Využití a zpracování kůže

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Využití a zpracování kůže

Nový příspěvek od oreb1 »

Augenblick nakousl v jiném vlákně, že kdysi činil králičiny. Část mých předků byli sice koželuzi, ale na mě to zanechalo jen vzpomínky na sudy s břečkou a praktické znalosti nemám žádné. Zkoušel někdo něco dělat s kůží nebo kožešinou, nějak ji využít, třeba i jinak? Je mi líto je vyhazovat a i kdybych je nechala vyčinit, co pak s nimi?
nitraner

Re: Využití a zpracování kůže

Nový příspěvek od nitraner »

Něco málo jsem zkoušel. Domácí činění je dost náročné, pokud chcete mít kůže kvalitně vyčiněné.
Ono není jednoduché najít kvalitní firmu na činění kůží.
Vyskoušel jsem několik. Bavím se pořád jen o králíčích.
Měl jsem takovou představu, že si udělám zbírku kůží všech plemen králíků.
Firma která udělala kvalit z pohledu chlupu, zas na druhou stranu kůže ořezala moc.
Naplnění
Příloha P_20181101_105319.jpg je dlouhodobě nedostupná.

nidky nedošlo. Mám moc kůží vyčiněných. Pak jsem něco rozdávál dětem od známych a tak různě.
Pozhánět kůže taky nebylo tak jednoduché. Pak se za 3 měsíce vrátí a jste sních na mrtvici. 😂😂😂
No paráda.
Příloha P_20181101_105421.jpg je dlouhodobě nedostupná.
Pokud někdo chce kvalitní kůží, takovou co nebude pouštět chlupy je náročné jeji pořízení.
Musí to být kůže z dospělého králíka. Nejlépe v zimním období. Leden - únor. Také králík můsí být dolínaný.
Dále záléží na tom k jakému účelu kůží chcete. Někdo preferuje krátkou srst - rexovitou, někdo normální. Moc dobře by mohla vypadat saténová srst, nebo líščí - delší.
Prostě je spoustá možností.
Jemná rexovitá srst je na dotyk jemná, při určitých činnostech může někoho pěkně rozdivočit ❤️❤️❤️
😂😂😂 🐰🐰🐰🐣
P_20181101_105319.jpg
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití a zpracování kůže

Nový příspěvek od andre.marek »

Já jsem zkoušel domácí činění - jak píše nitraner - je to náročné pokud to má být kvalitní, ale jde to.

Pokud vám stačí kůže např. jako předložka k posteli, tak se to dá bez výraznějších problémů, ani chlupy moc nepouští - máme doma již delší dobu. Jsou ale dost tvrdé :( - z rubové strany, jinak strašně příjemné na došlápnutí u postele . Aby byla kůže měkká, je potřeba asi opravdu "průmyslové" činění. Takových mám doma pár kůží z Castorexů a to je opravdu něco jiného :)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití a zpracování kůže

Nový příspěvek od oreb1 »

Já bych ani chlupy nepotřebovala, i když zimní srst koz, které jsou pořád venku, je hustá.
Nějaký konkrétní postup, jak jste to dělali, si nepamatujete? Je toho na youtube dost, ale další zkušenosti "neodborníků" neuškodí. Vždycky jsem u nás v koželužně viděla jen kůže, ne kožešiny, ale tam byly hlavně hověziny, vepřovice a teletiny a kozinek tam bylo moc málo. Můj tatínek si jednou kousek vzal a udělal z něho nový měch ke kukačkám.
andre.marek: Pamatuju si, že kůže se musí změkčit opracováváním, třeba taháním sem tam přes opěradlo židle nebo podobně. Jinak zůstane tvrdá. Indiánské ženy ji žvýkaly, ale to se mi fakt a opravdu nechce :D .
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití a zpracování kůže

Nový příspěvek od andre.marek »

Co se týče "receptu" - mám ho doma, budu se snažit si vzpomenout a dám ho zde.
Jinak změkčování taháním přes hranu jsem samozřejmě prováděl ;) , žvýkání jsem nezkoušel :lol:
U té kůže je nejdůležitější a zároveň nejpracnější důkladné očištění od vše blan - je problém odhadnout kterou vrstvu ještě vzít, aby se nepoškodila kůže a i to provádění je docela problematické... Nejlépe asi na čerstvé kůži hned po zabití a natažení, ale na to jsem nějak nikdy neměl čas.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití a zpracování kůže

Nový příspěvek od oreb1 »

Já taky jednou odblaňovala krásnou kozí kůži, ale dělala jsem to nožem a fakt to byla fuška. Trvá to dlouho. U králíku by to asi nešlo, ale při stahování kozin je dobré nafoukat vzduch pusou nebo pumpičkou mezi kůži a maso. Kůže pak nedrží a jde dost lehce stáhnout, nůž moc není potřeba proti normálnímu stažení. Dělá se to v Egyptě, v Kazachstánu a asi i jinde. Viděla jsem nafukování pusou a opravdu to jde. Ale já na to nemám fuk a zapomněla jsem si koupit pumpičku s hadičkou, takže jsem zase stahovala normálně. Při takovém stahování nezůstává na kůži skoro nic navíc, je krásně čistá.
Naposledy upravil(a) Anonymous dne 01 lis 2018 20:09, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití a zpracování kůže

Nový příspěvek od andre.marek »

Tady je ten recept co používám já. Našel jsem to kdysi dávno, zdroj už bohužel nevím. Případnému autorovi snad nebude vadit zveřejnění. :)

Co budete potřebovat:
· Jar
· 1 a 1/4 l octa-8%
· 1 kg kuchyňské soli

Postup:
1.) Z čerstvě stažené kůže oškrábeme pomocí ostrého nože tuk,zbytky masa a blan. Pokud je kůže vyschlá,namočte ji před tím na několik dnů do vody, aby změkla. Tuto práci udělejte pořádně! Neoškrábaná místa po usušení kůže tvrdnou.
2.) Poté kůži vložíme do nádoby s vodou, do které jsme přilili Jar (původní recept neuvádí množství Jaru- ale nešetřete!). Necháme ji máčet 3 hodiny. Po jedné hodině s kůží občas zamícháme.
3.) Kůži vyndáme z lázně a pořádně propereme v čisté vodě.
4.) Nyní si připravíme z 10 litrů vody, 1 a 1/4 l octa a 1 kg soli roztok, do kterého kůži vložíme. Necháme ji v něm 3 dni a každý den 3x až 4x zamícháme.
5.) Za 3 dni jsme se vrátili a teď kůži můžeme vyndat. Neždímejte a dejte ji volně sušit (já osobně jsem ji před tím vypral v čisté vodě,aby se zbavila octového aroma). Kůží je nejlepší vypnout do rámu nebo přibít na vrata - pokud bydlíte na vsi. Na vratech podložte hřebíky prkénky,aby pod ni mohl proudit vzduch. * *Sušte ji volně ve stínu.Když oschne začněte ji vytahovat a mnout.Vytahovat se dá přes napnutý provaz nebo ohoblované prkénko. Na vašem úsilí závisí jak bude kůže měkká.
6.) Když dosáhnete zvolené měkkosti, kůži vyuďte, aby vám po zvlhnutí neztvrdla.

* *- kůži nevěšte přes tyč apod. Na místě,kde se dotýká tyče by ztvrdla a vaše práce by přišla v niveč.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití a zpracování kůže

Nový příspěvek od oreb1 »

Díky, určitě to zkusím.
Naposledy upravil(a) Anonymous dne 01 lis 2018 20:11, celkem upraveno 1 x.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití a zpracování kůže

Nový příspěvek od Jamarov »

Taky jsem to zkoušela, děkuji za radu nitraner s tím lednem, únorem.pokusim se.Dospělí byli.Ale bohužel dost pouští chlupy, pokud mi vylinaji úplně tak bude jen kůže, ta je taky dobrá.

Ten návod jsem měla podobný, rozdíl byl v tom že se kožešiny vypraly v mýdlové vodě, to možná působí to linání.
Kůže dočista zbavit blan, to jsem dělala kleštěmi. Musí se hodně opatrně, snadno se udělá dírka. Pak do nálevu octa se solí po tři dny míchat, pak vyprat ve vodě a začít vytahovat, kůži nenechat vyschnout, hned tvrdne. Takže neustále vytahovat a roztahovat prsty. Do úplného vyschnuti, trvá to dny než se to podaří, pokud není čas po pár minutách, či půlhodině potahovat, dát do igelitu do chladna, lednice... Prostě dokud neuschne pod prsty. Kůže je krásně měkká. Brala jsem to sebou na pastvu s kozama, to by jste mohla oreb taky ;)
Jinak máme šikovného pána který nám dělá ovčí a kuzlečí, zakopat by to byla škoda.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití a zpracování kůže

Nový příspěvek od oreb1 »

Jamarov, jak kleštěma jste z toho dávala pryč blány?
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití a zpracování kůže

Nový příspěvek od Janina »

Obdivuji vás, :shock: já jsem si naprosto jistá, že vydělávat kůže nikdy osobně nebudu. Dále se budu držet Brtnice. Snad vám alespoň nesleze smalt z vany jako Augenblickovi.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití a zpracování kůže

Nový příspěvek od oreb1 »

Neobdivujte, já ráda zkouším všelijaké věci. Třeba to nepůjde, ale třeba jo, uvidíme. Nejdřív si musím koupit šlaufek na pumpičku, abych se tak nenadřela s čištěním kůže. Není na ní potom žádný tuk ani vazivo, je prostě čistá. Snad to zvládnu taky nafouknout, když jsem to třikrát viděla.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití a zpracování kůže

Nový příspěvek od Augenblick »

To dáte :souhlas: , už tenkrát ta sada nebyla úplně nejlevnější, trochu bych pogooglil a ono to půjde. Jmenovalo se to,, Souprava na činění kůží,, dohledat složení, poshánet komponenty....
Tykat, díkes ....
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití a zpracování kůže

Nový příspěvek od Jamarov »

Nevím přesně :D
Prostě se vezmou kleště na hřebíky, lepší jsou tupé nebo dětské protože můžete kůži snadno přeštipnout, scvaknete blánu a táhnete až dojde k odtržení blány od kůže atd. Dokud není kůže čistá.
Nevím, na tohle jste se ptala?
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití a zpracování kůže

Nový příspěvek od oreb1 »

Ano, na to, to by mě totiž vůbec nenapadlo dělat to kleštěma :shock: . Já to prostě všechno oškrabovala nožem.
Augenblick: Nevím, jestli budu shánět tu soupravu, odradilo mě zničení vany :( . Nejdřív to zkusím tím jarem a octem. A pak budeme případně postupovat dále. Ale takové cíle si na začátku nekladu, jinak mě to přestane bavit, když plánuju.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití a zpracování kůže

Nový příspěvek od Augenblick »

Misto vany velky kalfas.
Tykat, díkes ....
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití a zpracování kůže

Nový příspěvek od Jamarov »

Oreb -Tak nožem si to neumím představit. To jste čistila na suchu na vyschlé kůži? Nebo rovnou za čerstva po porážce?
Ta pumpička je dobrá ;) , jak hluboko se musí zastrcit? Stačí na kraj?

Bosorko -je radost, když dokážete zpracovat vše, pořád je toho dost co se člověk může učit, když chce. My se snažíme si udělat vše sami,co jde umět zpracovat, vyrobit... co jde vždy opravit .tak jako naši předci. Horší je že časově nejde vše stíhat. :(
Teď momentálně máme asi středověk, ale jestli to půjde takhle dál tak bude i pravěk :lol: (tím myslím spíš souhru okolností než, že bychom byli takový nadšenci)


Mě se líbila práce s hovězí kůží, kdy byla vypnutá v rámu a malé děti po ní hopsali... To musím jednou vyzkoušet, až bude tedy kravička... :D
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití a zpracování kůže

Nový příspěvek od oreb1 »

Jamarov: Když bude kravička, nebude kůže, a když bude kůže,nebude už kravička :) .
Škrábala jsem čerstvou kůži před nasolením.
K nafukování poraženého zvířete: Nevím, jak se to dělá pumpičkou, ale prý to taky dělají. Já jsem viděla jen nafukování ústy. Na jedné zadní noze v místě, kde byste ji nařízli normálně při stahování, se udělá zářez asi jeden dva centimetry široký, jen pod kůži hluboký, do něho pod kůži se strčí do hloubky 10-15 cm ocílka nebo něco delšího, pevného, úzkého. Tou ocílkou se zakvedlá, aby se díra rozšířila, a nástroj se vytáhne. Pak k tomu otvoru člověk přiloží ústa a fouká dovnitř. Místo úst je možné použít pumpičku, jakkoliv to půjde. Bylo mi potvrzeno, že se na to používá také, ale detaily nevím. Při foukání se dutina po ocílce rozšiřuje nejdřív po jedné noze, pak dál do celého těla, až je celé nafouklé. Pak se tou ocílkou poplácá důkladně po celém těle i nohách, aby vzduch prostoupil opravdu všude mezi maso a kůži. A pak už tělo pověsíte jako normálně a stahujete. Rozdíl je ve snadnosti stahování, nůž je potřeba mnohem míň a proto kůži neproříznete. A v čistotě kůže. V Egyptě kůže využívají a je pro ně důležité, aby nebyly poškozené. Mně to ukazoval Egypťan. Snad jsem to popsala srozumitelně.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití a zpracování kůže

Nový příspěvek od Jamarov »

Děkuji ;) už vidím reakci našeho řezníka až mu o tom povím :lol:

Tak já doufám, že kravička dá telátko ;)
Sice je život krátký, ale držím se toho - všechno jednou bude :D
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití a zpracování kůže

Nový příspěvek od Augenblick »

Stejně jak to popisuje Oreb to dělám u u ovce. Použïvám k nafouknutí kompresor. Vzduch se dostane komplet všude mezi kůži a maso. Někde jsem četl, že se to dá udělat i tlakem vody z vodovodu.
Tykat, díkes ....
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 10 hostů