Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak Vaše kozy je jistě pást naučí - když jim nic jinýho nezbyde, aspoň k tomu bude ta návštěva dobrá :vytlem:
Taková změna jídelníčku a přítomnost kozla může dokázat i zázraky. Zvlášť jestli už kozli už mají doma hotovo, tak se jim budou jistě intenzivně věnovat :vytlem:
:PavelIV:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Kozi,co se od malička nepasou se to už ňigdi nemusej naučit.Mam takovou zkušenost.Mňel jsem 2kozi z chlívka od známejch a už jsem obje sežral.Nebili schopné se v příroďe pořádňe nažrat.Bili to kozi tipu "spotřebltel" a já potřebuju tit "lovec-sbjerač".
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Je to možné, ale hlad je kozám dobrý rádce. Rozhodně je nebudu krmit speciálně, co se naučí od ostatních, to budou mít. Kdysi jsem měla takového kozla, třetí den už se pásl normálně, jinak by umřel hladem. Pak byl celé roky už normální.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Bekkky »

Pokud se budou držet stáda.....
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Tyhle dvě vypadají, že budou. Ale už se mi taky stalo, že jsem stádo musela nechat samotné a hlídala jsem cizí kozu, která si usmyslela, že půjde domů. Ale opravdu domů, ne k nám. Dokonce se vydala správným směrem, i když přijela autem a bylo to asi 10 km, ale pak zabloudila v lese a nakonec jsem ji chytla.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Volal mi zmatený kamarád, že včera odpoledne vyrušil zakrslou kozu při porodu. Že nesl žrádlo a ona ležela a koukal z ní balónek a že než se nadál, byla u něj a žrala, jakoby se nechumelilo. Má omatlaný ocas a nateklou frndu, tak čelal, že do večera porodí.
Ráno prolezl výběh, ale nikde nenašel ani živé, ani mrtvé mladé, koza jakoby se nechumelilo, je čiperná a žere s ostatními, pořád stejně trojnásobná… tak volal, co s tím jako..
Obvolala jsem svou vetku (není kozařka), psala jsem Františce, ale na ničem jsme se neshodly. Protože tomu nerozumíme.
Šla jsem se na kozu podívat. Ležela zrovna, tak jsem viděla, že má výhřez. Ne moc velký, jak meruňka. Nateklou a přiotevřenou frndu, na kterou již vše tlačí. Koza žere, přežvykuje, ale je vidět, že občasné bolesti už má. Boky se jí mocně hýbou, takže mladé asi žijí. Ale co mě zaráží, že má zmáčený ocas a nohy, jakoby jí už odešla plodovka… což by byl průšvih. Tak snad dnes během dne v pořádku odrodí… achjo. Je to zkušená matka v nejlepších letech..
Přílohy
FE8F326B-F6FA-448C-A4BF-5C2A9CDB537F.jpeg
D74A4B73-31DE-4785-88DE-D9B259AD48F0.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Já tam nikde ten výhřez nevidím. Považovala bych to za normální. Nebo to vidím špatně. Mohlo by ještě kromě toho, že by jela za vetem nebo on k ní, pomoct, když jí budete trochu nadzvedávat břicho, masíŕovat ho odzadu odpředu dozadu, jako kdybyste jí chtěli pomoct tlačit. Taky do ní zkusit sáhnout, aspoň kousek, jak daleko jsou kůzlata. 20 hodin je dlouho, tam se něco zaseklo. Kdyby to byla hormonální porucha a falešná březost, nebyla by tak oteklá. Veterináře, oxytocin nebo vratič. Jinak nevím.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Teď na té fotce není výhřez vidět. Když jsem přicházela, tak ho měla :nevim:
Taky si myslím, že je tam něco špatně.. :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Berrynator »

možný následek předcházejícího těžšího porodu, kdy dojde k poškození a zjizvení děložního krčku, ten pak není schopen se přirozeně roztáhnout, to pak vede k nevýrazným, časem i žádným kontrakcím, občas se mi to u ovcí objeví, já to při nahmatání nepoznám, ale co ke mně jezdí veterinář, tak ten to konstatuje hned
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Jestli se ta koza otevře trochu víc, což by mohla, když polehává a něco se děje, nezbude asi, než je z ní vytáhnout v jakémkoliv stavu. To první taky může být uložené tak, že ta ostatní přes něj nemůžou. Může být první mrtvé, další i třeba ještě živé, ale je to dlouho, těžko říct. Ultrazvuk je v takovémhle případě nutnost. Hned by se vědělo všechno.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Můžu zkusit pána, co mi byl na zjišťování březosti wallin. Ale pochybuji. Není odsud.
A sahat do ní, když nevím, zda už jsou malí nachystaní k porodu se mi moc nechce… navíc u těchhle maličkých koz se tam stejně sáhnout pořádně nedá.. když je výhřez, třeba ještě 14 dní to může nosit… ale ta vyteklá tekutina mě znejišťuje.
Díky, Berry, to je zajímavý poznatek! :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Nojo, vlastně ona je malá. Mě už nenapadá nic. Ten UZ je dobrý na to, že se pozná, jaká je poloha, jestli jsou živá, prostě co se může čekat nebo co dělat. Jestli vyvolat porod nebo nechat být. Nebýt té vlhkosti, což je asi odteklá voda (nevím, co jiného by to mohlo být), mohlo by to být i v pořádku. Sice je tam otok, ale výhřez se spravil. Nevím, no.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, co s tou kozou je dál?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Do včera držela. Dnes hlásil majitel nová mláďata, tak se zrovna vypravuji se tam podívat.. :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak koza byla šikovná a zvládla to. Měla čtyřčata. Dvě velká to nedala a dvě přežila. Ale jsou dost zmuchlaná a slabá. Jedna holčička už pila, druhá se sotva postaví, ale snaží se. Tak uvidíme.
Tuto noc rodila ještě burka (jejich táta je holanďan), ta má krásná silná dvojčata :souhlas:
Přílohy
05D10A0A-C389-4BE8-B0DC-CC5ED5248198.jpeg
2E31A9F4-ED2B-4B4F-9A6C-BF2B52DBDE76.jpeg
2D833B63-DEB4-4DD4-AC39-9D35629770DE.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Mno… takže.. hledám názor zkušených..
Kamarád mi volal, že našel všechna trojčata přes noc v domečku mrtvá. Dvojčata (na obrázku), co byla ze čtyřčat od kozy s výhřezem (rodila sama, dvě velké mrtvé v blánách mrtvé), umřela pár dní předtím.
Takže letos má zatím skóre z 8 živých narozených zůstala dvě kůzlata.. dost vysoká mortalita.
Tak jsem se vyptávala.
Dlouhodobě řešíme neoptimální systém koz - cca 6 matek plus kozel, do 6 let věku, kozel stále ve stádě, takže kozy rodí 3x za 2 roky. Tzn.stále jsou buď březí nebo kojí. Neděje se příbuzenecká plemenitba.
Jsou na malém pozemku, kde mají část trávy, ale víceméně stále na seně. Několikrát týdně, nepravidelně dostávají ječmen. Voda, kamenná sůl.
Dřív (cca 1,5 roku zpět) byly krmeny vcelku pravidelně granulemi pro kozy plus jim bylo vozeno křoví na okus.
Do léty byly odchovy v pohodě, samostatné, odchovávaly. Poslední podzimní kůzlata jsou mrzáci, začervení, zakrslí, hubení.
Snažím se mu pomáhat s odčervováním (připomínat) a dělám mu paznehty (stádo hodně trpí na hnilobu). Mají k dispozici přístřešky, kolem krmelišť nestojí v blátě, ale jinak ho kde všude mají…
To je asi souhrn.
Jediné, co mě napadá, je prostě celkové vyčerpání matek, kdy ještě zvládnou donosit a porodit mladé, ale ta 1) nejsou dost vitální, 2) nemají výživné mléko. Takže mláďata záhy umírají. Ta trojčata byla asi 3týdenní, dvojčata (ze čtyřčat) asi 1,5týdenní..
Doporučila jsem hlavně dokoupit minerální liz, lepší hygienu chovu (hučím do něj dlouhodobě), dát pryč kozla a nechat holky odpočinout… otázka je, co se stane, na co bude slyšet.
Za mě optimálně dát kozy jinam, vyčistit a zasanovat pozemek vápnem (hniloba) a vrátit jen kozy bez kozla do léta. Ať se dají dokupy. A dodat řádně minerály, co jim evidentně chybí.
Prosím o názory. Napadne vás k tomu ještě nějaké vylepšení?
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Mohlo by to být vyčerpáním matek. Když se mi narodí druhá kůzlata v roce, nikdy nejsou tak životaschopná jako ta první. V tu dobu teda ani nejsou kozy zasušené, protože to se prostě nestihne, kůzlata tedy nemají mlezivo. Mně se to nestává často, jen sem tam nějaká koza, některý rok vůbec ne. Kdyby se mu na čas podařilo kozla izolovat, asi by to pomohlo.
Další věc je pozemek. Jestli tam má bláto, doporučila bych mu vysokou vrstvu štěpky nebo kůry. Jednak jí bahno neprostoupí, pokud je vrstva dost vysoká, jednak i třísloviny, které obsahuje, mají antiparazitární účinky i v půdě, nejen v trávicím traktu. A nekrmit venku, kde seno padá na zem, je mokré, pošlapané, smíchané s trusem a hlínou. Ono je tohle, že prostě kůzlata uhynou, něco jako obranná reakce proti vysílení matek. Vypadá to špatně, ale kdyby se to stalo u jiných koz než kamerunek, kozy by si odpočinula a za půl roku může znovu pěkně zabřeznout a odchovat další zdravá kůzlata. Jenže ta asezónní říje to tady kazí, jak ji oddálit, to nevím.
Minerální liz samozřejmě musí mít. Úhyn těch několikatýdenních může být taky kokcidiózou, ožužlají kdeco a když nemají dost hodnotného mléka, nemají proti parazitům obranu. Průjem kůzlata neměla? Nebo někdy můžou uhynout vysílením, mléko jim nestačí, museli by se dokrmovat. Otázka je, jestli to má smysl, jestli nenechat radši matky odpočinout.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od přezdívka »

Na hnilobu paznehtů zabírá 6% roztok formaldehydu. Ořezat co nejvc to jde a ošetřit formaldehydem. Do brodící vany naše portvory nešláply ani omylem. Namočit jim nohu do kbelíku byl horor - přeci jen to pálí. Osvědčilo se nalít naředěný roztok do lahve třeba od přípravku na okna s rozprašovačem a pěkně kolem dokola i mezi prsty nastříkat. Je to levné a účinné. Před tím jsem zkoušela všechno možné, ale vždycky to bylo jenom na omezenou dobu. Po tomto zásahu se hniloba nevrátila. Už je to 10 let.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jana P. »

Zdravím přezdívko, jsem ráda, že vás tu vidím. Jste velmi zkušená, znalá. Vím, že jste před časem nějak zmenšovala chov. Co teď chováte? Jak se vede?
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, to jsou normální zakrslice holandské a různé mixy (jedna mix s hnědou krátkosrstou, jedna burka). Nemají asezónní říji úplně, ale když odrodí v prosinci, prostě je ještě stihne kozel nakrýt na jaře :nevim: některé.
Zrní jim sype majitel na zem, takže chca nechca si ty červy nasbírají.. ale ono na tom malém pozemku, když sbírají trávu, tak se tomu taky nevyhnou..
Kůzlata průjem neměla. Každé bylo stočené v jednom rohu nastlaného domečku, po ránu, mrtvé. Za tu stejnou noc. Aniž by byla nějaká velká zima. Krev žádná, že by je zabila šelma třeba..
Přezdívko, díky za ten tip na formaldehyd. Ono je to těžké. Někdy když už fakt lezou po kolenou a udělám jim patnehty, ořežu, vystříkám to nejhorší shnilé Pederiprou a rohovinu dehtem, tak jsou nějaký čas lepší… ale pak se to zas vrátí. Logicky. Podle mě by se musel prostě změnit celý ten systém, no… :mrzimeto:
Jediné, co se mi povedlo ho přesvědčit, aby jim koupil tu minerální sůl. Argument, že jí kdysi měly a nežraly jsem snad zahnala… je to těžké.
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů