Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Augenblick »

Teď je cpu ovsem, jak budou v laktaci tak ječmen. K tomu ovsu mix řepných řízků se sladovým květem,šrotovaným hrachem a trocha šrotovaný pšenice . To je ještě peru senáží, cca 2kg na hlavu a den. Mám ale fríšky, ty snad ani nejdou překrmit. Předminulý rok jsem měl u VF i ZW a na těch to bylo znát. To krmení bude hodně závislý na plemenu. Kamerunky nebo vřesovky bych takhle určitě necpal.
Tykat, díkes ....
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Augenblicku, a co kozy, ty taky podporujete poslední měsíc jádrem?
Možná to může být dobré u těch ovcí, které mají hodně plodů, aby se nerodily moc malé. Kozy mají většinou jeden prvničky a dva ostatní, někdy taky jen jeden. Flushing nedělám, aby právě neměly třeba tři, to je u mě nežádoucí. Naopak mám nejradši jedno kůzle od jedné kozy. Vždycky si jedináčka pěkně vypiplá a vykrmí, jsou lepší než dvojčata. Ale tím, že mají jen jeden plod, můžou se nacpat víc, nezdá se mi totiž, že by měly nějak smáčklý bachor a moc se tam nevešlo. Takže může být rozdíl mezi ovcemi a kozami v tom, že ovce mají víc mladých a tím málo místa v břiše. Kdežto koza má jedno a může žrát, jak se jí zlíbí. Jinak nevím, čím by to mohlo být, že u ovcí to tedy, zdá se, je dobré, ale u koz to tak nevypadá.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Letos se dějí zvláštní věci. Mám tu v jedné rodině čtyři generace. Včera rodila nejstarší, dnes kolem 3. hodiny rodila její dcera, asi v 5 zase její dcera a vnučka. Zajímavé je, jak se ty blízké dokáží sladit.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Augenblick »

Kozám dávám oves s krouhanou řepou. Když je dojím tak taky oves, ječmen nechtějí. Asi je na ně ostrý, nebo tvrdý, nevím...zprovoznil jsem mačkač tak jsem zvědavej jestli ho pak budou žrát. U vás je to jinak, chodíte s nima a můžou si vybrat co potřebuju. U mě jsou teď jen na seně a chodím na smrkové větve. Senáž odmítají... Flushing u nich nedělám a většinou mám dvojčata tak na 90%
Tykat, díkes ....
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Z těch dnešních rodiček jsem úplně vyvedená z míry. Ty dvě, matka s dcerou, kterým se kůzlata narodila ve stejnou chvíli na stejném místě, je olizovaly společně a teď společně žerou placenty. Každá z jednoho konce :blazen: . Že se zase krmí děti bez ohledu na příbuznost od té, která je nejblíž, na to jsem zvyklá, ale takováhle sounáležitost mě překvapila.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

to množství mláďat záleží dost na plemeňi.třeba romanovki múžou mít i 5jehňat,ale valaški maj zřídka 3.to jsem netušil,že čim víc žrádla=ťím víc plodů.je to možné?to asi taki musí bejt plemenem,ne?
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Není to čím víc žrádla, ale spíš to funguje jako kaktus. Trochu sušit a pak pořádně zalít. Vykvete. Takže nějaký čas dávat trochu míň a pak přidat. Dozraje víc vajíček.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

No a kolik jste mňela nejvíc kúzlat?Já mislim,že 3mláďata u 2ou struků už je problém.Řîje probíhá v dobje ,gdi kozu dojim,přece nebudu ubírat źrádlo!?
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jana P. »

Augenblicku napsal jsi to přesně. Ano i já mám tuto zkušenost. Díky flusingu se rodí dvojčata, jedináčka jsme měli velmi ojediněle a jen u prvorodičky. A příkrm před porodem znamená vitální jehně, které nemá problém. Navíc dvojčata udržují matčino vemeno v dobré kondici, sají z obou struků pravidelně.
V této sezóně máme velké množství jablek, takže krmíme seno a jablka. Zatím žádné zrno. Navíc celý podzim až do sněhu bylo v sadu množství švestek, a ty ovce milují, snědly jich kvanta.
Občas jehnátka po porodu vážím, mají od čtyř do pěti kil, naprosto správná váha pro jehnata masného plemene.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

čobanak píše: 04 led 2022 22:01 No a kolik jste mňela nejvíc kúzlat?Já mislim,že 3mláďata u 2ou struků už je problém.Řîje probíhá v dobje ,gdi kozu dojim,přece nebudu ubírat źrádlo!?
Ona tím, že krmila děti a pak ji dojíte, ztrácí na energii sama od sebe, pokud ji teda nekrmíte vydatně zrním. A když se pak přidá, mělo by dozrát víc vajíček. Psala jsem, že já to nedělám, mám nejradši jedno. Měla jsem tři několikrát, vždycky od koz, které byly nejdřív hubenější a pak se vykrmily. Nemyslím, že to byla náhoda, že měly tři, když normálně mívají dvě. Dostala jsem třeba kozu, která byla fakt strašně hubená. Myslela jsem, že zdechne, ale dostala se z toho, vykrmila se a měla tři. U ní tehdy problém nebyl, mléka měla hodně, uživila všechny. Pak už při normálním stále stejném krmení měla vždycky jedno nebo dvě. Z toho usuzuju, že i větší výdej energie má stejné důsledky jako snížení dávky a pak zvýšení. Nebo jen zvýšení. Ale k tomu můžou psát ti, co to provozují, což asi u koz není běžné, já jen, co jsem četla nebo svou zkušenost.
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

čobanak píše: 04 led 2022 06:45 Existuje NK test.Taková červenâ voďička.Nalije se do mléka a gdiž je mléko v nepořâdku,tak se při pohibu táhne.Dojički to používaj,gdiž maj uschopňit mlezivku do mlíkárni.
Jj, díky. Zkonzultováno s vetem NK test dneska příšel, mléko otestováno - je to samý šlem až rosol, takže zánět. Vet zítra přijede dat do vemínka atb Cloxacilin. Jenže mě to mate - koza žere, pije, je v klidu. Vemínko normální, bez otoku , bez grčí. Normálně teplé.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

To bude takový ten zasušovací zánět, co se ztratí sám, řekla bych. Hodně lehký, nikde nic, samo se to spraví. Aspoň tak to beru já.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Ještě mě k tomu napadlo, a upozorňuju, že je to jen úvaha, že u koz je určitý počet somatických buněk v mléce neustále. Ne jako u krav, kde je to znamením zánětu. Že tedy možná nebude ten test u koz úplně správně určovat onemocnění. V konci laktace je počet somatických buněk u koz opravdu vysoký úplně přirozeně, zvlášť když se dojí méně často.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Nirrti, na zánět do vemene jsem používala Fatroximin. Je skvělý a člověk si ho může aplikovat sám a nepotřebuje k tomu veta (= úspora peněz). Je to spray s úzkou náhubkou, která se strčí opatrně do struku. Používám i na léčbu píštělí nebo zánětlivých vaků, které je nutno vyčistit a léčit proti zánětu… :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

Poslala jsem vetovi fotku toho lívanečníku, zkoukl to a vpodstatě řekl totéž-když se už nedojí, tak se tam ty buňky pomnoží, normálně
by to neřešil, ale vzhledem k tomu, že má cca 2,5 měsíce do okozlení, tak že tím lékem se nic nezkazí. Též je to možné aplikovat sami doma, ale protože jsem to nikdy nedělala, ani neviděla nikoho to aplikovat, tudíž to neumím, tak přijede. (je to kamoš).
Takže pravdu máte všichni - chce se už zasušit a z toho to zřejmě vzniká.
Nj, když má člověk jefnu dojenou kozu(druhá bude až letos)tak je sleduje možná až moc.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Nirrti: jak já Ti rozumím! Je to tak! Čím víc času člověk na ta zvířata má, tím hůř! Kort my ženské, jak máme pořád tendenci pečovat a sledovat, aby měli všichni naši tvorové vše, co potřebují… :)) :ajeje:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Augenblick píše: 04 led 2022 16:57 Teď je cpu ovsem, jak budou v laktaci tak ječmen. K tomu ovsu mix řepných řízků se sladovým květem,šrotovaným hrachem a trocha šrotovaný pšenice . To je ještě peru senáží, cca 2kg na hlavu a den. Mám ale fríšky, ty snad ani nejdou překrmit. Předminulý rok jsem měl u VF i ZW a na těch to bylo znát. To krmení bude hodně závislý na plemenu. Kamerunky nebo vřesovky bych takhle určitě necpal.
ono je to u ťech našich kravek tak,že 2 mňesíce před porodem se zasušej-chudá strava a asi 14 dňí před porodem se už daj mezi dojňice,abi mňeli vidatňejší stravu a po porodu naraženo.ale gdicki to nesťihnem.včera poroďila kráva,co mňela termín až za 10dňí,a bila ješťe na suchařkách.taki dala jen asi pul litru mleziva.ješťe že jsem mňel dost mleziva od jiné otelené a moh jsem zaopatřit tele.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Čobi, a jak poznáš, kolik má mleziva a jestli to pro tele bude stačit nebo ne…?
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Tele se po porodu hned odebere a krmí se přes flašku :nevim: taková byla praxe :mrzimeto:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Málo kde se tele strká pod krávu.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů