POVINNOST REGISTRACE CHOVATELŮ PRASAT

přesněji vepři a jak je chovat...
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: POVINNOST REGISTRACE CHOVATELŮ PRASAT

Nový příspěvek od Pavel »

Přezdívko, děkuji.
Já právě řeším jak teď při této změně prodávat selata a jak se odhlásit, když nemají kupující číslo hosp. I KDYŽ BY TEĎ DLE NOVÉHO KAŽDÝ UŽ OD 1 KS MĚL MÍT, což nikdy nebude pravda :( A mít např. 30 domácích porážek za rok by asi taky nebylo pro ouředníky oku lahodící :) Proto mě napadlo to ohlašovat jako přesun na dočasné hospodářství a známky při prodeji odstranit. Proto se ptám zdali je takováto možnost na portálu, jako u ovcí. Tiskopisy jsem už zrušil dávno, takže už vše jedu online :) Rozhodl jsem se že nakonec radši svůj chov přihlásím - sousedi jsou VELKÝ svině.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: POVINNOST REGISTRACE CHOVATELŮ PRASAT

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak že svině kam se podíváte? :vytlem:
Nevím jestli jsem vás pochopil správně, ale asi nelze selata odhlásit na někoho kdo nemá hospodářství. Tady prodejci praset , prase už nikomu kdo nemá hospodářství neprodají, tak z toho usuzuji, že to nejde.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: POVINNOST REGISTRACE CHOVATELŮ PRASAT

Nový příspěvek od přezdívka »

Koukala jsem se na stránky cmsch, ale tam jsem ještě žádné nové pokyny nenašla. Je tam ještě tiskopis s vysvětlivkama a ještě tam je uvedené kód 53 likvidace u chovatele. Kdysi, před těmi 10 lety už byl zájem o selata na výkrm skoro nulový. Ale byla tady nedaleko malá jatka a tam jsem je zavezla a kupující si zaplatil porážku a odvezl už prase v půlkách. Už ani si nikdo nechtěl dělat s prasetem binec na dvoře.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: POVINNOST REGISTRACE CHOVATELŮ PRASAT

Nový příspěvek od Pavel »

Profesore! neblázněte jedna prasnice stačí :D (těch 30 bylo myšleno jako nadsázka) , přezdívko,přesně tak.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: POVINNOST REGISTRACE CHOVATELŮ PRASAT

Nový příspěvek od přezdívka »

No teoreticky je těch 30 selat od jedné prasnice možných. Pokud je to údernice a má 16 selat ve vrhu 2x ročně. Já se vždycky snažila připouštět dvě prasnice současně. Selata měla volný průchod po celém kotci. Boudičky pro selata byla za zábranou a kolem dokola jsem měla udělané hrazení z lešeňových trubek tak 20 cm ode zdi a uprostřed to samé. Protože svině, když lehá na krmení, tak se většinou sune po zdi a pokud za ní není místo, tak je sele placaté. Svini je to úplně jedno jestli sele kvičí nebo ne. Když leží, tak prostě leží. Krmily většinou zároveň. No a když se zdráhala krmit, tak jsem ji lechtala na břiše a ona pak začala dělat takové zvláštní krmící zvuky a pomalu si lehla. Ve velkochovech odstavují ve 3 týdnech. Já je nechávala pod sviní do 2 měsíců, to už žrala sama a nebyl to takový stres při odstavu. Po odstavu má prasnice za 5 až 7 dní další říji. To je dobré neprošvihnout. Potom už je horší zabřezávání. Více selat je ve vrhu, když je při zapouštění chladno.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: POVINNOST REGISTRACE CHOVATELŮ PRASAT

Nový příspěvek od xchipsy »

Děláte z toho zbytečné drama :mrk: Každý nebo každý druhý to považuje za buzeraci a zbytečné papírování atd...ale tak, když musí být registrovaná jedna koza, jedna ovce, jedna kráva, jeden kůň...no tak proč ne jedno prase. No bóže, svět se nezboří, stejně to většina jede přes portál, takže "vo co gou?" Minulý týden jsem zrovna jedno odhlašovala, byla to záležitost tak tří minut včetně uvaření kafe. Zítra odhlašuju další. Fakt v tomhle nevidím problém.
Momentální situace je taková, že když prodáváte vykrmené prase na porážku, tak ten kupující nemusí řešit vůbec NIC, vy jakožto prodávající ale musíte vést evidenci, tedy komu (jméno) a kam (adresa) jste prase prodali. Kupující nemusí mít registrované hospodářství, nic nikam nehlásí a jen si čuníka odveze a porazí.
Jiná situace je, pokud mu prodáte malé sele, které bude vykrmovat, tam už by ta registrace měla být. Ale jak znám české človíčky, stále bude hodně chovatelů (ti jsou už teď), co mají doma tři svině a odchovávají xy selat a nemají hlášené nic a stejně tak budou ti, co budou selata kupovat a nehlásit taky nic. No, záleží na vkusu každého soudruha, mě by to teda za to riziko pokuty (ne zrovna malé) fakt nestálo, zvlášť když je registrace zdarma a navěky. Jo kdyby se za to mělo platit, jako dneska za všechno, tak třeba taky řeknu že buzerace, ale takhle?

A k tomu Přemístění na dočasné hospodářství - ano i u prasat toto je, konkrétně se jedná o kód 73 - přemístění k neregistrovanému malochovateli.

Obrázek

Detailní info ohledně chovů domácích prasat zde http://www.svscr.cz/wp-content/files/zv ... _chovu.pdf

A ještě malá poznámka na závěr - AMP fakt není sranda, takže se nedivím, že se do toho úředníci takhle pustili. Nic víc za tím nehledejte. Už jsem v různých diskuzích četla, jak byli chudáci chovatelé šikanováni nucenými porážkami prasat atd... No, jednak se to týkalo pouze právě těch neregistrovaných chovů a druhak, lepší zavčas porazit a moct upotřebit, než pak volat kafilerku a řešit ne zrovna levnou důkladnou asanaci chovu...
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: POVINNOST REGISTRACE CHOVATELŮ PRASAT

Nový příspěvek od Profesor1 »

Mám pocit, že u nás, ve zlínském kraji prodat neregistrovanému chovateli bez hospodářství NELZE! Díky tomu moru.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: POVINNOST REGISTRACE CHOVATELŮ PRASAT

Nový příspěvek od xchipsy »

Profesor1 píše: 08 úno 2019 10:12 Mám pocit, že u nás, ve zlínském kraji prodat neregistrovanému chovateli bez hospodářství NELZE! Díky tomu moru.
Ano, to je právě uvedeno v tom odkazu, co se Zlína týče, tak tam to nelze.

"Zakazuje se přemísťování prasat určených pro domácí porážku na území Zlínského kraje s výjimkou
jejich přemístění na evidovaná hospodářství. V těchto případech pro evidenci prasat platí ustanovení
článku 1 obdobně."
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů