Liz pro ovce

chov ovcí a koz...
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Františka. »

čobanaku, ale vždyť já píšu, že liz se selenem se má podávat, ale ne už preventivně ještě něco dalšího. Někdo dává ještě kapky do vody a novorozeným kůzlatům každému do hubičky a to už je pak asi moc.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od čobanak »

franťiško já dávám liz se selenem,visokobřezím samicím dávku selen+vitamin e,a ješťe jsem mňel poťíže s kúzletem,co richle rostlo,musel jsem mu dát ješťe specijelňe.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Františka. »

Může se to stát, ale kvůli tomu přece nebudete dávat všem selenu ještě víc. Při předávkování jsou příznaky skoro stejné. Já jen píšu, co nám říkali, a asi úplné blbosti to nebudou :usmev: .
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od PavelIV »

Ten nedostatek by mohl býtregionálně rozdílnej a každý plemeno to může mít trochu jinak podle podmínek, kde se vyvíjelo
:PavelIV:
marcis
Příspěvky: 159
Registrován: 06 úno 2020 22:06
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 59 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od marcis »

Ano, nedostatek selenu je regionálně různý. V některých oblastech je prostě málo selenu v půdě a tedy i v pastvě. Je to zkušenost farmářů i v mém okolí. Meli jsme stejny problém jak popisuje čobanak. Malátná kůzlata, neschopná sát, udržet se na nohách, umřeli. Po radě veta březí kozy Vitamulgol /od firmy Driml/,po narození kuzlatům okamžitě selenové kapky/do čumíku/, od té doby nemáme problém. O předávkování mě nikdo neinformoval, samozřejmě sůl se selenem celoročně k dispozici.
:andel:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od čobanak »

tak ňejak to bude.jehňata u mňe třeba poťíže nemňeli,jenom kúzlata.v kravîňe jsem mňel za úkol dávat po narozeňî aqavit telátkúm,igdiž krávi mňeli minerálňí liz
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Františka. »

Našla jsem nějakou práci, kde zjišťovali obsah selenu v jednotlivých krajích ČR, a ještě článek o nízkém výskytu.
Vyplývá z toho, že ČR se řadí k oblastem s nízkým obsahem selenu v půdě. Ale i na našem území jsou rozdíly, nejvíc obsahují černice (takovou půdu ani neznám). Větší koncentrace je také v alkalických půdách a málo naopak na kyselých a zamokřených a tam, kde se hnojí superfosfátem.
Někde jsem se taky dočetla, že Finsko mělo přirozeně naprostý nedostatek selenu v půdě, ale používali cíleně hnojiva s obsahem selenu a hodnoty se zvýšily na vyhovující.
Pamatuju si, že ten přednášející nás upozorňoval, že když se mládě předávkuje, vypadá jako poddávkované. Nedostatek je svalová atrofie, nadbytek je nervová ochablost. Prostě na nohách se neudrží ani jedno. Vezměte si z toho, co kdo chcete. Podle mě to znamená, že když se neudrží, můžu mu kapičku dát, ale když to nepomůže, další už nedávat.

http://eagri.cz/public/web/file/240243/ ... ach_CR.pdf
https://www.vetweb.cz/selen-a-vitamin-e ... republice/
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak nevím, jsem na hranici ústeckýho a karlovarskýho, v jednom nejvíc, v druhým nejmíň, ale nejbližší vzorek má 0,4-0,6
Jenže tady v okolí je to dost různorodý, jak z toho doupovskýho vulkánu vytékala láva. Nějaký geologický plky jsem našel i s mapkama, ale obsah selenu se v tom najít nedá
Františko, díky.
Ale prostě liz se selenem holky mají a porody jalovic byly celkem v pohodě, jinej selen nedostávají
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko: ano, to si pamatuji také, že jsou podobné příznaky u nedostatku i nadbytku selenu.
Já zatím nikdy problém kolem porodů neměla, takže jsem neřešila.
Kdysi (cca 6 let zpět?) jsem koupila drahý kýbl pro březí a laktující bahnice a letos jsem ho, téměr netknutý, vyhazovala do komunálu.
Metoda podávání před porody by měla být ta, že se ovcím na pár týdnů sebere sůl i ostatní lizy a předloží jen tento. Jenže když mi ho nebraly, tak jsem jim ho tam prostě nechala na dobrovolnosti a ostatní jim zas vrátila... :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od PavelIV »

Tos podle mě udělala moc dobře
:PavelIV:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od čobanak »

Jan píše: 12 pro 2020 06:54 Ještě k tomu selenu. Nahlodalo mě to, protože mi uhynula 2 že 3 jehňat.
jan bidlí v ňížiňe,teoreticki bi mňel stačit liz.jane,a uhinuli jehňata,že bila celkovje slabá?a od kolika matek bila ta jehňata?trojčata bejvaj slabší...
:nevim:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Jan »

jedináčkové. Oni se narodily do zimy, 3, první oschlo , ale nechtělo pít, tak jsem ho krmil a v pohodě, druhý bylo prokřehlí a ani teplá voda ho nezachránila a poslední bylo mrtví, když jsem ho našel. Bohužel vše ovečky.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od čobanak »

pokud je mláďe zdravé,stačí osušit.mráz nevaďí.vaďí vlhko.nevím,zda to bilo nedostatkem selenu,ale pokud dáš matce před porodem jednorázovou dávku aqavitu,k předávkováňí určiťe nedojde.v tom článku ,co poslala franťiška je psáno,že zima je na selen i vitamín E horší
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Františka. »

Není tu vlákno o lizu obecně, tak to přidám k ovcím. Sice se mě to přímo netýká, ale třeba to někomu k něčemu bude. Na veterinární univerzitě se učí, že by se liz měl podávat na suchém místě. Když do něho naprší, změkne a zvířata ho velmi snadno ukusují a prý jim může tak chutnat, až se předávkují a můžou uhynout. Jde hlavně o solný liz, ale mohlo by se to prý stát i s jiným. Nemám takovou zkušenost, když mi omylem napršelo na liz, rozpustil se sám od sebe, kozy mu nijak nepomáhaly :usmev: . Momentálně mám jeden minerální, další solný, který jinak nedávám, ale dostala jsem ho, tak aby se nějak využil. Minerální si berou kozy podle chuti, ale vždycky jen trochu. Dokážou ho chroupat, i když je tvrdý, takže kdyby ho chtěly víc, nic by jim nebránilo. Solný liz mají už několik měsíců a ubyla z něho asi čtvrtina, takže je vidět, že o sůl samotnou moc nestojí. Ale je asi možné, že když mají zvířata liz jen občas nebo nikdy, využijí příležitost, kdy je k dispozici, až k smrti.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od PavelIV »

Já dávám holkám vybrat, vyrobil jsem takový podstavce a dávám jim všechny 4, který má nedaleký prodejce. Jen solný, jeden ovčí bez mědi, jeden s obrázkem krávy, jeden s koněm, vše Solsel. Ubývají +/- podobně, v létě chutná víc ten, v zimě jinej.
Mám to zvenku přístřešku po převisem střechy, takže tam naprší opravdu málokdy, někde tu fotka určitě bude. I tak ho někdy okusují, hlavně když se vrátí po pár týdnech z pastviny, ze který se k přístřešku nedostanou - vysvětluju si to deficitem. Už jsem přemýšlel, že udělám nějakej mobilní stojánek bez střechy, aby tam taky měly, ale ono to nevypadá, že by tím trpěly.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Hhippie »

Moje ovce mají na všech pastvinách nějakou kostku. Jsem na tohle flákač. Buď je to jen sůl, nebo minerální kostka, někde oboje. Ale většinou to nepřemísťuji. Jak po pastvinách rotují, tak si nalížou všude něco, ale nestává se, že by se na některou vrhaly a významněji okusovaly.
Jen jsem si včera všimla, že mají víc olízanou klasickou červenou himalájskou sůl, co tam nechal nějaký koňák, přestože zrovna tady mají teď 1 sůl a 2 různé minerální kostky. Takže tahle asi vede :promin:
Jo a v zimě mi udělaly radost, že braly minerální liz pro březí bahnice. V 6 ks ho za zimu vylízaly. :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Františka. »

Vzpomněla jsem si, že jsem od někoho dostala solnou lampu na svíčku. Sežraly ji tehdy taky a chutnala jim víc, než ta současná solná kostka. Zbylo jen prkýnko, na kterém ta lampa stála.
Hhippie, jaký to byl liz pro březí bahnice?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Hhippie »

Myslím, že tento:
OSVIOR
MELASOVÝ MINERÁLNĚ VITAMÍNOVÝ LIZ PRO BŘEZÍ OVCE
TOPLICK - BREBIGEST - MINERÁLNÍ LIZ PRO BŘEZÍ A KOJÍCÍ OVCE A KOZY
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Bekkky »

Dávám sypkou sůl do krmítka a sypký minerální přídavek. Měla jsem původně krmítko, které se přitlouklo k zemi kolíkem. Dávala jsem sem fotku. Ale už prorezlo a upadla mu noha. Nikdo mi to nechtěl opravit, tak teď používám červenou bednu na maso, zatluču kolík a za ucho ji k tomu přivážu. Momentálně, protože už ovce luxujou opadaná jablka a švestky a nejde tomu zabránit, tak dávám jen tu minerální směs, je to lepší kvůli acidoze. Jinak mají sůl s manganem nebo tu minerální směs ale víc berou tu minerální. 550 ovci 25kg denně....
Selen pro jehňata a březí ovce, to je téma. Kdysi jsem z lizu biosaxon nebo solsel přešla na kyblíky Fulminant. Byla jsem s ním spokojená jehňata byla více fit po porodu. Selen tam byl v normálním množství ale bylo tam i hodně melasy a ovce se tím cpaly na veliko. Myslím, že nakonec větší význam měla ta melasa, protože při porodech venku je důležitá glukóza v krvi ovce i plodů, což jehňata dobře nakopne a dá jim víc času najít vemeno a napít se. Kromě toho si myslím, že glukóza přejde i do mléka.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Bekkky »

Ještě připojuji foto se složením té směsi, selen 50mg jsem zaškrtla. Snad to někomu pomůže. V podstatě problémy se slabými jehňaty nejsou tak 3-5 za zimu.
IMG_20220825_112835.jpg
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 15 hostů