Ježdění

chov koní...
Uživatelský avatar
Kayeček
Příspěvky: 277
Registrován: 01 lis 2020 11:58
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 207 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Ježdění

Nový příspěvek od Kayeček »

Vím, že tu koňáků moc není, tak asi nepokecám.Vy nemnozí leč jezdící, jezdíte? Já se k tomu nějak psychicky nemohu dokopat. Tři riky jsem jezdila tak 2x ročně. Teď se pokouším více, ale vychází mi to i tak 1, 2x za měsíc. Asi mi nejvíce vadí to kodrcání přes vesnici. Jo to by bylo bájo bez hlavních silnic a někde pod horama....
20201108_153753.jpg
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Františka. »

Nemůžete se k tomu dokopat. Nepochopila jsem proč. Kvůli tomu, že jedete přes vesnici a stydíte se nebo kůň tam neposlouchá a bojíte se nebo protože Vás to zase tak moc nebaví, ale kůň potřebuje projet? (Není to rejpání, ani k ničemu takovému nesměřuju.)
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od čobanak »

já mam mulu.letos s ňí chci nosit seno z asi 1km vzdáleného seňíku od sousedu.bili jsme zaťím jednou,jí se nechce opusťit louku a jít přez les.v minulosťi se mi ňekolikrát vitrhla a šla se pást před dum.tentokrát jsem vzal s sebou kozlíka,tak šla taki a cesta bila uspješná.já na ňí nejezďim,chci ji používat do tahu a jako soumara,ale dcera s kamarádkou na ňí jezďej
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Lisbeth »

Kayečku, jezdila bych, až bych brečela, ale momentálně nemám na čem a mám obavy, že tento stav bude trvalejšího charakteru :plac: Jedině, že bys mi poslala jednoho z Tvých koní poštou a já bych si zajezdila :vytlem:
Vím, že se říká, že když si člověk pořídí koně domů, často přestane jezdit úplně nebo to hodně omezí. Já mám spíš takové roční výkyvy spojené s počasím a ostatní prací venku a pochopitelně mým zaměstnáním, kde trávím času více, než je mi po chuti :vztek: . Nejvíc jezdím na jaře a na podzim. Denně. V létě jsou sice dny nejdelší, ale děláme sena (ručně na hrabích) + jsou další práce kolem baráku, je to období, kdy mám nejvíc králíků a tedy práce kolem nich, tak se do sedla tak často nedostanu, tak řekněme, přes léto 1xtýdně. V zimě je to absolutní vo*er, z práce se vracím po 15h, za světla nestihnu ani pokrmit a to na zimu redukuji chov na absolutní minimum, tže odjezdit, to je utopie. O víkendu doháním venku všechno to, co jsem v týdnu nestihla, tže zbyde čas tak maximálně na krátkou procházku na ruce.
Jenže před měsícem, právě když jsem byla s kobylou na vyjížďce, tak při cestě domů špatně šlápla, něco v ní luplo. A druhý den kulhala. Má ve všech 4 nohách artrózu, tže to přikládám tomu, že si někde něco vyhodila, natáhla či tak nějak podobně. Kulhala na levou přední asi 14 dni (tam má artrózu nejhorší). Samozřejmě jsem jí zdvojnásobila dávku všech přípravků na klouby, Equipalazone jsem nedávala, dala jsem jí naprostý klid. Rozchodila to, ale v kloubech jí lupe, jak ve starý větvi. Dále je dušná, sklon k laminitis, věk 25 let (v dubnu 2021). Hůře vidí a slyší, proto s ní už nemohu chodit ve tmě, nemůže se spolehnout na svůj zrak a bojí se. Mám obavy, že jezdecky jsme skončily. Letos už bude mít úplné volno, ráda bych s ní na jaře aspoň začla procházkovat na ruce, jestli to uchodí??
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od PavelIV »

Já jezdím se synkem do oddílu už asi 6 let. Takže teď nic. Asi kvůli mojí váze 90 a něco mě trenérka nechá jezdit jen na fríských kobylách, mně to nevadí. Obvykle mi svěří nějakou, která dýl nepracovala, protože jí děti "nepřeperou " :vytlem:
Ale baví mě to moc. Je to na samotě, takže vyjižďky do terénu nemají chybu
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Hhippie »

Lis: není pro artrotického tvora nic lepšího, než přiměřený pohyb. To platí u lidí stejně jak u zvířat. Kdybys jí chtěla fakt ulevit, tak lze napíchat např. Bonharen. Ale je to tak 7-10tis. Ale zas byste měli úlevu min. půlrok.. :jakoby:

Kayečku, já to mám obráceně. Já zas jezdit “potřebuji” :andel: Jenže když jsem měla svoje koně, tak jsem vlastně jezdit a pracovat s nimi “musela”, aby byli v optimální kondici a nebyli přetloustlí - což na tom pastevku je vážně umění - bylo to pro mě vážně stresové období. Když si to člověk nemůže řídit podle sebe, ale prostě podle těch zvířat, je toho někdy vážně moc.. Jenže protože už bohužel vím, že není nic horšího, než koukat na schváceného koně, co neví, na jakou nohu se postavit, tak jsem dělala maximum pro to, aby se to již nestalo... :mrzimeto: Takže pořád hlídat kondici, přechody na stravu, kvalitu trávy, počasí... už jsem toho měla plný kecky, tak jsem se na to vykašlala.
Kdybych se uměla pozvednout nad to, v jakém stavu moje zvířata jsou a neřešit každou volovinu, byla bych nejspíš šťastný člověk... :jakoby:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Františka. »

kukačko, mám koně ráda a nějaké zkušenosti s nimi taky mám, ale zároveň o nich přemýšlím podobně jako Vy. Jsou na tom podobně jako králíci v králíkárně. Ale i tak můžou být spokojení a nejspíš by už mnozí z nich neuměli žít samostatně a jinak. Některá primitivnější plemena ano. Je škoda, že se koně tak málo používají na práci. Ale tohle vlákno má být o ježdění a kazit to nebudu :usmev: .
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Lisbeth »

Hhippie, řídila jsem se tím samým postupem. Když je kůň dušný, měl by pracovat, aby odhleňoval, což jsem dělala a myslím, že dokud je artróza v nějakém počátečním stadiu, platí to samé jako pro dušnost. Jenže kobyla má postižené všechny velké klouby na všech 4 nohách + ještě koleno na levé přední a to už je dost + ten věk jí taky nikdo neodpáře, zvlášť když nikdo přesně neví, kolik jí je, pravděpodobně bude starší (co se mi podařilo vypátrat). Právě na té poslední vyjížďce, kdy se jí to stalo, na ní byla vidět únava, proto škobrtla, člověk chce denně pracovat, aby dobře bylo a nakonec to pošle do kopru sám, jó nejhorší je aktivní blbec :mrzimeto:
O tom Bonharenu jsem přemýšlela, nevíš prosím, ta částka je za dávku na celého koně, nebo je to částka za dávku do jednoho kloubu (na to bych tedy vážně neměla), ale pokud by to bylo za celého koně, na jaře bych o tom uvažovala. Pro letošek mám stejně jezdecky padla a kobyla bez zátěže chodí dobře.
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Františka. »

Vy byste to dělal jinak, ale každý má jiné možnosti. Vsadím se, že by se Vám svezení taky líbilo, protože takový mladý hřebeček má prima nápady a zkouší člověka podfouknout. To mi připadá jako ta nejlepší zábava s koněm, nechat mu volnost, aby si užil divokosti, ale ještě se na něm udržet. Nebo s ním tak souznít, aby na Vás počkal, když už se neudržíte :usmev: . Mě to poslušné ježdění nebavilo. Ale je to už hodně dlouho, co jsem na koni neseděla. Na cizího nechci a ten náš už je 25letý, to už ne. Toho dcera dochová už jen s procházkami na ruce.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od čobanak »

a co si mňela za plemeno hippie?nedaleko od nás mňela paňí haflinga a musela mu dávat náhubek,abi se nepřecpal trávou
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Františka. »

Kukačko, to je teda divné, krávy se nebojíte a koně jo?
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Františka. »

Kráva je taky velká těžká, má kopyta, může kopnout, přišlápnout, přimáčknout, kdyby chtěla, musí se na ni asi podobně jako na koně. Jestli to není tím, že s ním nemáte zkušenosti. Mně to totiž připadá hodně podobné. Ale zase nemám zkušenosti s kravami.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Profesor1 »

Hmmmm haflig to byl můj sen. Rolničky, saně, kočár pro svatby . . . . . .
Ještě že už jsou zimy bez sněhu :usmev:
I když hafling je prý takový tvrdohlavější, ale křásný :andel:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Františka. »

Haflinger je moudrá hlava, ví si rady v každé situaci, člověka nepodrazí, není náročný na krmení, netrpí kolikami, dá se na něm jezdit, ale i s ním pracovat, má pevné nohy. Podle mě ideál, ale posuzuju to jen podle toho jednoho :usmev: .
Uživatelský avatar
Kayeček
Příspěvky: 277
Registrován: 01 lis 2020 11:58
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 207 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Kayeček »

Františko, správná otázka PROČ? Bohužel odpověd hledám i já sama. Asi soubor více událostí. Stárnu, dávám přednost rodině, hlavně asi jsem přišla o svého koně po 21 letech, a nějakým upůsobem to ve mně zanechalo díru. Určitě to není že bych se styděla, nebo koně dělali nepříčetnosti. Myslím si, ze po 28 letech ježdění se trocbu udržím i na bláznivějším koni. Vychovaný a zajety jsou dobře, všichni od mala u mne, 2 vlastní hříbata u nás narozený. Ale nějak mi to přestalo dělat radost. Baví mne více koním pomáhat, řešit jejich problémy. Ale nejsem na to dost kvalifikovaná, respektive ješte jsem nezažila dost. A pro je je důležitý, aby vyjíždka udělala radost, abych z ní měla dobrý pocit. Což se po smrti mého koně prostě ztratilo, a teď se to snažím opět najít. Ale coronavirus mi to zas zhatil 🙂 protože dítě je doma, tak jsem spíše s ní. A taky nerada nezdím v ošklivém počasí, proste jak římám, musí to být pohoda. A raky začarovanek kruh - čím míň jezdím, tím menší je to pohoda.
Lisbeth - bonharen mne stál 6 dávek 3500,- , každý týden jedna injekce, vydrží to prý rok. Koně ti nemám poslat jakýho, mám samý invalidy. Pojízdnej je jen frísák, a na tom se jezdí strašné, teda mně, ale kámoška to zas zbožňuje, a žlutý quarter, ale ten do té doby, než nám vyskočí PSSM, pak budem asi trochu muset řešit. Zbylí 4 maj každej něco. Podotrochlozu, PSSM, dušnost, alergii, artrozu, poloslepost, stáří....
Koně jsou moudří všichni. To jen člověk z nich dělá, co jsou.
A k té práci a dnešnímu využití... mno... když se někteří sluníčkáři maji potřebu zasadit o to, aby byl kůn vyškrtnut jako hospodářské zvíře a byl zařazen do kategorie mazlíček, t9 pak máte těžký. K tomu by byla dlouhá debata, a oni některý koňáci prostě některé názory neustojí. A s tím senem, spíš vidím problém v tom, že si koně může pořídit každej, a spolejhaj na pitomý zemědělce, že jim to seno udělaj a prodaj. Však 2018 ukázal. Místo aby mysleli na to, že když si pro koně nemúžu zajistit potravu, asi bych ho neměl mít. Ale to je jen můj názor. O komerčním ustájení raději pomlčím.
Uživatelský avatar
Kayeček
Příspěvky: 277
Registrován: 01 lis 2020 11:58
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 207 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Kayeček »

ano, kráva je něco jiného než kůň. Manžel se koní taky "bojí", cítí se nesvůj, proto, že je nezná.
Uživatelský avatar
Kayeček
Příspěvky: 277
Registrován: 01 lis 2020 11:58
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 207 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Kayeček »

Hhippie ale máš možnost jezdit jinde, a to je taky trošku o něçem jiným :mrk:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od čobanak »

kayečku,mňe ňigdi nebavili vijížďki,nebo procházki se psem jen tak.potřebuju za ňejakím cílem.nemáte pro koňe ňejaké praktické viužiťí?třeba že odnese nákup,odveze kárku se dřevem,nebo co já vim...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Hhippie »

Čoba: “prakoně” - ty jsou právě na tu výživu na pastevku nejobtížnější... protože jim stačí velmi chudá pastvina, což těžko vytvořit - ideálně vydupaný vykousaný výběh a příkrm senem, ale to zas člověk nechce, takhle chovat... takže pak nezbývá nic jiného, než pravidelný pohyb. Byl čas, kdy moje irská tinkerka a pak i jeden čas jezdecký pony museli mít náhubek. Ale trhalo mi to srdce :mrzimeto: Ikdyž oni se s ním naučili žrát velmi zručně a nevypadali, že by s tím měli až tak problém.. ale i tak.
A přes zimu sítě byly jediná možná volba.. :nevim:
Kayeček: vidíš, tak to máte daleko levnější..
Liz: to je zas jiný preparát, ten do kloubů... do toho bych u starého koně nešla, ale zaléčila celkově, chceš-li. Pak je taky otázka, kdy tomu koni ještě pomáhat a kdy mu pomoci nejvíce... já si vždycky říkám, když vidím ty ztrápené chromé chudáky, jestli by si to takhle vyvolili... je to těžké téma. Každý to vidí jinak. A u cizího koně může člověk dělat ramena... ale myslím, že největší srdce má ten majitel, který dokáže svého koně té neustávající bolesti zbavit nadobro... každopádně to Lizbeth ještě nejpíš není vaše téma. Zkusila bych ten Bonharen a uvidíš, že jí bude líp.. ikdyž ty zimy jsou náročnější pro všechna zvířata... :nevim:
Add haflingové - pracovala jsem v zahraničí u chovných haflingů a je to jak se vším - nedá se to moc zobecňovat. Hlavně co se povahy týče. Určitě platí, že jsou dobře na nohách a vitální koně. Dobře krmitelní, s kvalitními kopyty. Ale když vezmu v potaz v ČR jeden z největších chovů, s nímž pravidelně spolupracuji, tak “odpad” z chovu pro sport je velký... většina jde k novým majitelům jako lesokoně a jen pár se povede do sportu. Ale na druhou stranu je to jen pár desetiletí, co se šlechtí pro sportovní účely. Za mě je to univerzální plemeno, které je velmi průměrné, ale zas využitelné na všechno. Každé plemeno má své. Nejhorší jsou majitelé, co si pořídí nějakého specializovaného koně určeného k něčemu konkrétnímu a chce po něm něco úplně jiného a děsně se rozčiluje, jak je ten kůň neschopný. Viz frísové nad skoky nebo tu máme jednu expertku s tažným beganem, kterého mučil drezurou... uprostřed léta, kůň vyvázaný v kruhovce, ani pod bičem se mu - překvapivě - nechtělo cválat... jsem měla chuť o tu paní ten její bič zlomit :soufl:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od čobanak »

no já tu mulu taki nemužu moc krmit,ale zdá se mi,že mi to tadi až tak žírné nemáme.ta louka vedle nás,co ji má velkej podňik,neňí letos ješťe podruhé posekaná,mislim,že je to uplňe nejhorší louka,co maji :usmev:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů