Genetika králíků

chov králíků...
nitraner

Genetika králíků

Nový příspěvek od nitraner »

O genetice jako takové.
Přílohy
15414007355551234970441.jpg
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Ano krmím pouze suchým - seno ručně sušené, v potu krvi sklízené :D Teď na podzim jim sem tam přidám kousek jablíčka, mrkve či natě z petržele, prostě co zahrada dá, každému trošku, problémy měla jen tahle samička :? Fakt je, že mi od začátku připadala jako mlynářka (chovám české strakáče v několika rázech) a ty mají zažívací obtíže končící smrti, proto se z vrhu vyřazují hned po okocení samice, jenže téhle bylo už 5 měsíců, tak je mi divné, že by se mlynář dožil takovéhleho "věku", no třeba nitraner napoví...
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Janina »

Ne ne, nitraner, citaci jsem sem dala pro Tedýska kvůli způsobu odstavu. Ale vím, že mnoho králíkářů to takto dělá, při odstavu podávají léčiva nebo granule s léčivy.
Já odstavuji zpětným přepažením velkého kotce, asi tak v deseti týdnech věku králíčat. Nikoho nikam nestěhuji. Králíčata krmím dva tři dny po odstavu kvalitním senem a vodou. Samici běžně.
nitraner

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od nitraner »

Lisbeth,
máte pravdu. Mlynáři trpí poruchou činností slepého střeva.
Jestli se může mlynář dožít 5 měsíců? Výjimečně asi jo. Ale není to pravidlem. To asi nikdo nemůže potvrdit. Protože, co znám strakačkáře, tak tak to dělají všichni stejně. Mlynáři jdou první den pryč z hnízda.
Jenom že, když vám ukáži dvě fotky strakáčů, jste si jistá že poznáté mlynáře? :divis:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Nitraner - teď jste uhodil hřebíček na hlavičku!! Strakáčkařím teprve od roku 2015, tedy velmi krátce, začínala jsem klasika čsč, pak přibyl čsčž a letos poprvé čsm a u čsm mám pocit, "že jsem možná poprvé viděla mlynáře". Před strakáči jsem chovala HOČ a u holandské kresby jsem se nesetkala se žádnou výjimkou, dále TČ a ČV, kde gen strakatosti není. Vlastně letos poprvé od toho roku 2015 jsem měla 3 kominíky a byla jsem z nich úplně u vytržení, chtěla jsem si nechat kominičku do chovu, abych snížila v dalším vrhu počet mlynářů, žel všichni 3 kominíci byli samci, tže mrazák :D .No vzhledem k tomu, že ta dnešní samice má již kůži vhůru nohama a nemůžu ji vyfotit, aspoň popíšu - téměř chybějící motýlek, jen tečka u čumáčku, úhoří pruh po celé délce směrem k zádi se rozšiřující, kresba uší správná, jinak úplně chyběly jakékoliv jiné znaky... tak já Vám nevím...
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Hhippie »

Taky už to není moc ke kokcidiím, ale...:

ty zvláštnosti a odchylky se prostě stávají.
Minulý rok se mi narodila rarita - nahatý králíček (zakrslý rexík, dalmatin, z PoP rodičů, nepříbuzných). Prý umírají téměř okamžitě, max. do pár dnů. Ten můj přežil cca měsíc...
Přílohy
DSC_0004 (1).jpg
DSC_0012.jpg
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Janina »

Někde jsi o tom psala, že? Já si to vybavuju! Zaujalo mne to.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Jj, Hhippie máš pravdu, vzpomínám si, to bylo ještě na UFOnech, tenkrát mě to taky zaujalo ;) !Pravda je, že jsou věci mezi nebem a zemí a když se člověk moc hrabe v genetice, tak se pak takovéhle věci prostě dějí, mě to jen mrzelo, ptže vím, jak je mně když jsem nafouklá, a tahle samička byla fakt balonek, tak to beru jako svou chybu.
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Janina »

Letos jsem poprvé přikrmovala kulhánka jehně, co ho matka nechtěla, z flašky. Ale až tak od tří týdnů. I tak si něco ukrad tu i támhle. Pil jak urvanej. A jestli byl k večeru někdo opravdu obrovsky nafouklej, tak on. Smutnej. Chodila jsem s ním po zadních a masírovala mu bříško. Seděla na podestýlce a měla ho posazenýho mezi nohama a masírovala ho, držel. A do rána byl vždycky ok. Soucítila jsem s ním. Pak začal baštit příkrm a už flašku naštěstí nechtěl. Tak dobrý.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Jani, super péče :souhlas: :kyticka: tohle nemá ani spoustu lidí, hlavně že se z toho chlupáč dostal ;)
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Tedysek »

Jani ty mas nejakou knihu od toho anglickyho veta?
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Janina »

Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Tedysek »

Uzasne! :andel:
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
nitraner

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od nitraner »

Lisbeth

Slušná paleta plemen, kresební králíci při svém obtížném chovu mají jednu výhodu, již v den narození je znát kresba. Ta se již nezmění.

ČS, AS, NoS, strakáčí s plášťovou kresbou, gepardí rexi, mají anglickou strakatost. Tá je tvořená genem k. Dominantní K, recesívní k. Dominantní je a recesívní Kk dají výstavního strakáče. dvě recesívní kk dají kominíka. Dvě dominantní KK dají mlynáře. Gen K je nositelem letálního faktoru, jak bylo napsáno, špatná funkce střev. Gen K je také nositelem špatné kresby mlynářů.
Proč jsem to vše psal?
Není to tak jednoduché jak se na první pohled zdá.
Tak například DSrex je anglická strakatost (Dalmatinský strakáč rex) a ten přímo nesmí mít motýlka. Tudíž Dalmatinec by měl být Mlynář ? Není.

Tudíž, může se stát, že i velice špatně kreslený Český Strakáč nemusí být mlynář KK Působí zde řada modifikačních alel. Jak jsem ale psal, špatně kreslení strakačí se likvidují. Takže neexistuje statistika.

Dobrá rada, nepouštěl bych se do určování mlynáře dle fotky. To lze jenom na základě rodičů, obou. Nestačí jen fotka ze samicí.
Proč? Vysvětlím na příkladu.
ČS č x Al (aliaška) víme co dostanete za barvičky? Štrakáče a kominíky. Strakáče velmi špatně kreslené - ne vždy to ale tak musí být. Al byť nese homozygotní recesívní alely kk, chybí ji modifikační alely, které má kominík pocházející ze strakáčů. S tohoto spojení strakáč vypadajíci jako mlynář není mlynář.

:divis: :pockat: :papa: :D
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od oreb1 »

Jako naprostý laik se zeptám, co je tedy mlynář a co je na něm tak zvláštního a špatného? Pochopila jsem, že je to strakatý králík a má nějakou poruchu. Omlouvám se, že se ptám pro chovatele asi pitomě, ale tady jsem si troufla, i když na UFO by mě to ani nenapadlo.
Naposledy upravil(a) Anonymous dne 04 lis 2018 21:54, celkem upraveno 1 x.
nitraner

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od nitraner »

oreb1 píše: 04 lis 2018 21:45 Jako naprostý laik se zeptám, co je tedy mlynář a co je na něm tak zvláštního a špatného?
Jedinec který nepřežije. A i když nějakou dobu žije, živoří a nakonec stejně hyne.
Stejně je na tom zakrslý králík. Jsou přerostlý zakrslíci, výstavní zakrslíci a ti malincí co nepřežijí.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od oreb1 »

Dovolím si zeptat se dál. Je to genetická vada, jejímž příznakem je strakatost? A rodičovské předpoklady pro tu vadu jsou známé?
nitraner

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od nitraner »

oreb1 píše: 04 lis 2018 21:57 Dovolím si zeptat se dál. Je to genetická vada, jejímž příznakem je strakatost? A rodičovské předpoklady pro tu vadu jsou známé?
ano, je to genetická vada. Ano anglická strakatost. Ano, víme že k tomu zákonitě musí dojít.

KK - mlynář / téměř bíle mladé
Kk - výstavní strakáč / strakáč s více či méně přesnou požadovanou kresbou
kk - kominík / celobarevný králík
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od oreb1 »

Děkuji.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Nitraner velmi Vám děkuji za vyčerpávající info a Oreb za doplňující dotazy!! Může se hodit i dalším chovatelům! Mám knihu chov králíků (ve starší verzi - žlutý přebal, i v novější verzi - modrý přebal), faktem je,že i v té novější verzi je o genetice strakáčů minimum, tak lovím moudra, kde se dá, z této knihy jsem se tedy dočetla, který gen co způsobuje, ale ukázka z praxe jaksi stále chyběla. Vážně jsem si myslela, že lze mlynáře určit z fotografie a teď vidím, že je to hloupost! Za to dobu, co strakáčkařím, jsem tedy asi mlynáře ještě neměla, z hnízda jsem sama žádného kvůli kresbě nezlikvidovala, ptže mi vždy připadali OK a všichni odchovaní se dožili porážkového věku, tj. u mě 5ti měsíců.
Ještě bych prosím měla 2 doplňující dotazy - pokud si chci nechat do dalšího chovu kominíka, je to vůbec vhodné? A je lepší si nechat samce nebo samici?
A ještě, u holandské strakatosti je to stejné jako u anglické? HOČ jsem měla 10 let a vždy jsem měla pouze nekvalitní kresbu, nikdy však kominíka nebo mlynáře.
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 7 hostů