Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Další dudlík už nemám, ale zkusím tu spodní dírku zase nějak utěsnit..

Misku určitě ještě taky znovu zkusím.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak (zatím) jsme vyhrály :souhlas: Díky tipu od kamarádky jsem vyměnila dudlík, jeden večer ukradla druhé koze čtvrt litru a malá to vytáhla jak malinu. Další večer už měla ale s bídou deci, přidala jsem 100ml Jehněsanu, opět vypila bez protestů - ale byla pořád hladová, protože její krkavčí matka neměla skoro nic. Tak jsem doběhla namíchat čtvrt litru jen sušáku a kozička to vyzunkla jak nic :souhlas:
Dnes ráno a teď po poledni dostala dalších 300ml (takže celkem 600) a pije jak profík, jen nastavím láhev a už visí na dudlíku :blazen:
Večer dostane trochu víc, aby vydržela do rána a pokud se něco nepos*re, tak si myslím, že s krmením jsme "za vodou"...

Akorát díky tomu, že už jí nedržím kozu, tak ta má vemínko nalitější, myslím si, že kozlík to všechno ještě nevytahá, tak mám dilema, jestli ji nenechat večer napít od matky (dojit se mi ji - zatím - nechce, navíc bych musela oddělit kůzlata, protože jsou to strašní opruzáci a motali by se mi tam - nehledě na to, že kozička by se hrnula pít...)

Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jana P. »

My jsme ovčí macechu taky nuceni chytat a držet . Nejni to nic, po čem se mi bude stejskat. Jsem rada , žes to takhle elegantně vyřešila. :souhlas:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak jestli uz mate zmaknute to drzeni pro kozicku, tak bych ji mamu asi 2x denne pridrzela, at zas nemusis resit vemeno. Navic mYslim lepe udrzi laktaci, kdyz pujde do sucha, nez kdz ji ted snizi jen pro kozlika jedinacka...?
Super, ze se mala chytla. Je videt, jak ma chut! :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak jsem dnes zvážila kůzlata:

od Ály, narozené 29.2., tedy věk 47 dní: hnědobílá kozička 13,5 černobílá kozička 13,5
od Kiry, narozené 3.3., tedy věk 44 dní: kozička Milášek 11,5 kozlík 17,5 :udiv: je to bagoun

Je to v normě? Je to málo? Měla jsem pocit, že maličká nijak extra neroste, ale nemůžu ji porovnávat s tím tlustoprdem, oproti nevlastním ségrám je jen o dvě kila lehčí (a o 4 dny mladší), tak to snad ujde, na to, že je jen na sušáku, ne? :nevim:

Bojuju s tím, kolik jí toho dávat. Pořád chodím 3x denně, vytáhne pokaždé 600-700ml (jak to zrovna do flašky trefím :blazen: na jeden zátah bez puštění dudlíku, ale nevím, jestli to není moc, Fantová v knížce píše 600-750 ale jen dvakrát denně... Do toho se venku přes den i trochu pase na trávě, v boxu uzobává seno, když mama nedojí příkrm, tak trochu lízne (a hlavně vysbírá všechny plátky mrkve, které tam Kira nechá)
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od přezdívka »

Možná by to chtělo trochu ubrat, ať se malá snaží víc přijímat to ostatní.
Zachráněného beránka krmím 3x denně, co vypije. Většinou tak 4 dl. Ostatní 4 sourozenci vezmou tak 1/4 l. Je jim měsíc.
A starší paterčata už dostávají 1x denně ráno asi 7 dl. Těm už jsou bez týdne 2 měsíce. Na šrot chodí s ovcemi a snaží se dost si toho urvat. Ohrádku na příkrm pro jehňata mám až na velký pastvině.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Kůzlata u Ály si příkrm dají s ní, ráno obě, večer většinou jen černobílá.
Kozlík od Kiry, toho to nezajímá vůbec (maximálně to, jak misku převrhnout nebo okousat..) Malá spíš jen tak ochutná. Ale trávu a seno baští všichni (kozlíka jsem během ležení venku přes den viděla i přežvykovat).
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Po šestém týdnu se dá pomalu dávka mléka snižovat. Pod 1,5 l na hlavu bych ale nešel dokud neuvidím že pijí vodu.
Kozy po odstavu kůzlat dojí k pěti litrům a nikdy nebylo nutné oddojovat protože jedináčky nemívám. Vypít stihly všecko.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Ve dvou měsících mají kůzlata váhu mezi 17 - 22 kg.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Takmam zvazeno.ted lituju ze jsem nevazila po porodu,ale letos byla kuzlata menší celkove než třeba loni.
Vek 50-61dni váha holky-10,11,11,13,16 kg kluci10,12,13,14,16,17kg
50/50 anglonub s cesk.hn.
Takže váha pod :nesouhlas: Uvidím za měsíc,davam si voraz od dojeni a syrareni.necham je pod kozenama.

A Minie ty prcci jak se ti nezdali maličký po porodu tak ted maji 39dni a mají 6,5kg.Podle oka fakt rostou....to musi byt asi kuzleci skritci :udiv:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Tak dneska šli dvojčata od babči B po AN z 11.2. na dočasné hospodářství ve váze 19,5 a 20,5 kg s plným pupíkem
takovou váhu jsem ani nečekal :souhlas:
dobrý každý stýblo trávy co doma nesežerou :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Předevčírem odpoledne jsme kozám hodili trochu nasečené vojtěšky, samozřejmě to zobali všichni včetně kůzlat a malá flašková měla včera ráno průjem. Nebylo to nijak zásadní, že by byla celá umatlaná, ale pár "černých šmouh" na sobě měla - u ní je to dobře vidět, protože je chlupatá jak medvěd, oproti ostatním kůzlatům, která mají srst spíš hladkou je ona skoro dlouhosrstá.
Dala jsem jí v poledne do flašky Farmatan a Emanox, dnes ráno pak sušák smíchala půl napůl voda/heřmánkový čaj (zase měla na chlupech trošičku "černo"). Je veselá, poskakuje, hraje si, chuť k jídlu má beze změn. Tak nevím, je to tou vojtěškou nebo mám plašit s kokcidiózou či jiným neřádem? Jako můžu jí dát téměř cokoli, něco na výběr bych tu měla (Sulfacox, Streptonamid, Amoxicilin v prášku i injekčně....) ale zas do ní nechci něco cpát zbytečně, na druhou stranu radši případný problém podchytit včas... :udiv: :nevim: Ostatní tři kůzlata jsou v pohodě. Nejlepší by asi bylo nechat ji 24 hodin jen seno/voda, ale to se mi tady ubrečí.. :plac: Nebo to mlíko udělat slabší (dávám 4 odměrky a 600ml, tak dát třeba jen dvě?) zase s čajem a znovu ten Farmatan nebo Dietan Carbo?
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Je to tou vojtěškou! Vojtěška zkrmována na zeleno, a hlavně teď na jaře je pro trávení zátěž jako prase, navíc velké riziko ketózy.
Já loni zesenazoval trochu ovsa a vždy se mě po něm posraly.
Je to bílkovinná bomba.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Ok, tak to jsem "ráda", že to není nic horšího.. A co s ní teda? Nechat ji hladem nebo ji normálně krmit dál sušákem a "něco" (co?) do něj přidat na úpravu trávení? Seno zobe, venku trávu taky, občas lízne ráno a večer příkrmu, když se zrovna mama nedívá :usmev:
Ještě přidávám "ilustrační foto" :blazen: (překvapuje mě, že nikdo z ostatních žádný problém nemá, a to se Áliny kůzlata cpaly podle mě víc jak ta malá..ale dostali toho fakt jen trochu, že víc stihly sežrat dospělé kozy)
IMG_20200429_095909.jpg
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak ona asi přeci jen nebude mít jinou mikrofloru i imunitu z toho sušáku, tak prostě takovýhle nápor z krmení hůř zvládla.
Měla by se za pár dní srovnat. Přidání něčeho proti průjmu určitě. Stačí černé uhlí v prášku.
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Díky :souhlas:
Teď koukám na tu fotku, co jsem dala a je dost "matoucí", takhle to vypadá, že má tu prd*l od sračky celou černou, ale to nemá, to má takhle tmavou kůžu :blazen: ty průjmové "šmouhy" má fakt vyloženě jen na chlupech.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od minie »

souhlasím, je to tou vojtěškou a tím, že zrovna je na sušáku. Kojeným jehňatům (myslím, že i kůzlatům) se trávení upravuje mateřským mlékem. Já mám pro takovéto případy metacid. Pokud se chová normálně, nechala bych ji u ostatních, ale pokud bych chtěla ostatním dát vojtěšku, prostě bych ji nachvíli přidržela, aby ji nežrala :usmev:

Ale panečku, jak ji chutná :souhlas:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak malá už je v oukeji :souhlas: včera v poledne dostala podruhé gram Farmatanu a tři desetiny kubíku Emanoxu (naštěstí si nechá do flašky propašovat cokoli :)) , celý den chlupy na zadních nohách bez čerstvých šmouh a dnes už normální bobky, sice trošku slepené, ale v poho. :hura:
Ale málem mě jeblo, říkám chlapovi Kozám vojtěšku nedávat, malá má sračku.. Navečer ho vidím zajíždět do zahrady s károu, tak říkám Kozám jsi doufám nedával... prý Jen trošku.. :vztek: Tak jsem tam hned naběhla a vysbírala jim to, báby byly notně naštvané, ale nezájem. Ho fakt jednou zabim :blazen:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak jsme si právě dali druhé kolo vážení a myslím si, že to ujde :usmev:

od Ály - 66 dní
Hnědobílá 17,7 kg
Černobílá 17,5 kg

od Kiry - 63 dní
Kozička Milášek 15,5 kg
Kozlík 25 :udiv:

Jsem ráda, že mrňous si pořád drží ty - 2 kila (že ten rozdíl není větší nebo se nezvětšuje) oproti nevlastním ségrám, denně pořád dostává těch 1,8 litru sušáku, k tomu dlabe trávu, seno a ráno i večer trochu příkrmu (co stihne urvat, páč Kira je mama nejen krkavčí, ale taky nenažraná)
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

stará kozí babča dostala předevčírem hnačku :nesouhlas: , měl jsem za to, že je nechali dýl na jetelu než měli a doma si pak nevzala příkrm, jenže Petra jí dala suché pečivo aby netrpěla hlady :cert: a to jí protáhlo ještě víc :nesouhlas:
tak to jistil Prodigestan, pivo a čaj
dnes tu byl vet a že by to mohlo být od červů a tak ji odčervil něčím s dvoudenní OL na mléko a to přes to, že do příkrmu dávám už asi týden křemelinu, od začátku pastvy mají liz s bylinkami proti červíkům a větve smrku a borovice co stihnu ostříhat
jestli je to tak, tak tu poslední pastvinu budu sušit a holkám budu zelené asi sekat po škarpách :smutek:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 13 hostů