Křížení s beranem CHarollais

chov ovcí a koz...
Lesni
Příspěvky: 28
Registrován: 30 čer 2019 07:10
Dal poděkování: 6 poděkování
Dostal poděkování: 39 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Křížení s beranem CHarollais

Nový příspěvek od Lesni »

Pořád uvažuju, že bych svůj chov zpestřil o pár bahnic nějakým jiným, méně náročným plemenem. Jde mi hlavně bahnice co budou mít snadnější porody a lepší mateřský pudy...co by jste doporučili? Nemůžu se rozhodnout...má někdo zkušenost masný beran/mléčná bahnice?
Diky
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křížení s beranem CHarollais

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Normalni praxe. Ale co je mlecna bahnice? I suffolk ma dost mlika pro jehnata. Pod pojmem mlecna bahnice si zarazuju vylozene ovce na mliko, VF a pak zwartbles. Oboje maji svoje specifika a treba zw nemam vr skatulce bezproblemova ovce.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křížení s beranem CHarollais

Nový příspěvek od Hhippie »

Ahoj Lesni. Mám vždy malé stádo, malý vzorek, takže třeba brát s rezervou. Ale napíši svou zkušenost.
Původně jsem chovala zwartbles. Když jsem se vykašlala na KU, pořídila jsem k nim texela berana. Slibovala jsem si od toho matky s dobrou mléčností, ale zmasilejší jehňata. Nedotáhla jsem to, protože jsme nakonec dali masné ovce úplně pryč, takže toho mnoho nevím, každopádně jehňata z tohoto křížení určitě víc masa měla a přibývala lépe a jal jsem si tu nechala jednu holku z tohohle křížení, teď má druhým rokem jehňata s walliserským plemeníkem a přestože to je konstrukčně lehké plemeno na vysokých nohách, potomci mají sice výrazné znaky po wallim, ale stále si zachovávají velmi dobrou zmasilost (stále daleko lepší než čisté zw). Takže za mě je super, zkřížit masné a mléčné. :souhlas:
Toho wallisera bych samozřejmě na produkci masných jehňat nepoužívala, ale vzhledem k tomu, že tu mám jen jednu masňačku na jehňata na maso, tak se holt použije plemeník :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Lesni
Příspěvky: 28
Registrován: 30 čer 2019 07:10
Dal poděkování: 6 poděkování
Dostal poděkování: 39 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křížení s beranem CHarollais

Nový příspěvek od Lesni »

S kolegem pokukujem po plemeni Lacaune. On by to vyloženě chtěl ale já o tom nejsu úplně presvedcenej...Vzal bych si asi jen 2 jehnice na zpestření do chovu, určitě bych to nedojil..
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křížení s beranem CHarollais

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak to je úplně škoda nedojit, ne? :vytlem:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křížení s beranem CHarollais

Nový příspěvek od Bekkky »

Tady někteří dávají na VF nebo Lacaune berana Doper. Jehňata krásně rostou a jsou jak kuličky. Neslyšela jsem, že by byl problém s porody.
U charolais záleží na způsobu chovu. Nejsou to ovce do zcela drsných podmínek.
Při krytí Šumavsky a Lacaune Texlem bylo více problémů s porody, jehňata zůstávala viset za nadočnicové oblouky a tím že měla krátký krk a široké plece, tak se špatně napravovaly nepravidelné polohy. Pochopitelně větší problém měly Šumavky.
Jinak idea že mléčná ovce vykrmi masného křížence snadno dobře vcelku funguje....
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křížení s beranem CHarollais

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Na druhou stranu,kdyz to pak tak roste, jestli to neni nachylnejsi. Radsi si pockat do podzima. Jestli to mas pro sebe.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křížení s beranem CHarollais

Nový příspěvek od Bekkky »

No, leda na enterotoxemii.... Jinak mají jehňata dost mléka a tím i mleziva a dobrou imunitu. Je třeba ovci víc kontrolovat vemeno v začátku a taky jestli jehňata pijou. No a v době růstu dobrý minerální liz.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křížení s beranem CHarollais

Nový příspěvek od Hhippie »

Hele, já neměla u masňáků problém s vitalitou jehňat.
Ale předcházelo tomu: 1) že jsme museli opustit myšlenku, že “zw jsou výborné matky a ranné plemeno”, jak je prezentováno, ale nechávat jehnice dozrávat a připouštět až napřesrok a 2) dotace matek před porodem speciálními minerálními lizy pro březí bahnice.
A my, díky tomu, že máme málo ovcí, máme kapacitu si to pohlídat a choulovat a pouštíme až tak ve 4 dnech věku jehňat, pokud se neokotí vše naráz, že je nemáme, kde mít… :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Lesni
Příspěvky: 28
Registrován: 30 čer 2019 07:10
Dal poděkování: 6 poděkování
Dostal poděkování: 39 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křížení s beranem CHarollais

Nový příspěvek od Lesni »

Všechno dělám...na zimu zavírání do salaše, krmím kvalitním senem, řepa, jádro, vojtěžkové granule...rúzný lizy atd..jehňata pár dní v choulu, když je mráz dávám nad ně lampu první dny, porody hlídám popř asistuju, vím co to obnáší...na tohle když se člověk vyprdne, tak je potom akorát nestastnej.
Myšlenka je, že bych tam vnesl nejakej prvek snadnější obsluhy s dobrým přírustkem...
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křížení s beranem CHarollais

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Vetsinu z toho co delas jsem nikdy nedelal :))
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křížení s beranem CHarollais

Nový příspěvek od Hhippie »

Lesni, jasně, že je třeba to zjednodušit. To zní děsně komplikovaně. :vytlem:
Pokud je to technicky možné, podle mě je pro ta zvířata úplně nejlepší, jim nechat volný pohyb. Zavírám až těsně před porodem. A někdy až po něm. Naštěstí nebahním do žádných velkých mrazů, tak většinou není problém..
Příkrm nedávám. Až těsně před porodem. A nejspíš by je vůbec nepotřebovaly. Ale je to pro moje klidné spaní.. :)
Věřím, že se dá Tvůj systém zjednodušit. A pořád bude vše dobré. Mnohdy ta přepéče je spíš kontraproduktivní.
Já nejsem pro žádný extrém. Nechávat ta zvířata napospas v zimě, bez přístřešků, třeba i na stařině místo sena… pak člověk těžko může čekat nějaké úspěchy v chovu beze ztrát.
Takže zlatá střední cesta je nejspíš ta nejlepší. :ruzicka:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křížení s beranem CHarollais

Nový příspěvek od Bekkky »

Tohle je otázka nadmořské výšky povětrnostních podmínek výměry pastvin a volby plemene.
A taky nákladů a práce kterou tomu člověk chce nebo může věnovat.
Nezavrhuju nic, protože jsem vyzkoušela vše možné. Hlavně když to funguje dle představ chovatele.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křížení s beranem CHarollais

Nový příspěvek od jupik »

My křížíme všechno se vším, jen nepouštíme rámcově velký berany s velkou hlavou na jehnice. Většinou mívají prvničky jedno jehně a dolovat jehně po texlovi z prvorodičky je dost na nic Char.má aspoň malou hlavu, porody i u prvorodicek bez obtíží.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] a 15 hostů