odchov na flašce

chov ovcí a koz...
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

odchov na flašce

Nový příspěvek od Jamarov »

Nechci aby to zapadlo do žní :usmev:

Potřebuji informace ohledně umělé mléčné náhražky....na flašce nemám poprvé,ale vždy jsem krmila přímo ovčím nebo kozím mlékem,nemam ale přebytky tak jsem včera koupila sušák.

Když se budu držet dle návodu-mám mikrop ,měla by mít 5 dení jehnička denně okolo 400mlml, 600ml -to už je psaný od desátého dne.
Myslela jsem,že to využiju jako jen dokrm a polovina bude ovčí mléko,ale od včerejška nemam ani tu polovinu...

Chci se zeptat na to kombinování s kravským domácím mlékem.Tak trochu klidně polopatě pro méně chápavé..kdyby jste mohla ještě jednou Bekky :vytlem: (moje představivost mi nabízí spoustu variant jak to prakticky chápat a udělat :nevim: ,tak nebudu vše rozepisovat)

Za další dělám jehničce několik dávek denně ,vždy po 100 ml vody...takže se sušákem o něco víc.Příjde mi ale stejně hladová ,ten pullitr za den ji nestačí...snažím se krmení natahovat protože vyžaduje častěji než 5 krat.Bříško nema nijak zvlášť kulaté,tak akorat. Rozhodně ji ale nechci překrmovat a zpusobit zažívací potíže,už tak jsem nesvá když čtu ,že při jenom umělém mléku mají problémy.Dnes je to první den co je jen na sušáku.
Jakou mužu udělat prevenci?Po kolika dnech se můžou objevit problemy s trávením?
Vím že pravidla většinou nejsou,zajímají mě zkušenosti,ty já v tomhle směru nemám.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: odchov na flašce

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

V loni jsem na Mikropu odchoval bez problémů kozí trojčata od druhého dne. Mám za to, že mi vet radil přidávat do náhražky něco proti kokcidiím. Vyrostly normálně. Kozička co zůstala doma má dneska taky trojčata.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: odchov na flašce

Nový příspěvek od Bekkky »

Mě se u jehňat na sucháči stávalo, že tak okolo 3-4 týdne začali mít průjmíky většinou žluté, nebo byli nadmutí. Tak jsem dělala to, že jsem udělala hodně horký sušák a dolila ho studeným kravským mlékem na cca 38 stupňů. Míchala jsem to cca 1:2 (jeden díl kravského), ale nebyla jsem úplně přesná. V té době ještě nebyl na trhu Probicol a tak jsem v podstatě kravským mlékem naháněla nedostatek bakterií mléčného kysání v sušáku.
Ale musím říct, že nejosvědčenější je, když jehně trochu pije od ovce a zbytek se dokrmuje sucháčem. I kdyby to mělo být tak, že jehně donesete k ovci, ovci podržíte jehně se napije a pak ho dokrmíte sušákem. Když se takhle napije 2-3krát denně od ovce, většinou nemají problém sucháč trávit i bez přídavku kravského mléka.
Dávkování by se mělo řídit i velikostí jehněte. Momentálně přikrmuji dvě jehňata, jedno byl předčasný porod, vážil asi 1,4 kg a ten začínal na 30 ml. A druhý měl přes 5kg a máma má málo mléka a ten začínal na 80 ml. Ale rychle to zvednul na 120ml. Momentálně jim je oběma cca 14 dní menší vypije cca 200-250 ml 3x denně a větší cca 350 ml 3x denně a oba jsou pod ovcí a pijou i od mámy kdy se jim zachce. Také v začátku mají jehňata snahu pít pořád víc a přežírat se a pak se to ustálí na nějakém množství a už se to moc nemění.
Léčivo jako prevenci žádné nedávám, ale mám k dispozici Vecoxan a dva druhy antibiotik, které můžu v případě problémů nasadit.
U pětidenního jehněte mi 400ml přijde docela málo, ale asi bych nedávala na jedno napití víc než 150ml. Tohle se mi dost špatně odhaduje, já vídím, co to jehně potřebuje, ale takhle na dálku je to těžké.
Musím ale taky napsat, že u jehňat na náhradní výživě je úspěšnost tak poloviční a jehničky jsou mnohem méně odolné než beránci. Ale to přičítám tomu, že špatně snášejí být odmítané matkou. Pokud si adoptujou člověka, tak jsou v pohodě.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: odchov na flašce

Nový příspěvek od minie »

děkuji za založení diskuze :souhlas: Vypadá to, že budeme válčit spolu :smutek: Jak se nám narodila trojčátka prvničce, vypadá to, že je nezvládá uživit, tak jsem začala s příkrmem. Narodila se v neděli a někdy kolem úterka koukám, že mají taková sfouklá bříška a neposkakovala jako jiná jehňátka. Nabídla jsem flašku, Jedno urputně odmítá i dnes, druhé jak kdy a to největší se cca 3x-4x/den napije 50-150 ml. Nikdy nemá přeplněné bříško a poskakuje si vesele dál. Dneska už lítají a vypadají spokojeně. Dvě snad ovce zvládne a to třetí se občas taky napije...
Jen taky doufám, že se přikrmování obejde bez komplikací. Zatím jsem teda nikdy s Mikropem problém neměla...
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: odchov na flašce

Nový příspěvek od Bekkky »

Já jsem Mikropem naposledy krmila před 4-mi roky, třeba upravili recepturu.....
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: odchov na flašce

Nový příspěvek od Jamarov »

Dekuji moc za odpoved Bekky...cele se mi to smazalo... :plac: Tak zkusim znovu...
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: odchov na flašce

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak jehnicka dnes 7denni prestava mit bobky ale zacina to byt hodne mekla hmota...nafouknuta neni ale ten prujem bude za dvermi.
Ten probicol se da sehnat v lekarne? Prave ze dnes nedostala zadne ovci mleko... :smutek: Jinak je cila .
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: odchov na flašce

Nový příspěvek od Janina »

Vloni jsem krmila dva kousky, od čtrnácti dnů. Nafukovala se jehnička i beránek. Večer byli jako balonky. Občas jsem jim dala stříkačkou pivko, občas jsem si jehně posadila na klín zády k sobě a masírovala bříško, podávala jsem Lamb Aid. Občas jsem nedělala nic. Ráno bylo vždy vše v pořádku. Přikrmovala jsem startovací granulky, seno žrali a občas i od matky či tetky si cucli. Byla jsem ráda, když asi po měsíci začali lahev odmítat.
Lamb Aid se dá objednat přímo u výrobce. http://bioferm.com/c-guard-lamb-aid-ovce.html Mám i email přímo k nim, jsou fajn, pošlou hned, cena je kolem 900 i s poštovným.
Probicol zde https://www.driml-napajecky.cz/cz/ovce- ... pEQAvD_BwE
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů