PASENÍ - povídání o něm, postřehy

chov ovcí a koz...
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Povídali jsme si dnes s jedním člověkem, který má na starosti praktickou ochranu biologicky cenných míst a jejich údržbu. Řeč šla o všem možném, narazili jsme i na pasení v rezervacích. Přiznal se, že on o zvířatech nic nevěděl, dokud nepřišel do styku s pastevci a jejich stády. A že na tom jsou úplně stejně lidi na krajských úřadech, kteří rozhodují o údržbě těchto lokalit. Např. v poslední době vyžadují stále víc pastvu co nejdřív na jaře. Ne postupně, ale hned, jak naroste nějaká tráva, vyhnat stáda ven a nechat je naplno pást. Říkal, že když mluvil s pastevci, zlobili se, protože zvířata z té rané plné pastvy mají průjmy, březí jsou někdy tak odvodněné, že zmetají. Jenže to prý úředníci na kraji netuší, tak to naplánují takhle. Oni o zvířatech prý nevědí vůbec nic a je potřeba šířit o tom povědomí. Prý chystají nějakou knihu o pasení.
Tak jsem si vzpomněla na jupíka, jak měla na jaře problém s pastvou u jehňat.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Ještě ke svému minulému příspěvku. Řada lidí, kteří pasou, má problémy s okolím, někde je i lidi vyhánějí např. ze stepních rezervací, protože by ji prý pasoucí se zvířata mohla poškodit :blazen: . Dělají to v dobré víře, někdo i naschvál. Aby byla pro pastvu v jednom takovém nepřátelsky naladěném místě opora a bylo čím argumentovat odpůrcům, objednalo na univerzitě a zaplatilo místní sdružení pro ochranu přírody studii, která posuzuje vliv pastvy na flóru a faunu v tom místě. Udělalo mi radost, že se pastevce tak zastali a dokonce investovali peníze, které by si mohli rozdělit ve mzdách, aby ho ochránili :usmev: .
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od jupik »

Někdy mám pocit, že jsou to pro ně fakt sekačky - stroje:) Ale s nástupem mladší generace se to dost zlepšuje, zajímají se co a jak. Ty jarní problémy, to jsme podcenili my, prostě jsme k té selenové soli měli přihodit i hořčíkovou, jako to děláme každý rok...
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Dneska to vypadalo na déšť, ale nezdálo, že by přišel hned, kozy chtěly ven, tak jsme šli. Asi po hodině začalo bouřit, pak se strhl lijavec, hromy, blesky. Kozy úprkem letěly domů, já chtěla taky, ale nejsem v tom terénu a nečase tak rychlá jako čtvernožci s kopýtky. Chodíme polňačkou zpátky, ale já jsem tam vůbec nemohla jít proti větru a dešti, musela jsem oklikou přes les, takže místo jednoho jsem šla v tom dešti tři kilometry. Navíc začaly blesky úplně blízko - v tomto případě to bylo blýsko :usmev: . Když to prásklo kousek ode mě, chtěla jsem si lehnout, ale zase v tom dešti jsem taky nechtěla. Letěla jsem, co jsem mohla, ale rychle to nebylo, přikrčená, brodila jsem se po kotníky vodou a modlila jsem se. Nebojím se bouřky, ale když to práskne člověku za zády, už to moc nezlehčuje. Pak bouřka odešla kousek dál a já už jen šla v teniskách tou vodou, co mi připomněla dětství. Cítila jsem i přes slabou podrážku kamínky v korýtku cesty a vzpomnněla si na to, jak jsme se brodili kamenitým dnem Orlice. A najednou mi bylo dobře a už mi nevadilo, že jsem úplně mokrá. Naopak jsem šla těmi potůčky i tam, kde jsem nemusela. Už se stejně nedalo nic zachránit, když jsem přišla domů, voda ze mě crčela. Kozy už byly schované, ale taky byly všechny úplně mokré. Naštěstí není zima.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Augenblick »

:ruzicka: krásně napsané, jak z knížky 😃
Tykat, díkes ....
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Dnes jsme byli na nedaleké loučce, když slyším Ke mně, ke mně. Zbystřila jsem a uviděla psa, jak peláší ke stádu. Zase ten stejný belgický ovčák, který mi už jednou odehnal kůzle do dáli. Tentokrát se zamíchal do stáda, vybral si jednu mladší kozu a tu si držel u sebe. Ostatní utekli tak, aby viděli, ale byli v bezpečí. Až na jednu výjimku. Vůdkyně, když viděla, že ta mladá je bezradná a neví, jak má utéct, šla proti psovi, nastavila rohy, naznačila trknutí a mladá mezitím utekla. Pak tam stáli, pes a vůdkyně, vedle sebe bokem a čekali, kdo začne. Nezačal nikdo, podařilo se mi v tom huňatém kožichu nahmátnout obojek a chytla jsem ho. Nejspíš naše setkání nebylo naposled. Vůdkyně u mě stoupla ještě o stupínek výš, je to charakter.
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

Ješťe že mi pomáhá moje fena no.Ona sama sice musí mít košík protože ji to při zaháňeňí přecvakává do loveckého módu,ale gdiž k nám navolno bježela cizí fena no,tak vibjehla okamžiťe proťi ňí a ke stádu jí nepusťila.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Já jsem včera své psy nechala doma. Jeden měl něco s nohou a když jde druhý sám, žárlí pak na sebe, chtěla jsem mít klid a nevzala žádného.
Myslím, že s tímhle psem se budeme ještě setkávat, ale zdálo se mi, že už byl o fous klidnější než poprvé. Někdy je to tak, že jen pes potřebuje poznat, co to je za zvířata, a vyzkoušet, jak se k nim má chovat. Na to je dobré, když lidi nechávají stát psy za plotem, aby kozy mohli pozorovat, a chválit je, když jsou klidní. Když je pak potkají volně, nejsou tak divocí. Kozám to za plotem vůbec nevadí. Taky naštěstí ten pes nebyl moc mrštný.
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

Máte ňegdo zkušenosťi s čuvačem?
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Nestačí Vám kangalka? Nebo už hledáte náhradu za ni, aby se další pes taky naučil žít se stádem?

Když se vracíme z pastvy, chodíme na rozcestí někdy rovně, někdy doleva. Rovně je kratší domů, doleva je ještě pěkná pastva a obloukem domů. Na tom rozcestí na mě kozy čekávají , protože já se courám vzadu, ale v tom místě já jdu první, abych jim ukázala, kudy ten den půjdeme. Předejdu je, zavolám na ně a pak jdou za mnou kozy. Dnes ovšem to bylo jinak a možná to bylo důkazem kozí učenlivosti :usmev: . Kozy tam na mě čekaly. Když jsem se blížila a chtěla je předejít, vůdkyně na mě jemným hlasem zavolala a šla doleva. Za ní celé stádo. Nečekaly, až je předejdu, ale udělaly přesně to samé, co já. Zavolaly na mě, abych věděla, kam mám jít, a šly se ještě pást :vytlem: . Tak jen doufám, že zítra zase budu rozhodovat já, že to byla jen taková ukázka, co všechno umí.
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

Nemám kangalku,ale kangala.To jste si spletla s šarplaňinkou.Poďívejte na stránki chovné staňice jizerskí les!Nemáte ňegdo kňihu slovenskí čuvač od dušana barlíka?Představuju si profesora ve valašském plsťeném oďevu,jak stoupá do hori se stádem ovcí a doprovázî ho stádňík,boček a strežiar.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Stádník, boče a strežiar? To nám vysvětlete.
K tomu čuvačovi - já vím, jak vypadá a párkrát jsem se s ním setkala, ale nikdy ne s pasteveckým. Viděla jsem jen nějakou reportáž, kde popisoval nějaký slovenský bača, že své čuvače musí uvazovat na řetěz, protože napadají lidi. Že jsou skvělí na medvědy. Pak z něj vypadly souvislosti. Uvazuje je a přivádí k nim cizí lidi, aby je dráždili. Tím je vychovává, aby dobře hlídali a byli ostří. Není si u nich jistý ani on sám. Takového asi ale nechcete. To jsou sice psi na medvědy, ale vlastně jsou zkažení. I když těžko říct, svůj úkol tam plní. Bez nich by tam pást nemohli.
Uživatelský avatar
irčan
Příspěvky: 2771
Registrován: 28 črc 2019 14:43
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 401 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od irčan »

Myslim si že ta umělá výchova agresivity vůči neznámém lidem je nesmyslná.Měl by to byt typické pastevec,neškodné až ochranářské ke své smečce,(lidi a domácí zvířata,stádo)nedůvěřivé k neznámém lidem a vostré až agresivní k predátorům.Pokud vím(možná blbě) tak čuvač byl vyšlechtěné z podhalaňskéch ovčáků,kuvazsů a příbuznéch pastevců.
A mám aj drobek pravdy ve svéch kecách:
https://www.webfordog.cz/atlas-psu/slovensky-cuvac/
Vždycky sem chtěl vidět co je za tým kopcem na obzoru!Irčan.
Demokracie je když dva vlci a jedno jehně hlasujó co bude k večeři.
Svoboda je když dobře ozbrojený jehně odmítne výsledek hlasování.
Benjamin Franklin.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Oni by možná stačili na medvěda i tak, ale takhle byli zuřivější. Mně je taková výchova proti srsti. Ti psi byli celý den uvázaní na řetězu, kdykoliv se někdo přiblížil, šíleli a v noci byli puštění a hlídali. Ráno, než přišli ovčáčtí psi, museli být zase už přivázaní. To je praxe z Tater, u nás to tak asi dělat nemusíme. Ti čuvači, co jsem se s nimi setkala, byli normální.
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

Čuvači museli bejt schopní projît se stádem normálňe ďeďinou.Stádňík vpředu s bačou,boček z boku a strežiar vzadu.Na řeťez se začali uvazovat až ve 2.Poloviňe 20.Stol.Před ťím se používali způsobem transhumace,tak jako v itáliji a špaňelsku a jinde.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od PavelIV »

Jsou krásní, mít barák, tak bych ho asi chtěl.
K tomu jménu mi víc sedí srbochorvatský slovo "čuvati", což znamená hlídat, případně starat se o
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Hhippie »

Nemám s čuvači zkušenost, ale jedna známá má tady v obci čuvačku z pastevních rodičů a krom toho, že je dost nedůvěřivá, za plotem je super hlídač a miluje svou rodinu. Je skvělá i na (svoje) děti. Ale od cizího na sebe sáhnout nenechá…
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Když nejdeme nikam daleko, dopřávám kozám na napasení 2 hodiny, pak je vedu nebo volám domů. Jinak je to víc, protože cesta taky něco trvá, takže jsme pryč třeba 3 nebo 3,5 hodiny, jak kdy. Teď paseme blizoučko, tak jsem si stopla, jestli jim dávám dost času. Pustila jsem je a nechala jsem je, aby si samy rozhodly, kdy budou chtít domů. Je to neuvěřitelné, asi bez 3 minut 2 hodiny. V tu chvíli se trhla první, šla do vrátek a všechny další hned za ní. Dvě hodiny po odchodu jsem zamkla. Kulaté byly pěkně, tak je teda nešidím, když se pasou někdy jen dvě hodiny.
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

Našim bachorům stačí taki 2hoďini
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Pro můj by to bylo moc, musela bych mít mezi tím přestávky :vytlem: .
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů