Kvočna

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Krmnou směs kupovat nebudu, mně to patlání a vymýšlení nevadí. Už jsem chytla vítr a vím, co jim dát. Kdysi choval bratr exoty, to bude zhruba stejné, jak je vidět.
Zajémavé je, jak se celé hejno teď zase odstěhovalo na jiné místo, aby byli blízko kvočny. Opravdu to není tak, že slepice snese vejce a oddělí se od hejna. Oni jsou pořád s ní, slepice i kohout. Teď od ní můžou být tak půl metru, protože je zavřená, ale chodí kolem ní a povídají s ní. Zajímalo by mě, jestli v přírodě je nějaký pták taky polygamní a žije v hejnech takhle jako naše slepice, jestli mají takovou sounáležitost.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Ještě bych se potřebovala zeptat, jak brzy je můžu podle Vašich zkušeností začít pouštět ven. S kvočnou samozřejmě. Ale je jich 15, jsou tu kočky a taky různá místa, kam můžou lehce zalézt a ztratit se. Uhlídá je kvočna před kočkami a udrží mezi nimi pořádek, aby se necourali všude a neztratili se, kdybych je na chvíli pustila? Můžu u nich stát, na začátku to určitě udělám, ale není to řešení natrvalo.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od andre.marek »

Koček bych se nebál, nikdy mi žádná kočka po kuřatech nešla. Nějak je ignorují. Navíc kvočna je trochu ohlídá. Ale já měl s kvočnou kuřata jen dvakrát. Vždycky hned navolno.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Taky jsem si myslela, že je nechám volně, ať to kvočna ohlídá, ale přezdívka mě od toho odradila. Tak já to zkusím nejdřív na chvíli, uvidím, co kočky a pak bych ji zkusila přestěhovat. Ať si taky zvykají na ostatní a oni na ně.
Nezalézala u Vás kuřata někam, odkud se nemohla dostat? Beru to podle kůzlat, těm se to stává, pak netrefí zpátky.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od přezdívka »

Je rozdíl, jestli kvočna hlídá 5 kuřat nebo 15. Tam si myslím, že nemá šanci všechny uhlídat. Já na to mám prostory, takže kuřata jdou z ohrádky - uvnitř chléva - do další větší ohrazené části. Asi ve třech měsících otevřu branku, aby mohla zkoumat další prostory a nakoukla i ven. To je nejrizikovější období. I když jsou velká, tak jsou blbá a nechají se ulovit nějakým dravcem. Pak najdu jen hromádku peří.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

To je právě to, čeho se bojím, ale zase je nemůžu nechat na 1 m2 moc dlouho. Zatím ona pořád jen sedí a zahřívá je, asi nikam nechtějí. Nazobou se a zase zalezou. Nechám je tak, dokud to nebude kvočně nebo kuřatům vadit.
Vlastně si teď říkám, že ta kvočna pořád jen sedí, sice se na tom 1 m2 přesune třeba do druhého rohu, ale ne často, nebude mít pohybové problémy z nehybnosti? Aby jí třeba nesrostly klouby nebo neochablo svalstvo.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od přezdívka »

Toho se nebojte. Ona na nich dlouho sedět nebude. Za pár dní už jen v noci.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Vlastně mám ještě další otázku. Jak to vlastně je u slepic s kvokáním? Čím se vyprovokuje? Viděla jsem, jak se kohout snaží slepice přesvědčit, aby šly sedět. Jedna šla. Čím to je? Není to nějaká řetězová reakce, že teď budou sedět jedna za druhou? Zatím tedy snášejí všechny slepice, ale co mám čekat?
Četla jsem, že kvokavost podporuje ječmen, ten nemají ani neměly, ale není to třeba taky dostatek zeleného (vit. E)? Španělky by měly mít potlačenou kvokavost, a přesto jedna z 8 zasedla hned 2 měsíce po začátku snůšky.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Měla jsem obavu, jak to kvočna s 15 kuřaty zvládne, když budou běhat volně. Byla s nimi zavřená 3 dny, pak jsem je pustila ven. Je jim týden a jsou schopná sezobnout zrnko pšenice, tenkou žižalu, kterou jim kvočna vyhrabe, kamínky z gritu. Zatím je hlídá dobře, navíc je pořád nablízku kohout a ještě jedna slepičí teta, ostatní jsou taky poblíž. Kočky si zatím netroufly a když si jedna sedla na strom těsně nad kuřata, hned je kvočna nahnala pod sebe. Asi si ale netroufnou, i psi mluví s kočkami a nenechají je udělat všechno, co se jim zamane. Hotové krmivo jsem jim nekoupila a neudělám to, kvočna jim leccos sežene a ode mě dostávají kromě toho co dospělé slepice, ještě tvaroh, strouhanku, otruby a kvasnice.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Kouťák »

Františko,odpovím k předchozí otázce ,čím se vyprovokuje kvokání u slepic.Nevím jak je to u hybridek,kde ta kvokavost je asi potlačená,ale vždy,když jsem potřeboval kvočnu na různou havěď (choval jsem zlaté bažanty,orebice,koroptve),tak moje babička poradila,abych nakvasil starý chleba a tím krmil.Vždy to pomohlo,ale musel jsem tím krmit určené slepice vzlášť od ostatních.
Nyní když mám hybridky,tak jsem na to zapoměl a před 14 dny jsem přestal krmit vařené brambory,protože jsem už malé neměl.Namáčel jsem rohlíky,chleba,ale zkvasit jsem to nenechal,vždy jen do druhého dne.Od tchýně vozíme různé zbytky z kuchyně a minulý týden tam dala dvě kostičky droždí,že má prošlou lhůtu.Aniž bych si to uvědomil,že je to stejné jako zkvašený chléb,tak jsem to našťouchal slepicím do žrádla.Dnes jedna slepice Morávie kropenatá asi kvoká,protože nechce opustit hnízdo.Bude polévka. :vytlem:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Aha, chleba jim nedávám, ale rohlíky máčené v syrovátce. Mají je rády. Kvasnice jsem dala dnes poprvé, protože jsem je chtěla dát kuřátkům, ale jsou to moc velké granulky, větší než pšenice a nesezobly to. Zajímavý postřeh, to kvašení, vitamín B a kvokání. Hybridky nemám, že kvokala jedna, to nevadí, snad nebudou všechny. Já jim teda i pšenici máčím a nechávám malinko naklíčit kvůli vitamínům. Zkvašené to ještě není, když to zkrmuju, ani rohlíky, tak snad je v tom nepodporuju. I když zkvašené byly rohlíky už před pečením...
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Přezdívka mě upzorňovala, abych dala kuřatům vodu do něčeho mělkého, což jsem taky udělala. Ale mám na zahradě taky velký kbelík s vodou, ze kterého pijí slepice a psi, když jdou okolo, aby nemuseli chodit nikam daleko. Nepočítala jsem, že by z něho pila kuřátka o výšce pár centimetrů :blazen: . Odpoledne jsem šla okolo já, kouknu do kbelíku a tam se z posledních sil drželo na hladině kuřátko. Už mu koukal jen kousek zobáčku a nehýbalo se. Vytáhla jsem ho, vysála mu vodu ze zobáčku a zatřepala s ním. Začalo se trochu hýbat. Utřela jsem ho a pak vysušila a zahřála fénem. Asi 20 minut jsem ho ještě u sebe ohřívala, protože kvočna právě hrabala pro všechny ostatní a na tohle neměla čas. Pak jsem ho položila k ostatním, jen tam tak sedělo a malinko se třáslo, ale za chvilku už běhalo s ostatními. Včera jsem si říkala, že tohle kuře si koleduje o průšvih, dělá si svůj program, zkoumá na vlastní pěst a něco by se mu mohlo stát. A taky jo. Nechápu, jak tak vysoko mohlo vyskočit, je to víc než 30 cm vysoké.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od přezdívka »

Mám tady 4 kvočny. A to ani nekrmím namočený chleba. Kdyby měl někdo zájem, tak mu je přenechám.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Hhippie »

Přezdívko, taky mi jedna sedí. Nakonec pod sebou má kupu vajec, tak doufám, že z toho něco bude… ale řeším jinou věc zrovna:

Slepice mám na vejce. Je mi vcelku jedno, jakou mají barvu, tedy nepotřebuji mít konkrétní plemeno. Nejoptimálnější jsou nosné hybridy. Ty většinou nekvokají a snášejí výborně.
A teď co řeším: nejpozději na podzim budu potřebovat porazit všechny slepice, co mám. Většině je víc než 2 roky. A je mnoho možností, jak přijít k novým.. :nevim:
Od kuřátek si to neodchovám, ale tak od tří týdnů ano. Mám volnou voliéru, bylo by to optimální. Ale nikdo takhle malé neprodává. Navíc by byla nesexovaná, tedy kdoví, kolik by bylo nakonec nosnic..
Dorostlé dominanty jsou drahé a většinou se nechovají jako slepice. Dlouho se aklimatizují.. takže pro mě by bylo nejlepší si odchovat vlastní… ale jediné, co se v okolí prodává jako mladší, jsou buď dvorkové mixy, nebo čistokrevná plemena. A to nechci.
Tak vůbec nevím, jak z toho… :ajeje:
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od přezdívka »

Kuřat už mám letos dost. 18 ks dvouměsíčních. Těm jsem dělala kvočnu já. 12 ks s kvočnou necelý měsíc staré. Teď se klubou v líhni. Ty budou asi 3. To jsem jenom přidala na doplnění líhně k husím vejcím. Takže pro jednu kvočnu budu mít práci. Kdybych věděla, že mě kvočna odvodí housata....až se za 10 dní vylíhnou, jestli se vylíhnou. Ta kvočna, co vyhnala pižmovku z vajec a přivlastnila si je nakonec žádná kačata nemá, protože je asi zrovna ušlapala. Výtáhla jsem z pod ní mrtvolky, ani nebyly pořádně oschlé.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Našim kuřátkům je 15 dní a rostou krásně, Jsem překvapená, dávám jim totiž jen pšenici a asi čtvrtku tvarohu se strouhankou denně, někdy místo toho jen rohlíky, namočené v syrovátce. Jinak si najdou sama a kvočna jim vyhrabe. Čím víc jsou na sluníčku, tím je jim líp, všichni je hlídají, kočky je obcházejí obloukem, takhle bych si představovala odchov, žádné starosti. Hhippie, proč to takhle nechcete taky? Mám kuřátka křížence wyandotky s hempšírkou a to jsou dobré nosnice. Kvočna je španělka, kvokání v plánu nebylo, ale nevadí. Třeba příště už budu mít vlastní španělky.
Dávat pryč dvouleté slepice se mi zdá brzy. To už jsou vynešené? Vím, že to tak dělají ve velkochovech, ale u Vás mají lepší podmínky než tam, tak proč?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, co myslíte, proč to tak nechci taky? :promin:
Bezúdržbové sice do jisté míry s kvočnou jsou, ale zas jim musím udělat jinou ubikaci než jsou ostatní slepice, atp. Takže když mi kvočna kvoká, nechám jí sedět a dopřeji jí odchovat kuřátka. Ale pro mě to taková výhra není - je s tím zas práce navíc - ubytovat a chodit krmit speciálně..
kdyby bylo xy podobně starých kuřat ve voliéře, bylo by to najednou a snadněji..
Prostě buď to pořád nemám doladěné, nebo hledám problémy, kde nejsou a někdo jiný by byl spokojený a uměl to lépe využít.. :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Nechci dělat chytrou, slepice jsem chovala kdysi a teď až po letech a Vy už máte zkušeností spoustu. Jen teď vidím, jak se ta kvočna s ostatními o všechno postarají, a když si představím, jak mám někde hejno malých kuřat samotných, to bych byla dost otrávená. Kvočna je s malými pořád venku, na noc jde s nimi sama do bedny. Jen zavřu bednu. Ráno pustím slepice, otevřu bednu a jsou zase celý den všichni spolu. Nasypu jim namočené zrní nebo rohlíky a dám vodu. Nic víc nedělám. Mám prostě pocit, že by to bylo víc práce bez kvočny, ale třeba ne, já nevím :usmev: .
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od přezdívka »

Mám odchovnu - bednu s topením a napáječkou. Koncem března byla letos ještě dost zima, tak kuřata byla v menší bedně v kuchyni. Po 14 dnech, když už trochu povyrostla a začala víc kadit a tím pádem i smrdět, tak putovala do odchovny v garáži. Teď jsou přestěhovaná ve chlévě v upraveném kotci asi 3x3 m. Velké slepice musí vždycky zkontrolovat, co mají dobrého. Některým šikulům už podaří přeletět ven. A tak si na sebe pomalu zvykají.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

No to je to, co bych nechtěla. Mít někde kuřata, kterým musím topit, svítit, hlídat je, čistit je... Tahleta moje, jak pořád někde chodí, v trávě, na kompostu, pod keři, nedělají žádný nepořádek :usmev: . Ani kvočna se v té bedně na spaní nevyprázdní, vždycky až někde venku. Ale jsou to moje první kuřata, moje první kvočna, tak jsem spokojená. Já prostě o nich vlastně nevím, nebýt toho, že se na ně chodím dívat.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů