Výstava králíků - jak na to?

chov králíků...
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Výstava králíků - jak na to?

Nový příspěvek od Anka »

Mám za sebou první zkušenost s výstavou králíků a musím říct, že nic moc. Tak prosím zkušenější, jestli nemají nějaké rady.
Máme Vídeňské modré samičku od září, samce od října. Oba koupení jako mláďata, s předpokladem hodnocení ona 94, on 95,5
Krmeni Energys champion, seno, voda občas jablko, řepa, větvičky, trocha slunečnice. Nyní hodnocení ona 94, on 93.
Dotaz mám hlavně k samci, máme ho 2 měsíce a rozdíl v hodnocení:
10 - VD záď / 12 - mírně sražená záď
10 - srst pružná / 12 - nepružná
10 - VD barva / 12 - neucelená
Výtka je neucelená barva - co to přesně znamená?
Během dvou měsíců zratí srst pružnost (jak se to hodnotí), přestože je krmen směsí pro výstavní králíky?
Celkově jsem měla z výstavy pocit, že byla hodnocena spíše přísně (ale vůbec tomu nerozumím). U králíků bylo hodně výtek i výluk, ale asi chovatelé nedodali svá nejkvalitnější zvířata.

Jestli někdo znáte dobrou literaturu, prosím o doporučení, ráda si ji přečtu.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výstava králíků - jak na to?

Nový příspěvek od Janina »

Anko to je pro mne zajímavé téma.Snad se ozve nitraner, je dokonce rozhodčí. Já o tom nic nevím, a moc ráda bych se dozvěděla. :slunce:
nitraner

Re: Výstava králíků - jak na to?

Nový příspěvek od nitraner »

Anka.
Můžete odfotit oceňovaký? Tak aby nebylo vidět kdo je posuzoval?
Pak se můžeme bavit.
Váš dotaz je zajímavý a stal by za čas.
Byble kralikáře.
Přílohy
15442858407812090056407.jpg
nitraner

Re: Výstava králíků - jak na to?

Nový příspěvek od nitraner »

Standard Vm.
Přílohy
1544286026462692462979.jpg
15442859917691000265082.jpg
15442859561781674716539.jpg
nitraner

Re: Výstava králíků - jak na to?

Nový příspěvek od nitraner »

Doufam že je to čitelné. Nemám sebou bríle. 👴😹😂😂😂
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Výstava králíků - jak na to?

Nový příspěvek od Anka »

Vzorník jsem viděla, ale bohužel mi moc nepomohl. Jinak děkuji za obrázky, podívám se na to znovu.
Stejně asi hodnocení pružnosti bude dost subjektivní.

Oceňovací lístky přikládám, občas je problém přečíst co je tam vlastně napsáno.

Také mě překvapilo, že na lístku uvádějí jinou váhu než jsem měla já. Než jsem je dala do přepravky, šli na váhu a samice měla 4480, samec 4370. A ma lístku samice je stejně 4,3 kg?
Přílohy
IMG_4981.JPG
IMG_4982.JPG
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výstava králíků - jak na to?

Nový příspěvek od andre.marek »

Ve vzorníku jsou na začátku i obecné věci - právě popis toho, co se hodnotí.
Jinak každá výstava a posuzovatel jsou trochu odlišní, každá výstava králíka trochu "poznamená", tak pak můžou být nějaké odchylky. Samozřejmě by to mělo být rozumně a ne u každé pozice hodně bodů... Konkrétně u toho samce mě trochu zaráží hodnocení zádě kde z Vd je najednou mírně sražená.
Kdyby po výstavě ev. při přepravě trochu zchudnul, tak můžou být hrboly, ale sražená by být neměla.
nitraner

Re: Výstava králíků - jak na to?

Nový příspěvek od nitraner »

Posuzování začíná vážením.
Dnes jsou používaný digitální váhy, zejména kojenecké. Jsou přesné a spolehlivé. Doma zvážený králík má 4370g za dvě hodiny nemusí mít 4370g. Stačí aby se jednou v přenosce vyprázdnil. Po zvážní králíka, hmotnost zaokrouhluji. Měli by to všichni posuzovatelé dělat stejně. Dle hmotnosti uvedené,tak i u Vás posuzovatel tak učinil. Budu-li mluvit konkrétně o Vm, tak hmotnost pro 10 bodů je 4,25 - 5,25 kg. Pro ideální typ daného plemene by se hmotnost měla pohybovat ve 2/3 horní hmotnostní hranice. Konkrétně u Vm, kolem 4,80 kg. Zejména u samců bych doporučoval tu horní hranici hmotnosti. Od hmotnosti se odvíjí vše ostatní.
1. Hmornost - Hmotnost v 5 měsících 4 kg. Hmotnost víc než velmi dobrá, předpoklad velmi dobrého růstu.
- Hmotnost v 8 měsících 4,3 kg. Hmotnost za deset, přesto půl kila chybí do ideální hmotnosti. Proč, když jako mládě měl předpoklad velmi dobrého růstu?

2. Tvar - Jako mládě VD záď. Je docela možné, že v plném osvalení se vada neukázala, nebo byla minimálně znatelná. To nejsem schopen posoudit,
zpětně nikdo.
- v dospělosti Mírně sražená záď. Je to dědičná vada, tak ji měl i jako mládě. Ustájením se může vada zhoršovat. Jeto vada utváření kostry.

3. Typ - jak jsem uvedl výše, typ se odvíjí od hmotnosti. Robustnost těla. Hodnotíme Typ jako celek, tělo, hlavu, uši, sílu končetin.
- Při hmotnosti 4,30 kg, bych k VD Hlavě, připsal něco o tělu - bud to: užší hruď, krátší, méně zavalité - to podle toho co opravdu je.

4. Srst - srst se mění s vývojem králíka, ročním obdobím, péčí chovatele. Dva měsíce jsou v teto pozici strašně moc dlouhá doba. Tak se může ze
špičkového králíka stát škaredý králík, a ze škaredého rozlínaného králíka špičkový. Tak to je.

5. Barva krycího chlupu, stejnoměrnost - neucelená, to znamená že není po celým těle stejná. Někde světlejší, tmavší. Nemá jednotný odstín. Správný
výraz měl být : nestejnoměrná. Většinou se používá jednodušší - neucelená. Jeto lehčí i pro psaní
zapisovatele. Jestli že králík není v kondici nebo je trestán v 4 pozici, tak v 90% je špatná i krycí barva. Je to
jedno s druhým.

Jedna pozice se odvíjí od druhé, jsou dost závisle na sobě. To je i případ Vašeho samce.
Jestli máte nějaký konkrétní dotaz. Ptej te se. Jak bude čas odepíši.
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Výstava králíků - jak na to?

Nový příspěvek od Anka »

Děkuji za obsáhlou odpověď.
Kojeneckou váhu na králíky mám. Pro děti jsem jí neměla, ale králíkům jsem jí pořídila :lol:
Nečekala jsem, že za dva měsíce se jim může tak hodně změnit srst. On nelínal, ona docela chlupy pouštěla.
A prosím, čím ho mám krmit, aby měl skvělou srst?
Myslela jsem, že Energys champion bude vyhovovat - když je určen pro výstavní králíky. Měli ji k dispozici stále od doby co jsme je přivezli, ale je pravda, že jsem čekala, že on se bude krmit víc ani seno u něj nemizí. Samice granule jedla hlavně v noci, přes den jim moc nedala. Dostávali i trochu slunečnice, do té se oba pustili hned jak ji dostali.
Ti dva jsou vůbec zvláštní, oproti našim nevědí co s větvičkami, krmná řepa jim nejede, zelný list si občas párkrát kousnou a dost, listy z řepy vůbec. Půlka menšího jablka ale zmizí.

Také mám dotaz: je běžné, že nikoho nezajímá zda a kde jsem členem ČSCH? A ani nechtěli vidět potvrzení o očkování mor/myxa. V přihlášce je, že za to odpovídá chovatel.
nitraner

Re: Výstava králíků - jak na to?

Nový příspěvek od nitraner »

Anka
Nemusí mu vyhovovat Vaše krmení. Je otázkou čim krmil předešlý chovatel. Dle hmotnosti mu to asi šmakovalo.
Každá kompletní krmná směs (forma granule) je stavěna na její výhradní krmení. Každé domácí ředění snižuje jeji specifikum.
Na jaře jsem pustil králíka. celé leto byl pouze na tom co sehnal. Jeho sourozenci byli krmení KKS ad libitum. Váhově nesrovnatelný, v srsti také. Venkovní králík byl o kilo lehčí, ale srst měl výbornou. Králíci v klecích, nic moc. Tím nechci říct, že venkovní byl podvyživený, to ani náhodou. Jen rostl přirozeněji. Takže co na srst? Každý chovatel má svůj recept. Každý králík má svoje předpoklady. Pestré krmení, a buď to ten králík má na to nebo ne.
Přihlášku na výstavu by měla potvrdit mateřská ZO. Bez toho by Vám neměli potvrdit přihlášku. Bohužel dnes je taková doba, nikdo to po nikom nechce. Já osobně jsem zastáncem dodržování zásad, pravidel, zákonů.
Veterinární potvrzení rámci okresu nepotřebujete. Po pár letech co to platí, se to zvrhlo na to že jej už pomalu nechce nikdo nikde. Ruku na srdce, kčemu to bylo dobrý? Co znám z praxe, stejně veterinář ty králíky viděl málokdy.
a další pohled na věc. Když nebudu mít králíky očkováne, jsem sám proti sobě. Ztráta bude pouze u mě, případně u dalšího lempla co je nebude mít očkované. Všechný další nemoce je posuzovatel povinnen poznačit do oceňovacího lístku, pořadatel musí králíka z výstavy odstranit. Jde do karantény.
:souhlas:
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výstava králíků - jak na to?

Nový příspěvek od andre.marek »

Já krmím ty energys champion - pouze granule a seno aa jsem se srstí celkem spokojený. Samozřejmě je to hodně o dědičnosti, ale tyhle granule jsou na srst dobré.
Jak psal Nitraner - je to hodně o tom čím krmil předchozí majitel a na co je králík navyklý. Moji odchovaní králíci mají naučené že musejí sežrat dost sena aby dostali plnou dávku granulí, mají to tak od mala, snažím se nechávat si svoje samice, ty to předávají dál mladým. Bohužel jsem musel letos nakoupit nové samice na výstavách a většina mi seno moc nežere a mladí pak také ne tolik a to se projevuje na zdraví... :(
Stejně tak kupovaní samci někdy seno nechcou a žerou jen granule a trvá to hodně dlouho než si navyknou - klidně půl roku, někdy se to nepovede vůbec.
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Výstava králíků - jak na to?

Nový příspěvek od Anka »

Tak se mi samec dnes "pomstil". Ležel v kotci na boku a ani se nehnul, lekla jsem se, že ten stres z výstavy nepřežil. Otevřela jsem kotec a on vyskočil, prostě jen spokojeně odpočíval :slunce: . Pak to udělal ještě jednou, přitom do výstavy jsem to u něj nikdy neviděla.. :lol:

Můj problém se srstí je, že to prostě nepoznám. Mně se zdá, že je hodně hustá a jemná, ale pružnost nevím jak poznat. Zkusím si sehnat vzorník a snad se dozvím víc.

Na srst má být dobré i lněné semínko.
Zkusila jsem kontaktovat původního majitele a snad mi odpoví.
nitraner

Re: Výstava králíků - jak na to?

Nový příspěvek od nitraner »

Vzorník neschánejte. Příští rok bude nové vydání.
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Výstava králíků - jak na to?

Nový příspěvek od Anka »

Děkuju za informaci, koupi tedy odložím do nové verze.
Nemám v plánu všechna zvířata cpát na výstavu, ale pár mladých bych zkusit chtěla, tak budu studovat jak na to.

A pan chovatel se mi ozval! Hurá
Je to zvláštní, psal, že dával energys, oves a také Mifumu.
Jestli byl samec zvyklý na Energys, tak je to pěkná potvora :lol:
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Výstava králíků - jak na to?

Nový příspěvek od Anka »

Konzultovala jsem krmení králíka s původním (velmi ochotným chovatelem) a ten mě upozornil, že při krmení pouze granulemi Energys Champion (seno, voda) se naopak může kvalita srsti zhoršit. Máte s tím někdo zkušenost?

Jinak samci trvalo téměř týden, než se vrátil do normálu a začal žrát zrní.
nitraner

Re: Výstava králíků - jak na to?

Nový příspěvek od nitraner »

To tak bývá. Jeden den výkyv a 10 dní napravování. :nitraner2:
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Výstava králíků - jak na to?

Nový příspěvek od Anka »

Ahoj, mám další dotaz k výstavě králíků, resp. k hodnocení - výluce.
Poprvé jsem vystavila mladé svých Burgunďáků a samec hned dostal výluku - deformace pravého ucha. Vůbec tomu nerozumím a deformaci nevidím - poradíte mi někdo?
Také se povedla další "perla", u samice nebyl oceňovací lístek. Když jsem se na něj zeptala, tak asi prý dostala hlad a sežrala ho.. tak vám nevím...
:udiv: Samice dostala předpoklad 94,5 MVD, ale bohužel nevím co vše je "špatně".
Přílohy
lístek.jpg
dostala 94,5b
dostala 94,5b
fakt nevím
fakt nevím
samec - uši.JPG
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výstava králíků - jak na to?

Nový příspěvek od oreb1 »

Anka, králíkům nerozumím, ale sežraný oceňovací lístek mě zaujal. Možná takové lístky budete muset zařadit do jídelníčku, aby si na chuť zvykly a nebyla už lákavá :vytlem: .
nitraner

Re: Výstava králíků - jak na to?

Nový příspěvek od nitraner »

MVD - mladě velmy dobré. Klasifikace v rozmezí 93-95,5 bodu.
94,5 bodové mládě je slušný počin. Zlatá střední cesta. Na 95 bodů už musí nečím zaujmout.
K te deformaci ucha. Nevím, nic tam nevidím. Sluchovod se zdá průchozí. U deformace sluchovodu je výrok - zarostlý sluchovod/výluka. U výroku mírně zarostlý sluchovod je srážka bodů. Zpravidla takoveho králika nepustím výš než 93, pokud má nějakou jinou přednost. Pak záleží na věku. Všeobecně, pokud je již nějaká deformace rozjeta, s přibývajícim věkem králika se zhoršuje. Tak 93 je moc vstřícne posouzení. 😉
Daný případ nemohu hodnotit. Musel bych mít králika v ruce.
Je možnost, nechat králíka posoudit znova, být při posuzováni a vadu si nechat vysvětlit. Tak to dělám, pokud má vystavovatel záujem a je přítomen. V sobotu posuzuji prodejnou výstavu formou stolneho ocenení. Kdo bude chtít může stát u stolku a ptát se.
:nitraner2:
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výstava králíků - jak na to?

Nový příspěvek od andre.marek »

Možná zkusit vyfotit to pravé ucho... Na fotkách, pokud dobře vidím je levé :stydim:
Jinak sežraný lístek je docela častá věc. Alespoň částečně... :vytlem:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů