Pižmovky - informace o chovu

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Hhippie »

S někým jsme se tu na Malochovu bavili, že jestli už náhodou nezačínají snášet kachny. Že jsem četla, že od ledna… a prý, že spíš až v březnu.. kačer pořád po té “svojí původní” bílé leze, tak mi to nedalo a nakoukla jsem do hnízda. A zděsila jsem se! V úplně brutálním hnusu 14 ošlapaných a zakálených vajec!
Tak jsem si nadávala, že jsem fakt prase, nechat chuděry kachny v takovém bordelu a hned šla vykydat. A sama sobě se omluvila. Kachník byl nastlaný vcelku čerstvě, sláma skoro nepokálená. Tipla bych si, že tak 80 % bordelu je pouze v tom hnízdě.
Vejce jsem posbírala a uvařila kachnám a slepicím. Vyčistila hnízdo a kachník, čerstvě nastlala.
Kachna snáší dál do stejného místa. Vejce jsou zatím čistší, ale i tak už je tam zas nakáleno. A já nevím, co s tím. Napadlo mě, že bych mohla třeba jednou za dva tři dny přistlat trochu slámy, že by se vejce nešpinila tolik. Ale pokud tam chodí ta mladá černobílá kachna spát a kálet, tak s tím mnoho nenadělám :smutek:
Kačer stále o novou nemá zájem - oplodňuje jen bílou. Je možné, že by novou prostě nechtěl a ta tím pádem byla do chovu k ničemu? Že to budu muset dělat jako se slepicemi - po pár letech vybít vše a nakoupit nové hejno najednou? To by mi bylo líto - ta bílá je dobrá matka a kačer je taky dobrý…
A co s těmi špinavými vejci - vylíhnou se z nich kachňata v pořádku? Teď už bych jí je ráda nechala - jestli zasedne na začátku února, pak vysedí a už by neměly být mrazy… :andel:
Děkuji.
Přílohy
BC4027B5-0128-4AAF-80D6-0B66EBD114F4.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
pamijo
Příspěvky: 308
Registrován: 06 črc 2019 22:23
Dal poděkování: 67 poděkování
Dostal poděkování: 294 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od pamijo »

Taky jsem našla plno vajec a vypadaly úplně stejně :nesouhlas: i když mají hnízdo ve stodole tak si myslím že je ještě brzo a mohly by být podchlazené. Zatím s nimi krmíme psy a uvidime jak se bude vyvíjet počasí. Ještě mi zbývá na zabití 30 podzimních kousků :blazen: tak nové nechci :vtipalek:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Hhippie »

Týjo! Taková porce na sklizení! :ajeje:

Vejce mohou být podchlazené… to je škoda. Tak jak to dělat nejlépe? Ať nenechám vysilovat kachnu sezením na vejcích, ze kterých nic nebude… :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Savarka »

Co já bych za to dala, kdyby naše kachny už teď snášely. Ale my máme běžce na vejce, ne na chov. Normálně bych je sbírala, odrhnout kartáčkem pod tekoucí horkou vodou a pokud se jich bojíte, tak uvařit na tvrdo a sníst. :usmev: Pokud se nebojíte, používejte jako normální vejce. Pro psy je to škoda. :nesouhlas:
pamijo
Příspěvky: 308
Registrován: 06 črc 2019 22:23
Dal poděkování: 67 poděkování
Dostal poděkování: 294 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od pamijo »

Hhippie jediná rada je každý den posbírat schovávat dát misto vajec pár podkladků a až jich bude 15_20 zkusit je kachně vrátit. Cca po 10-15 dnech sezeni prosvítit a uvidíte jestli to má cenu. Mně vloni na jaře snášely a seděly jak divé a nebylo z toho nic, samé záprdky :nesouhlas: Zato v září a říjnu žluto :udiv: a teď je musím likvidovat :otraveny:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Hhippie »

Dobře. Takže každopádně teď ještě nenechávat pod kachnou, správně?
A od kdy je holkám necháváte?
Já vůbec nevím, jak to chodí u kachen, když se jim berou vejce. Slyšela jsem, že jsou hodně citlivé na změny v hnízdě, tak se jim tam snažím nesahat, aby nepřestaly snášet… :promin:
Každopádně ve svém výběhu nemají kam jinam, krom dvou domečků - jeden preferovaný na noční spaní - ten je s hnízdem - a druhý, kam lezou přes den… tak snad se nějak nezradí a budou dál snášet, ikdyž jim budu vejce brát… :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Hhippie »

Zrovna se směji, jak jsou ty pižmovky shánčlivé. Krtci jsou velmi aktivní a ve výběhu kachen je množství krtinců. Kachna stále probírá čerstvou hlínu. Před chvílí neváhala několik metrů naplno metelit, protože postřehla žížalu vylézající z krtince!
Jsou to vážně zábavná zvířata :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
pamijo
Příspěvky: 308
Registrován: 06 črc 2019 22:23
Dal poděkování: 67 poděkování
Dostal poděkování: 294 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od pamijo »

A co teprve když se vezme do ruky rýč :vytlem: to by si nechaly utnout hlavu kvůli žížale. Ad snášení když si budou myslet že jim něco krade vejce můžou začít snášet jinam,proto ty podkladky.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Hhippie »

Pamijo: jojo, akorát ony moc nemají kam jinam, tak to asi tolik neřeší. Mají kachník a pak 160 cm vysokou skříň položenou na bok s dvěma dírami vyříznutými ve dveřích. Taky nastlané slámou, ale bez hnízda. Takže dál snáší tam, kam dřív. Mám podkladek jen slepičí. Má smysl to tam dávat?
:Hhippie: Bubáci forever!
pamijo
Příspěvky: 308
Registrován: 06 črc 2019 22:23
Dal poděkování: 67 poděkování
Dostal poděkování: 294 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od pamijo »

Slepičí nebo kachní ,je to sádra :)) nejlepší bude nechat tomu volný průběh ať si příroda poradí :usmev:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Hhippie »

Prosím vás, a kdy už kachnám necháváte vejce na vysedění? Ta moje holka se pořád snaží a vajíčka jí tedy poctivě sbírám. Ale snáší už asi měsíc… tak jen, aby jí to nepřestalo bavit :mrzimeto:
Původní hnízdo opustila, ale do druhého snáší stále. Podkladek jsem jí tam dala, ale často ho má zahrabaný pod sebou ve slámě, tak je jí to nejspíš dost šumák :promin:
Pro doplnění informací - bydlí v malém venkovním kachníku z osb, na podstavě palety 100 x 120 cm. Takže nic zatepleného.
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Jan »

Pokud má i kačera, tak s vajíčka šup do inkubátoru.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Františka. »

Myslím, že Hhippie chce, aby jí je vylíhla kachna a odvodila, ne inkubátor.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od přezdívka »

První pižmovka už co nevidět zasedne. Už chodí na hnízdo na noc. Má snesených 14 vajec. Tak si myslím, že ještě tak 3 přidá a zasedne. Mám velký zděný chlév - bývalý družstevní teletník. O něco tepleji než venku tam je, ale zase ne o moc. Tuhle zimu jim tam zamrzla voda jen několikrát a vedení ve zdi vůbec. Jinak jsme museli brát vodu hadicí ze sklepa.
Taky už kvokaly dvě slepice. Jedna přestala, ale druhá byla tvrdošíjná a nechtěla se nechat z hnízda vyhnat, tak jsem pod ní dala 10 vajec a jestli jí to vydrží, tak by 1. března mohla být kuřata. Ten stejný den jsem dala dalších 18 vajec do líhně, aby se měla o co starat. Snad to klapne a nebudu muset dělat kvočnu sama.
Teď mám v kuchyni krabici s křepelkami. Odchovnu mám v garáži a tam bych to asi na 30 stupňů nevyhřála. Až tak po dvou týdnech, až jim bude stačit tak 25, tak se budou stěhovat.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od čobanak »

V jaké jste nadmořské vejšce?
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od přezdívka »

čobanak píše: 11 úno 2022 10:06 V jaké jste nadmořské vejšce?
Na nádraží je značka 261 m.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od čobanak »

Aha,to jste ňízko.Mi jsme 500 a zaťim žádné kvokáňí.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Hhippie »

Tedy, Přezdívko… tak to už máte vcelku rozjetý chovný rok! :souhlas:

Takže jde o to, aby vajíčka nepřemrzla, ano? Předpokládám, že přes den - přes noc na nich zřejmě kachna sedí…? Nebo tam fakt chodí jen snášet a sedává na nich jen až usoudí, že chce vysedět?
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od přezdívka »

Ze začátku chodí na hnízdo jen snášet. Snaží se vejce ukrýt do podestýlky. Některá kachna chodí na noc třeba už po týdnu, jiná později. Záleží na tom, kolik vajec se rozhodne snést. Už bych jí je asi nebrala a nechala to na ní. Píšete si na vejce datum, kdy byla snešená? Třeba byste ji těch posledních 5 mohla postupně do hnízda přidávat.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Hhippie »

Nepíšu. Postupně je rozdávám po lidech nebo zpracovávám. Já je musím dost čistit, takže nevím, zda by byla ještě v takové kondici, aby se nechala nalíhnout. Čistím jen nasucho, ale ty kachní se fakt musejí drbat, aby se jich neřád pustil… :ajeje:

Jj, taky jsme se s mužem shodli, že už jí do toho nebudeme sahat. Vyčistím kachník a dál to necháme na ní. Budu jen přistýlat holt :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů