budoucnost

přesněji vepři a jak je chovat...
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: budoucnost

Nový příspěvek od Františka. »

A kde se chovají ty potvory červí, tomu se říká farma :nesouhlas: .
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: budoucnost

Nový příspěvek od petanena »

https://www.lui.cz/trendy-styl-2021-gas ... 2101270716
Tohle je taky docela zajímavé povídání.
Mě osobně na tom připadá nejhorší, že na jedné straně vědci a různí ekonadšenci vykládají, jak se musí všichni omezit a přitom se neuvěřitelné množství potravin prostě vyhodí. Máme kamaráda, který pracoval na likvidaci ve Vitaně a neumíte si vůbec představit, kolik toho jedna jediná malá pobočka vyhodila za měsíc. Nebyl to odpad z výroby, ale potraviny, kterým prostě nic nebylo, stačilo že na paletě prskla lahvička a umazala ostatní a už to šlo všechno do odpadu. Neuvěřitelný. To samý jsou různá megabelení potravin. Lidi lákají na nižší ceny a pak jde půlka do popelnice. Nikdy nepochopím, proč se nemůže, jako dřív spousta věcí rozvažovat přímo v krámě. Není přece důvod všechno balit do deseti obalů někde v továrně, stejně je v té krabici to samý, jako by bylo v pytli nebo velkém sudu, odkud by se to mohlo navážit přímo koncovému zákazníkovi. To jsou podle mého příklady věcí, kdy by se bez velkého omezování dalo změnit lecos k lepšímu a nikdo by nemusel jíst náhražky. Stačí jen potraviny doslova neházet do popelnice.
čobanak
Příspěvky: 7663
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: budoucnost

Nový příspěvek od čobanak »

já mam pocit,že za tzv.ekologickou liqidací odpadů musí bejt zájem bioplinek.
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: budoucnost

Nový příspěvek od petanena »

čobanak píše: 27 led 2021 09:52 já mam pocit,že za tzv.ekologickou liqidací odpadů musí bejt zájem bioplinek.
No to ne, pro bioplynku je mnohem jednodušší pohon prasečák nebo u nás tam sypou kukuřici apod. To co třídil kamarád šlo všechno na skládku, bylo toho 8-10 tun týdně. Vitana za to platí poměrně velké peníze. Neexistuje, že by si třeba řadoví zaměstnanci mohli něco z toho koupit domů. Kámoš pak měl vyjednáno, že mu něco prodávali pro krmný účely, ale to byla velká výjímka. Natahal nám toho spoustu. Choval v té době prasata a krmil je normálně míchanicí třeba z mouky, rýže, čočky atak, těm potravinám vůbec nic nebylo, třeba se natrhl obal co to v něm dodal výrobce a šup na skládku. A těch nejrůznějších omáček, bujonů, prostě co si vzpomenete že vyrábí Vitana. A to se jedná o jedinou pobočku, ne moc velkou. Takových továren na jídlo, jsou tisíce.
čobanak
Příspěvky: 7663
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: budoucnost

Nový příspěvek od čobanak »

aha.no tak komu to prospívá?nedávno o vihazováňí jídla mluvilo v rádiu.zbilé jídlo bi se mohlo i ňekomu dát.ale prej je poťíž dodržet higienické podmínki :udiv: :blazen: :otraveny:
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: budoucnost

Nový příspěvek od petanena »

Nevěřím řečem o problémech s hygienou. On ten kamarád odešel z Vitany a šel k popelářům, kde svážel odpad ze supermarketů. Vždycky mi donesl spoustu citrusů, ananasy, zeleninu a dokonce avokáda, stačilo to umýt. Kdybych chtěla, donesl by i maso nebo uzeniny, ale to jsem se přeci jen bála. Normálně byl sem tam nahnilý plod, který jsem vyhodila. Ale ty firmy nejen že to vyhazují, ale hlídají, aby si to nikdo nemohl vzít a zpracovat.
Já si myslím, že vina je na odosobnění jídla. Takový kravaťák, někde v kanceláři si nebude lámat hlvu s tím, jak zařídit, aby se nevyhazovalo. Je mnohem snazší odvézt to na skládku. Navíc, když jsem se na tohle téma bavila s většinou našich známých, většině přijde, že přeháním. Lidi si neumí ani představit objem potravin, co se vyhodí.
Proto jsem velmi skeptická, když slyším různé ekology a nadšence, jak třídí a nabádají mě k omezení masa a podobně. Neříkám že to ten který človíček nemyslí dobře a je jistě pravda že společnost se skládá z jednotlivců, ale tak nějak mi připadá, že ve finále se nic nezmění a korporáty jen můžou zas zvednout ceny. Tady se mluví o náhradách masa moučnými červy. Když pominu i svoje vlastní předsudky k pojídání hmyzu, stačí mi, se jen podívat na nabídku té firmy-20g/125Kč, samozřejmě v barevném plastovém obalu. Kolik by mě stálo nahradit jeden kilogram kvalitního masa? :nevim:
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: budoucnost

Nový příspěvek od Vedra »

Tak ta firma prodává pozérskou kuriozitu s marží v řádu desítek tisíc procent. Nejlepší je jak tam sami píšou, že to má být ekonomicky výhodnější alternativa masa.
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: budoucnost

Nový příspěvek od Františka. »

petaneno, máte pravdu, ale :usmev: podle zákona nevímjakého nic se nesmí jen tak vyhazovat. Každý odpad musí být ekologicky zlikvidován. Firmy musí mít postup, jak ji provedou. Nemusí nic vyloženě vyhodit, pokud pro to budou mít další využití nebo jiný způsob ekologické likvidace. Vše smluvně zajištěno. I supermarkety mají v mém okolí takhle zajištěnu likvidaci. Mají smlouvy se zemědělci, ti pravidelně jezdí třeba pro pečivo, každý den velké množství. Ale musí jezdit, ne že si vyberou něco nebo jednou nepřijedou. Ale taky jsem se setkala s řetězcem, jehož příslušné oddělení jsem o této možnosti musela informovat, protože se báli, že zemědělec není podle zákona firma, která provede likvidaci. Přesvědčila jsem je, i když mně to k ničemu není, nechci toho tolik. Tak jezdí někdo jiný. Některé řetězce mají strach, že jim dají pokutu, že likvidace není podle zákona, proto radši jídlo vyhodí.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: budoucnost

Nový příspěvek od Hhippie »

Likvidace potravin dle zákona je dobrý business pro firmy, které se tím živí. Jakékoli přebytky nebo odpad - vyřazený z jakéhokoli důvodu - musí být legálně předán odborné firmě k dalšímu zpracovaní. Hlídá hygiena a další instituce. Žádná větší firma si nelajsne to dát z ruky, protože to, že se někdo pochlubí v hospodě, že má krmení zadarmo, je jen otázka času.
Táta dělal v areálu bioplynky a co tam se přivezlo na likvidaci, by člověk nevěřil. Jak píše Peta - např. kamion kukuřičných chlebíčků, vyrobené v ČR a dovezené do Finska - tam je objednatel ochutnal, zkonstatoval, že jsou málo křupavé a ať s tím táhnou. Zaplacená dodávka. Tak se dovezli zas zpět do ČR a jely rovnou na bioplynku. Měly finské etikety a rozbalování a přelep zboží s konečnou prodejní cenou kolem 8 kč by prostě nebylo rentabilní... taky tam skončil náklaďák Skittles - takových těch ovocných barevných bonbonů - kdoví, co jim bylo.. chlapi se v nich fotili, skákali do nich a “koupali” se v nich... škoda, že to tehdá nevěděl nějaký fotograf - mohly vzniknout dost unikátní exteriery :))
Ono prodej těch atypů zaměstnancům je taky problém. Češi jsou vyčůránci a hned chtějí všechno zpeněžit. Tehdá manžel dělal něco pro stáčírnu limonád a tam si mohli zaměstnanci odkupovat atypy - třeba se špatnou etiketou, víčkem, atp. ... za pár korun (haléřů). Kupovali na palety a přeprodávali kamarádům do stánků a hospod na rozlévané nápoje... tak se omezil výdej na pár litrů za měsíc a zbytek se radši vylil... a tak to prostě je :nesouhlas:
Jistě je mnoho způsobů, jak plýtvání zamezit, ale ty firmy jedou hlavně ekonomické zájmy a procesně co nejjednodušší chování... z toho vychází mnohdy nelogické chování producenta “odpadu”.
Proto mám stejný pocit jako Petanena - nejen u potravin a odpadu z něj, ale např u produkce odpadu obalů... protože to, co já “zachráním” např. tím, že nakupuji pečivo do plátěného pytlíku... prostě nikdy nebude mít žádný efekt, dokud se bude ve světě s ekologií dít to, co se děje... :plac:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: budoucnost

Nový příspěvek od Františka. »

Třeba TESCO i Albert mají už celé roky smluvní odběratele z řad zemědělců. Ostatní nevím, ale zákon to umožňuje, jen odběratel musí být podnikající osoba a odpad zlikvidovat zkrmením nebo jinou cestou, ne ho někde pohodit. Záleží na přístupu manažerů.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: budoucnost

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Nakládání s odpady a slovíčkaření na hraně zákona kolem toho je jak říká Hhippie opravdu hlavně o penězích.
Mám zkušenost z jatek a maso zpracovatelského průmyslu, pekárny a cukrárny. Dostat se ke šmelině s odpadem bylo lepší než brát plat :jakoby: .
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
čobanak
Příspěvky: 7663
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: budoucnost

Nový příspěvek od čobanak »

domňívám se,že plejtváňí je opravďickej hřích,za kteréj se normálňe choďí do pekla.Maso liďi nemúžou přestat jíst,neboť jim to nedovolí biologická podstata
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: budoucnost

Nový příspěvek od Profesor1 »

Že nedovolí?
Tak si přečtěte diskuzi pod článkem.
Oponovat vegetariánům je jako oponovat ochráncům vlků, nebo chovatelkám koní :)) :vytlem: :hihi:
https://www.novinky.cz/kultura/salon/cl ... h-40348604
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
čobanak
Příspěvky: 7663
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: budoucnost

Nový příspěvek od čobanak »

už jsem to tu jednou mislím psal.stingl se domňíval,že kanibalizmus na papuy nové guinei je zpusoben absencí velkejch savcú.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů