PASENÍ - povídání o něm, postřehy

chov ovcí a koz...
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Vojtěška taky opadává. Měla jsem ne čistý jetel ale trávu s jetelem jako seno a tam to možná drží víc. Holt ale co opadalo, dostali jako sypkou směs. Hhippie, nemáte třeba někde nějaký sklad ovoce, kde by vyhazovali jablka apod. To je taky moc dobré.
Hlavní je, že beránek je, on to dohoní a pod péčí Hhippie třeba i ztloustne :usmev: .
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Hhippie »

Psala jsem. Beránek je s jehnicí, co je dost při těle, protože jsem jí nechala dorůst do druhého roku a byl hojný rok. Tak jsem říkala, že se “bojím”, aby moc neztučněla, když má takovýhle “výkrmový” systém teď… snažím se jim dávat jádro samostatně, ale jí prostě nějak zabavit musím, aby se on nažral. Samozřejmě nemá tolik síly ani sebevědomí, aby se s ní přetahoval… to teprv přijde. Ale celkově mi oproti jiným ovcím přijdou daleko míň žravé a víc submisivní… :nevim:
Jablka nemám, ale mám tu asi dva metráky řepy, takže ty klidně může sežrat on sám, přes tu zimu… věřím, že se dostane do kondice a bude to dobrý statný beran, ale raději bych to měla snadnější.. :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Jana P. »

Dle mé zkušenosti beránci dorůstají déle než oveny. Nejprve vyrostou do určité váhy rychleji a pak jim to jde pomalu než jsou z nich statní plemeníci.
Letos je v sadu=zimovišti mnoho švestek i jablek, oveny se mají dobře.
Na části louky máme k sušení jetel a i když pracujeme jen hráběmi je obtížné to uklidit pěkné celistvé.
Veru tak mu vyměnuj společnice, střídej to. :vytlem:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Já jsem měla jetelotrávu v balíku a než se sbalí, moc se s ní nemanipuluje. Posekají, nechají schnout, jednou otočí a balí. Možná proto nebyly lístečky opadané. Ale to je nedůležitá poznámka, Hhippie má dobrý plán.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

Hhippie píše: 22 lis 2021 07:48 Řepu k tomu dostává :souhlas:
Je třeba krajinu osázet topinamburem.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Jana P. »

Stará souseda topinambur hodně pěstuje . Žere ho králík, kravka, … hlízy i zeleň. Pěkně stíní , odděluje a kvete.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Savarka »

Jetel je dobré dosušovat na racochách - sušácích, pak neopadá.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani, vím, že to byl s tím střídáním fórek - ovce špatně snášejí změny ve stádě. A vzhledem jeho stavu potřebuji co nejstabilnější prostředí, aby se dal dokupy fyzicky i psychicky :souhlas: když ho nebude moc masit, tak zůstanou takto… dost by mi to pomohlo, kdyby si vyhovovali. Nechce se mi kupovat další zvíře, řešit aklimatizaci, oddělování kvůli odčervení, atp… :nevim: :mrzimeto:
Topinambur si teď nevycucám z prstu. Zelené je již omrzlé, tedy černé. Hlízami se zdržovat nebudu, pokud mám “plný sklep” řepy. Ale děkuji za tip :ruzicka:
Já mám topinambury moc ráda. Je to krásná kytka a navíc užitečná :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Jana P. »

Veru a když jsi kupovala plemeníčka, jak byl starý a kolik vážil?
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

Hhippie píše: 22 lis 2021 10:18 Jani, vím, že to byl s tím střídáním fórek - ovce špatně snášejí změny ve stádě. A vzhledem jeho stavu potřebuji co nejstabilnější prostředí, aby se dal dokupy fyzicky i psychicky :souhlas: když ho nebude moc masit, tak zůstanou takto… dost by mi to pomohlo, kdyby si vyhovovali. Nechce se mi kupovat další zvíře, řešit aklimatizaci, oddělování kvůli odčervení, atp… :nevim: :mrzimeto:
Topinambur si teď nevycucám z prstu. Zelené je již omrzlé, tedy černé. Hlízami se zdržovat nebudu, pokud mám “plný sklep” řepy. Ale děkuji za tip :ruzicka:
Já mám topinambury moc ráda. Je to krásná kytka a navíc užitečná :andel:
Ovce moc náročné na zmňenu ve stáďe nejsou.Navíc nejsou v uzavřeném prostoru.To kozi nebo krávi se jinak masej.Tam pak jde i o život!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Tak dnes poprvé seno ráno i večer. Všichni tu jásáte nad sněhem, ale já teda ne. Kdo se v tom má brodit? Od rána padá a padá. Kozy chtěly ven, tak jsme dvě hodiny chodili, sem tam si něco našly, jablíčka pod sněhem, semínka na travách, travičku pod keřem, ale už jim to nestačilo. Vrátili jsme se mokří, i kozám už se chtělo pod střechu. Dokonce jim přinesly nějaké děti mrkvičku a ani k nim nechtěly jít, musela jsem je nalákat, než uviděly tu mrkev a šly dál samy. Nojo, no, tak už je zima, pasení končí, začíná klidové období. Ony kozy za pár takových naprázdno prochozených kilometrů taky poznají, že je lepší zůstat doma :usmev: .
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak jsem dneska pasení ukončil. Vůbec se jim ještě nechtělo domů.
Přílohy
Tady na mne týden čekaly
Tady na mne týden čekaly
IMG_20211201_112923.jpg
Předběhly mne, ale na křižovatce počkaly
Předběhly mne, ale na křižovatce počkaly
IMG_20211201_114459.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Když má člověk zvířata, má nejlepší lék na všechny nemoci. Nemyslím třeba hada nebo rybičky, ale ty venkovní, ty nikoho dlouho marodit nenechají :usmev: .
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Profesor1 »

Není to taková hitparáda jak to vypadá, chce to i trochu štěstí, ale budiž. Když jsem měl ty horečky, tak jsem se děsil toho, že by mě ovce zdrhly :otraveny: To bych fakt nedal.
A teď už ležím zase v postýlce a hajám :))
Vypotil jsem kýbl potu při té procházce.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Ale dolezl jste tam, dostal je domů :usmev: . Vítaly Vás po té době nebo jim to bylo fuk?
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Profesor1 »

Já jsem vítaný všude! :)) :)) :))
Kozy ty vítají vždy a ovce většinou taky :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Na pastvu chodíme asi 3 týdny, ale jen tak po blízkém okolí, protože stejně nikde nebyla tráva. Navíc bylo potřeba počkat, až všechna kůzlata pochopí, že ven se chodí vrátky. Donedávna vždycky nějaká zůstávala doma, protože nevěděla, jak se ti ostatní dostali ven :vytlem: . To už zvládli, takže jsme včera vyrazili na vzdálenější místo. Skoro jsem si zoufala a říkala si, jak já je tam vůbec dostanu, ta nejlepší pastva je asi 3 km daleko, ale jak byli zvyklí jít jen kousek a šli jsme stejnou cestou, zůstali už na začátku a dál chtěli jít jen ti, kteří to znali z jiných let. Prostě jsem kůzlata dostala na místo s velkými starostmi, vůbec se nechtěli držet stáda, udělali si svoje vlastní a to si chodilo klidně opačným směrem. Pes je sice nahnal, kam bylo potřeba, ale oni to neustále opakovali. Bylo jim jedno, kde mají matky a kde jsou velké kozy. Že volám, aby šli, jak volám vždycky, jim taky bylo jedno, nechápali vůbec, že volám na ně. Nosím s sebou kousky rohlíků a chleba. Musela jsem jim ho naházet tolik, aby se dostalo i na každé kůzle, a to opakovat několikrát, než pochopili, že volám, pak přijdou a pak dostanou. Došli jsme na místo a byli jak v ráji, všude plno trávy, žádná omezení, jen chodili sem tam a žrali. A dnes to už bylo dobré, už věděli i malí, že když volám a když se stádo hne, jde se na jídlo, i když to není zrovna teď u nosu. Ale pochopili, že je vždycky vedu na lepší. Tím se mi zvedla nálada, snad už to s nimi půjde a budou se držet starších, které jsou poslušné a jdou hezky za mnou.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Tak dnes už to byla paráda, všechno proběhlo hladce, žádné úhybné kůzlečí manévry, všichni spořádaně šli a jen tam došli, začali se pást. Popocházeli sem a tam, nejsou to prostě ovce, tak obcházejí větší území a vybírají si. Ale přesně tak to máme dělat, porost nemá být vypasený, jen sem tam okousaný. Ty potvory všechno vědí, kdy kde co roste. Dnes hned zamířily do akátového hájku, kde vždycky na jaře je jemná krásná tráva a mladé keře. Teď po deštích vyrazila a ony to hned ucítily. Když šly nazpátek, už byly docela uondané, přece jen je to pár kilometrů, ale aspoň jsem jim stačila a mohla jsem jít první.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

U nás v kravíňe šli včera poprvé na pastvu suchařki.Ráno se viženou a večer se zaženou.Pastvina je vedle kravína za cestou.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Jak je honíte zpátky? Nešly by třeba samy domů?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 18 hostů