Bahnění-ovčácké žně.

chov ovcí a koz...
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Hlášení z ovčína od manžela :vytlem: další dvojčátka se narodila, bílý beránek a černý beránek. Černé bahnici. Fota dodám. :vytlem:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Tu je máme! Po letech chovu a křížení jsem dosáhla dokonalé směsky barev. :vytlem:
Otec je SF matku musím dohledat. :andel:
Přílohy
26E704D9-EB5F-4B60-818E-E01742A6EDDB.jpeg
3D2F6105-9EE0-4F79-AB50-3525F320574C.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Křížím masná plemena, nanejvýš zw, to je plemeno kombinované. Naším cílem je ovce na maso. Prioritně. Vlna je nadbytečná. Není o ní zájem. Musela by být opravdu kvalitní a taková ovce má mnoho loje a maso je naprosto jiné než u masných plemen. Neříkám, že bych ho nesnědla. Ale já z jehněčího vařím skoro vše. A pro všechny členy rodiny. Minutky, plátky všech příchutí, guláše a perkelty, včetně segedínu, rajskou, svíčkovou, na houbách, okurkovou, maso melu do paprik, do těstovin, peču s různým kořením a zeleninou, klobásky, salámy, ani si na všechno nevzpomenu. Jo polévky, gulášovku, a další.
Letos se chystám na paštiku, upeču bůček a jehněčí, a dále použiju jehněčí játra, a uvidíme.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Ale kdeze mnoho loje. Kdyz uz i u nas to jedi vsichni. Podavate dezinformace, takova trochu masna propaganda tyhle reci.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani, těší mě, že se mi na letošek ozvalo několik přadlen, kterým budu stříhat walliserskou vlnu na zkoušku.
Sice není z těch nejkvalitnějších, ale zase má dlouhý vlas (i za půlrok je delší než od jiných ovcí za rok) a dobře se jim spřádá :souhlas:
Jak má vliv vlnařská ovce na množství tuku? To jsem neslyšela. Ale nic o tom nevím, nechám se poučit.

Já taky skopové spotřebovávám kdejak všelijak, ale nejsem z něj extra nadšená. Znám i lepší druhy mas. Ale když už ovce chovám a je třeba něco porazit, pak je nesmysl, abych to maso roz(pro)dala a sama kupovala v Lidlu vaničky :ajeje:
Co ale opravdu miluji, jsou paradoxně asi “po ovci nejvoňavější” polévky. Mám dvě, co se dělají ze skop.vývaru a mohu se jich užrat. Jedna jarní s mladou cibulkou a kořen.zeleninou, co se na konci zahušťuje jogurtem s vajíčkem a druhou, marockou, polévku harira. To jsou moje nejoblíbenější polévky! :srdicko:
Jsem vděčná, že můžeme chovat zvířata a mít domácí zdravé maso!
Letos tam mám holku a kluka od kříženky zw x t a wallisera a zatím rostou dobře. Tak jsem zvědavá. Měli co dohánět, narodili se (prvničce) děsně malincí (3 kg každé), ale jsou od začátku velmi vitální a matka se vzorně stará. Rostou jak z vody :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Jana P. píše: 03 dub 2022 14:41 Křížím masná plemena, nanejvýš zw, to je plemeno kombinované. Naším cílem je ovce na maso. Prioritně. Vlna je nadbytečná. Není o ní zájem. Musela by být opravdu kvalitní a taková ovce má mnoho loje a maso je naprosto jiné než u masných plemen. Neříkám, že bych ho nesnědla. Ale já z jehněčího vařím skoro vše. A pro všechny členy rodiny. Minutky, plátky všech příchutí, guláše a perkelty, včetně segedínu, rajskou, svíčkovou, na houbách, okurkovou, maso melu do paprik, do těstovin, peču s různým kořením a zeleninou, klobásky, salámy, ani si na všechno nevzpomenu. Jo polévky, gulášovku, a další.
Letos se chystám na paštiku, upeču bůček a jehněčí, a dále použiju jehněčí játra, a uvidíme.
Pokud dokazete udrzet ovce ciste, tak zajem o vlnu je. Cisty shetland na fotkach.
O mase
Shetlandské ovce produkují vysoce kvalitní maso s vynikající chutí a jemnou strukturou. Jako u jiných primitivních plemen se většina tělesného tuku ukládá kolem vnitřních orgánů. Maso shetlandských ovcí je proto mnohem libovější, než u moderních plemen. Jehně se poráží v hmotnosti 10–18 kg v závislosti na výživě.
Jak se rika, dobreho po malu. A kdyz si uvedomite, ze mensi ovce, mensi zatizeni pastviny, ze je to primitivni plemeno se vsema plusama ktere to sebou nese. Ale masnaci jsou masnaci :) Vlnu hodime do kontaku.

https://primadoma.tv/video-45448-shetlandske-ovce
Přílohy
shet1.jpg
shet2.jpg
shet3.jpg
shet4.jpg
shet5.jpg
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od čobanak »

mastnacek2 píše: 03 dub 2022 14:53 Ale kdeze mnoho loje. Kdyz uz i u nas to jedi vsichni. Podavate dezinformace, takova trochu masna propaganda tyhle reci.
Znám liďi,pro které neňi ovce vůbec hospodářské zvíře,protože jim k ňičemu neňi.
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Cobi, tak jasne ze, proc ne, kdyz si to uzivej a neskemraj na ruzny utulky a mista posledniho vydechu.
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od ivan613 »

Tak jahňa sa už pokúša ochutnať trávu.
IMG-20220406-WA0000.jpg
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Veru mi přenechala toto mléko https://www.heapco.cz/mikrop-ovismilk-p ... UsQAvD_BwE
A musím říct, že se zatím jeví bezchybné. Jehněti velmi chutná, nenafukuje se, průjem nemá. Dodržuji na 250ml/50gr. Jehně se okamžitě viditelně zakulatilo.
Ve dvou obchodech už jen na objednávku. Tak jsem objednala trochu dražší zde v heapco. Mají skladem, volala jsem tam.
Půlka je pro Hhippie a druhá pro nás.
Uvidíme, jak to půjde dál. Zatím spokojenost.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od přezdívka »

Za dobu chovu jsem vyzkoušela postupně všechno možné. Kravské mléko čerstvé, sušák pro telata, kozí mléko čerstvé. Jedna z prvních mléčných směsí pro jehňata, která se dala koupit byl JEHNĚSAN z Boditu Tachov. Používala jsem v pohodě několik let. Pak jsem měla smůlu na nějakou nepovedenou šarži a při stejné péči jako roky před tím jehňata neprospívala a chcípala. Tak jsem začala používat směs z Univitu Uničov. Taky asi několik let. Teď ke konci jsem měla zdroj 10 km daleko. Firma Volac dováží mléčnou směs LAMLAC z Anglie a to bylo to nejlepší, co jsem kdy používala.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Když mi tu zbyla ta jehnička na lahev, říkala jsem si, že bych z ní ráda odchovala maximálně kvalitní kus. Je z dvojčat a má ukázkové zbarvení. Matka má dobré mateřské vlastnosti. Odchovává většinou dvojčata. Jen prostě díky tomu, že se malá přes noc ztratila a nemohla k mámě a snažila se pít od všech, co potkala a tím se ovoněla od cizích, jí odvrhla.
Tedy jsem si řekla, že tahle mi za to opravdu stojí a tak jsem pořídila to nejkvalitnější, co jsem měla v dosahu.
Když člověk krmí těch jehňat x, jako masných jehňat na porážku, tak bych nad tím asi tolik nepřemýšlela… :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Přezdívko Lamlac jsem také našla a pročítala návod. Zdá se opravdu nejlepší ze všech, dá se krmit i za studena. Avšak je k dispozici jen velké balení. 20kg. To bych nevyužila ani náhodou. Ale mít velké stádo byla by to první volba. :souhlas:
Jehně na porážku má stejné nároky a stejné zažívání jako jakékoliv jiné. :usmev:
Radši připlatím, než řešit špatné trávení, průjmy a podobně.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od přezdívka »

Mívají i 10 kg. Když mě zbylo, tak jsem ho pečlivě zabalila a uchovala v chladu a temnu a dokrmila druhý rok. U jehňat to žádné zdravotní problémy nezpůsobilo. Nejlepší na tom právě je, že když to jehně vypije chladnější než 35 stupňů, že se nic nestane..
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od jupik »

87463B9D-78BC-4A01-A84E-932B714DFBD8.jpeg
2032E457-E956-42AB-AD94-920DEE9AE17D.jpeg
Mno, co je tohle zase za křížence?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Tedy… Jupíku… texl s rohama vypadá fakt strašně! Jak kdyby mu je tam někdo ve Photoshopu dodělal jako fórek! :mrzak:
:Hhippie: Bubáci forever!
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od jupik »

Je to letosni jehnice a to pred ni je jeji matka. Fakt to nikdo nechapeme. Hricka prirody...
Jo, narodila se 27.2. Dobrej obrik, jedinacek, asi ma mama spoustu mlika.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

Ovčím rasám nerozumím, jehňátko se mi zdá moc hezké. Rohy na něm nijak divně nevypadají, to máte jen Vy dvě rasově vzdělané ženy předsudky.
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od jupik »

Predsudky mam hlavne k rohum, minuly tyden jsme vyrezavali vresovyho berana z kovoveho krmelce. A vcera jedna koza sprajcla v drevene ohrade (hned jsem toho vyuzila a cvakla ji duplikat, potvore), ale taky doslo na pilku, to jo, po chvilce “tetrisu” uz nas to obe prestalo bavit.
Profesor1
Příspěvky: 8380
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tetris neumí vývrtku :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 16 hostů