Liz pro ovce

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Hhippie »

Marti, blbě jsem se vyjádřila - kolem těch porodů, abych je podpořila v přijímání lizů se selenem. Ale stejně to extra nefunguje. Takže prostě budou mít přístup ke všemu a nazdar.
Myslím, že nejvíc mizí ta červená bez mědi, co tu lidi píšou. Klasická sůl za ní a nejmíň kyblíky s minerálkami.
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Janina »

Lížou červenou kostku a žlutý kyblík. V hranaté zelené vaničce málo a tu šedou kostku snad vůbec.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Pavel »

Tak jsem včera nakonec objednal liz od Jamenské, pro ovce se zvýšeným podílem toho selenu. A dnes jsem pročítal ještě nějaké staré diskuze na iF a někdo tam psal že nadměrný přístup k lizu s velkým podílem selenu ad-libitum může uškodit např. že mohou potratit nebo při porodu mohou být komplikace,velká jehňata atd... Prosím Vás zkušenější co je na tom pravdy? Je to pravda či nikoliv? Nerad bych něco udělal špatně. Děkuji Pavel
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od oreb1 »

Na jednom semináři ve Výzk. ústavu vet. lékařství nám říkali, že předávkování je častější než nedostatek selenu. A projevuje se kupodivu velmi podobně jako nedostatek. Únava, vratké pohyby a nestabilita, apatie. Ale o potratech v té souvislosti myslím neříkali nic. Ale třena to jen neřekli a riziko je.
Prý se často léčí nedostatek selenu a příčina problémů je jinde. I u novorozených mláďat. Varovali před preventivním podávání selenu. Já osobní zkušenost nemám tak ani tak.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Jan »

Koupil jsem jim tu bílou obyčejnou, moc ji neubývá , bude jim to stačit? Mají kolem sebe ve výběhu jílovitopísčitou půdu kde podle me neni o minerály nouze. Dokonce jednu ovci jsem nějak nechytil při stříhání a normálně si to zabrousila sama o zem.
Jak poznam nedostatek minerálů ? Beránek teda má podle mě takový trochu nakřáplý roh, ale to už měl, když jsem ho přivez.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
nitraner

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od nitraner »

Používam červenou bez mědi ze solenem.
Ta je v každém výbehu. A je tam i jedna kostka z mědí.
Berani davaj přednost bílé, když neni berou vše.
Ovce a jehňata berou červenou, některé jehňata i bilou, je to asi podle toho na co mají chuť.
Když byla jen bílá tak moc neubejvala. Po přidání červene začly miznout obě.
Žadny problem z porodností nebyl. Ani jinak ne.
:nitraner1:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Marion108 »

Mam ted liz bily a pak mineralni univerzalni bez medi. Maji ho vsichni dohromady v paddocku, neni probem... louopajici se ruzky, zpusobuje vetsinou rychlu rust, taky to u kluku mivam, je to bezne pry a spravi se to samo... s porodem ani nedostatkem selenu letos nebyl problem. :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

spotřeba 4 koz a 1 kravičky s odchovem v podílech
10 x B, 2 x Č, 0,5 x s mědí, vše od Solsel
bílá mizí nejvíc a pravidelně, červenou berou v určitém intervalu dá se říct, že pravidelně, tu s mědí nedokážu odhadnout, vrhnou se na ní tak jednou - dvakrát do roka
do příkrmu dostávají Mikros SOK a jodizovanou sůl
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Pavel »

Zdravím,
OBNOVÍM TROCHU TOTO TÉMA.
Chci koupit ovcím liz Osvior, ale nevím zda zvolit Osvior Star Bloc Olig Ovin nebo Osvior Star Bloc Phyto Vers.
Který zvolit? Má ten Osvior Star Bloc Phyto Vers, když uvádí že je antiparazitální nějaké účinky co se týče účinnosti proti parazitům? Jaký se vám z těchto dvou osvědčil nejvíce? Mám 11ks + na jaře jehňata.
Co se týče ceny, neřeším. Mám přístup těmto lizům za dobré ceny. (na přání mohu zaslat ceník :) )
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Phyto vers sem koupil, ale ještě nerozbalil.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Janina »

A co brebigest v této době?
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Augenblick »

Minulý rok jsem kupoval červený a modrý. Ten modrý, pro březí ovečky byl hit. Holky po něm byly jak šílený. Letos jsem ho zase vzal a moc neubývá. Je možné že jim minulý rok něco chybělo a našly ho v tom předraženým belíku. Červený, který by měl být antiparzitální, byl takřka bez povšimnutí u oveček i koz. Vzal jsem na zkoušku ten bílý (GESTANT pro dojnice). Zatím se nic neobahnilo ani neokozlilo, tak nevím, jak jim to bude šmakovat.
Jinak nikde u nás nemají červený solsel, že prý se místo něj dělá šedivý, který je ekobio, ale ten mi ovečky neberou, jen kozy. Složení by mělo být prý stejné...
Tykat, díkes ....
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Jamarov »

Je to tak červený uz zrušili,je to uz nějaký čas.Kostka složením zůstává stejná ale bylo zakázáno jen barvivo.
Spotřebu lizu mam fakt velkou.bylo mi řečeno ze je to dobře,v případě ze málo blizou tak to prý neznamená ze mají dostatek.
Bílou sul bez miner.nekupuju.
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od MartinR »

Pavle ten Ovin je podle mě určenej hlavně na období pastvi. Phyto vers je jedinej schválenej pro ekologii (chybí tam nějakej prvek kterej nelze prý certifikovat na eko) . Ten používám a ovce mi ho berou jak kdy ale celkem pěkně. Modrej Brebigest teda preferujou a když měli oba brali spíš ten. Já ho používám jen před a v průběhu bahňění. Já k těmto lizům mám ještě jak tu červenou kostku tak i Biosaxon - ať si holky vyberou co chtějí... :souhlas:
Co se týče odčervení tam nedokážu soudit - určitě to není všemocné odčervovadlo ale trochu bych nějakému vlivu i věřil. :hrabeti:
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Pavel »

Bosorka Jana píše: 01 úno 2020 19:14 A co brebigest v této době?
Jani, teď mám se zvýšeným podílem selenu od firmy Jamenská, který mám osvědčený na toto období. Spíše jsem myslel, že bych Osvior využil na období pastvy.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Marion108 »

Kozy mi ted hodne lizou tento liz https://www.stiefel-net.cz/zincoblock-m ... ltem-d420/
Koupila jsrm to pro kona, ale ony to asi potrebuji, bo co... je v tom i vyssi mnozstvi selenu nez v univerzalu
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Pavel »

MartinR píše: 01 úno 2020 20:54 Pavle ten Ovin je podle mě určenej hlavně na období pastvi. Phyto vers je jedinej schválenej pro ekologii (chybí tam nějakej prvek kterej nelze prý certifikovat na eko) . Ten používám a ovce mi ho berou jak kdy ale celkem pěkně. Modrej Brebigest teda preferujou a když měli oba brali spíš ten. Já ho používám jen před a v průběhu bahňění. Já k těmto lizům mám ještě jak tu červenou kostku tak i Biosaxon - ať si holky vyberou co chtějí... :souhlas:
Co se týče odčervení tam nedokážu soudit - určitě to není všemocné odčervovadlo ale trochu bych nějakému vlivu i věřil. :hrabeti:
Děkuji Marine za recenzi.
(jen se zeptám, zda ti došla odpověď na tu zprávu? Nijak se mi to neukazuje, že jsem ji odeslal, tak nevím, zda se to právě vůbec odeslalo.)
Díky Pavel
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od xchipsy »

Přidám dotaz sem, byť nejde o ovce, ale kozy a vlastně ani ne tak o kozy, jako o liz :blazen:
Chtěla jsem udělat (snad březím :nevim: holkám radost a koupila jim ten kyblík Brebigestu. Ale po rozbalení jsem na rozpacích, myslela jsem, že to bude tvrdé jako kámen a ono je to spíš takové hodně tuhé "blátíčko" - prostě jde do toho v pohodě rýpat (což do kostek nikdy nešlo). Je to normální? :udiv: Mám obavu, že když jim to tam dám a náhodou jim to zachutná, že to budou normálně hryzat a ne lízat a "přežerou" se toho.. Navíc si s oblibou na všechno stoupají (když byli ještě v boxu, tak Kira dost často balncovala i na té malé kostce), takže si myslím, že to za chvilku rozrýpou paznehtama.. :hrabeti: (jedině že bych to zkusila nějak pověsit, aby to bylo výš a šikmo a tudíž neměly rovnou plochu - ale zas je to těžké jako kráva, dvacet kilo, tak nevím nevím...)
Druhý dotaz je spíš technický - mám tu folii sundat celou (a tím pádem budou mít k dispozici celou plochu kyblíku) nebo odřínout třeba jen polovinu aby měly jakoby míň?
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od Janina »

Že je to měkké je normální. Přežrat by se asi mohly, je to zřejmě chutné. :vztek:
Máme kýble na zemi, občas je v nich nasr... i načur... :blazen: jsou postavené u stěny ovčína,zvenčí, nestoupají na ně. Pověsit, nevím, je to fakt těžké. Igelit sundavám celý.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Liz pro ovce

Nový příspěvek od xchipsy »

Díky Jani. No ty naše čůzy mají potřebu si stoupnout na všechno, co není určené k tomu, aby se na tom stálo... Měla jsem dveře zapřené kusem pražce (byl našikmo, jedním koncem na zemi, druhým na dveřích), neustále do něj strkaly a shazovaly ho (a pak se jim samozřejmě ve větším větru zavíraly dveře...), tak jsem ho nechala ležet (a dveře zapřela zatlučeným kolíkem) a položila na něj kostku soli - kostka neustále shozená vedle a když kouknu několikrát za den z okna, tak tam nějaká koza stojí - ten hranol není velký, je srandovní, jak se tam namáčkne, aby na něm stála všema čtyřma :blazen: Kozel se na něj celý nevejde, tak na něm stojí aspoň předníma...
Když byly kozy ještě doma v boxe, měly na hranolku pověšený kyblík s vodou a na takovém tom držáku solnou kostku. Buď stála koza na kostce (aspoň předníma nohama) nebo stála na kbelíku a nebo předníma na kbelíku a zadníma na kostce... :hrabeti:
Tak igelit sundám, kbelík jim strčím za dveře do boudy a uvidím, co se bude dít :souhlas: Třeba si toho ani nevšimnou a já si budu gratulovat, jak dobře jsem koupila.. :))
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 21 hostů