Odčervení ovcí po nákupu

chov ovcí a koz...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Janina »

A co ty kokcidie? Minimálně bych po cele republice našla koziho veta a poprosil ho o posouzení výsledku e-mailem.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od xchipsy »

Co jsem hledala různě info, tak kokcidie jsou u dospělých koz zcela běžným nálezem a nepůsobí žádné dramatické problémy (narozdíl od kůzlat), ale samozřejmě se na to poptám, jestli to nějak taky řešit nebo ne..
Já se spíš bojím toho, že ta příčina té hubenosti bude stejně jinde.. Co jsem tak studovala různé nemoci, tak "hubnutí a chřadnutí" je příznakem celé řady nepěkných nemocí, že si teď nadávám, že jsem to vůbec četla :hrabeti:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Ano, číst se nevyplácí :vytlem:
Nejsem vet, ale za mně beru 3 jako XXX a to není žádná kalamita, hromada jehličí, bylinky a křemelina by měly stačit :souhlas:
Nejsem zastáncem chemie, ale tohle si musí každý rozhodnout sám za sebe
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Hhippie »

Jj, taky mi to nezni jako nejaka katastrofa... :nevim:
Proste se jen potvrdilo, ze bila je nejspis mizernej neduzivej kus... pak je proste potreba se zamyslet nad tim, jestli ji potrebujes jako mazlika, protoze ji mas uz tak moc rada, nebo ji proste porazis. Protoze sis uz vyzkousela, ze ji futrujes horem spodem a je to k prdu a z takovehle neduzive kozy, ktera “ma problem uzivit sama sebe”, doufam si tvrdit, nikdy nic uzitneho nevypadne. Aby se kuzlata dobre vyvijela a rostla... otazka je, jestli by mela byt brezi, tak bych ji samozrejme neporazela ted... to sono jsi nesehnala, vid? Ja se ptala, ale neodpovedel mi. Poposunu to..
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od xchipsy »

DAD David Abrahám píše: 22 led 2020 14:00 Ano, číst se nevyplácí :vytlem:
Nejsem vet, ale za mně beru 3 jako XXX a to není žádná kalamita, hromada jehličí, bylinky a křemelina by měly stačit :souhlas:
Nejsem zastáncem chemie, ale tohle si musí každý rozhodnout sám za sebe
3 ani XXX nikde nevidím, je tam psáno "středně silná invaze". Nevím, co přesně si pod tím představit, ale laicky řečeno kdyby mi bylo "středně blbě", tak už si jdu asi na chvíli lehnout :))
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Moonika »

Zolu by som urcite odcervila. Ono zvyknu niekedy aj kokcidie klesnut ked sa zdecimuju hlisty. Jedno s druhym jej ten stav mohlo sposobit. Je kotna? Cim ste zvykla odcervovat v minulosti?
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Moonika »

Keby nebola kotna poradim co proti kokcidiam ale ak je kotna tak to vhodne nie je. V tom pripade na kokc. denne aspon Ihlicnate haluzky. Na malu plucnivku mi pekne zabral fenbendazol vo vysokej davke 30mg na kg z.hm., to vezme aj GIN. Ale napr. aj ivermectin na to ucinkuje aj albendazol by mal, ale ten by som dala len ak je na konci brezosti. A neviem ci je zavreta ale dnu aspon nech ma suchu podstielku, vo vlhkom sa kokcidii nezbavite. Ale kokcidie su u koz uplne bezne, len nie je dobre ked sa prilis premnozia. To "stredna invazia" moc nepovie, a tiez niektore druhy kokc robia vacsie skody v creve, ine mensie. A kazda koza to inak znasa
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Xchipsy, já to blbě přečetl. 3 je ve sloupečku počet pozitivních. Středně silná invaze může být právě XXX. Tuhle stupnici neznám. Náš vet číhne na výsledky, ošahá kozy, mrkne do oka a vypustí hlášku :polibme: výsledky. Samo, že když hlásím problém tak i tu chemii nasadí. Jinak se bez ní slušně a dlouhodobě obejdeme.
Mám štěstí na veta :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od xchipsy »

Moonika - jestli je březí netuším, pokud ano, tak maximálně 3,5 měsíce (to jsem viděla, že byla obskočena, zda pak byla znovu v říji a znovu obskočena atd..netuším, nejsem tam 24 hodin denně :ajeje:
Fenbendazol mám, v prášku, ale je to ten "prasečí" (40mg fenbendazolu v 1gramu prášku, pomocné látky extrudovaná pšeničná mouka). Pokud bych ho dala, je lepší nasypat do příkrmu (a dohlédnout, že to sežere) nebo rozmíchat v troše vody a nacpat do huby? Ještě tak vědět, kolik ta koza váží.. :nevim:
Jinak jsou všichni venku, v boudě mají nastláno, teď jakmile dodělám ty druhé jesle, tak než je tam dám, chci to všechno vyvézt a nastlat čisté a suché (zatím jen přistýlám slámu, samozřejmě nějaké vlhko tam je, ale ne po celé ploše, mají možnost lehnout si do suchého)
Joo, ještě k tomu "čím jsem byla zvyklá odčervovat" - no ničím, kozy mám teprve necelé tři roky a ty dvě hnědé jsem nikdy ničím neodčervovala.. (a jak je vidět z výsledků, ani to nebylo doteď nutné, když je u nich jen "slabá invaze" - a kdoví, jestli i tu slabou invazi nemají díky té bílé :blazen: protože když jsem je dala z boxu do ohrady, tak tam nikdy předtím žádné kozy nebyly, chodil tam kůň (a ten je odčervovaný "preventivně" :hrabeti: každý rok pastou)

DAD - no kdyby to byly tři křížky (+++ nebo xxx) tak to už je celkem hodně, ne? Co jsem četla na různých diskuzích, tak když mají výsledky psané právě těmi křížky, tak tři jsou snad maximum..? :nevim: Já vůbec nevím, "kterým směrem se vydat", jestli odčervit a čekat, jestli bude nějaké zlepšení a nebo rovnou sehnat veta, aby ji prohlédl a třeba nechat udělat krev..? Ale co hledat? Ach jo. Nechci to ale moc odkládat, pokud by opravdu byla březí, tak bych ji ráda dostala do kondice dřív, než bude mít pár dní do porodu... :mrzimeto:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od oreb1 »

xchipsy, nemám zkušenost z farmaceutiky k odčervení ani jinými. Co kdybyste teda počkala, až (jestli) ta koza porodí. Jeden a půl měsíce to už asi vydrží. Jestli je jinak obstojná, žere, průjem nemá, sliznice kritické nejsou, tak ji nechte a řešte situaci až pak. Co do ní budete teď něco cpát? Možná jsou nějaké tak moc šetrné přípravky, že to ani koza ani plod nijak nepocítí. To nevím, i když pochybuju. Já bych do vody lila taniny a hřebíčkovou silici, aby se stav buď zlepšil nebo nezhoršil, a počkala bych. Vlastně já bych nejspíš hledala všemožné jiné prostředky i potom, ale to už je na jiné vlákno a asi to někde bude.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Pro nás znamenaly +++ zvíšený dohled nad stádem, pravidelné podávání přírodních prostředků, dělám jen směsné vzorky,
Po +++ byly !!!, tam to už bylo na okamžitý zásah byť i bez veta
Jedu spíše preventivní opatření
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Moonika »

Nie je sa čoho báť. Keď je tá koza v zlej kondícii, použila by som chémiu, tá je rýchla, treba jej čo najskôr uľaviť, už aj kvôli tomu že môže byť kotná.V rozbore hlísty má aj črevné aj pľúcne a na pľúcnivky mi v minulosti nezabralo nič prírodné(a to som skúšala všetko možné a zabrala len chémia), iné je to s parazitmi v tráviacom trakte, tam sa to dá aj prírodnými ale teraz ide o čas A potom im udržovať pravidelný dostatok rôznych prírodných odčervovákov a pod.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Moonika »

a hrebíčkovú silicu by som v brezosti práve nedávala. Kludne dajte fenbendazol len si ,preratajte dávku aby to bolo až 30mg/kg ž.hm. lebo to je dávka na pľucnivku, pre GIN stačí aj nižšia ale na plucnivku nie. Môžete jej polku dať doobeda a polku vecer. Ale neodkladala by som to, lebo ak je kotná živiny jej kradne mladé a aj parazity,
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Moonika »

ja zas mam jednu kozu ktora od prveho porodu zostala taká neduživá, nevie pribrat, tak ste ma nakopli konecne jej prvy x v zivote dat urobit rozbor a toto mi dali, tak som z toho jelen, siroky vyber, ale vsetkeho malicko. lenze som jej pred 2tyzdnami davala aj tunkturu z estragonu a paliny ročnej a silice, tak teraz fakt neviem ci by to nebolo inak horsie. ale zda sa mi ze vyzera trosku lepsie, no neviem
Máme tu pekný výber kokci čo? teraz sa vrhnem aspon na dva tyzdne na riadnu kuru s tou tinkturou atd, a potom urobim dalsi rozbor, ci to zlikvidujeme. Dala som ju do ineho kozina, lebo hentam bola cast nenadkryta a tam ked prsalo mavala mokro a to je ideal pre kokc.
Přílohy
bozka rozbor.JPG
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Moonika »

Ia to hodnotenie mnozstva krizikmi je dost subjektivne, to je na zhodnoteni toho co to robi ale presna metoda je kvantitavna, EPG a OPG, tam sa pocita mnozstvo vajicok a oocyst na gram. Takze pokial 2-3dni clovek zbiera trus jedneho zvierata , potom ho dobre roztlaci a rozmiesa a tak posle tak pri kvant.metode bude dost presny vysledok a zhodnotenie
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Hhippie »

No, Moni, tak diky za sdileni. To jsem zvedava, jak to za ty 2 tydny bude!

Ja jsme si zrovna rikala, ze jestli neodcervit. Protoze mam pocit, ze v tomhle pocasi se proste ti parazité ani ke spanku neukladaji. A mam tu jednu zw, co obcas prujmuje a ostatni vypadaji ok, kazdopadne walliserky jsou vzdycky kolem porodu a zacatku lakrace tak vystavene, ze jsou desne nachylne a jednou mi malem minimalne jedna umrela (druhou jsme podchytili lepe...). Tak si rikam, jestli neodcervit preventivne.. ty cerne moc neresim, ale bubaci jsou pro me orisek...ty by byly asi “dobry studijni material” :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Moonika »

Aj ja som zvedava a tym ze som tu slubila kontrolny rozbor tak mam vacsiu motivaciu sa k nemu dokopat:-D zofka tak raz nevyzerala dobre, pochudla tak som jej dala kuru, ale to bol v zahrade cerstvy estragon a palina rocna , plus som davala silice a ine a potom som dva x davala rozbor a bol prvy x cisty a o 10 dni po nom asi , tak bol len jedeiny krizik jedny druh kokc. A koza pekne pribrala. Takze teraz sa tesim ze som Bozku nepripustila lebo sa nemusim bat jej dat aj to co v brezosti nemozu. Nemam cerstve byliny ale luhovane v alkohole, ten estragon a palinu rocnu, len urcit davku je umenie.
Ak ich mas nachylne na zacervenie a mavas tam vlasovku a pod., tak asi by to fakt bolo pred porodmi na mieste, ale s ovcami skusenost nemam.. To je take najhorsie obdobie ked sa nedaju davat mnohe prirodne odcervovaky, az po porode ale to uz mozu narobit v nich velku neplechu.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Moonika »

Este chcem upresnit ze ta davka fenbendazolu pri plucnivke muellerius c. je 15-30 mg/kg z.hm. ale to je davka pre kozu.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Moonika »

Xchipsy odcervili ste ju ci ako ste sa rozhodli?:-)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od PavelIV »

Myslím, že šlo o tu, která to nerozchodila - v jiném vláknu :plac:
:PavelIV:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] a 13 hostů