Vojtěška

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

vojtěškové seno jsem si teď přivezl, k tomu mám sojové otruby a šlupky, obilnin přidávám jen trošku, do toho Mikros Sok, kukuřičná siláž dochází a tráva neroste, jen vojtěška, pečivo přežvýkavcům nedávám
no a teď babo raď :smutek:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Bekky - takže mi nezbývá než dojit, dojit a dojit :ajeje: a přirůstat na váze :stydim:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Bekkky »

Davide, vy jste v suché oblasti a tak to prostě musíte nějak dohnat. Máme známé v Porýní-vestfálsku, což je suchá, písčitá oblast kolem Rýna, placka, kde pokud prší, tráva a ostatní rychle naroste a pokud ne, je to téměř poušť. Mají stádo merinolandschaf s vlastí porážkou. A jejich systém přikrmování je bezkonkurenční. V okolí mají spoustu zelinářů a tak krmí mrkev, červenou řepu, různé přebytky, jablka, silážujou různé chrásty ze zeleniny. A k tomu jádro, různé pelety, co kde seženou za dobrou cenu. Taky jsou schánčiví…. :usmev:
Přikrmujou celoročně i v době pastvy. Ovce bahní 3x ve dvou letech a i tak jsou jak koule. Postavili si takový mlýn na příkrmy, kde se to i promíchá a pak to krmí. Ovce na pastvě dostanou na betonovou desku hromadu mrkve, nebo něčeho jiného.
Myslím, že to je právě základ, najít ve svých podmínkách systém, aby to fungovalo a zvířata byla zdravá.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od oreb1 »

Bekkky, trefila jste se, že každý si musí najít svůj systém v krmení. Já jsem tehdy sice pásla na vojtěšce denně, ale neměli ji jako jediné krmivo. Chodíme všude možné a tohle bylo při cestě a směli jsme tam. Bylo to v pozdní podzim, byla i jiná pastva a seno a přece to dopadlo takhle.
Setkala jsem se s člověkem, který pěstoval zeleninu na prodej a kvůli tomu začal chovat kozy. Aby využil to, co neprodal.
Ještě k tomu pečivu, kterého se všichni včetně mě obáváme, protože může mít katastrofální důsledky: Jeden můj známý svou první kozu krmil jen tvrdým pečivem. Trochu se pásla, ale hlavní krmivo byly rohlíky. On ani netušil, že by jí to dávat neměl a ona zjevně taky ne :vytlem: . Vůbec nic jí nebylo a dojila ostošest. Prostě si na to nějak postupně zvykla a pak už jí pečivo problémy nedělalo. Myslím, že tak je to skoro se vším. Je potřeba postupně navykat a neměnit často krmivo.
Ale vojtěška je ještě něco jiného, obsahuje hormony. (Možná že dnes je obsahují i rohlíky ;-) .)
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od MalyNomad »

Co se peciva tyce, je to uplne stejne jako s kazdym jinym prikrmem, musi se zacit postupne, netlacit na pilu a udrzovat pravidelnost. My dokud jsme jezdili pro pecivo co dva tydny, tak jsem si to nedovolil ovcim davat. Dostavala drubez a kravy a kdyz neco zbylo, ovce jsem s tim neblaznil a radej to hodil na hnuj. Kdyz uz ty ovce na neco zvykam, tak to musi stat za to, aby meli kazdy den nejake mnozstvi co necemu pomuze. Ted davam 2-4 kyble denne, cerstve/suche/slane/sladke... nejvetsi bordel dostava drubez (ruzne sladke/tvarohove naplne) ale jinak ovce sezerou vsechno. Je to o zvyku. Je to prezvykavec, jeho nezivi to pecivo, ale bachorova mikroflora, ta se prizpusobi a je to. Staci se divat na bobky a clovek vidi co dela dobre a co spatne. Stejne tak u krav.
Think out of the box!
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Moonika »

prepečená pšenica z pečiva nie je žiadna výhra. Inak tá kombinácia lucerkového sena a sóje mi nepripadá zlá, lebo sója je bohatá na fosfor . Čo sa týka veľkého množstva vápnika v lucerke, treba ten fosfor nejak doháňať , najbohatšie na fosfor z obilných vecí sú pšeničné otruby a klíčky. Aj sladový kvet ho má dosť aj keď tam je tiež dosť bielkoviny (aj u sóji)ako aj v lucerke a to vo väčšom množstve nemusí byť ideálne. Minulý rok som tak riešila nafukovaciu Betku, v období keď mali veľa lucerky, zo dňa na deň sa začala nafukovať, akonáhle som jej dala trošku oleja a pod, tak za chvíľku spľaskla ale postupne sa zas nafukovala, napriek tomu že už bola len na sene lucnom a to trvalo vyše týždňa ak nie aj dva, už neviem presne. Bežné štartéry trávenia a pod. veci nefungovali, tipovala som nejak rozhodené osadenstvo bachora v prospech penotvorných baktérií, keď ten olej vždy tak expresne reagoval. Pomohli prekvapivo až atb. Už som myslela že o ňu prídem. Proste s lucerkou je to veda, treba mat zvieratá stále na očiach, vyvažovať tie veci ktorých má prebytok iným, nehovoriac o estrogénnom účinku. Ale kozy ju fakt milujú. Keď je koza chorá, a nechce seno , zvyčajne lucerkové a konáre sú jediné čo neodmietne
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Bekkky »

Oreb, váš příspěvek mi připomíná našeho souseda. Ten má krávu Galoway, je černá jak bubák a bydlí v takové boudě splácané ze všeho možného. Bouda stojí na normální zahradě o rozloze tak 3000m. Nic moc, spíš tedy nic. Soused je nekomplikovaný pán neustále dobře naložený a kráva je jeho miláček. Převážnou část života kráva tráví v zahradě, kde se drbe o jabloně. Má neustále balík sena a v zimě i senáž. V létě taky dostává malý přívěs za osobák plný nasekané trávy. Občas se pase i na louce místního družstva, což se sice nesmí, ale vrchnost to nechává být... Každý druhý rok kráva vyklopí zcela bez asistence tele, které jí pak dělá společnost a pomáhá mámě leštit Wartburga zaparkovaného v zahradě, se kterým se jezdí pro výše zmíněnou trávu.
Ale nejšťastnější je kráva, když přijde soused a drbe jí (ona mu vrazí hlavu zezadu pod paži a soused, protože není nejvyšší stojí na špičkách a kráva ho občas i zvedne) a přitom krmí krávu ARAŠÍDOVEJMA KŘUPKAMA !!!! Denně sežere aspoň jeden velkej pytlík - ta kráva. Zřetelně se ani ona, ani soused ještě nezajímali o to, co je vhodné na krmení krávy. Je tlustá jak koule a soused taky.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od MalyNomad »

Moonika: z toho co pisete o fosforu, nechapu presne co chcete rict. Ze kdyz se krmi lucerkove seno, hrozi nadbytek vapniku?

Z toho co ja vim o fosforu, tak obecne v zrni je ho hodne (proto treba drubezi trus je tak dobre fosforecne hnojivo). Proto pri prikrmu prezvykavcu zrnim (a samozrejme i pecivem), je potreba tuto disbalanci vyvazit zvysenou dotaci vapniku. Pokud nekdo krmi vojtesku (seno/senaz) tak ta ma tolik vapniku, ze toto nemusi resit. Ale standardne se to resi pridanim mleteho vapence do krmne davky, v mnozstvi cca 1,5-2% mnozstvi zrni.

Ja osobne to delam tak, ze zrno lehce namocim (naleju do kyblu hrnek-dva vody a zamicham). Pak tam nasyypu mlety vapenec a zamicham znovu, pekne se prichyti na povrchu zrna. Neni pak problem to jakkoliv krmit, je to pekne propojene.
Think out of the box!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Hhippie »

Kdepak, Ondro, je to hlavne prave naopak! Prebytek vapniku diky nevyvazene strave je velky prusvih! Mrkni na net a neco si o tom pocti. Zpusobuje mnoho problemu napr.ve vylucovaci soustave, v pohybovem aparatu, atp. Nejvic se to asi resi na forech o konich...
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od MalyNomad »

hippie: ja si o tom ctu na forech o ovcich a kravach, monogastri maji urcite jine problemy nez prezvykavci. Prave ze problem je moc fosforu pri vetsim prikrmu zrnem.

EDIT: omlouvam se ze mozna motam dva ruzne pohledy dohromady. Mozna ze krmeni ciste vojtesky uz ma vapniku moc a je to problem, to nevim. Ja rozvijel spis problem disbalance fosforu kvuli prikrmovani zrnem. Tam pak dotace vapniku pomaha i udrzet priznivejsi pH bachoru a predchazet acidoze. Jsou to dva ruzne, ale propojene problemy.
Think out of the box!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Marion108 »

Co mam nacteno tak by pomer mel byt vapniku a fosforu - 1,5 : 1...
Tak vemte tabulky a zpoctete si to. Vojteska ma fosforu tak zoufale malo, ze se vyvazuje zrnem nebo otrubami. Klasicke seno je povetsinou taky na vapnik velmi bohate. :nevim:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Moonika »

jj mala som na mysli zlý pomer Ca a P. To robí problémy. Napr som mala v minulosti kĺbové problémy u kozy ktorá bola nejaké dva mesiace do pôrodu kŕmená lucerkovým senom lebo iné bolo tvrdšie a to mi začala odmietať. Polepšilo sa jej po dodávaní fosforu a to dostávala obilie, aj otruby ktoré sú na fosfor najbohatšie
http://www.centrumkrmiv.cz/domain/centr ... nahled.bmp
V tejto tabulke je to tak nahrubo porovnané, ak kŕmite len lucerkovým a ďatelinovým senom ťažko by ste bez ujmy dohnali fosfor do správneho pomeru(cca 1,5-2:1 Ca:P) voči Ca iba obilím
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Moonika »

https://www.feedipedia.org/node/275#nutrition
super info k lucerke
https://www.feedipedia.org/node/275#tables sú tam údaje k rôznym formám lucerky a dolu sú vyslovene údaje k luc. senu a píšu tam že to seno má v priemere až okolo 16,8gr Ca na kg a fosforu priemerne 2,6 iba
To keď napr zje 3kg luc. sena , je dajme tomu 45gr Ca a okolo 8gr P, na správny pomer by to chcelo 30gr fosforu, v jačmeni napr máte podľa tej tabulky 3,6gr na kilo
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od MalyNomad »

Pomer 2:1 je pry ideal, ale za uspokojive pomery se povazuje az 5-6:1. Pro vykrm jehnat na krmne davce zalozene na jadru se doporucuje vic vapniku kvuli mocovym kamenum 3-4:1

Kdyz si hodim do kalkulacky samotne vojteskove seno, tak ma Ca:P 6.46 : 1
Takze to je da se rict tesne za hranou a rozumny prikrm uz to srovna do prijatelnych mezi.

Takze myslim neni zadny duvod k vetsim obavam. Mozna u tech dojnych koz, ze jsou vice nachylne, to nevim.

EDIT: tak koukam ze tolerovatelne povazuji az 7:1. Dale je treba vzit v uvahu fyziologicky stav, laktujici zvire ma vyssi potrebu Ca.
Naposledy upravil(a) MalyNomad dne 19 dub 2019 20:51, celkem upraveno 1 x.
Think out of the box!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Hhippie »

Ondro, jestli jedes na sraz v kvetnu, muzes hodit rec a Martinem Hoskem. Vojteska ma velky podil v jeho krmne davce ;) a ma to myslim dost prostudovane diky Universite a vyzkousene v praxi a funguje mu to. Tak treba Ti da nejake know-how ;)
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od MalyNomad »

Ja ho obcas otravuju telefonicky. Resil jsem to s nim nekdy na zacatku zimy. Tvrdil ze vapnik neresi, mysleno nedotuje. Proste mu to pokryje ta vojteska.

Ja tady pisu proto, abych zmirnil prave tu obavu z vojtesky. Ja letos prikrmoval zrni, obcas jsem tam pridaval mlety vapenec, to jsem krmil normalni spis horsi seno. Ted uz asi mesic-dva krmim vojteska/jetel, vapenec uz nepridavam, a k tomu zrni jsem pritlacil na pecivu.

Na to v jakem byly ovce stavu na zacatku zimy (vyhuble kostry) tak letos zadna ketoza. Takze za me dobre, kdybych ji nemel tak jsem na tom jenom hur.
Think out of the box!
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Moonika »

S ovcami skúsenosť nemám ale minulý rok u jednej kozy a tento rok u inej , obe prvničky s trojičkami v dobrej kondičke,( jedna síce pretučnená) mali ketózu a pred pôrodmi mali dlhšiu dobu lucerkové seno. Nevravím že za tým musí byť lucerka ale nevylúčila by som to. Resp, to podozrenie mám práve kvôli tomu že v tej kŕmnej dávke to množstvo fosforu nebolo dostatočné na ten normálny pomer voči Ca. A fosfor vraj u kôz má mať vplyv na energetický metabolizmus. Plus tá koza ktorú som mala iný rok pred pôrodom na lucerkovom sene, tam sa mi to moje podozrenie potvrdilo zlepšením po nasadení fosforu. Ono je to asi najrizikovejšie najmä v brezosti keď živia plody. Nejakého tretinového podielu lucerky voči lúčnemu senu by som sa nebála. Ja celkovo lucerku nezavrhujem, to seno je super krmivo ale dlhodobo by som ho používala len v kombinácii s lúčnym.
Ale budem vďačná za spätnú väzbu ako vám prosperujú aj za nejaké mesiace, lebo 1-2mes zvlášť ak nie sú kotné ešte nie je dlhá doba. Tiež poznám chovateľa ktorý kŕmi skoro len lucerkou ale neviem čím ďalším kŕmi ani v akom stave tie kozy sú, pokúsim sa zistiť
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od oreb1 »

Nemyslím, že by u vojtěšky šlo jen o disbalanci vápníku a fosforu, i když je to zajímavé čtení. Jde i o přebytek dusíkatých látek, tím pádem to riziko ketózy, které jsem uvedla a o kterém píše i moonika, je významné. Když to napíšu hodně zjednodušeně, je to jako kdybychom se cpali dortem, přitom máme žaludky spíš na chleba.
Určitě se dá vytvořit krmná dávka, kde je vojtěška značně zastoupená, ale je otázkou, proč by ji měl člověk do těch zvířat cpát, pokud má možnost jim dát něco normálnějšího.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

tak první pokusy krmit vojtěškovým senem nic moc, dobytku jsem ho zkusil nařezat, ale výsledek je stejný :smutek:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Janina »

Asi musej víc vyhladovět. :smutek:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů