Ketóza diagnostika a léčba

chov ovcí a koz...
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Jana P. »

:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Františka. »

To je určitě dobré při poruše trávení. Ale není to rychle dodaná energie, takže se to použije v jiné situaci. Sice na tom návodu píší, že i při ketóze, ale při chybějící energii to asi moc nepomůže. Leda jako podpora, pokud koza nežere. Ale určitě se to hodí při acidóze.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Moonika »

Kamoška sa už tri týždne trápi s kozou, už pred pôrodom začala odmietať príkrm, tučná koza, na ketózovom prípravku je už asi 3 týždne, síce neľahla, chodí a funguje len jej chýba iskra a slabo žerie a je zjavne ubolená. Ketóny ma zvýšené a glukózu zníženú v krvi. Tá toho toľko dostáva denne, rôznych čajov na podporu pečene, ľadvín, béčka, hepagen, silimarín, podporu trávenia, dostávala aj také ako flunixin a pod.halúzky, aj bachorovú tekutinu od zdravej kozy. Trávenie má pomalšie a príkrm nezje... dlho sa jej to ťahá
No ja na našich mám overené že najhoršie je keď je koza pretučnená
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Moonika »

Ma asi 10 ci kolko dni po porode. Jeden den lepsie druhy den horsie. Keby nedostavala to co dostava tak uz je asi davno po nej. (Ta kamoskina koza ktora prvy x rodila 2,5rocna)

Ja tu uz teraz mam jednu tucnu kozicku, rocnu , neprekrmovanu, nepripustenu, budem mat co robit aby do jesenneho pripustenia bola v normalnejsej kondici...
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Moonika »

ešte pridám tu story mojej Zuzky ktorá bola pripustená v druhom roku a vtedy bola tučná, aj keď som ju neprekrmovala.

"moja zlatá Zuzka, pripustená v druhom roku, lebo bola krpec. V období pripúšťania bola tučná ale ona proste dokázala nejak dobre zužitkovať živiny lebo som ju fakt rozumne pŕmila. Počas brezosti priberala a priberala a kondične stále super, krk hrubý, chrbtica nikde. Akoby viac živín brala pre seba ako pre kozlatá. Narodili sa piditrojičky, všetko ok, krmila som bohatšie ale s ohľadom na to že je to malá koza tak jej nemôžem dať obilia ako 70kilovke. A zrazu odmietla obilie. Hneď sa mi rozsvietilo a skontrolovala som moč a ako inak, vysoké ketóny. Toto je zvyčajne prvý príznak u tých ktorí sledujú svoje zvieratá. Pritom chôdza ok, nepolihovala , žiadne zášklby. Hnevala som sa na seba že som jej preventívne nedávala ketared alebo glycerol alebo propylenglykol, malo ma napadnúť že keď to množstvo tuku začne "topiť" tak pôjde do ketózy, často sa pred tým varuje. No ale už Zuzku to šlo oveľa ťažšie zlepšiť ako u Boženky. vlastne teraz sú tomu dva týždne keď konečne začala naplno jesť obilie, vyše týždňa ho úplne odmietala pritom myslím že tie tri litre vyrobí. Seno mi žrala ale nebola nejak extra nadšená, musela som vyberať fakt superseno. Na hexaphane mala stále vysoké ketóny, bielkovinu aj hemoglobín, čo asi súviselo aj s tým že sa čistila, ale u ketózy býva aj hematúria. Robila som rôzne pokusy, ponúkala jej všeličo v dobe keď odmietala jadro a zaujímavé že z kríkov vyslovene preferovala bazu, brečtan a orgován(šeřík), nechcela smrek ani vŕbu ani ovocné halúzky. Stále ochotne brala cesnak, ktorý nikdy predtým moc nechcela, myslím ze nejakých 10dní až doteraz mi brala nejakých 8strúčikov denne, v párhodinových intervaloch. Strašne šla po pomarančoch, 1-2denne som jej dala nech má rýchle cukry aj takto aj draslík a iné prospešné, zeleninu chcela, ale obilie ani kuknúť . Najprv som si vravela že ako sa zvykne tvrdiť že ketózové kozy idú do metabolickej acidózy tak že preto nechce sacharidy ale pritom mrkvu pomaranče nadšene brala, a sóda ani vápenec ju vôbec nezaujímal. Ph moču stále vysoké(8,5cca) žiadny pokles, Ona v ketarede dostávala denne aj propionát sodný a dostávala aj prodigestan takže to bolo tak trochu prevencia acidózy. Potom som urobila pokus a ponúkla jej pšeničné klíčky sušené, a s nenormálnou chuťou šla po nich aj keď obilie normálne odmietala. Tak som premýšľala čo jej teda vlastne vadí na obilí a prečo klíčky neodmieta. napadlo ma najmä to že klíčky majú okrem iného oveľa viac fosforu ale aj ten "rýchly cukor". Tak som jej skúsila ponúknuť aj iný zdroj fosforu, že čo na to povie, sóju, no a po tej hneď šla. Spomenula som si ako som aj ju rovnako ako Božku krmila veľa pred pôrdom mesiac dva lucerkovým senom a že mohol vzniknúť nevhodný pomer Ca a P, a P práve ovplyvňuje energetický metabolizmus. Tak som jej teda ponúkala tie klíčky +ľan ktorý jej veľmi chutil. A popri tom extra dávky tiamínu, niacín, 8 tabliet(100mcg) B12 denne a cca 400mg silimarínu +pestrecové namleté semeno, ktoré tiež inštinktívne s chuťou brala. plus lecitín kvôli pečeni. Dávala som jej na výber či nechce sódu, horčík, saturan trošku(jód+selén), farmatan. vyslovene si vyberala farmatan a saturan(ponúkla som jej vždy len dennú dávku) . Sódu vápenec stále ignorovala. No a včera zrazu kukám že mi chce zjesť vajce, čo sliepka poblíž zniesla tak som ho presunula ďalej a odislaa keď som sa vrátila tak som našla vajce rozbité a kus škrupiny fuč 📷 U kôz ma už nič neprekvapí tak som jej znovu ponúkla vápenec a zrazulízala s chuťou,a zrazu aj vrbové halúzky začala a zrazu aj ovos už neodmietla a kuknem moč a ketóny fuč, glukóza tam ešte bola(čo je divné) ale dnes už prvý x po dlhej dobe ketóny žiadne ani glukóza v moči
Len doplním že základ liečby bol ketared kde je tretina propionát, tretina propylénglykol a tretina glycerol ale samotný ketared s prodigestanom nestačil, zlepšenie nastalo až keď som začala pridávať o dosť viac tých béčok, silimarínu +lecitín+protizápalové rastliny (inak veľmi ochotne keďnebola ok brala krmne kvasnice, šla po nich a to mi aj vet radil ze jej ich mam co najviac ponúkať). Ale dosť som sa počas liečby riadila tým ako na čo reaguje a to čo preferovala, najmä z rastlín som jej stále nosila, verila som že cíti čo potrebuje. Ale nič som nedávala neobmedzene, taký pomaranč, tam neviem či by to neprehnala:)"

Ďalší pôrod už bol ok, už nebola pretučnená
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Moonika »

"To evaluate the effects of garlic on some blood metabolites in pre-partum dairy goats, the ration was supplemented with raw garlic at the doses of 0, 30, 50 and 70 g kg-1 of Dry matter (DM) in eight pregnant Mahabadi breed goats (59 ± 1 kg initial live weight) in a replicated Latin square design during the last two months of pregnancy. Each experimental period lasted 14 days with the first 12 days used for diet adaptation and two days of data collection with a 3-days wash-out period between treatments. The results revealed a beneficial increasing effect of garlic (at the level of 70 g kg-1 of DM) on serum glucose concentration"
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4279642/

Abstrakt
Na vyhodnotenie účinkov cesnaku na niektoré krvné metabolity u kotných mliečnych kôz bola kŕmna dávka doplnená surovým cesnakom v dávkach 0, 30, 50 a 70 g kg-1 sušiny (DM) u 8 gravidných plemien mahabadi kozy (59 ± 1 kg počiatočnej živej hmotnosti) počas posledných dvoch mesiacov tehotenstva. Každé experimentálne obdobie trvalo 14 dní, pričom prvých 12 dní sa použilo na prispôsobenie stravy a dva dni zberu údajov s trojdňovým obdobím medzi liečbami. Výsledky odhalili priaznivý účinok cesnaku (na úrovni 70 g kg-1 DM) na zvýšenie koncentrácie glukózy v sére (p <0,05). Neboli pozorované žiadne účinky cesnaku na neesterifikované mastné kyseliny (NEFA) v krvi, β-hydroxybutyrát (BHB), celkové triglyceridy, celkové bielkoviny a albumín, s výnimkou koncentrácie sérového cholesterolu, ktorá bola znížená (p <0,05) s 70 g kg-1 DM doplnku cesnaku. Príjem sušiny bol rovnaký medzi rôznymi liečenými skupinami a počas celého skúšobného obdobia.
Pokiaľ ide o krvné ukazovatele negatívnej energetickej bilancie, nezistili sa žiadne významné účinky na NEFA a BHB u kôz pred pôrodom, avšak hladina glukózy v sére sa významne zlepšila, čo ukázalo, že suplementácia cesnakom môže zvýšiť účinnosť využitia krmiva. Záverom možno povedať, že cesnak ako prísady do výživy prežúvavcov sľubuje zlepšenie účinnosti krmiva a kontrolu negatívnej energetickej rovnováhy.



Tak tá Zuzka asi "vedela" čo robí keď tak šrotovala cesnak:)
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Františka. »

Ten česnek mě zaujal, může se to hodit.
Já kozám žádné obilí nedávám, jen otruby při dojení a občas mláto. Nejspíš se dodáním obilí zvýší dojivost, ale přece jen je s tím dost starostí. Můžou ztloustnout, mají průjem, nechutenství, může být acidóza. Jak vidím obilí, vidím průšvih :usmev: .
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Františka. »

Mám také Propylak. Je to krmivo z řepkového šrotu s propylenglykolem a dalšími příměsemi. Má se kozám dát k libovolnému odběru, že prý poznají, která to potřebuje. Pochybovala jsem o tom, protože nejdřív se na to vrhli všichni včetně kozlů. Ale po tom, co si ochutnali všichni, nechodili pořád dokola a opravdu si berou jen některé. Je toho 20kilový pytel a není to zrovna levné - 690 Kč. Ale nemám v úmyslu jim to dávat pořád, jen teď jednorázově, když jsou těsně před porodem nebo po něm. Prostě ten pytel sežerou a konec. Nikdy jsem to nedělala, nejsem příznivcem všelijakých krmných směsí, ale mám pocit, že letos jsou kozy v horší kondici než jiné roky, a prostě jsem to objednala. Asi kdybych měla mláto, vůbec bych o tom neuvažovala, ale pivovar teď vaří málo.
https://www.bodit.cz/produkty/produkt/propylak-2
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od čobanak »

To je zajímavé.Nečekal bich tam pšeňičnou mouku.Asi záleží na pomňeru.A co kozlíci?Chistali se na porod a pak si to rozmisleli? :vytlem:
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Františka. »

Myslím, že kvůli té mouce to žrali i ti kozli. Ale jednak jí tam není asi moc, je to na předposledním místě a taky toho nesežerou moc. Jen po troškách.
Kozli kromě říje vypadají celý rok, že budou mít trojčata. Ale nic z nich nikdy nevypadne a v říji zase zhubnou.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] a 12 hostů