Jak udělat různé strakáče

chov králíků...
nitraner

Jak udělat různé strakáče

Nový příspěvek od nitraner »

Tedysku
Jak jsem slíbil.
3bro.th.jpg
3bro.th.jpg (5.47 KiB) Zobrazeno 9737 x
3CAx.th.jpg
3CAx.th.jpg (4.49 KiB) Zobrazeno 9737 x
Ahoj Nitraner, mam otázku
Kralik v cca 4 mesicich ma 2 kg. Doroste aspon na 4kg?
Tenhle usak je nedaleko od nas. By mohl byt hezky na moje holky, ne?
Takova punk panda


Tedysku, nemůžu Ti takhle na dálku zhodnotit jestli naroste. Můžu dát jen několik doporučení.
Pokud chceš koupit takhle pofidérního králíka do chovu, a je možnost, koukni se na rodiče. Podle nich poznáš přesně jestli naroste nebo ne.
Dle toho jak ten králík vypadá, už asi nenaroste. Předpokládám že je z nějakého křížení kde byli Teddy, nebo Lvíčci.
To je studnice genů. Jestli tenhle má ve 4 měsících 2 kg, může být v 6 měsících dospělý s váhou někde kolem 2,5 kg.
Tedysku, jestli chceš nějakého samce ke svým strakatým samicím , tak si kup Vb – Vídeňský bíly, Je to leucin.
To znamená, že je čistě bílý a zbarvenou má jen duhovku a sítnici oka.
Je to proto že jeho genotyp obsahuje alelu xx v recesívní heterozygotní sestavě, která zabraňuje tvorbě pigmentu v chlupu a drápech. Navíc tento králík nezřídka kdy nese i alely holandské strakatosti ss, to z důvodu že se první mutace objevila ve vrhu holandských králíků.
Další co bych Ti doporučil je Hb – Hototský bílý,
Jeto kombinace anglické a holandské strakatosti. Kdy králík je čistě bílý a kresbou je jen pigmentovaný kroužek kolem oka.
Obě plemena jsou ve středních plemenech ve váze 4-5 kg.
Obě plemena při troše chovatelského štěstí Ti dají kdejaké strakáče. Navíc můžou mít i modré klínky v očích. Nebo půl oka modrého a druhá půlka hněde, nebo jedno modré a druhé hnědé. Tohle zejména po Vb. Různou strakatost pak spíš po Hb.
Pro hraje i užitkovost. Než použít cokoli odkud koli, o čem nevíš co to vlastně je krom toho že jeto králík.
http://ksz.agrobiologie.cz/plemenadrube ... ku/hb.html
http://ksz.agrobiologie.cz/plemenadrube ... ku/vb.html
:D :D :D :nitraner2:
nitraner

Re: Jak udělat různé strakáče

Nový příspěvek od nitraner »

barevné oko
dojbarevné - oko.JPG
další obrázek
dvoubarevné oko u divoce zbarveného králíka.jpg
u strakáču vidíš jak mladé budou vypadat, už se nemění
IMG_9632.JPG
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat různé strakáče

Nový příspěvek od Tedysek »

Děkuji mnohokrát, že jsi mi věnoval tolik času.
Myslela jsem, že by po něm byly takové pěkné "punk pandy". Ale dám na tvé rady.
Vydržím do února na tu výstavu co bude v Kralovicích (9.2.) A třeba se tam seznámím s chovateli tech plemen co jsi mi napsal.

U Vb a Hb nejsou nějaké kulišárny zdravotní jako u strakáčů co se týče vazby kresby na zdraví?
Vím, že Březulka dává spíš strakatý mladý a Hnědulka spíš celobarevné. Tak je velmi zajímavé jak při jednom samci dává každá úplně jiné mladé. Docela mě to fascinuje. :-)

No a ještě otázka, dá se samcem Vb nebo Hb nechat obskocit BO samice? I kdyz uprimne nevim jaky raz BO by se mi nejvice zamlouval. To bude asi taky otazka az je uvidim na zivo. Vim ze kazdy raz BO (barvy , i kdyz do nich pocitam BOA) je jiny.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat různé strakáče

Nový příspěvek od Tedysek »

Koukala jsem na standardy plemen. A 4kg maji az v 8 mesicich. Neni to problem pro masnou uzitkovost? Resp. Dozenku to mlady po matkach nebo daji se vykrmit jakoze rychlejs?
Musim rict ze si mi vic libi Vb, protoze Hb jak ma krouzek kolem oka ma takovy zly pohled. :divis: ale treba je to jen fotkama. :)
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat různé strakáče

Nový příspěvek od xchipsy »

Sice je diskuze o něčem jiném, ale podle názvu to šoupnu sem. Všimla jsem si, že Nitraner té genetice rozumí, tak prosím o vysvětlení.
Připustila jsem samici burgundy samcem meklenburského černého (v plášťové kresbě, ne kominíkem). Čekala jsem divoce zbarvená mláďata, ale předevčírem jsem konečně nakoukla do hnízda a pohled na ty devítidenní pucky mě překvapil - jeden černý a tři černobílí strakáči (ale ne plášťoví, ale spíš jak ČS). Jak je to možné? Oba rodiče jsou 100% čistokrevní.
Když vezmu genotyp Bu: AAbbCCDDGGy1y1 a MSč: AABBCCDDggKk, tak mláďata by měla být AABbCCDDGg-y1-K/k. Že tam není žlutý, je jasné, protože žlutá je dominantní jen u bb, ale divokost by se měla projevit i u heterozygota Gg, nebo ne? Nebo ano a jen to teď ještě není vidět? A jak je možné, že jsou tam ti flekáči? Myslela jsem, že Bu žádnou vlohu pro strakatost nemá a když se tudíž do genotypu dostane jen od jednoho z rodičů, měla by se (strakatá barva) objevit až následně u jeho potomků, při křížení s jedincem, který tu strakatost bude mít v genotypu taky, nebo ne? Jsem z toho jelen...
btw Modrá kříženka má po připuštění samcem Vss svůj standardní počet (8) a standardní barvy - černí a tmaví zajíci. Zajíci zůstanou zajíci a černí budou později postupně různě "plesnivět" (jako u minulých vrhů).
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
nitraner

Re: Jak udělat různé strakáče

Nový příspěvek od nitraner »

:tedysek:
Může obskočit i BO.

To nejsou králíci dělaný na maso. Není tam nějaká zvláštní užitkovost. Nelze mít vše, o brojlerových nebo rychle rostoucích pandách nevím.
Mohla by jsi ještě použít NoS - Německý obrovitý Strakáč. Fotka je v plemenech pro mastnou produkci. Místo BO
:nitraner2:
nitraner

Re: Jak udělat různé strakáče

Nový příspěvek od nitraner »

xchipsy píše: 15 led 2019 18:16 Sice je diskuze o něčem jiném, ale podle názvu to šoupnu sem. Všimla jsem si, že Nitraner té genetice rozumí, tak prosím o vysvětlení.
Připustila jsem samici burgundy samcem meklenburského černého (v plášťové kresbě, ne kominíkem). Čekala jsem divoce zbarvená mláďata, ale předevčírem jsem konečně nakoukla do hnízda a pohled na ty devítidenní pucky mě překvapil - jeden černý a tři černobílí strakáči (ale ne plášťoví, ale spíš jak ČS). Jak je to možné? Oba rodiče jsou 100% čistokrevní.
Když vezmu genotyp Bu: AAbbCCDDGGy1y1 a MSč: AABBCCDDggKk, tak mláďata by měla být AABbCCDDGg-y1-K/k. Že tam není žlutý, je jasné, protože žlutá je dominantní jen u bb, ale divokost by se měla projevit i u heterozygota Gg, nebo ne? Nebo ano a jen to teď ještě není vidět? A jak je možné, že jsou tam ti flekáči? Myslela jsem, že Bu žádnou vlohu pro strakatost nemá a když se tudíž do genotypu dostane jen od jednoho z rodičů, měla by se (strakatá barva) objevit až následně u jeho potomků, při křížení s jedincem, který tu strakatost bude mít v genotypu taky, nebo ne? Jsem z toho jelen...
btw Modrá kříženka má po připuštění samcem Vss svůj standardní počet (8) a standardní barvy - černí a tmaví zajíci. Zajíci zůstanou zajíci a černí budou později postupně různě "plesnivět" (jako u minulých vrhů).
Tak začnu od konce. Standardní barvy, to asi nebudou. Nebo jinak. Co je modrá kříženka? Pokud je modrá, opravdu modrá, tak standard budou černí mladí. Pokud Tam jsou tmaví zající, je něco jinak než by mělo být.
Modrá není modrá. Ale může být železitě modrá. (foto?) Rozdíl nepoznáte, ne když nevíte co máte hledat. Navíc zající nezůstanou zající ale prostříbření zající. Podívejte se pozorně. Z hnízda vylezou černí a tmaví zajíci. Nevím přesně co jsou dle Vás tmaví zajíci. Jak černí tak zající postupně budou přelinávat na "plíseň" jen u divokého - tmaví zajíc, to není tak znát.


100% určitě? Dle fenotypu asi ano. Geneticky ne. Stým bych se netrápil. Když budete křížit Bu x Bu, MSč x MSč, tak bude tvrzení o čistokrevnosti správné. Mladé ovšem tvrdí něco jiného. U Bu budeme předpokládat že je čistokrevná genotyp AA bb CC DD GG y1y1 kk.
MSč má genotyp AA BB CC DD gg YY Kk čiže králík s pláštovou kresbou.

Tahle kombinace by měla dát divoce zbarvené, a divoce zbarvené strakáče. Takhle to bude v pořádku. Strakáči budou s různou strakatostí. Naprosto se nedá předpovídat jaká strakatost bude.

Pokud jsou ve vrzích černí, může být příčinou že Bu je heterozygot na lokuse G, Gg. Není čistokrevní s pohledu genetiky.
Nebo, může být čistá, ale samec na žlutém lokusu BB je heterozygot Be B, je železitý.
V devíti dnech nelze poznat u mláďat o který případ jde. To až tak kolem třech měsících.
Be b - se chová jinak než v případě Be B,

Ještě k te strakatosti.
Víme že strakatost se dělí na : Mlynář, standardní strakáč, kominík. V našem případě je Bu jako kominík - kk.

Klidně položte další otázky.
Je dobré souběžně poslat upozornění do SZ. Může se stát, že přehlédnu. Jako :tedysek: dotaz.
:nitraner2:
nitraner

Re: Jak udělat různé strakáče

Nový příspěvek od nitraner »

xchipsy
Takhle by mohly vypadat Vaší mladí po Bu x MSč. Nejsou čistě černí, mají i nahnědlé chloupky.
IMG_2587.JPG
I takhle. Může to být různé intenzity.
železitý.jpg
Standardní kříženec černý po Vss
IMG_9071.JPG
Standardní kříženec divoce zbarvený po Vss
IMG_9075.JPG
Váš tmaví zaječák může být ten v pravo
IMG_3740.JPG

Tak zas někdy :nazdravi:
ahoj.jpg
:nitraner2:
nitraner

Re: Jak udělat různé strakáče

Nový příspěvek od nitraner »

Umíte si představit že bych Vám měl vysvětlit tohle? Jsou z jednoho vrhu. :blazen:
IMG_9205.JPG
:nitraner2:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat různé strakáče

Nový příspěvek od xchipsy »

Moc děkuji :souhlas:
Jinak co se týče té modré kříženky, napsala jsem "standardní", ale to bylo myšleno jakože takové barvy jsou pokaždé. Občas se objeví i světlý zajíc, ale většinou jsou tmaví a černí ikdyž samozřejmě ti černí nejsou nakonec černí a i ti zajíci "prokvetou". Ale zajímavé je, že ne všichni a ne stejně, třeba při křížení Bu s Vss jsou všichni jako malí jak přes kopírák - světlí zajíci (světlá divoká) a jak stárnou, tak někteří zůstanou "jen" divocí a jiní prostříbří hodně.
K BU vs MSč. Samice je z chovu, kde pán nechová jiné plemeno, tetuje, vystavuje, takže nepředpokládám, že by se tam nějak dostalo nějaké křížení. Totéž meklenburák, tetovaný z chovu pouze MS. Ale záhada bude nejspíš v tom, že jsou ještě opravdu malí, tak ty barvy nejsou tak vidět a černý strakáč je ve skutečnosti strakáč divoký, jen zatím ta černá vypadá víc jako černá. A ten jeden celočerný taky nemusí být pravda, já do hnízda jen nakoukla, nijak jsem je "nerozhrabávala" ani neprohlížela, takže je možné, že vůbec černý není ale je to taky strakáč, akorát té bílé má jen maličko třeba na bříšku apod...

Ad modrá kříženka - foto samice (tam se původu vůbec nedopátrám, je od souseda, který připouští křížené samice kříženými samci, takže tohle je totální mix...)

Obrázek

Tohle jsou mladí z minulého vrhu, vepředu světlý zajíc, za ním a pak druhý zprava tmaví zajíc:

Obrázek

Tady je vidět, jak levý černý "plesniví", zatímco ten v popředí vůbec:

Obrázek

Jeden černý stříbří podobně jako Vss, zatímco druhý je jako uhel beze změn:

Obrázek
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat různé strakáče

Nový příspěvek od xchipsy »

a od Bu po Vss

jako malí jsou všichni stejní

Obrázek

A pak se začnou měnit, někteří prostříbří přiměřeně, někteří hodně a někteří vůbec, tady to zrovna není dobře vidět, ale třeba první tři mají stříbrná záda, ostatní jsou jen zajíci

Obrázek

Mladí samci, na tom levém je ta "plíseň" :vytlem: vidět hodně

Obrázek

Ještě fotka z jiného vrhu, ale zrovna ti, co myslím, jsou nejmíň vidět :vztek: Úplně vzadu vlevo a vpravo, ti jsou skoro hnědí/rezaví, zatímco ostatní jsou světlí zajíci, co postupně prokvétali stříbrem

Obrázek
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
nitraner

Re: Jak udělat různé strakáče

Nový příspěvek od nitraner »

:papa:
večer jestli vyjde čas ještě dovysvětlím.

Tak se omlouvám, dnes to nevyjde. :nevim: :divis:
:nitraner2:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat různé strakáče

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak je to přesně tak, jak nitraner napsal :souhlas: nejsou to černobílí strakáči, ale divocí, za což jsem velice ráda (já prostě ty černobílé králíky moc nemám ráda :promin: Dnes při večerním krmení jsem zrzce strčila foťák nad hnízdo a tohle je výsledek:

Obrázek

Zítra chci oběma samicím zase vyhodit bobky, tak je zkouknu trochu důkladněji :239:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
renpen
Příspěvky: 30
Registrován: 20 zář 2020 12:13
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 9 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat různé strakáče

Nový příspěvek od renpen »

zdravím ..
jsem tu poprvé tak jsem našel tuto diskuzi o strakáčích ...
chtěl bych žluté straky... kterými plemeny toho můžu případně docílit...
nechci tedy obtěžovat
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat různé strakáče

Nový příspěvek od Hhippie »

Zdravíme Renpen :ruzicka:
Neobtěžujete. Proto to fórum je, přeci :souhlas:
Nejpovolanější králičí odborník je tu Nitraner, tak věřím, že do večera napoví! :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat různé strakáče

Nový příspěvek od Nitraner »

:udiv: žluté straky. :))
Jaké? NoS, ČS, Zstr. Tak které? Co?
Nebo MS, nebo FBstr. MaBstr? ZBstr.
:)) to je pak těžké....

Neže bych se smál, chce to trochu specifikace, a co umíte....
Zrovna šlechtění žlutého strakáče neni nejjednoduchší zaležitost.....
:nitraner2:
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
renpen
Příspěvky: 30
Registrován: 20 zář 2020 12:13
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 9 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat různé strakáče

Nový příspěvek od renpen »

no psal jsem že jsem tu poprvé ...
králíky chovám dlouho jen na pekáč ...
jen jsem chtěl poradit z jakých plemen můžou žluté staky vzniknout ...
potomky Nos samice straky mám a jelikož s tím nemám zkušenost připustil jsem se samcem burgundským...
malé jsou straky černohnědé a černí ...rezaví žádní
tak třeba co křířit klidně s Nos aby byli žluté straky...

opravdu nechci zdržovat, jen jsem tu četl starší diskuzi a zaujala mě i vaše vstřícnost tady
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat různé strakáče

Nový příspěvek od Nitraner »

Strakače připustíte zlutým králíkem, pak vyberate samice z tohoto spojení - strakáče
Na tyhle samičky pustíte opět žlutého králíka. Pokud možno nepříbuzneho. Při troše štesti budou ve vrzích žlutí strakäče. Když zyhle potomky opět připustíte žlutym kralílem už budou ve vrhu jenom žlutí strakace.
:nitraner2:
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
renpen
Příspěvky: 30
Registrován: 20 zář 2020 12:13
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 9 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat různé strakáče

Nový příspěvek od renpen »

moooc děkuji...
trochu už jsem to vyčetl z vašich diskuzí z lońska, jen jsem nevěděl jestli jsem to pochopil dobře ... a tedy je důležité jestli první straka bude samice nebo samec...? nebo jsem udělal dobře že jsem dal samce burgunského na samici straku...?
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak udělat různé strakáče

Nový příspěvek od Nitraner »

Ve své podstatě je to jedno.
Samec strakáč obskočí více samic....
Samice porodí jenom omezení ppčet...
Jen je potřeba mít na paměti, čím víc a častěji se bude ppužíat celobarevny kralík, tým miň budou strakáči strakáčema, vloha pro strakatost bude potlačováná.
Proto by to chtelo přidat nejakého strakáče i za cenu příbuzenske plemenitby.
Dělejte si záznamy. Ať máte přehled....
:nitraner2:
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů