Hermafrodit

chov ovcí a koz...
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hermafrodit

Nový příspěvek od Františka. »

Ve vlákně o skotu jsme psali o kozích hermafroditech, takže přesouvám případnou diskusi sem.
Ohledně častosti výskytu hermafroditů - 4 - 5 % hermafroditů bývalo v době, kdy se křížily jen bezrohé kozy s bezrohými kozly. V 90. letech u hnědých, u bílých nevím přesně kdy se od tohoto šlechtění upustilo a standard kozy bílé i hnědé krátkosrsté připouští rohaté i bezrohé. Od té doby výrazně ubylo hermafroditů. Např. v ročence SCHOKu z roku 2015 jich je kolem 2 %. To by velmi zhruba odpovídalo i tomu, co jsem psala, že z mých asi 300 kůzlat byli 3 hermafroditi.
Dva byli velcí statní, spíš postavou jako kozel, ale měli vývod pohlavních orgánů jako koza a jeden z nich měl i menší vemeno. Třetí byl malý a dožil se asi 3 měsíců, protože měl ještě poruchu ve skusu a nedokázal se pořádně nažrat.
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hermafrodit

Nový příspěvek od čobanak »

4-5% z celkového množství kůzlat?homozigotňe bezrohej pár ale dává i procentuelňe vjetší poďíl kozlíků.pokud máme kozi na maso,je to bezva,ale pro mlékárenskí provoz to zas až tak bezva neňi :nevim:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hermafrodit

Nový příspěvek od Františka. »

Ano, z celkového množství kůzlat.
Myslím ale, že v praxi, kde se nechovají čistokrevné kozy s rodokmenem, se nedá počítat vůbec s ničím. Ani že budou kůzlata bezrohá ani rohatá. V běžném chovu nepoznáte vůbec nic. Bezrohá koza s bezrohým kozlem bude mít klidně rohatá kůzlata. Prostě nikdo neví, jaké kdy měla předky, i když máte pár generací ve svém chovu. Někde v dáli byl rohatec u každé kozy a jaké geny má tahle konkrétní koza, to nikdo neví.
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hermafrodit

Nový příspěvek od čobanak »

rohatost koz alfa_romeo.sweb.cz franťiško,neňí to tak.rohatá koza a rohatej kozel gdicki maj rohaté kúzle.nezáleží na čistokrevnosťi.u bezrohého kozla ale nepoznáte jestli je homozigotňe bezrohej,nebo heterozigotňe bezrohej.a pokud je to homozigot,tak je poďíl hermafroditickejch mláďat na bezrohejch kozách daleko vjetší
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hermafrodit

Nový příspěvek od Františka. »

Já psala bezrohá koza a bezrohý kozel. Kouknu se na ten odkaz, díky za něj. Myslela jsem dosud, že kozel to neovlivňuje, předává rohatost nebo bezrohost, jaký je on sám, ale už je to dlouho, co jsem se o to zajímala, třeba jsem to spletla. Že rohatost ovlivňuje koza. I když je bezrohá, může mít geny rohatosti a s bezrohým kozlem může mít rohatá kůzlata.
Naposledy upravil(a) Františka. dne 30 lis 2020 13:31, celkem upraveno 1 x.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hermafrodit

Nový příspěvek od Františka. »

Čobanaku, ještě jednou díky. Myslím, že to je ten zdroj, ze kterého jsem kdysi čerpala. Stránka manželů Hrbkových nebo pana Hrbka. Podle mě máme pravdu oba, jen jsme si nerozuměli :usmev: .
http://alfa_romeo.sweb.cz/amalthea/rohatost_koz.htm
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hermafrodit

Nový příspěvek od čobanak »

jéé,franťiško,ďík.ješťe jsem našel jeden odbornej článek-rohatost,bezrohost,hermafroditismus,zootechnika.cz. taki mi přijde,že jsou v celé vjeci ňejaké otazňíki.píše se,že v ňekterejch línijích k hermafroditismu nedochází,jsou plemena koz,o kterejch se tvrďí,že jsou bezrohá,ale pokus o višlechťeňí kozi hňedé a bílé v bezrohé formňe zkrachoval :nevim:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hermafrodit

Nový příspěvek od Františka. »

Myslím, že se člověku zase něco nevyvedlo. Koza má být rohatá, jinak je bezbranná a co si chudák počne se psem nebo jinou potvorou? Rohatá má šanci na obranu, zvlášť kozel. Takže jsem vlastně ráda, že se jim vyšlechtění nepovedlo :usmev: .
Kouknu i na ty další odkazy, jaká plemena tam uvádějí jako bezrohá mimo bílých a hnědých koz. Před časem jsem hledala bezrohé kozy a našla jako další jen anglonubijskou.
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hermafrodit

Nový příspěvek od čobanak »

ale anglonubijská rohi mít múže.kamarádka má an licencovaného plemeňíka s rohama.jako bezrohá se uváďí toggenburg.zvláštnost je,že bezrohost je geneticki dominantňí!jenže v příroďe bezrohej kozel ťežko zvíťezí nad ťím s rohama,tak se ta genetická dominance nemuže uplatňit....
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hermafrodit

Nový příspěvek od PavelIV »

Ty kozy si zase dělají, co chtěj :))
Nelíbí se mi bezrohý krávy ani kozy. Ale když prodám rohatý tele a někdo aby ho odrohoval, to si radši půjčím homozigotně bezrohýho bejka, než aby moje telátka někdo trapil, nebo abych měl potíže s odbytem. Zvlášť když je pro mě nejdostupnější
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hermafrodit

Nový příspěvek od Františka. »

Taky dost lidí překvapí, když vidí bezrohou kozu. Pokud není bílá, vůbec je nenapadne, že jde o kozu. Cože to je za zvíře :vytlem: ?
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hermafrodit

Nový příspěvek od čobanak »

v kravíňe,co jsem ďelal,bili krávi rohaté,pokud se nenaroďili bezrohé.nevíhoda je,že třeba strčili ňekam debilňe hlavu,a nemohli jí vindat. :otraveny: sehnat rohatého plemeného kozla u hňedé a bílé kozi taki neňi uplňe sranda.gdiž se maj ješťe střídat línije....
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hermafrodit

Nový příspěvek od Františka. »

Ona koza taky strčí někam hlavu, zpátky to nejde a pak volá o pomoc a čeká na vysvobození :vytlem: .
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hermafrodit

Nový příspěvek od Tada »

Doufám ze to není hermafrodit? :udiv:
Přílohy
IMG-20210331-WA0001.jpg
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hermafrodit

Nový příspěvek od čobanak »

To je jenom perla na pipiňe.Ta koza ťi přinese velké bohatství...
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hermafrodit

Nový příspěvek od Tada »

Mohl bych poprosit co to je ta perla. Ja věděl ze si ji necháme :souhlas:
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hermafrodit

Nový příspěvek od čobanak »

To bila taková legrace.Spíš jsem to mňel napsat do vťípki a legrácki.Perla je produkt škeble.Ženské to nosej na krku a stojí to spoustu peňez.Já mam malinkou obrazovku na telefonu,tak nemůžu úplňe říct.Ale asi bi to moh bejt hermafrodit.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hermafrodit

Nový příspěvek od Františka. »

Je to hermafrodit.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hermafrodit

Nový příspěvek od Tada »

Díky Františko :ruzicka: už si chystám živou vodu jinak to nepřežije :plac:
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hermafrodit

Nový příspěvek od Tada »

Za tu dobu co chovám kozy (nemyslím kamerunska které nemnožim) to vypada ze budu mit uz druhého hermafrodita . A celkem jsem měl 11 živých kůzlat. Měl jsem to od dvouch koz Anča minulý rok na podzim zemřela viz téma Hubena koza tak ta měla celkem za dva roky 6 kůzlat z toho jedno mrtvé a z toho byl jeden hermafrodit (v prvních kůzlatech). A Boženka měla celkem 5 všechny živí a z toho jeden hermafrodit (v druhých kúzlatech) :cert:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] a 9 hostů