odstav štěňat

Pes, nejlepší přítel člověka. Co pěkného nás společně čeká? Doporučte plemeno. Vybíráme štěňátko. Barf kontra granule. Odčervení, očkování, čip. Cvičák ano či ne? Venku nebo v bytě? Péče o starého psa.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

odstav štěňat

Nový příspěvek od Jamarov »

Zajímalo by mě,ikdyž si asi umím celkově odpovědět sama,danou situaci stejne nevyresim,jelikož to není v me kompetenci.
Ale třeba téma může byt prospěšné někomu dalšímu.

Fena prvorodička porodila 11stenat,přežilo jich8.ti umřeli během prvního týdne.
V sobotu jim bylo 5tydnu. Majitele je už chtějí dávat pryč,protože jednak je to starost a jsou omezení a za druhé je fena téměř nekoji.
Vím ze je to těžké období pro fenu kdyz uz ji koušou.ale ze by jim dávala pouze ráno a to pouze do minuty se mi nezdá.i když zlazy mela dost horké,zatím bez boule a zjevneho zánětu.
Štěňata začali před týdnem konečně přikrmovat.ale ta porce pro všechny mi přišla k pláči. Jsou to krásní medvídci a nezda se ze by strádali. Fena je hubená což se nedivím ale vypadava ji i srst ve velkém.
Stenatka jsou v boudě venku s malým vybehem.fena u nich nemůže byt cely den jelikož mají špatný plot.takze ji pouze pod dozorem k nim pouštějí.
No mela bych k tomu dost rad a výhrad,bohužel s tim ja nic neudělám.
Moje fena je matkou téhle fenky. Mela jsem od ni dvakrát štěňata,mela jsem to ale všechno jinak . A kojila hodně dlouho.
Prostě u některých majitelů je nezodpovědné ze vůbec mají psa kdyz o tom nic neví a za druhé nenechat vykastrovat.
Kdyby někdo měl zájem o stěně můžu zprostředkovat. Stenatka jsou moc krásný ,možná by se měli opravdu lépe uz u někoho jiného. Od mamy se toho moc stejne nenauci kdyz u nich neni.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: odstav štěňat

Nový příspěvek od Jamarov »

Matka stenat je krizenec -otec hovawart a matka- velký knirač/vlkodav-to je moje čubinka

Otec stenat je nejspíš nemecky ovcak.
WP_20191222_14_26_37_Pro.jpg
WP_20191222_14_27_45_Pro.jpg
WP_20191222_14_27_40_Pro.jpg
WP_20191222_14_27_06_Pro.jpg
WP_20191222_14_26_53_Pro.jpg
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: odstav štěňat

Nový příspěvek od přezdívka »

Měla jsem fenu středoasiata. Když jsme si ji přivezli, tak ji byly 3 měsíce a vážila 14 kg. Přiznám se, že jsem toho o tomto plemeni moc nevěděla. Ono tehdy ještě nebylo moc rozšířené. ale sháněla jsem informace, kde se dalo. Měla jsem od ní 3x štěňata. Nejmladšímu, když šlo z domu bylo 6 týdnů - přáli si noví majitelé, že prý si lépe zvykne na novou rodinu. Je fakt, že když jsem se na něj jela podívat, tak moc kontaktní nebyl. Nejstarší štěně co šlo z domu bylo 4 a1/2 měsíce staré. V té době už vážilo skoro 30 kg. Ten pes taky nebyl daleko, tak jsem se na něj čas od času jela podívat. Pamatuju na jeddnu návštěvu. I když měli velký pozemek, tak pes jak mohl, tak zdrhnul. Ve vyhledávání úniků byl přeborník. Přijeli jsme k plotu a já vystoupila u brány z auta, zazvonila jsem a koukám kde je pes. Najednou se venkem kolem plotu žene něco jako tele. Zabrzdil u mě a začal štěkat. Promluvila jsem na něj a začaly se dít věci. Jak poznal hlas, tak vyskočil, přední tlapy mě dal na ramena a celou mě oblízal.
Štěňata jsem přikrmovala už od třech týdnů. Kupovala jsem přímo na drúbežích jatkách kuřata druhé jakostní třídy. S potrhanou kůží, popřípadě mu chyběla třeba noha nebo křídlo. Měla jsem tam známou a zaměstnanci měli možnost si takovou drůbež za levno koupit. Takže to bylo jako za ni. Do vývaru jsem namáčela granule pro štěňata a ze začátku jsem jim do toho uvařené maso mlela. Asi tak týden. Pak už jen krájela na menší kousky. Čím víc má fena štěňat, tím je potřeba dřív začít přikrmovat. Už i v těch 5 týdnech, jak píšete by měla štěňata zvládnout přežít bez mateřského mléka.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: odstav štěňat

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Ještě že už štěně máme :usmev: .
Dědeček tu mněl chovnou stanici velkých kníračů. Ta fena vypadá jako poslední štěně co tu pamatuji.
Osm velkých štěňat je na fenu bez pomoci moc. Přikrmovat se dá od tří týdnů. V šesti týdnech štěňata zvládnou život bez feny za předpokladu dobré péče. V osmi by mohla být samostatná. Ve dvanácti samostatná být musí. Přítomnost feny samozřejmě není na škodu.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: odstav štěňat

Nový příspěvek od Janina »

Matka naší hovawartky City, Genesis Gasko Prim, měla tehdy 11 štěňat, byl to její třetí vrh, už měla osm let. Přikrmovat se muselo od tří týdnů, také byla hubená, i při vynikající péči. Je to záhul tolik štěňat. Od matky mohou v padesáti dnech. Musí vážit nejméně pět kilo. Zde stručně povinné hovawart https://www.hovawart.cz/chov/jak-na-to.php
Fena od těch malých pijavic sama utíkala :vytlem:
My jsme podstoupili s Citkou vše potřebné a chystáme se na štěňátka při následujícím hárání, zjara. To jí budou čtyři roky. Je mi jasné, že to bude velmi náročné a zodpovědné. Chceme si nechat plavou fenku, pokud se zadaří.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: odstav štěňat

Nový příspěvek od Jamarov »

Navštívila jsem je kdyz jim byly4tydny a ptali se kdy začnou jist.tak me to vyděsilo ze jim jeste nic nedávají,ja tez začala na 3tydnech s prikrmem-bylo jich 9 . Vím kolik to dalo práce jim denně vařit a byla toho casem pěkná hromada. :vytlem:
Pokud to nebudou těstoviny tak jim nikdo vařit nebude :smutek:
Byly u nás na Silvestra,kdyz jsem viděla sklenici od okurek s granulema která nebyla ani plná a to dostali jen dvě hrstky hozene do vody.
Ale jak říkám zatím vypadají moc pěkně.spis mam strach aby fena nemela zánět nebo ma tak nízký příjem ze prichazi o mléko.
Jiste ze feny utíkají,nejlepší je kdyz mají ohradku kam fena muze libovolne vstupovat a kontrolovat. Čím jsou starší a mají větší prijem potravy a mají možnost společného venceni a hraní s matkou,je dle mého pozorování důležitý další vývoj ,fena si po case poradi s pijavicema a nabada je aby se soustredily i na jine věci v okolí než jen na mlecnou žlázu :vytlem:
Uvidím zda si někdo bude chtít vzít takhle brzy.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: odstav štěňat

Nový příspěvek od Bekkky »

V pěti týdnech jsou štěňata ještě hodně nejistá a je pro ně důležité být i se sourozenci, nejen s matkou. To že fenka už má málo mléka, to se stát může, ale je třeba dostatečně přikrmovat, alespoň dvakrát denně. Většinou je máma pokousaná, když se málo přikrmuje. Může se přikrmovat štěněčíma granulema a do toho přidat mleté maso a vývar, nebo jen navlhčit vodou, mléko, tvaroh atd. Nemusí se zrovna vyvářet, dá se to zvládnout i s přidáním psí konzervy, ale štěňata by měla být natolik sytá, že převážně spí (cca 18 hodin denně).
Osobně bych si stěně v pěti týdnech nevzala, protože je sociálně nezralé a pak se naváže na člověka je z toho takový ten psí závislák, který těžce nese, když má být sám. Majitele bych se snažila přesvědčit, aby přikrmovali a dali štěňata nejdřív v 8-mi týdnech. Ale ideál je tak v 10-ti.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: odstav štěňat

Nový příspěvek od přezdívka »

Nejlevnější na přikrmování je právě to vaření. Všechny ty konzervy a ostatní kapsičky si nechají ve zverimexu patřičně zaplatit. A když je těch štěňat 8 leze to dost do peněz. Pak když prodáte takového bezpapíráka většího plemene za 4000, tak to ani nepokreje to krmení a očkování a odčervení a vystavení očkováků. Když dáte do hrnku kuřecí polévkovou směs a do vývaru pak zavaříte 1/2 sáčku obyčejných vlasových nudlí a oberete do toho všechno co bylo na kostech je toho skoro 4 litry. Nikde není psáno, že se to nedá udělat do zásoby a potom jen ohřát v mikrovlnce. Jenomže to si musí každý nastavit podle sebe.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: odstav štěňat

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Ta naše píďa byla v osmi týdnech už čipovaná.
A není tohle už množírna :smutek:
U papíráků byl přece udaný maximální počet štěňat. Právě aby se předešlo takovýhle smečce hladových krků.
Asi už hodně pamatuju :smutek:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: odstav štěňat

Nový příspěvek od Janina »

U hovawartů to tak není , všechna štěňátka se ponechají . Nelíbilo by se mi to jinak :cert:
Také se čipuji hned u chovatele.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: odstav štěňat

Nový příspěvek od přezdívka »

Vím, že dřív se vrh nahlásil poradci chovu nebo jak se ta "funkce" jmenovala a ten štěňata zkontroloval a "nadpotečná" utratil. Jenomže to je hádání z křišťálové koule, jak pes bude vypadat v dospělosti.
Ještě ze své zkušenosti. Moje středoasiatka měla svůj třetí a poslední vrh v 7 letech. Tak jsem si chtěla nechat po ní holku. Příchod štěňat na svět byl komplikovaný. První se narodilo mrtvé a dál porod nepokračoval, takže došlo na císařský řez. Ještě jedno mrtvé štěně bylo zaseknuté v porodních cestách. Živých bylo 5. Vlastně by se dalo říct 4 a 1/2. To páté mělo poloviční velikost než ty čtyři. A to mrňavé byla jediná fenka. Když bylo štěňatům asi 2 měsíce, tak jsem si všimla, že má malá nějakou divnou hubu. Měla podkus víc jak 1 cm. Žádné výstavní ambice jsem neměla a tak jsem si řekla, že na to aby hlídala je úplně jedno jaké má zuby. Nakonec se obě čelisti srovnaly a fena měla předpisový skus. Kdybych to neměla doma, tak se budu s každým hádat, že mě věší bulíky na nos a vykládá pohádky. Jestli to bylo nebo nebylo dědičné nevím, protože tahle fena žádná štěňata neměla. Jo a ještě jeden poznatek. I když se narodila jako nejmenší štěně z vrhu, tak v porovnání se svojí matkou měla v dospělosti o 10 kg víc.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: odstav štěňat

Nový příspěvek od Janina »

Přezdívko, věřím.
Naše Citka se narodila jako jedna z posledních, byla malá, ne moc vybarvená, spíš ne než moc.
Ale, už byla jediná k mání.
Celé dětství i pubertu byla menší, nijaká, znaky nic moc. A pak dospěla a je nádherná. Všechno má dle standardu. Krásně černou srst, pěkné znaky, velikost dle předpisu. Povahu super.
U štěňat se vše nepozná.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: odstav štěňat

Nový příspěvek od Bekkky »

I když u ovčáckých psů není vzhled na prvním místě můžu potvrdit, že se mění a taky nelze až tak zcela odhadnout velikost hned na začátku. Co ale spolu souvisí je to, že štěňata, která byla drobnější a narozená jako jedna z posledních jsou v dospělosti více nervozní, citlivá a akční a někdy i méně sebejistá a soustředěná. Dá se trochu zmírnit tím, že zůstanou déle u mámy, což je pro sebejistotu psa hodně zásadní. Já mám radši klidnější psy a jednou jedinkrát jsem jako dárek dostala nejmenší fenečku z vrhu a ještě k tomu v 7-mi týdnech. Mám jí moc ráda, ale je to potížistka domácí a závislačka a nejneposlušnější pes vůbec za všech.....
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů