Chov masného skotu

Vše o chovu skotů...
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od čobanak »

Dokonce!Ale i mezi kozama jsou rozďíli.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Jana P. »

Jo to jsou, rozdíly. Malé kozy, velké kozy......
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od PavelIV »

DaDe, asi jsem to pochopil, ale zbytečně složitý. Radši si zaposiluju.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Je to jednoduchý, ale když to potřebuješ :nevim: :mrk:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Profesor1 »

Nejjednodušší je pořídit si kleště :))
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Na to musíš mít ale výbavu :vytlem: :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jeden vývod oleje navíc a je to
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5317 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Hhippie »

Marcis: myslím, že Vedra chová AA. Když jsme se předloni rozhodli, že zkusíme mít ma sezonu krávu na maso na podzim na poražení, hledala jsem mj chovatele, kde bude tele trochu osahané, resp. ne úplně divoké. Abychom si s ním zvládli poradit i bez zkušeností. To je totiž jiné než u mléčných dojených, kde se se zvířaty manipuluje každý den - ti masňáci si většinou žijí polodivoce.
Měli jsme štěstí a přivezli jalovičku, která s člověkem neměla problém a byli jsme jí schopní za kýblem mezi pastvinami převést na ohlávce a dlouhé lonži.
Jako druhou jsme si přivezli stejně starou AA z malého stáda, tak jsme doufali v také pohodové zvíře. Ale tentokrát to byl opak. Panická hysterická kráva, která ani u kýble k sobě dlouho člověka nepustila. Nakonec jsme jí zvládli trochu osahat, ale stejně byla panická, hysterická, nebezpečná. Nakládka do přívěsu byl opravdu strašný zážitek a předání na jatkách skončilo komentářem, že pán už dlouho nepotkal takhle agresivní zvíře a že ty angusy jsou jedny z nejhorších povah... :nevim:
Tele, co je z téhle jalovice, je po mámě. Máme jí s klidnou dexterou a postupně se uklidňuje, ale stejně má pořád záblesky paniky, kdy něco vyhodnotí jako nebezpečné a přerazila by se, aby zdrhla včas.. :nene: jinak na sebe ale již nechá někdy sahat i jindy než jen u kýble.
Kamarád, co AA chová ve velkém, s nimi extra problémy nemá, ale protože s nimi nedělá “osobně”. Větší stádo krav = mechanizace = víc bezkontaktní chov. Když ano, občas chodí s úrazy - přeražený nos při nakládce, když kráva kolem sebe kopala a přerazila mu nos hráždí, viděla jsem ho, jak se snažil pomáhat krávě, co měla novorozené tele a obrovské vemeno až na zem, aby se tele napilo a jak skákal “flopa” přes tu dvoumetrovou hrážď, aby ho nerozdupala... cvakání známek telatům na pastvině byl absolutní adrenalin, aby nás matka nerozšlapala... přesto měl velmi klidného plemeníka stále ve stádě a pohyboval se tam beze strachu.
Zkušenosti mám tedy malé, ale za mě to není úplně pohodové plemeno. Ale zas nemám porovnání s jinými plemeny. Třeba je to takto normální...? :jakoby:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od PavelIV »

Já myslím, že mezi plemeny zase takovej rozdíl není, jde spíš o to, jak je danej kus od malička osahávanej a co vidí u zbytku stáda. Mám z deseti pět, který se v pohodě nechají osahávat, ostatní moc ne
:PavelIV:
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Vedra »

Telata mají méně energie než Limousine, Charolais, míň se drží matky, hůř osvalené, mramorované maso, geneticky bezrohé.

Povahově myslím, že je to jedno. Pokud není klec a ulička tak se musí ochočit a naučit na řetěz. Pokud je na výběr ochočená a neochočená tak připlatit za tu ochočenou.

Já je asi postupně nahradím těma Limousinama jak mi budou krávy dožívat. Bezrozí býci už jsou taky, když ne tak odrohování louhem funguje ok. Prostory na staření masa nemám takže mezivláknový tuk je mi k ničemu., v guláši je to jedno. Jo a samozřejmě víc trpí na slunci protože jsou černé a když dávám připouštět v létě tak mi inseminátor doporučuje je nechat v chlívě do západu slunce.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Tada »

My jednou prí měli býky AA ale prý hrozní divoší. Nedávno když jeli býčí na jatka tak se jim cvakali náušnice a máme čestry a to jsou taky hrozí parchanti jednomu přehodili prední nohy přes zábranu a po něm pořád šli ,možná jednou budou šeroláci tak uvidíme. A nakládka býku na jatka je taky horor. Nakládáme asi po šesti býkách a ostatní jsou ve vedlejší chodbě pak tase šest a pak třeba zbytek, jedeme manipulàtorem po chodbě a na konci stojí kamion a pomalu tak býky hrneme A jednou zůstali dva na chodbě a nechtěli jít pak je přišli podpořit další 4 no prostě horor na konci jsme je tam dostali ale hrůza :udiv:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5317 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Hhippie »

Vedra: vidíš, s těmi porody můžu říct jen jednu zkušenost, ale potvrzuje, co říkáš - že telata jsou samostatná jednotka. Víceméně pořád zůstávalo někde zalehlé v louce a matka v domečku ve stínu... kdyby se občas nevylouplo, že chce napít, ani nevíme, že máme tele... :jakoby:

Tada: jo... tak takhle nějak to také probíhalo. Naprostý horor. U nás navíc umocněno to, že máme nevyhovující vybavení pro tyhle potřeby, takže naháněcí ulička vyrobená z toho, co bylo, a žádná elektrika... boj o život :mrzimeto: už bych to nikdy nechtěla zažít :smutek:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Takže se shodneme na tom, že pro domácí chov čehokoliv je potřeba vybrat klidné a na ruční manipulaci zvyklé zvíře. Pořád je to kus masa který dokáže hodně ublížit.
Plemeníka co mám doma tak je vysloveně muchel :souhlas: původně ho ošetřovala 13ti léta slečna. Dnes ho chodí čistit děti 9 a 11 let. Snažím se tam být s nima, aby je nikde omylem nepřimáčknul, nebo na ně nešláp. Přece jen má přes 4 q. Kravičky jsou také v pohodě a roček je prostě puboš. Pamlsky můžou dávat jen přes hrazení jinak by ušlapali snad i mně :nesouhlas: :vytlem:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5317 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Hhippie »

Vidíš... já pořád přemýšlím, co si myslet o té naší dextře... je vzatá ze stáda jako ročka. Byla od začátku zajímavě odvážná - člověka se nebála, ač s ním neměla zkušenosti. Nechala na sebe poměrně rychle sahat, myslím, že eviduje svoje jméno. Taky zná “kuš” a někdy poslechne a dá pokoj. Je to “proti” bučení, když si žádají jádro. Dávám v konkrétní čas, tak neřvou pořád. To by nešlo - přeci jen jsme v zástavbě, byť osadní...
Když má jádro, osaháváme i na vemeni a břiše, snažím se z obou stran, ale z pravé to jde snáz. Když nemá žrádlo, nechá na sebe sáhnout, ale dřív měla ráda drbání pod krkem, teď odejde. Nesnáší dotek na hlavě, odchází brzy, nebo začne kývat hlavou a naznačovat trkání (říkal jeden kolemjdoucí drbač - mě to nedělá, páč jí na hlavu nesahám, když vím, že to nemá rada). Většinou jí potěší drbání kolem páteře, kam si blbě dosáhne a vždycky ocení drbání kořene ocasu. Ale že by byla extra nadšená z člověka, to si nemyslím.. prostě to asi brát spíš jako, že to není domácí mazlíček, ale vcelku přívětivé hospodářské zvíře, se kterým se snad bude dát domluvit.
Zvládla jsem jí přes kýbl dát ohlávku po mém koni (rozepla jsem jí a ona do ní strčila hlavu, aby se nažrala a na několikrát se mi jí nakonec podařilo to zapnout...odběhla, vyhazovala a točila se s výskoky na místě, byla děsně naštvaná, ale nakonec to vzala) a zkouším na tu ohlávku sahat, když žere. Neměla jsem ale ještě ty koule jí zkusit přivázat na pevno třeba u žrádla. Bojím se, že mi “odejde” s přístřeškem (postaven nově a myslím, že dobře. Ale vím, jakou mají sílu...)... nebo že roztrhá ohlávku a budeme začínat od začátku. Musím se hecnout a zkusit to. Protože bych jí potřebovala odčervit (odrbaný ocas, předpokládám jako u koně svědčí o začervení)... ale vůbec nevím, jak na to. Takže předpokládám, že jediná možnost (bez fixační klece a naháněcí uličky) je jí přivázat na pevno někde... :nevim: Achjo. Kdyby tak chtěly ty krávy spolupracovat třeba s odčervovací pastou... ale to taky bez uvázání nebude možné ani to zkusit... prostě nás čeká dost práce a není na to moc kdy... :nene:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od čobanak »

U nás se pasou na loukách AA i cherolais a nelezeme tam.kamarád říkal,že šel přes louku,cheroli v dálce,ale zmerčili ho a hned za ňím.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Dobytek je povětšinou jen zvědaví a jde se podívat co se děje :souhlas: ,
útočí jen zřídka a to po varování :souhlas: kdo neuposlechne nebo nepochopí se zlou potáže
je to jako u psů - pastevců
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Vedra »

Odčervováky jsou i pour-on.

Já budu zkoušet toto https://www.agridirect.ie/product/imec už jsem tam objednával i pour-on proti všenkám a v pohodě. Výsledná cena včetně poštovného pořád lepší než od veterináře.

Před tím jsem dával do tlamy ivomec z lahve od sektu tu nerozkousnou.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Tada »

U nás k dobytku chodí děti 9,12,15 a v pohodě když zlobí dostanou klackem dokonce je i krmí .
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Kdo že dostane klackem ? :vytlem: já jen jestli mám volat KVS nebo sociálku :)) :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov masného skotu

Nový příspěvek od Vedra »

Všichni, škoda rány která padne vedle. :vytlem:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů