) , je ale třeba zase dolívat každý den vodu.
Ještě nevím, zda budu na jaře líhnout, slepic je teď dostatek, možná letos bude pauza... Zase ale budou chybět kohouti na jídlo :( , což by byla škoda, tak možná jednu várku kvůli kohoutům nalíhnu :andel:
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od andre.marek »

Pod kvočkou jsem zkoušel opakovaně - každý rok mi průběžně po celou sezónu kvočí tak odhadem deset slepic, některé i v zimě.
Podařilo se trochu lépe snad jednou, jinak téměř vždy neúspěch - rozmačkané vejce, prochladlé, apod.. Nějak se mi to prostě nedaří.
A to jsem zkoušel líhnout pod kvočnami všech možných plemen - od drobných, po brahmánky, o kterých všichni tvrdí jak jsou úžasné kvočny.
Nemám asi ty správné prostory pro kvočny.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

líhnul jsem v líhni Brinsea pštrosy a pak i kachny, líhnutí je sranda proti následné péči o droboť ( hlavně když není pořádné zázemí), líheň tam stále je, ale nejsou lidi a nadšení pro práci, tátův bratranec ze Sasova měl Biosku s doma dělanou odchovnou a líhnul všem okolo, kamarád z Olešné má takovou remosku kde dělal všechno ručně a taky se mu vedlo
:dad:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od arus »

Mám hybridky, ale už je musím zrušit a pořídit nové. Překvapilo mně, že tu někdo zmiňoval, že hybridky vyseděly kuřata. Myslela jsem, že jsou šlechtěné na snůšku, že sedět na vejcích neumí.
Řeším tedy dilema. Pořídit si znovu hybridky+kohouta a třeba se zadaří a budou kuřata, nebo nějaké jiné čisté plemeno a časem si vychovat svoje kuřata.
:arus:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

i hybrid je jen slepice
Vlaška, Velsumka i Wyandotka vysedí kuřátka sama
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Marion108 »

Jako kvocny byly bezvadny zdrobnely wyandotky. :souhlas:
Maransky tez kvokaj, ale je to s nima slozitejsi, ty wyandotky byly bezudrzbovy. Jednou jsem myslela, ze mam po slipce a ona se za tri tydny ukazala s kuratama, dodnes nevim kde je vysedela... :lol: Zaujalo me tenkrat, ze pres to, ze byla v zahrade s mixen plemen a kohoutkem wyndot, tak kuratka byla vsechna zdrobnela, to jsem mela radost, ze ji nikdo nepodnesl, nebo ty vejce podneseny vyhodila, tezko rict.
Naposledy upravil(a) Marion108 dne 31 pro 2018 12:59, celkem upraveno 1 x.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Marion108 »

Jednou jsem se pokousela nasadit nasadovky pod vlasku, co urputne kvokala... bohuzel v te dobe u nas radil podkan a vsechny vajicka vyzral... :cry:
Byla to vlaska splash... :lol:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Javorka »

Některé moje hybridky kvokají jak zjednané. Taky se pamatuju, že jich v létě kvokalo několik najednou, některý rok ani jedna. Jedné slepici už říkáme kvočna, protože kvoká několikrát za rok, ale kuřata vodí tak pět týdnů a pak si jde po svém. Vloni mi jiná slepice vodila kuřata neskutečně dlouho. Kuřata už byla skoro stejně velká jako ona. Ale možná to bylo tím, že se blížil podzim. Měla jsem s nimi tím pádem málo práce.
Já od čistokrevných slepic očekávám, že mi vydrží déle než hybridi, i když nebudou třeba nést každý den. Navíc pohled na ně je opravdu jiný, nesrovnatelný. Mám krásného a hodného kohouta, k němu 3 vlašky, kterým se do snášení zatím moc nechce, ale já si počkám.
Na snášení mám zatím několik hybridů a dvorkovou směs, kterou už vyseděly moje slepice.
Vadí mě, že hybridi nesou tak krátce. Nemám to srdce je zlikvidovat jen proto, že už málo nesou. A tak se mi tu zase po zahradě prochází několik stařenek, které vypadají zdravě, ale užitek z nich není žádný. Vím, že to není správné, ale už se nepředělám. :andel:
:433:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Janina »

Javorko vlastně jsi na tom tak, jako na tom asi budu i já. Ale! já je porazím včas, uvidíš. (jen jestli ;) )
Vlašky také moc nenesou? Já tak vajíčko, nanejvýš dvě, za den, často žádné. Ale jsou krásné. :slunce:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Marion108 »

Damy, moje vlasky poradne nesly az druhym rokem, to byly obri vejce a hodne... :lol:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Javorka »

Dvorkové slepičky už nesou krásně a to jsou o dva měsíce mladší než vlaštičky. Ale vlaštiček je ještě jeden bonus navíc, protože jsou od našeho Honzíka. I kdyby nenesly nikdy, tak jim to odpustím, protože jsou na ozdobu. :P.
Ale nalíhnout bych si ještě nějaké chtěla.
:433:
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od arus »

Slyšela jsem (někde), že nejlepší kvočny jsou perličky. Kdybych měla možnost, nekupovala bych už hybridky ale třeba vlašky nebo brahmanky, chováte je někdo? Musím zjistit, jestli se dá v okolí něco sehnat. Velkochovatelé nabízí jen hybridy.
:arus:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Janina »

Mnoho vlašek, krásných komtes, chová Honzík, snad se nám s jarem vrátí, i dříve by bylo fajn. :kyticka:
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od arus »

No, jo, ale Honzík je daleko...a co s ním vlastně je?
:arus:
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Javorka »

Honzík plní jen misky. Ale já věřím, že se nám vrátí. Že by už na Nový rok?
:slunce:
:433:
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Anka »

My jsme loni pořídili Rcom King suro na 24 slepičích vajec, je to automat a líhla jsem vcelku bez problémů. Líheň máme hlavně kvůli křepelkám, protože ty na vejcích nesedí.
Loni v květnu zasedla kvočna, žlutá plymutka, ale z 11 vajec zbyla tři kuřátka a z toho dva kohouti. Takže zlatá líheň.
Se sehnáním kuřic problémy nemáme, ale mně se moc líbí, jak se kuřátka klubou z vajec a pozorovat je jak rostou je legrace.

Pokud si budete pořizovat líheň Rcom King suro 24, tak už umí chladit vejce. Omylem jsem si tam u líhnutí křepelek naklikala chlazení (které líheň dle návodu určitě mít neměla) a pak jsem se divila, proč mi (2-3 dny ve stejnou dobu) klesá teplota. Snad už to v návodu opravili, prý to byla novinka i pro ně (líhně.cz). A křepelky to chlazení přežily :)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů