Jesle

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Bekkky »

Protože se mi vůbec nechce se vykopat na nákup, ještě přispěju fotkami z naší stáje a popíšu krmení.
Krmíme do klasických kovových jeslí a navíc v největších odděleních máme krmné koše na balík, aby měly holky dost. Jesle zároveň používáme i na dělení prostoru.
Ráno vybereme a vymeteme všechny jesle od zbytků sena a slámy, ty které nejsou uvázané k hrazení obrátíme vzhůru nohama a vysypeme, ostatní vybereme vymeteme smetáčkem. Pak ovce dostanou jádro a ty co jsou už obahněné řepné řízky a jádro. Sypeme to z kýblů do jeslí, propadne to do dolního truhlíku. Ovce to ihned sežerou a pak navezeme balíky se senem a seno rozvidlíme do jeslí. Ovce se krmí a zároveň si podestelou. Pak zavezeme krmné koše, to co zbývá v koši, dáme do jeslí nebo pokud jsou to už jen silná stébla dáme do podestýlky. Když v jeslích ubyde, což je tak po obědě. Zavezeme slámu a doplníme jesle slámou. Ovce ji přeberou a zbytkem co do rána nesežerou opět podesteleme. Na jaře máme cca 75 cm podestýlky. Tohle je pro nás osvědčený způsob aby ovce nestrádaly a měly mámy i jehňata dostatek a každá ovce musí mít dostatečný krmný prostor. Kolik zvířat, tolik krmných míst, to je zásadní. Také ovce nenutíme, aby sežraly do posledního stébla, na louce také mají možnost si vybrat co chtějí a něco prostě nežerou. Aby se nacpaly něčím, co jen přežvýkají a vykadí, bez toho aby je to vyživilo není cíl, protože se to pak podepíše na jejich kondici a na jaře jsou pak jak z Dachau… Prostě odpad je nutný a v podstatě zřídka podestýláme čerstvou slámou, steleme jen zbytky po krmení.
Koše na balíky u nás slouží jako rezerva, aby ráno ovce nebyly příliš hladové a netlačily se u krmení. Ve větších chovech, kde se krmí hlavně z košů bývají velké rozdíly v kondici ovcí, protože slabší jedinci se nedostanou pořádně ke krmení a také nemají sílu vytahat dostatek sena, aby se stihly dostatečně nakrmit. Tak se neustále horší. Ten samý problém mívají jehňata, nemají pak dostatečný přísun sena a mají trávicí problémy a pochopitelně tolik nerostou. Je fakt, že vidlení je děsná práce, ale v naší současné stáji to jinak nejde. Snad se nám podaří to časem trochu vylepšit - jsou různé možnosti. Každopádně léta přibývají a síly ubývají.

Obrázek

Obrázek Obrázek
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Bekkky, díky za popis. Zaujalo mě, že dáváte také slámu na krmení, k čemuž jsem se dopracovala až letos. Prostě časem přicházejí zkušenosti i poznání souvislostí. A ještě krmně koše - to jsou ty kruhové krmelce na celá balík nebo co to je? Vidím, že také jsou u vašich krmelců malé mezery, hlavu dovnitř nestrčí a nažerou se. Jak asi jsou daleko ty příčky od sebe? Augenblick má 9 cm, někdo další psal 12.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Bekkky děkuji za výborný příspěvek a sdílené zkušenosti. Máš moc pěkné ovce, nevím proč jsem si myslela, že nechováte suffky.
Naprosto s tímto způsobem krmení i podestýlání souzním. V malém, ale děláme to stejně. Krmíme dvakrát denně, každá ovce má svou klíčovou dírku, letos je jeden otvor navíc. Silná stébla podestýláme.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Bekkky »

Oreb:
Krmný koš je obdoba kruhového na balíky, ale máme hranaté balíky a tak je to ohrádka, která se dá rozebrat na jednotlivá pole (v rozích to má tyčky provlečené skrz oka), vyfotím.
Jani:
Ovce jsou německá černohlavá tedy Schwarzkopf. Vzhledově jsou hodně podobné Suffolkům, ale povahově jsou trochu jiné, a mají jiný tvar hlavy, né tolik trojúhelníkovou. Ale paličaté jsou stejně jako Suffolk :D .
Dávala jsem sem i fotky od jiných stád, kde jsem jen pásla a to byly Merinoladschaf. My jsme měly i křížence ML a Schwarzkopf, a ty mě přišly úplně nejlepší, ale obchodník chce Schwarzkopf jehňata, tak už máme jen ty...
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Bekkky, tak vidím, že na nákupy jste se ještě nedonutila. Díky za odpověď.
Jak tak koukám na tu vaši stáj, fakt se tam nadřete jak koně, ale někdy to tak prostě je. Snad se podaří a budete mít aspoň nějaké ulehčení. Pro tolik ovcí házet dvakrát denně nahoru do krmelců, to není legrace. Jenže nejdřív ovce musí něco vydělat, aby se část z toho mohla dát do zlepšení.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od PavelIV »

Ono to asi malochovatelům moc nepomůže, ale těm větším možná.
Když jsem byl před pár lety navštívit nebožtíka strýce (bačoval kdesi v Krušných Horách), tak mě zaujal systém krmení řádově asi 400 ovcí. Byly v zimě uvnitř, ale několika průlezy mohly ven. Byly tam různý sekce, ale o tom nechci psát. Venku byla taková dlouhá konstrukce z dřevěných kulatin a bylo to celkem rovnoměrně plný sena. Tak jsem se zeptal, jestli to sám ručně plní. Ten se mi vysmál: ne, ráno přiveze borec traktorem velkej kulatej balík, dá ho tady na kraj a každej z jedný strany ho kutálíme po dvou krajních "lyžinách - kulatinách" (ještě mírně z kopce) a ono se to odvaluje a jak je to akorát široký, tak se ten pás sena uprostřed zlomí a propadá to dolů. Žádný špricle dole, jen dvě prkna nad sebou akorát daleko, jako se to dělá u skotu, akorát aby tam dala hlavu a žrala ovce s hlavou uvnitř. A úplně dole byla taky ještě škvíra, aby něco bylo pro jehňata.
Za čtvrt hodiny nakrmeno. Byl jsem z toho docela u vytržení a považuju to dodnes za perfektní systém, jak si ušetřit práci, nevím jak se ztrátama, ale to zaměstnance asi zase tolik netrápilo. Nevím, jestli to z toho popisu půjde pochopit, když tak někdy zkusím nějakou skicu.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
jírab
Příspěvky: 169
Registrován: 29 lis 2018 21:20
Dostal poděkování: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od jírab »

Bekky: to máte pořádně velké stádo a taky pořádně hodně práce. Ať se daří :souhlas:
Tykání též od každého vítám.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

PavleIV, to je hodně zajímavé. Něco jako krmná ulička pro krávy, kdy se balík jen za žebřinami rozvine a krávy prostrčí hlavy a žerou, kam dosáhnout. Tak mě i napadlo, že možná přemýšlím zbytečně o žebřinách, o vzdálenosti apod. Kdyby měly jeden velký otevřený krmelec, stály by vedle sebe taky a když jim dávám tak akorát a sežerou skoro všechno, bylo by to asi jednodušší. Asi si to umím docela představit, jak to vypadalo venku na svahu z kmínků stromů nebo něčeho takového. Ale nenapadá mě, z čeho by to mohlo být uvnitř, aby to zase nezabralo všechno místo kvůli moc silnému materiálu. Kdybyste ale někdy měl chvíli času a udělal náčrt, byla bych ráda, abych porovnala to, co jsem si představila podle popisu s tím skutečným.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od PavelIV »

Šlo by to použít i v menším, ale na koncích by bylo potřeba udělat nějaký "točny", kde by se balík otočil, nebo ho pak nakutálet zase zpátky a zabezpečit před zvířaty i deštěm a sněhem.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Bekkky »

Což o to, umím si představit, jak to asi funguje a určitě to bude rychlé. Pro nás to je v tuhle chvíli nerealizovatelné, protože nemáme okolo stáje takový prostor.
Obecně ale proti tomuhle režimu u ovcí ve větším stádě hovoří to, že se většinou při výběhu ovcí ze stáje ven a dovnitř, pokud mají krmiště na jednom místě a neustále dupou ve vlhku vlastních bobkách a blátě, progresivně začnou horšit paznehty. Ve velkém chovu si natáhnete do stáje masivně nakažlivou hnilobu paznehtů. Nevím, co to měl strýc za plemeno, některá nejsou tolik náchylná a také v Čechách nakažlivá hniloba tolik neřádí, ale pokud se to jednou dostane do stáje, mají to i jehňata už tak ve 3 měsících. A je to na pořád a opravdu špatně se toho zbavuje a je to spousta práce.
Takže bych hodně zvažovala, jak to vymyslet a téhle věci zamezit, pokud to vůbec jde.
Taková obdoba tohohle způsobu krmení je krmný stůl ve stáji, nebo krmné uličky. To bychom do budoucna chtěli my. Už jsme to měli a je to fajn. Tenhle systém se dá vylepšovat a dají se do toho časem instalovat i krmné pásy.
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 9-131-4429
Takhle vypadá ten jeden modul, staví se to do řady podle potřeby a do toho se krmí, dá se to vymést, jezdit v tom kolečkem, chodit, případně se do toho dá vestavět i te pás, nebo se posílí strany a dá se na tom i rozbalit balík. boky se dají zavřít, aby se ovce nemačkaly, dokud není všude založené krmení. Pak se to otevře a můžou žrát. Je to super. Může to být zajímavé už tak pří 30ti zvířatech.
Ještě podotknu, že u menšího stáda není zase takový problém kulhající ovci ošetřit a tohle ohlídat, ale u velkého stáda to prostě nejde a hniloba se šíří tak rychle, že je to potom fakt problém. Dostat hnilobu ze stáda je práce na dva roky.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od PavelIV »

Bekkky nebyly to jeho ovce, Merinolandschaf nebo jak se to píše. Dřív se od revoluce živil stříháním, když začaly zlobit záda, tak se nechal zaměstnat u stáda. Bylo to dost vysoko v horách a uvnitř byly taky balíky, možná 🐑 pouštěli ven, jen když mrzlo.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Bekkky, o takové uličce jsem taky přemýšlela, ale škoda, že to nejde u koz. Nevymyslela jsem, jak to udělat, aby tam nevlezly. Nakonec jsem se rozhodla stejně krmit z vrchu jako doposud, protože tam je jistota, že se na mě nevrhnou nebo nenaskáčou do krmelce. Ale pro ovce je to určitě dobré řešení. Jen mně připadá jednodušší to, co mi navrhoval jeden chovatel krav. Ulička široká na balík, ohraničená po délce na jedné nebo i na obou stranách příčkami jako u krmelce, skrz který krávy prostrčí hlavu. Podlaha v uličce prkenná nebo podobná, třeba i guma, jen aby to nebyla hlína. Balík se na začátku uličky začne rozmotávat a krávy žerou hned. Pak se jen vidlemi nahrne blíž, na co nedosáhnou. Je to velmi jednoduché, pro kozy ale nepoužitelné, protože jsou akrobatky. Pro ovce by to ale asi taky šlo a bylo by to určitě levné řešení.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Bekkky »

Pavle, nejmenoval se strýc Balko?
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od PavelIV »

Bekkky, ano - stejně jako já :)
Oreb - asi by to šlo i u koz, ale natáhl bych nad tím el. ohradník, ten Vy asi nevedete, že?
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Bekkky »

Ano, toho jsem ho znala, on už není mezi námi?
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od PavelIV »

Už pár let bohužel není, Bekkky kdyžtak SZ
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

PavleIV, nevedu. V malém prostoru, kde se pohybuje spousta koz, psi, kočky a lidi se mi to nezdá dobré. Počítám, že nejvíc ran bych dostala já :D . Kozy by proskočily a šly dál. A kůzlata by prolezla, podlezla. Možná u někoho ne, ale ty moje jsou příliš svobodomyslné. Jako nápad je to ale dobré.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Inspirace z interentu
Přílohy
krmelec skryje.jpg
krmelec skryje 1.jpg
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Dnešní chroupání.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Kouťák »

Dnes při mém toulání jsem uviděl jesle a tak jsem udělal pár fotek.
IMG_1820.JPG
IMG_1819.JPG
IMG_1816.JPG
IMG_1821.JPG
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů