Ohrady

chov ovcí a koz...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Ohrady

Nový příspěvek od Marion108 »

Zakladam tema o ohradach.

Na zacatek, jake doporucujete lanko pro kozy na mobilni ohradu? Nejlepe, aby ho meli v kamiru nebo profarm
Predem diky. ;)
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od PavelIV »

Zdravím Marion, používám pro krávy to modré 3mm od Kamíra a jsem s ním moc spokojenej, malý odpor (nemám moc silný zdroj), pěkně pružný i dost pevný a cena ještě jde. Vlastně můžu otestovat odkaz:
https://www.kamir.cz/polyetylenove-lank ... -blue-3-mm
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Marion108 »

Pavle diky.:)
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od oreb1 »

Jestli jsou zvyklé na ohradník nebo tam s nimi jsou koně, asi to bude účinkovat i na kozy. Já mám bohužel špatnou zkušenost a ohrazení ohradníkem jsem už vzdala. Moje kozy jsou zvyklé jít stále kupředu, když chodí na pastvu. A tak došly k ohradníku a šly dál. Každá zařvala a šla. Zkoušela jsem to několikrát, ale nezastaví je nic než pevná překážka. Jsou naučené postupovat vpřed a nechápou, že jednou mají jít dopředu a podruhé ne. Nějaký drát nebo lanko je nezajímá. Tak takhle to, Marion, doufám, mít nebudete :-).
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Marion108 »

Nee, moje holky ohradnik znaji a pokud kope, tak respektuji.:) kone tam nebudou, ty maji svoje pastviny, spolecne maji pouze dve.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od PavelIV »

oreb to by se asi naučily, připevnil bych ohradník uvnitř pevné ohrady a za pár dnů bych to zkusil znovu. Věřím, že by to pochopily.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od oreb1 »

Pavle, jak to píšete s pevnou ohradou, asi by se to naučily, to mě nenapadlo a už jsem ohradník darovala, takže to zkoušet nebudu. Ale tip je to dobrý. Další komplikace byl pes. Je zvyklý na určité chování vůči kozám z nějakého místa a teď tam nemohl. Já to prostě vzdala, už jsem se s tím smířila.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Augenblick »

Používám na ovce i kozy pastevni sítě Top line z Kamiru a maximální spokojenost
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Marion108 »

Augenblick, i pro rohaty kozy? Premyslime nad sitema...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Augenblick »

Kozy mám až na jednu odrohovany, nebo bezrohy 6ti měsíční kozlík i kozena jsou rohaty a sítě respektují.
Tykat, díkes ....
www.na-ovcarne.cz
Příspěvky: 1
Registrován: 10 říj 2018 22:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od www.na-ovcarne.cz »

Dobrý den,
já mám kari sítě. Je fakt, že velkou ohradu nemám a je to docela drahé. Ale stačí dřevěné kůly a kde nešly zatlouct, tak ocelové roxory, pr. 12 mm, nařezané na 1,5m. Z jedné sítě 3 x 2m mám 4 metry jeden a půl metru vysoké. Kozy neutíkají a lehce jde ohrada přemístit.
No, na hektary to není, to je fakt.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Janina »

Zdravím na ovčárnu :) také jsem přemýšlela o kari sítích, mají opravdu výhodu, že nepotřebují silné a hluboko zaražené kůly. Zatím máme ovčí pletivo výšky 120 cm, smrkové kůly po pěti metrech. Máme takto oplocené letní pastviny.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Hhippie »

Ja situju vsechny male prezvykavce. Mam rohate nahoru (zakrslice) i do stran (walliserske ovce) a doted se mi nestalo,ze by se nekdo nekde zaklesl. Vzdyt ony moc dobre vedi,kde jim ty rohy zacinaji a konci..
Ale kdyz to tak psala Oreb,tak mi to pripomnelo muj uzas nad jednim videem,co vkladala Bekky z mistrovstci v paseni,jak jdou ovce stejnou trasu a nezkracuji (rohy napr.). Kdyz jsem tuhle prehanela do jineho vybehu,dve ovce sly sporadane zamnou branou a zbytek si to zkratil skrz lanka!! Normalne ohradnik respektuji. Ale jak byla vedouci bahnice mimo ohradu,tak udelaly maximum proto,aby se k ni dostaly.. :(
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Marion108 »

Hhippii, ja vcera zkousela mlady, nechat na vypasenym a maminy dat fo novyho a kupodivu, i kdyz na ne mlady rvaly, tk maminy nesly pres ohradnik. Zkousecka ukazala 6kV
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od oreb1 »

Hhippie, u mě kozy taky chodily rovně za mnou do pravého úhlu. Ale teď už je jich hodně a když jdou za sebou, udělají hodně dlouhou řadu, navíc je tam letos právě víc než těch 20 procent mladých divošek, takže je to, jak píšete. Pořád hezky, pořád hezky a přijde na řadu jedna mladá a už jde zbytek za ní zkratkou. Naštěstí se mi je vždycky podařilo vyrovnat. Chodíme totiž kolem letištní plochy, kde startují a přistávají sportovní letadla. Po západu slunce se tam pasou, ale před západem to místo musíme obcházet. Kdyby tam vlezly, byl by to teda průšvih, letadlo bych platit nechtěla.
Bekkky

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Bekkky »

To že ovce jdou za sebou je tím, že je tam ten pes, který hlídá ze strany. Tyhle ovce jsou leta naučené, že pokud jdou za sebou, pes si jich nevšímá, ale jakmile začnou odbočovat přiběhne pes a vyžene je. To je právě to pendlování, které mají některá plemena geneticky a které se ale jinak pes nedokáže zcela naučit. Jsou plemena, jako briard, bobteil atd.(pudli), která leží na místě a pokud ovce linii překonají vyběhnou po linii a zase se vrátí na místo, nebo se posouvají s ovčákem, to funguje také dobře. Ale plemena jako bordercolie, australáci, sheltie atd. to většinou neumí. Běhají v kruhu (půlkruhu) a nebo hlídají na místě. Tam je pak trochu jiný způsob pasení, do toho moc nevidím.

Když pracujete bez psa, zkuste nejprve zvířata sehnat těsne dohromady, aby vytvořili stádo a pak se teprve vydejte na cestu. Tohle je vždy trochu potíž u malých stád, která jsou někdy třeba kvůli pastvě rozdělená do skupinek, že nedrží úplně při sobě a taky v ohradách nemusí čelit žádnému (byť teoretickému nebezpečí) a tím nemají potřebu shluknout se do stáda. To právě dělá přítomnost psa.
Ovce i kozy se dají naučit tak, že vezmete tenký tak 3m dlouhý lískový prut a obcházíte stádo kolem dokola a plácáte s klackem do země. To nemají rády a shluknou se dohromady. A pak když jsou v klubku, zavoláte je a ony jdou za vámi jako stádo, ze začátku to jde s kýblem šrotu, nebo na pamlsek. Ale chce to opatrně, moc je nevyděsit, prostě jen s citem, někdy stačí ovce jen obejít.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od oreb1 »

Bekky, navážu zase tady, i když jsme se rozepsaly o pasení v sekci o ohradách. Máte pravdu, dnes jsem pozorovala přesně tu situaci, kdy mi kozy za polovinou stáda začnou vybočovat a nejdou už rovně. Je to cesta asi na dvě kozy vedle sebe, vpravo pole, které hlídá pes, aby tam nešly, běhá sem tam a dopředu. Vlevo od cesty je to travnaté letiště, kam po západu slunce chodíme pást. To potřebujeme obejít do pravého úhlu. Doprava ne pole je pes nepustí. Pokud jsem já ve předu a jdu rázným krokem rovně a pak zahnu, povede se pěkný obchvat skoro vždy. Když jde první vůdčí koza a já jdu vzadu, protože hlídám malá letní kůzlata, která zůstávají vzadu při rychlé chůzi, projde půl stáda krásně a pak to některá pokazí a začnou se uhýbat. Na té straně je totiž nikdo nehlídá. Musím zezadu postoupit do úrovně poloviny stáda a zavolat je a vrátí se do roviny. Nevím, jestli je to jasné, ale chci tím říct, že jste přesně vystihla příčinu. Kdyby byl někdo ještě na levé straně nebo šel vepředu, člověk nebo pes, nestalo by se to. Jste dobrá :kyticka: .
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Jamarov »

Taky mám sítě ovinet 108cm,
Ovce úplně v pohodě, respekt absolutní, jehňata se musí naučit, kozy mám převážně rohatý, je nejlepší mít ze začátku třeba menší síť a zvířata na očích. Lanko proskoci, dostane pecku a je venku, do sítě se může zamotat a rány dostává dál. Je to nebezpečné.
Ale když to pochopí, tak přes to už nejdou a dávají si pozor. U dospělých se vůbec nebojím, že by se zamotali, nebo chytli rohama, u kuzlat je spíš riziko, když blbnou a řádí,tak nedávají pozor.
Až na manipulaci při přesouvání sítí jsem spokojená.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Marion108 »

Se zeptam blbe, je to s tou siti horsi nez z laminatovejma tyckama a lankem? Zatim jsem zbastlila tohle, ale premyslim, zda koupit sit nemo mensi tycky a lanko...
Obrázek
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Jamarov »

To Marion neporadím, já si sítě budu hájit, když už jsem do toho narvala tolik peněz(když zrovna neposouvám, jsem na to sama a pak proklinam, nedávám... Pak už jen zoufalství s čelovkou...)
Ale sítě půjdou na hory s ovcema, snad to bude aspoň trochu dobrá ochrana před vlky a budu dokupovat ještě jen tyčky a pásky nebo lanka pro dojné kozy u domu. To si myslím, že stačí a je to jednoduché na stavění.

Mastnacku síť ti klidně před zimou dovezu :-)
Není problém, ale myslím, ale že máš co dělat ;-)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů