Jan - můj chov včel

chov včel a rozličného hmyzu
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Jan - můj chov včel

Nový příspěvek od Jan »

Dneska byl pěkný prolet, včelky nosily trochu pylu a podle mě sladinu (předpokládám, že takhle masivně by na vodu nelétaly). Do víkendu má být hezky a pak kdo ví ?

Naposledy upravil(a) Jan dne 25 bře 2020 16:19, celkem upraveno 1 x.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan - můj chov včel

Nový příspěvek od Profesor1 »

:souhlas: :souhlas: :souhlas: na jednu stranu jsem se bál, na druhou těšil až začnete psát o včelách!!! :usmev: :vytlem:
Bývaly časy, kdy jsem měl třicatery a víc, teď stěží si najdu čas na dvoje - troje.
V tuto dobu začíná pro včelaře nejkrásnější období. Chodíval jsem denně k úlům , sledoval jak začínají nosit první pyl + sladinu a od půlky dubna (u nás na Valachoch) se z úlú linula snad druhá nejkrásnější vůně na světě!!! :vytlem:

Pavle pište! pište! pište! :souhlas:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan - můj chov včel

Nový příspěvek od Jan »

Jestli to bylo na mě, já jsem Jan / Honza .
2-3 včelstva, časově to už snad s 5-10 vyjde nastejno. Nesměj se rojit , aby člověk furt neběhal po stromech.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan - můj chov včel

Nový příspěvek od Bekkky »

Když to zde čtu, už několikrát jsem uvažovala, že bych tak zkusila včelky....Měla bych možnost dát úly do starých ovocných plantáží, které jsou zároveň pod borovicovým lesem.
Ale je fakt, že o tom vůbec nic nevím....
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
kosta
Příspěvky: 757
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan - můj chov včel

Nový příspěvek od kosta »

Zkusit můžete.Ale napřed si prostudujte vše o chovu aby jste věděla do čeho jdete a co to obnáší. Pro začátek
stačí max. 5včelstev a někoho kdo Vám vysvětlí a ukáže co a jak . Otevře úl a vše Vám ukáže jak to v tom
úle vlastně vypadá. Radím z vlastní zkušenosti.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan - můj chov včel

Nový příspěvek od Jan »

Přesně tak. A taky jestli nemáte alergii , kolik do toho chcete vrazit peněz , co od toho očekáváte .....
Nějaké info je zde . Otázka asi taky je, jak moc budete chtít být kompatibilní, v Německu mají hodně rámkovou míru Zander. V odkazu je zmíněna kniha Dr. Liebiga , je tam i návod , jak udělat úl. Začít včelařit můžete za 100 euro , ale taky za 5000 euro.

Možná by bylo dobré, pokud to myslíte vážně založit své vlákno pro úplný začátek chovu. Včelařů na rady je tu myslim dost.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan - můj chov včel

Nový příspěvek od Bekkky »

Alergii nemám, myslela bych si tak na 2-3 včelí domečky.... Pasu s ovcemi staré ovocné plantáže a je to u borovicového lesa, nikdo tam včelíny nemá, tak mě napadlo to zkusit. Jak mají být včelíny položené? Byla by možnost jihozápad nebo východ.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan - můj chov včel

Nový příspěvek od Jan »

doporučuju si stáhnout /koupit tu knihu, včelaříme jednoduše, Dr. Liebig , je tam spousta informací.
K umístnění včelstev se nedoporučují mrazové kotliny a místa, kde dlouho slézá sníh a současně v létě jsou zastíněna stromy. Dobré je nedávat je na sever a tam, kde fouká. Takový starý lom proti směru větru zarostlý listnáči je ideál.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan - můj chov včel

Nový příspěvek od PavelIV »

Bekkky, česnem k východu a aby ráno nebyly zastíněné
:PavelIV:
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan - můj chov včel

Nový příspěvek od ivan613 »

My sme sa s partnerkou o včielkách rozprávali už pred rokom.akurát vo svojom okolí neviem o nikom kto chová včielky.My sme uvažovali o tom že by nám stačil asi jeden úl aby sme mali med pre seba.Ešte jedna vec čo nám vŕta v hlave je tá.Ako dlho vydržia včielky bez dozoru?Pretože v lete sa zbalíme na cca 4-5 týždňov a vyrazíme s obytkou sa túlať.O ovečky sa mi postará otec.No o včielky nie.
kosta
Příspěvky: 757
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan - můj chov včel

Nový příspěvek od kosta »

Začátkem června vytočíte med.Do konce července máte klid , potom vytočíte další a v srpnu začínáme krmit.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan - můj chov včel

Nový příspěvek od Profesor1 »

Minimální počet včelstev by měly být troje. Nebo ještě by ušlo začínat s jedněma, ale mít nachystané tři prázdné úly s vybavením.
A úplně nejlepší je na podzim se rozhodnout k chovu včel a celou zimu jen číst a číst o včelách . Koncem května si pak pořídit roj, nebo později oddělek. Jestli vás ale zajímá jen med, tak je lepší si vyhlídnou blízkého včelaře a med si raději kupovat.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan - můj chov včel

Nový příspěvek od Jan »

ivan613 píše: 26 bře 2020 17:00 My sme sa s partnerkou o včielkách rozprávali už pred rokom.akurát vo svojom okolí neviem o nikom kto chová včielky.My sme uvažovali o tom že by nám stačil asi jeden úl aby sme mali med pre seba.Ešte jedna vec čo nám vŕta v hlave je tá.Ako dlho vydržia včielky bez dozoru?Pretože v lete sa zbalíme na cca 4-5 týždňov a vyrazíme s obytkou sa túlať.O ovečky sa mi postará otec.No o včielky nie.
Na toto se nedá přesně odpovědět, záleží na počasí, snůškových podmínkách ..... Rozdíl bude na Orave a v poddunají.
Pokud jim necháte cca 10 kg zásob, bude v okolí semtam něco kvést a nebude extra horko, nebo naopak zima a deštivo, nic se jim nestane. Maximálně se vyrojí. A létem myslíte od června , července, nebo srpna (6,7,8 měsíce)?
Protože touhle dobou je potřeba dělat nějaké léčebné zásahy kvůli nemocem.

to profesor
ano říká se 3 včelstva, lepší by asi bylo 5, ale už u těch 3 klesá pravděpodobnost úhynu.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan - můj chov včel

Nový příspěvek od ivan613 »

Jan píše: 27 bře 2020 10:23 Na toto se nedá přesně odpovědět, záleží na počasí, snůškových podmínkách ..... Rozdíl bude na Orave a v poddunají.
Pokud jim necháte cca 10 kg zásob, bude v okolí semtam něco kvést a nebude extra horko, nebo naopak zima a deštivo, nic se jim nestane. Maximálně se vyrojí. A létem myslíte od června , července, nebo srpna (6,7,8 měsíce)?
Protože touhle dobou je potřeba dělat nějaké léčebné zásahy kvůli nemocem.

to profesor
ano říká se 3 včelstva, lepší by asi bylo 5, ale už u těch 3 klesá pravděpodobnost úhynu.
No vyrážame tak okolo 1.8 a vraciame sa na konci prázdnin.Orava a podunajská nížina tak tam trávime čas z nášho voľna.Trvalo žijem na Karvinsku.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan - můj chov včel

Nový příspěvek od Jan »

tak co do snůšky, to se dá zjistit praxí. V srpnu by včelstva již měla být zakrmena a přeléčena, takže bych v tom neviděl problém. Pokud by se použilo klíckování matek, tak úplně v pohodě.
tady je inzerát na včely řekl bych z nedaleka. Ty dají letos med a nebude problém je rozšířit na ty 2 až 3, i víc.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan - můj chov včel

Nový příspěvek od Jan »

Tak dneska dávám video , jak včely už nosí med (sladinu). Předpokládám vrby.
Při pohledu do úlu je vidět rozdíl, mezi zásobama a čerstvým přínosem.

chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan - můj chov včel

Nový příspěvek od Jan »

tak co , možní budoucí chovatelé , jak jste na tom s rozhodováním?
Nebo už máte včely doma?
Podle předpovědi TO vypukne se včelama tak od pátku, Doufejme, že po týdnu tepla se nevrátí mráz, aby v době kvetení řepky nedošlo k mrazu na zbytek dubna (taky už to tu bylo).
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan - můj chov včel

Nový příspěvek od Hhippie »

Jan - jo? Už hlásí teplo? Jsem tomu, že letos přijde, pomalu přestávala věřit... :smutek:
Tak držím palce! Určitě by nebyli z dalších mrazů tratní jen včelaři...

Aproto - na jak daleko opyluje včela? Jde mi o to, jak mohu sázet stromky, které potřebují opylení v rámci svého druhu..? Budou do 200 m od sebe. To by mohlo klapnout, ne? :usmev:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan - můj chov včel

Nový příspěvek od Jan »

ohledně opylení - včelu prvně zajímají "velké lány". Pokud je mají, tak je preferují.
Ohledně doletu - je potvrzeno, že včely nosí sladinu i 5-7 km daleko. Teď když je zima, předpokládám tak 2-3 km.
Pokud už začnou lítat na třeba jabloně, tak se toho držej, 200m pro ně není žádný problém.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan - můj chov včel

Nový příspěvek od Jan »

ivan613 píše: 27 bře 2020 17:58 No vyrážame tak okolo 1.8 a vraciame sa na konci prázdnin.Orava a podunajská nížina tak tam trávime čas z nášho voľna.Trvalo žijem na Karvinsku.
tak podle videa o pasení, pokud ten listnatý les má aspoň pár hektarů a nebude extra sucho , tak bych řekl ideál.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů