Krmení kozla

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kozla

Nový příspěvek od xchipsy »

Davide, na pastvě nebyl, byl v pěkném velkém světlém bohatě nastlaném boxe, seno pěkné v slušném množství, dvakrát denně dostával mačkaný oves (prý tak "hrstku" - to by asi odpovídalo těm dvěma deci :usmev: Já mu teď dávám totéž, možná o trochu víc a nemačkám (oves rychle žlukne, takže udělat toho pytel nelze a abych se s tím mačkala několikrát týdně - byť máme i mačkač i šroťák - tak to by mě mohlo :hrabeti: Má zuby, tak ať kouše.
Kozy dostávaly 2x denně dva kýble taky mačkaného, ale bylo jich tam dobře 15, takže na jednu toho bylo nula plus nic. Zatím zůstanu taky u ovsa (zkusila jsem směs, co jsem dávala kdysi našim, tedy řízky + vojtěška + otruby + mačkaný ječmen + celý oves) a moc se jí to nezamlouvalo, což je logické, není na to zvyklá. Zato celý oves hltá, jakoby týden nežrala. Možná koupím pytel granulí a budu jí trošku přidávat k ovsu, protože ta je fakt jak lunt :mrzimeto: Odpoledne ji vyfotím, nechci aby byla jak bečka sádla, ale myslím si, že masná koza by takhle vypadat neměla (kór když není březí nebo po porodu, že by to dávala do vývoje plodů nebo mlíka..) Budu akorát muset vymyslet, jak ji vůbec nakrmit, protože hnědky jsou jak piraně a ikdyž to rozsypu na víc hromádek, tak vždycky je nejlepší ta, ze které zrovna žere bílá.. :nene: Takže buď tu včerejší branku nainstaluju a budu je na krmení zavírat odděleně, nebo rozmístím po výběhu několik korýtek a to by bylo, aby to hnědky všechno stíhaly obíhat :vytlem:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kozla

Nový příspěvek od Hhippie »

Ono je to totiz i o tom, jak to clovek rad (co uprednostnuje). Ja bych ho treba taky chtela mit kulatejsiho.
Oves mackany nebo srotovany a rizky jsou dobra kombinace :mrk: :souhlas:

Jinak kozla bych taky mela vyjma od cervence az po datum vpusteni do stada odpocitany po datum zadoucich porodu, ve stade. Je to min starosti a zvirata jsou spokojenejsi :usmev:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kozla

Nový příspěvek od xchipsy »

Jsem mu ráno namíchala ty řízky s troškou vojtěšky do ovsa a koukal na mě jak na vraha :)) Tak jsem vyměkla a vyměnila to za "suchý" oves a byl spokojenej. No jo, není zvyklej :vyhlizim:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kozla

Nový příspěvek od Hhippie »

To znam. Ja prevazne nic nedavam za prikrmy, ale kdyz treba manzel uvari pivo, nesu jim hrde, jaka jsem hodna panicka, mlato a ony se nad tim sklebi, ze je chci jako otravit... :nene:
Dokonce kdyz jsem se zviraty zacinala, mela jsem moznost dovazet z velkoskladu ovoce a zeleniny cerstve obrane listy salatu, kapust, spenat a dalsich dobroty... no...rychle me z toho vylecily. Nezraly to ani ovce ani kozy. V zime. Tak jsem se na to vykaslala. Ale bylo mi to lito. Jinak to slo v kontejnerech jako odpad zlikvidovat :nene:
:Hhippie: Bubáci forever!
kosta
Příspěvky: 758
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kozla

Nový příspěvek od kosta »

Náš kozel když začala sezona moc nežral.Hlavně ho nejvíc zajímaly kozy.To bylo důležitější než potrava.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kozla

Nový příspěvek od oreb1 »

To není hubený kozel. Teď má prázdný nebo poloprázdný bachor, ale špatně nevypadá. Podle mě je akorát. Vždyť je ještě mladý. Bude sílit a poroste i do výšky.
Nezapomeňte, že když většinou, když se nám koza líbí, už je tlustá. Proti ovci je prostě vyžle.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kozla

Nový příspěvek od Bekkky »

Mě přijde spíš málo osvaleny. Potřebuje pohyb a ven a přiměřeně krmit aby nezhubl a vybudoval si svaly.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kozla

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak jo, přesvědčili jste mě :souhlas: Budu věřit, že je normální, zůstane na seně a těch dvou hrstích ovsa a za týden ho vyšoupnu k holkám ven, ať smrdí do pole a ne do dvora :blazen: (původně jsem myslela, že ho k nim pustím až tak v polovině října, ale není proč čekat, stejně se nebudou prskat hned prvního a stejně se to nemusí hned povést...tak proč ho izolovat. Je sice hodnej, první den dost mečel (no aby ne, změna prostředí...), teď o něm ani nevím (ale že tady je samozřejmě cítíme :)) jen když jdu kolem, tak někdy trošku mekne, jinak leží a chrápe.
(důvod proč ho tam nedám hned je že bych radši, aby se prvně uklidnil šok hnědých, že tam mají novou kozu a aby si jejich vztahy trochu "sedly"..)
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kozla

Nový příspěvek od oreb1 »

Spíš se uklidní, když budou najednou všichni, ne postupně. Když přijde kozel, je to jiné, než když jen koza. Možná ho budou trochu honit, ale myslím, že moc ne, už to není zase takový mlaďoch. Myslím, že budou spokojení všichni. Jsem na ně sama zvědavá.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kozla

Nový příspěvek od xchipsy »

No to já taky :blazen: Když jsem loni jezdila s Álou za bílým kozlem, tak byla chudák celá připosraná, s velmi velmi těžkým srdcem a obavami jsem ji tam nechala do druhého dne a když jsem pro ni přijela, šéfovala celé ohradě, včetně kozla, kozičky, ovcí, hus i slepic :))
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kozla

Nový příspěvek od oreb1 »

Tak to je správná vůdkyně, nestrpí odpor. Teď máte tři kozy a kozla, jestli jsem to pochopila dobře, a to už je malé stádo, mohla by ho zorganizovat a když ji ostatní budou poslouchat, budete mít klid. Dvojice koz se fakt chová jinak.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kozla

Nový příspěvek od Jamarov »

Stejně bych počítala s možnými brzkými porody .loni během deseti dnů nakryl kozel všechny kozy uprostřed září.ted taky už připouští m.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kozla

Nový příspěvek od xchipsy »

Oreb, no ona je vůdkyně taková divná a občasná, protože třeba tam byla sama (myšleno bez druhé "své" kozy) a takhle si to tam ošéfovala, ale doma zase velí Kira, dokud ještě byly zavřené doma v boxe, tak byla od ní naháněná a bitá jak žito :mrzimeto: Teď na bílou si dovolují obě, ale co jsem tak pozorovala, mám pocit, že Kira je trochu víc srabka, zato Ála je odrzlá až až. (ale v mojí přítomnosti jí teda nabančily obě, což jsem nechápala, když tam jsou samy, tak za ní třeba chvíli chodí - a ona před nimi ustupuje - ale jinak si jí vesměs nevšímají, zato když jsem tam byla já a bílá přišla blíž, už po ní šly.. :vztek:
Včera navečer už to vypadalo o fous líp, udělala jsem ve výběhu čtyři hromádky ovsa, ať si holky zaběhají :blazen: a bílé podržela v boudě kyblík, stály jsme mezi dveřmi a když chtěla některá z hnědých blíž, řekla jsem Ne a nepustila ji tam a ony to po dvou třech pokusech vzdaly a ani to dál nezkoušely a sbíraly si venku.. Tak uvidíme, snad se to poddá..
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kozla

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak ještě slíbené fotky kozí holky, no jestli mi napíšete, že taky není až tak moc hubená, tak už ničemu nerozumím a jsem asi postižená z chovu prasat, kde to prostě musí být kulaté :))

Obrázek
Obrázek
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kozla

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

:koza: není :prase: a to je jasné i z obrázků :))
je to podobné jako s kozlem, senné břicho, šáhni na hřbet, musí být osvalený, ale bez tuku, páteřní výstupky jsou lehce nahmatatelné,
tenhle stav spraví dobrá pastva a pamlsek, nečekat na nic a připustit, moje holky se pak více šetří a přiberou
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kozla

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Fotky z rána
IMG_20190925_091013.jpg
IMG_20190925_090950.jpg
Ta rohatá je vysloveně tlustá, počítám, že je gravidní, na dietě
bílá a černým obojkem, prvnička s trojčaty, stále dojí, mohla by nabrat tři kg, s vyšším příkrmem
bílá se zeleným obojkem, mnohonásobná stařičká babča, stále dobře dojí, je hubenější, dostává to co mladá, ale už moc nenabírá ani v době klidu
kozel jsem mi takhle líbí, určitě nestrádá a holky ho unesou, kdyby dostal víc tak je za půl roku jako gula
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kozla

Nový příspěvek od oreb1 »

xchipsy, není hubená :usmev: . Je normální.
Dobře jste to udělala, že jste projevila své přání, že bílá dostane taky. Vy rozhodujete, kdo dostane a kdo ne. A kdyby na tu bílou šly a bušily do ní, běžte zase Vy a bušte do nich. Brzy pochopí, že Vy jako vůdce si to nepřejete a nesmí to dělat.
DAD, ten kozel je nádhernej, hodně podobnej mýmu prvnímu kozlovi, kterého tu ještě mám, ale už je v kozím důchodu. A určitě nesmrdí, vsadím se :usmev: .
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kozla

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Oreb, no že by nebyl cítit kozlem to bych lhal :usmev: , ale určitě by to mohlo být mnohonásobně horší, nestěžuju si na rozdíl od dvou sousedů :))
jedna tvrdí, že to pozná přes celou ves (a bojí se aby ji nepokopal nebo nekousnul :)) ) a druhýmu vadí úplně všechno co mám takže ty dva neřeším a snažím se to co jde aby mí přímí sousedi byli v klidu
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kozla

Nový příspěvek od PavelIV »

Jednou jsme jeli se synkem na kolech na chalupu, obstarat holky (asi 13 km). V poslední vísce jsem zavětřil a pronesl hlášku z jeho oblíbenýho filmu Návštěvníci (s J. Reno): "Tady to smrdí, jak v chlívku starýho kozla." Ale kozel nikde, ani jindy, když jsme jeli kolem autem, tak taky nikdy nebyl vidět. Asi za rok mi spolužák ze základky dělal na chalupě podlahu, tak jsme trochu kecali i s jeho syny, že něco chovají, tak ať se přijedu podívat. Zastavil jsem se po pár dnech na kávu, zjistil, že jsem tenkrát zavětřil u jeho zadní zahrady, tak mu to říkám a on na to: tak pojď do chlívku - to byl smrad. Jeho syn si tam chová už dost starýho kozla, kvůli rohům ho nechává dožít na trofej (rohy má pořádný) :vytlem: . Už ani nemá u nich, ani v okolí co připouštět. Tak má každej ze synů něco na starosti, jeden kozla, druhej slepice, třetí králíky a čtvrtej už nevím, snad morčata. Jsou asi 6 - 16 let. No a občas že ho daj do zahrady na kolík :))
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení kozla

Nový příspěvek od oreb1 »

Já často, když jsou u nás nějaké děti ze školky nebo ze školy, jim řeknu, ať si čuchnou ke koze nebo ke kozlovi, jestli jim to smrdí. Někdo řekne fuj, aniž si čuchl. A docela často děti řeknou, že jim to voní. I dospělí to často říkají. A už jsem někde psala, že právě tenhle kozel v době říje opravdu voní. Nechci ho dát pryč, protože ho kozy mají rády, i když jim k ničemu není, a myslím si, že možná právě kvůli jeho vůni.
Ale taky jsem kdysi byla u kozla se svou první kozou. A když se po dvou dnech vrátila, nemohla jsem se jí týden ani dotknout, jak strašně od toho kozla smrděla. Nedalo se to smýt. Není kozel jako kozel :usmev: . To je s lidmi taky tak.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů