Příprava králic na připouštění.

chov králíků...
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příprava králic na připouštění.

Nový příspěvek od Nitraner »

Příprava králic na připouštění.

Musíme si uvědomit, že říje králic je provokována. To znamená, že vajíčka se uvolní až po kontaktu se samcem při páření. 
Aby ke spáření a vůbec ochotě se spářit došlo v období, kdy je u většiny zvířat reprodukční klid, musí se nastartovat u samic nejprve dietická změna. 
Při vyváženém krmení tento zásah není až tak markantní. Samicím se strava co do složení a množství upraví minimálně. Problém nastává při překrmených nebo podvyživených samicích (to platí i o samcích). 
Jsou dvě fáze krmení, které by se měly dodržovat. Klidová fáze a reprodukční. Asi nemusím podrobně rozepisovat rozdíl mezi klidovou a reprodukční fází. 
Tedy jen stručně.
Klidová fáze je stav, kdy se snižuje přísun krmiva a je kratší světelný režim. Krmná dávka je tzv. „záchovná“. To znamená, že králík dostane tolik krmiva, vzhledem ke své hmotnosti, věku a plemenné příslušnosti, aby nestrádal, ale naopak zas neztloustl. Pochopitelně to platí jak u samic, tak u samců. Línej samec, hotové neštěstí, že jo. 😂
Vhodná je pestrost předkládaného krmiva. Krmíme-li jen granulemi, je třeba snížit dávku předepsanou výrobcem. Krmíme-li statkovými krmivy jako jsou obiloviny, zelenina, seno… nesmíme zapomenout na různorodost. Jak obilovin, tak zeleniny, ovoce, krmné řepy. 
Z obilovin je vhodný zejména oves, normální či nahý, vhodné jsou oba, i společně. Přidáme ječmen, kukuřici, slunečnici,granule. Vyjádřeno v procentech: 65 % oves, 15 %nahý oves, granule 10%, 7 % ječmen, 2 % kukuřice a 1% slunečnice.
P_20201013_190526_1.jpg
Seno by mělo být dostupné neomezeně. Taktéž samozřejmě i voda. 
Tohle klidové období po většinu roku platí zejména pro samce. Na podzim by se měl dopřát i samicím. Ještě můžeme přidat ovoce a zeleninu, také okopaniny, zejména krmnou řepu. Vše, co králík sežere, může dostat. Jde jen o pamlsek, takže kousek.
Takovéhle klidové období by samice měly mít na podzim, respektive před připouštěním. Je to důležité z fyziologického hlediska králíka a jeho reprodukce. Na podzim se zkracuje i den, což také napomáhá k útlumu v chování a podporuje odpočinek.
Jaro je opak podzimu. Vše se probouzí k životu a pokud si přes zimu jedinec nestřádal, je připraven k reprodukci. Pokud tedy chceme připouštět v podzimních dnech, i my musíme samicím připravit jaro. Ošálit jejich biologické hodiny. Docílíme toho tím, že jim zvedneme krmnou dávku, prodloužíme den, přidáme vitamíny. Nastupuje reprodukční fáze.
Od prvního dne je vhodné podávat vitamíny.
P_20201013_191655.jpg
 Navýší se podíl obilovin o 20 procent. Je vhodné prodloužit den - o hodinu déle svítit /dle možnosti/.Takto budeme postupovat deset dní, až se dostaneme malinko nad standardní krmnou dávku a světelný den prodloužíme na 14 hodin. Pak můžeme vzít podestýlku od samce a přidat do kotce samicím, které plánujeme připouštět. Je li možnost udělat výběh (ohrada, chlév atd.) velikost dle počtu samic. Na dvě až 3 samice 1 x 1 m prostor postačí. Do takto připraveného výběhu pustíme samice na 20 minut. Pohlídat, aby se nezačaly rvát. Většinou se to nestává, ale může se vyskytnout některá moc dominantní a bude problém. 
Po dvaceti minutách k nim pustíme samce. Nebo bereme samice jednotlivě a dáváme k samcům. 
Při dodržení klidového a startovacího období, by se vše mělo proběhnout ke všeobecné spokojenosti.
:nitraner2:
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava králic na připouštění.

Nový příspěvek od andre.marek »

Krásné odborné shrnutí :souhlas:
Přesně odpovídající. Vždy jsem se snažil připouštět samice 4x do roka, hned po odstavu opět připustit a na podzim jsem bojoval, nešlo to, opakovaně neochota k páření. Letos jsem je nechal odpočinout, držel lehce redukovanou krmnou dávku a před 2 týdny dvě samice bez problémů připustil, další cca 4 samice mám střídavě v říji (přehrabávají podestýlku v kotci, vždy po určitém období klidu), akorát nemám odpovídajícího samce k nim, tak čekám :vztek:
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava králic na připouštění.

Nový příspěvek od čtenářka »

Od srpna se marně snažím připustit ty moje králíky. Podle tohoto návodu jsem je nechala celý prosinec jen o senu a vodě, aby trochu odtučněli. Teď jsem asi 10 dní přidávala špetku ovsa (2xdenně 10g) a dnes je dala postupně do skleníku (rozměr cca2,5x2,7m). Běhají, koušou seno, mají vodu. jak dlouho je tam mám nechat? samec se pokouší o skok ale nikdy jsem ho neviděla spadnout. holkám se nechce-buď utečou a nebo, když to nejde, tak sedí jak přibité. mám je nechat společně přes noc anebo do kotců a ráno znovu? to jsem netušila, že to bude tak náročné :otraveny: :vytlem:
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava králic na připouštění.

Nový příspěvek od andre.marek »

Nechávat je pohromadě bez dozoru se nedoporučuje, navíc není kontrola skoku. Někdo to ale takto provozuje, nechá více samic se samcem třeba 2-3 dny a výsledky prý také dobré. Já osobně bych se bál o samce, samice můžou být i agresivní - párkrát jsem útoky na samce viděl.

Myslím si hlavně, že ta dávka jádra je málo.
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava králic na připouštění.

Nový příspěvek od čtenářka »

S tím jádrem mám "problém", i když ho dávám v tomto množství, tak mi připadá, že jsou strašně tlustí. teď po měsíci půstu jsem měla konečně pocit, že nejsou jak koule a nahmátnu jim páteř. :nevim: No jdu je dát zpět do kotců...
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava králic na připouštění.

Nový příspěvek od andre.marek »

Jak jsou samice staré?
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava králic na připouštění.

Nový příspěvek od Tada »

Nám nešly od července do prosince jsme měli mláďata jen od jeden ze 4 . V prosinci šly všechny ale žádná sláva.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava králic na připouštění.

Nový příspěvek od Tada »

Dávali jsme jim do vody vitamín ad3s nebo tak něco
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava králic na připouštění.

Nový příspěvek od čtenářka »

jedna samice VSS je skoro dvouletá (koupila jsem ji jako samce :jakoby: :vytlem: -loni byla připuštěná v únoru a v březnu měla tři velká mrtvá mláďata. zatím se mi ji nepodařilo znovu připustit
dvě další samice je loňský odchov nar. 14.3.19
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava králic na připouštění.

Nový příspěvek od andre.marek »

Ono ty starší samice je někdy problém připustit když nemají delší dobu mladé, zvláště teď, když je ještě málo světla.
A ty dvě - jsou narozené 2019, nebo 2020? Protože jestli 2019 a neměly mladé, tak už bych to ani nezkoušel...
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava králic na připouštění.

Nový příspěvek od čtenářka »

Chyba! jsou 2020, jsou to ty, co jsem zachraňovala loni po uhynutí samice. zkouším je připouštět od půlky října a zatím nic.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava králic na připouštění.

Nový příspěvek od Hhippie »

Čtenářko: já řeším každoročně stejný problém... už jsem nalomená, že se na chov králíků vykašlu :mrzimeto: Moc mě bavěj, ale vlastně mě v době, kdy se snažím připouštět, štvou nejvíc ze všech zvířat :nene: protože to prostě “jde děsně ztuha” :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava králic na připouštění.

Nový příspěvek od čtenářka »

Taky nevím co dál, mám louku, kde si suším seno- ručně. tak jsem si říkala, že králíci budou skvělé využití. Takový přírodní chov, bez granulí, zdravé maso..... Zatím mám akorát velkou kupu hnoje :otraveny: :vytlem:
marcis
Příspěvky: 159
Registrován: 06 úno 2020 22:06
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 59 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava králic na připouštění.

Nový příspěvek od marcis »

Nevzdávejte to! Pokud nejsou "zakrmené", musí se to podařit! Ta tloušťka je špatně. Pohubnout,krmit pouze oves, seno a hlavně opakovaně připouštět. Nechce jeden den, tak za dva dny zkoušet znovu. Nebo je někdy záchranou změnit samce, líný samec je nejhorší varianta. Někteří jedinci jsou "akční" a poradí si s každou.
:andel:
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava králic na připouštění.

Nový příspěvek od petanena »

Já to musím zaťukat, ale já problémy s připouštěním králíků nemám. Krmíme směsí 50% ovsa a 50% granulí sehnoutek a místo sena mají vojtěšku a krmnou řepu + 1-2xtýdně tvrdý chleba. Krmíme 2x denně ráno hrst směsi, odpoledne zas. Mladých máme každý rok hodně, vybírám si vždycky od nejlepších samic samice a samce kupuju. Samce si vždycky vybírám nějakého čistokrevného fešáka z dobrého chovu.
Samici připouštím v říji, než jde k samci zkontroluju, jestli má tmavou - překrvenou vulvu, pak se nechá přiskočit snadno. Samici hodím k samci sleduju je, když skočí, vyndám ji a zhruba za hodinu zopakuju.
Mladých máme dost pořád. Když se stane, že samice nezabřezne, dostane ještě tak jednu max dvě šance
a jde do omáčky. I kdyby byla sebehezčí, nemá cenu nechávat si zvíře, které má problémy s říjí.
Tak ať se letošní sezona vydaří :usmev:
marcis
Příspěvky: 159
Registrován: 06 úno 2020 22:06
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 59 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava králic na připouštění.

Nový příspěvek od marcis »

Ono je to taky odlišné u čistokrevných plemen a u kříženců, tam je to asi snazší. Ale jinak s tou selekcí plně souhlasím. Je dobře si nechat svých samice více, ne každá je vhodná matka....kvalitního plemeníka obstarat a musí to fungovat.
:andel:
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava králic na připouštění.

Nový příspěvek od petanena »

marcis píše: 21 led 2021 19:40 Ono je to taky odlišné u čistokrevných plemen a u kříženců, tam je to asi snazší. Ale jinak s tou selekcí plně souhlasím. Je dobře si nechat svých samice více, ne každá je vhodná matka....kvalitního plemeníka obstarat a musí to fungovat.
Tak kříženky mohou jít připouštět líp, ale spíš záleží na chovu z kterého to máte. Pokud nic nemáte proti hylám, je docela dobrý koupit si od někoho Hyly f1, těch najdete v inzerci dost a nejsou drazí. Sice jsou to králíci jateční, ale můžu z vlastní zkušenosti říct, že samice zabřezávají snadno a mají hodně mladých. Připouštěla bych je nějakým pěkným samcem a mladých bude hodně. Na pohled to moc hezcí králíci nejsou, ale do chovu - nic proti nim.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava králic na připouštění.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jak píše pata..... podívat se jí na nádobíčko, jak je prokrvené tak dát k samci. Po skoku dát pauzu a opakovat.
Někdo dává ještě samici do kotce trošku hnoje od samce, prý to může vyvolat říji. Nevím.
No a ta dietka u zasádlených musí být. Na podzim jsem nikdy nepřipouštěl, nerostou. Ale nekrmím granulemi.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava králic na připouštění.

Nový příspěvek od andre.marek »

Určitě nevzdávat :plac: také mě občas podobné myšlenky popadnou, ale překonávám je :usmev:
Doporučuji nezkoušet moc často - maximálně co 2, spíše 3 dny, 2x, 3x, pak třeba chvíli pauzu když to nejde a zkusit vypozorovat u samice projevy říje.
Dobré je, když jsou mladší samice z jednoho vrhu společně, pak ta říje probíhá dost výrazněji :souhlas:
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava králic na připouštění.

Nový příspěvek od petanena »

Ona hodně dělá i vojtěška. Zkuste jim jí začít dávat k senu. Od dost chovatelů jsem slyšela, že se s ní nemá krmit, místo sena, ale není to úplně pravda. Králíci na ní prospívají výborně, jen jim pak nemůžete dávat tolik zrna. Já už ječmen nedávám vůbec, jen oves, něco málo obilnin je v granulích a ten kousek chleba je spíš pro moji radost, jak chroupou. Složení vojtěšky je také provokuje k říji. Pokud teď neseženete vojtěšku, pěknou, zelenou, dejte jim ty granule. Ono v nich nic zas tak nebezpečného není.
Touhle dobou je výborný přidávat borové nebo smrkové větve, opět provokují říji a je to i prevence kokci. Ale ne všichni králíci je žerou.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů