Mastitida u ovce ?

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Hhippie »

Díky, Jupíku. Rozumím, že dávat ATB do vemene není pro něj prospěšné z důvodu možného poškození vnitřku struku. Ale nic lepšího jsem prostě v tu chvíli nevymyslela :nevim: a jak se začala horšit, musela jsem jednat...

I tak děkuji za názor. Třeba se bude hodit někdy jindy nebo někomu dalšímu! :ruzicka:
:Hhippie: Bubáci forever!
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od jupik »

O poškození struku jsem ani nepřemýšlela, jen že ty atb dovnitř Ti nemusí na ty venkovní věci zabrat. Má to lepší?
Hhippie píše: 31 bře 2020 21:56 Díky, Jupíku. Rozumím, že dávat ATB do vemene není pro něj prospěšné z důvodu možného poškození vnitřku struku. Ale nic lepšího jsem prostě v tu chvíli nevymyslela :nevim: a jak se začala horšit, musela jsem jednat...

I tak děkuji za názor. Třeba se bude hodit někdy jindy nebo někomu dalšímu! :ruzicka:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Hhippie »

Ano, o mnoho. Akorát tím dojením pokaždé zase poškodím strup na tom největším "ožraném" místě. Jinak je vemeno volné a struk i ta zduřelá "čára" už téměř v původní měkkosti.. ještě určitě minimálně zítra chci aplikovat. Dávám ATB do struku i vedle do té díry, co se skrz ní vyvalil hnis. Jde tam zastrčit hubička třeba 1 cm.. :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Hhippie »

Dnes 4. den léčby. Vemeno klidné, téměř nezbytnělé, strupy se hojí (Sudocream - zinek), ale stále to nejrozkousanější je hluboký strup, ze kterého teče, když oddojuji.
Ale - dnes při večerním ošetření jsem při vstřiku do píštěle zjistila, že se jí udělala další dírka asi 1 cm nad tou původní, takže mi tam ATB spray “odfoukl”.. :nesouhlas:
Dál dostává léky také do struku. Vetka doporučovala až do úplného vyléčení...
Ovci jsme vypustili za stádem, aby byla víc v psych. pohodě.. - nechá se přivolat na žrádlo a během ošetření pamlskujeme... sice je protivná, kope, ale je reálné jí ošetřit, když není jak jinak, i v jednom člověku (ve stoje, nechci posazovat - přijde mi to víc stresu...).
Jehňata se sice nějak krmí ze zbylé půlky a to od toho nemocného struku dokrmujeme, ale moc toho nevypije.. tak 200 ml na jedno krmení. Možná mi přijde, že to málo teče. Mám ten dudlík od Bekky. Ale zas nevím, jestli prostříhávat víc, aby se mi “neutopilo”.. ale jinak mají chuť pít obě.. podělí se cca o 300 ml.

Každopádně největší opruz z toho všeho je zajistit nemocný struk, aby z něj nemohla jehňata pít. Stříbrná izolepa nefunguje, tejpy nefungují, podprsenku jsem taky nezvládla vyrobit takovou, aby zabezpečila izolaci jehňat od ATB..
Je to dost stres :nesouhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak to ti teda nezávidím,nevim jestli je to dobrý nebo ne :nevim:
Ze je měkké veminko je dobry,ele ze se ji dělá dalai dirka? :smutek:
I ty tejpy ze nefungují me udivuje.to je škoda. Ja je tedy používám a fakt jim drží a to je mají na cely den a málo kdy se stane ze by to kuzlata odlepila i kdyz dorazeji a zkouší to.
Držím stále pěsti,neklesej na mysli. Třeba se to zlomí :ruzicka:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od minie »

Hhippie, jak to vypadá s ovečkou? Zahojil se ji ten zánět?
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od minie »

Hhippie...jak to dopadlo?

Včera jsme u jedné starší ovce objevili něco podobného. Koukám, že má jednu půlku plnější, než druhou, tak ji prohlídnu a struk dvojnásobnej. Vemeno plné, sel ne tvrdé, struk tvrdý, ale hned jak jsem ho zmáčkla, mlíko šlo ven. Tak jsme přistrčili jehně a to tedo jelo. Ovci se to samozřejmě nelíbilo. Jediné, co na tom struku bylo neobvyklé, byly malé prasklinky. těžko říct, zda od zubů a proto nenechla pít, nebo zda popraskal vlivem pnutí z otoku. Zastříkla sjem to pederiprou, protože jsem se bála na prasklinky dát aphlegminu. Ráno vemeno vcelku rovnoměrné, ale struk tvrdý a tentokrát nic neteklo. Párkrát jsem zmáčkla a vystříklo takového hnisu :soufl: :soufl: asi 1cm nad krajem struku. Mlíko se hned uvolnilo a struk změkl. Zase jsem ji to stříkla pederiprou, ale tentokrát je prasklinky a ten "boční vývod" Večer struk lepší, hnis z něj nejde, jen krev. Ale už jsem ničím nestříkala, pederipra sice dobrá na desinfekci a lokální ATB, ale na prasklinky to dobré řešení nebylo. Zítra ji to máznu sudokremem, jak psala Hhippie, dobrý typ, ještě, že je tut tato diskuze :souhlas:

Uvidím, jak se to bude dál vyvíjet.

Závěr? Nemám tušení o příčině, ale možná se to zanítilo z té prasklinky...i když jsou opravdu malinké, no nevím :nevim: Zažila jsem u jiné ovce doslova kousanec, ztrhnuté kus kůže na struku, má pod sebou trojčata a při každodenním ošetřování pederiprou po krmení se ji to krásně zhojilo bez jakých koliv koplikací :nevim:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od minie »

přesně...ale dneska to vypadalo už dobře. Nic z toho vývodu neteklo a mléko naopak strukem dobře. Má tam teda tužší ztvrdlinku. Prasklinky se hojí. Ale zatím ji stále budu raději 2x hlídat, abych měla jistotu, že ho jehňata nezanedbávají
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od jupik »

Pederipra hlavne hrozne pali....osobni zkusenost. Na vemeno uz bych ji ted nenastrikala, fakt peklo. To radsi nekakou dezinfekcni nebo antibiotickou mast, na zvlhceni
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od minie »

pálí možná jako každá jiná desinfekce, ale mě na ni vyhovuje ta ATB složka, jsou to přeci jen zvířata u zdroje infekce. :souhlas:
Dneska asistované oddojení jen v poledne, interval natáhnu na 24 hodin, ale myslím, že to bude dobré.

Jen nevím, co ta hhippie ovečka, jak se to s ní vyvíjelo?
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od jupik »

minie píše: 24 dub 2020 19:53 pálí možná jako každá jiná desinfekce, ale mě na ni vyhovuje ta ATB složka, jsou to přeci jen zvířata u zdroje infekce. :souhlas:
Dneska asistované oddojení jen v poledne, interval natáhnu na 24 hodin, ale myslím, že to bude dobré.

Jen nevím, co ta hhippie ovečka, jak se to s ní vyvíjelo?
Taky ji pouzivam, a spokojenost, ale po tom, co jsem ji vyzkousela na vlastni kuzi, uz bych ji koze nebo ovci na vemeno nestrikla. Asi jsem mekkejs
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Jana P. »

Taky si dezinfikuju rány Pederiprou, tedy na ruce například, ale nepálilo mne to. To jsem nevěděla. Užíváme když např střihač ovci střihne nebo na paznechty. Do meziprstí např. Musí to být pro ovce nepříjemné.
Letos tuhle koukám na vemeno ovce co má trojčata, a asi vedle cecíku jí pokousali, zřejmě se jí to zanítilo. Měla tam bouli cca velikosti cecíku. Říkala jsem si, kouknu na to nějak to ošetřím. Ale nedostala jsem se k tomu a ono to odeznělo samo. Už to tam nemá vůbec. Takže jsem jí Pederiprou naštěstí vemeno neošetřila. :usmev:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Moonika »

Augenblick píše: 21 úno 2020 22:29 Tak jsem byl v lékarně. Pro sychr jsem tedy ještě ukázal Valkýry vemínko na fotce a lékárnice mi doporučila Beloderm (kortikoidy) , s tím že to zaručeně pomůže. Byla ochotná a problém ji kupodivu zajímal, mám jí pak říct jak se to vyvíjí . Mazat 2 x denně, až to poleví, tak potom tu náměsíčkovou mast.
Už jsem pomalu skeptickej, řeším to 1/2 roku..
Dnes som si spomenula na Valkýrku:) ako to s´ňou dopadlo? :
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 19 hostů