Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Tada »

Letos mame kuzlata podruhe minulý rok jsme kozu chodili každý tři hodiny hlídat a oni nic odesli jsme pryč a ona se okotila . Letos se dost zvukové projevovala říkám co se děje a vedle ní kuzle za chvíli druhé třetí říkáme tak to je asi konec a najednou čtvrtý.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Tada »

Naštěstí soused má krávy takže budeme moct dokrmovat
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

Když jsem cedila oddojené mléko, zůstalo mi ve filtru, krom chlupů, i tohle. Napřed jsem myslela že je to nějaký brouček. Má to v reálu tak 1 mm. Pak jsem to vzala mobilem na zoom. Je to malá moucha nebo nevíte někdo?
Přílohy
20200301_184811.jpg
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Janina »

Vypadá to jako moucha.🤔
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Nirrti: ano, obycejna moucha. Uz zacinaji byt aktivni :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

Děvčata, děkuji. Vypadá to jako moucha, je to moucha. Ale jistá jsem si nebyla, je to takové hodně pidi - a vyroste z toho takový otravný hmyz.
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

A ještě mám jeden problémek. To třítýdenní nedochůdče kůzlečí má rýmu, sem tam kýchne i se soplíkem. Může to být ze sena? Jinak je v pohodě, řádí, dovádí, baští - teda pořád z flašky, sem tam baští právě už i seno. Ti zbývající dva včetně kozy jsou OK.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Ksichtíci 3 dny :blazen: Ta hnědobílá, to bude satan, nic nenechá na pokoji, všude se sápe, ani mámu nenechá v klidu najíst, leze jí do misky...
kuzlata_3dny.jpg
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Nirrti: to, ze uz mu je par tydnu, porad neznamena, ze to bude ok. Muze to byt proste slaby, nachylnejsi kus.. :nevim: Z nekterych nedochudcat neco vyroste a clovek by nepoznal, ze byli nejslabsi. Casto ale i ty vypiplane umrou “ze dne na den” treba i ve dvou, trech mesicich, protoze “tam bylo neco spatne” :nevim:
Pridala bych alespon vitaminy na podporu imunity - alespon C :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Měla bych dotaz na zkušené kozaře/ky, rodiče, dojiče :usmev:
Mám pocit, že ti malí smradi pijí jen (nebo převážně) z jednoho struku. Druhá polovina vemínka je větší, má "naducanější" struk a já bych nerada něco podcenila nebo zanedbala... Všude se píše, že vemeno nesmí být horké/teplé, ale co je teplé ještě normálně a co je už teplé moc? Nemám na tohle absolutně odhad. Červené - opět stejný problém, co je červené moc? Růžovoučké jak dětská tvářička není ani ta půlka, ze které pijí..
Vzhledem k tomu, že je to prvnička, tak samozřejmě není zvyklá na nějaké velké sahání a dojení už vůbec. Pokud by to bylo třeba, tak ji samozřejmě nějak (pochopitelně v klidu a s citem) "znásilním" a podojím, ale nechci ji trápit třeba zbytečně - ale zase nechci něco pokazit... Včera když jedno kůzle cumlalo, tak jsem vymáčkla dva tři stříčky, mléko je pěkné, bílé, čisté (tj žádné vločky, krev, nic)
Ještě jak na potvoru má krátké a malé struky (tak do 5cm :hrabeti: takže dojení bych velice velice ráda odložila až na co nejdál :)) Taky to mléko nestříká nijak závratně, je to proudeček jak vláseček :otraveny:
Chodím (kromě ranního a večerního krmení) na kontrolu tak 2-3x denně, vždy tam strávím od 10-30ti minut, ani jsem kůzlata neviděla pořádně pít - myslím takové to že se přicucnou a jedou, vždycky spíš poskakují, zajímám je já, pak přiskočí ke koze, párkrát zacumlají a jsou zase pryč.. Předpokládám, že to je asi normální, že jim teď stačí málo.. (a možná se pořádně napucnou vždycky když tam zrovna nejsu) Bříška mají vždycky plná, čůrají jak o závod :blazen: i nějaký ten bobík už se našel :souhlas: Dnes odpo jsem si kozu přidržela, vemínko trochu promasírovala (tu plnější půlku), je jakoby tužší, ale vyloženě tvrdé ne, nijak extra asi nebolí, to si myslím že by mě jinak koza přeskočila i s jeslema (držela jsem ji jen jednou rukou jakoby pod krkem za hruď)
Jinak koza žere, pije, vylučuje, mazlí se (objevila novou techniku, kdy ke mě přijde, položí si hlavu na rameno a otírá si svou hlavu o mou :blazen: prostě chová se úplně normálně.
Tak co myslíte? :nevim:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Nejmin nasilne je podporit piti z te pulky, co je potreba vyprazdnit... :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Marion108 »

Vzdycky kdyz nerovnomerne piji, coz je skoro pokazde, tak oddojuji nez se to srovna, aspon jednou denne, napomuze to tomu, ze zacnou vic pit i z druhe pulky v kratsim case a i to je dobré preventivni opatreni, aby nebyl zanet.... pokud se to necha byt, tak se na druhou pulku chytit nemusi a muze vzniknout zanet...
Jinak ja tedy z pocatku proste kradu co to de, a velice se mi to osvedcilo, kuzlatum nechybi urcite, to co je ve vemeni je navic, protoze to poznate, jak se zvysi jejich potreba, tak vam tam nezbyte ani tuk a kuzata budou napucnuty dost.
Mam tu i kozu co ma vzdycky tolik mleziva, ze by uzivila armadu kuzlat, a oddojit se musi z tak narvanyho vrmene se totiz nedokazou napit, jak zacnou pit, tak druhy den vydojuji co to jde, dokud mi zbyva dojim a dojim s zamrazuji, vetsinou tak tyden/dva, kuzlata maji dost, to si pohlidam, vzdycky uvazu kozu, strcim pod ni kuzle a necham pit, jak uz nechce oddojim...
Ale treba u prvnicky to predloni nebylo moc nutne, nemela zas takovy nadbytek...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od přezdívka »

Třeba právě proto kůzlata pijí z druhé půlky, protože z té plné to blbě teče. To se někdy stane, že je strukový kanálek slabší a kůzlata musí vyvinout víc úsilí, aby se dostala k mléku. Nejsou to žádní blbci, proč by se dřely, když vedle to teče líp. 5cm struk, zas není nijak malý na prvničku. Časem se vytahá.
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

xchipsy - máme to samé. Jedna půlka jde hůř, tak pijí z té, co jde líp. Tu druhou oddojuji ráno a večer, ne úplně, aby měli malí, protože jak se uvolní, tak se snaží i z ní, alespoň teda dělají, jako že jo. Ale i tak je z ní přes litr mléka - vypije to poškrabek z flašky. Ale koza začala poslední dobou kopat a moc se jí nechce držet - dokud má hlavu v v krmítku a vysává míchanici, tak je to OK, ale je rychlejší, než já , protože to jde fakt těžko. Ani chudina netuší, kolik už má jmen.... A to muž chodí se mnou a je u ní u hlavy a když vyžere, tak ještě má pamlsky. Už mi letos 2x strčila nohu do mlíka. Za odměnu má nachystané oka na úvaz i pro nohy, tak jí to pokaždé slibuju.... asi mi rozumí. A nebo má dohodu s kočkama a slepicema, že taky chtějí mlíko... :vytlem:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Hhippie píše: 02 bře 2020 13:36 Nejmin nasilne je podporit piti z te pulky, co je potreba vyprazdnit... :promin:
Jak se ta podpora praktikuje? :udiv: Teď jsem tam byla (asi půl hodiny), holčičky řádily, lezly mi po klíně apod., hnědobílá čas od času skočila pod kozu, bleskově čapla struk, párkrát cucla a už byla zase zpátky u mě... Zcela bez šance ji v té rychlosti chytit a "nacpat" k tomu druhému.. Černobílá totéž, ta je sice o fous pomalejší, ale i tak se to nedá stíhat..
Párkrát chytly i ten druhý, ale ony prostě pijou stylem cuc cuc cuc a pryč... :nevim:

Jinak pro srovnání jsem to zkusila vyfotit, ale nevím, když na to teď koukám, tak je to jiné než v reálu, tady na té fotce to vypadá hodně červené než ve skutečnosti je.. První fotka je struk, ze kterého pijí, druhá ten "nacpanější" a třetí pohled ze zadu.
IMG_20200302_150722.jpg
IMG_20200302_150822.jpg
IMG_20200302_150838.jpg
Ještě doplním, že když malá tahala na jedné straně, tak jsem využila "oblbnutí kozy kůzletem" a zkusila ten druhý, mléko stále teče pěkné (i se mi zdá, že teče "lepším" proudem) a koza nereagovala nijak bolestivě, tak snad ZATÍM ok... :nevim:

Jinak už teď se hrozím, jak to bude s Kirou, tam bude oddojování nejspíš nutnost (ledaže by těch kůzlat měla aspoň 6 :)) a vůbec nevím, jaké s ní bude pořízení.. Ála když nechce, aby se na ni sahalo, tak prostě utíká, ale Kira se ohání rohama a to bude asi rodeo.. :otraveny:
Navíc se tváří, jakože se rodit vůbec nechystá, ráno sice nechtěla žrát (misku, seno a trávu a jablka dlabe), ale to ani včera ráno a večer se pak hrnula, "hladové jámy" zatím nic, kozel si jí taky nevšímá (předpokládám, že až to vypukne, půjde po ní stejně jako předtím po Ále, asi mu nějak divně voněla..)
IMG_20200302_152251.jpg
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Když opravdu chcete, aby pili jen z druhé půlky, aby se to teda naučili, prostě tu používanou půlku zalepte náplastí, která jde lehce strhnout. Necháte ji tak pár hodin a odlepíte, aby vypili i tu původně používanou. Nebo prostě oddělte na hodinku nebo dvě kůzlata od matky a pak je tam pusťte a dohlídněte, aby pila z obou stran.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Xchipsy: udelala bych to presne, jak pise Oreb. Mela jsem pocit, ze zadani bylo, ze koza na sebe nenecha moc sahnout s na dojeni neni zvykla, tak jsem to pochopila tak, ze by bylo zadouci ji co nejmin stresovat. Nejmene nasilny je zpusob, co popsala Oreb :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Marion108 »

Zalepit struk me nikdy nenapadlo... dobry napad Oreb. :souhlas:
Ja to brala z pohedu, ze je-li koza mlicna, tak se predpoklada ze se stejne bude dojit, z me zkusenosti cim drive se zvyka tim lepe...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Hhippie, ano není zvyklá a ze sahání není nadšená - pokud si teda nemyslí, že to je kůzle :blazen: Stresovat ji samozřejmě nechci, určitě bych na to šla s klidem, citem, pomalu.. Žádné křičení, apod.. Nechci aby si zafixovala, že dojení je stres - nechci dopadnout jako chovatel, od kterého ji máme, že dojí stylem krátký úvaz (=koza napůl přiškrcená) namáčklá na stěně... :prekvapeni: (ikdyž chápu, že můžou být kozy, u kterých to prostě jinak nejde - obávám se, že přesně taková bude Kira :blazen:
Když jsem zkoušela ráno, tak sice se tvářila Já nechciiiii, ale dva tři střiky jsem dala :souhlas: (já jsem taky pomalé nemehlo, teprve se učím a taky zatím nemám ten grif - navíc jen na tři prsty., než to tam poskládám.. :blazen: pak mi utekla, ale zase taky díky tomu, že "mohla" (držela jsem ji jen tou jednou rukou před hrudníkem..
No uvidím jak to bude vypadat ráno, buď zkusím zalepit (jestli to ti smradi neodlepí) nebo podojit, jiná možnost asi není (oddělit kůzlata nemám kam a navíc to si myslím že by byl pro kozu hodně velký stres, když jsou takhle maličká)
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Xchipsy: to zvladnete! :souhlas: Jestli ma byt dojna, tak jak rikala Marion - vam stejne nic jineho nezbyva, nez se tim prokousat.. :promin:
Kazdopadne Ti uplne rozumim - taky jsem mela prvni kozi s kulatym vemenem a malymi struky. Na tom se ucit je fakt ocistec! A to ta moje docela drzela... a bacha - cim plnejsi takovehle vemeno je, tim blbejs se to doji! :blazen:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů