Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Zelenina
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Hhippie »

:)) :)) :)) … nojóóó… když já se neumím nudit, no… :vytlem:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Kouťák »

Tak přidám něco do Bosorčiny zahrádky.Zakoupil jsem pár stromků rybízu a dnes zasadil.Česnek krásně roste a semínka paprik od dcery z Řecka rostou lépe jak Lungy F-1.Narcisky už mají na květ a tak je zde jaro.
IMG_2541.JPG
IMG_2544.JPG
IMG_2552.JPG
IMG_2563.JPG
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Hhippie »

My před pár dny zasadili jarní česnek. Sadbu už jsem nesehnala, tak jsme vzali loňský (ten byl z kupované). Do Sulky přes noc a do země. Sice bylo vcelku zmrzlo, ale snad to dá. Necháme se překvapit.
Kouťáku, mám tu také pár odnoží rybízů, co jsem snad rozmnožila hřížením. Tak jsem zvědavá, zda se dílo povede. O červené rybízy jsem o všechny přišla, ale černé jdou pěkně. Tak holt budeme mít černé a červené někde schrastím letos :andel:
Přemýšlím, že si nastřihám na bývalé zahradě - tam jich je mrtě, že se nechce tetě sbírat vždycky. Ale mě to baví :usmev:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Hezky pěkně přátelé.
Papriky mi taky dobře rostou. A celer teprve vykukuje.
Zamulčovávám keře slamnatou králičí podestýlkou, nad šnitlík jsem tuhle dala malé skládací pařeništátko, trošku ho posypla substrátem, a jede moc pěkně. Mám asi čtyři trsy a chystám se přiset. Zrovna dnes došla už všechna semínka ze Sema. Jak přijedu z práce, v pátek, tak se do toho pustím.
Ve skleníku mám tedy zaseté ředkvičky, brokolici, a salát už k trhání. Ještě tam zaseju květák, a saláty do velkého pařeniště.
A taky jsem koupila v Radotíně na radu čtenářky cibulku Všetanu a tedy i studgard. Je tam nová veliká prodejna, dobře zásobená.
Rajčata zaseju až později, pak se moc vytahujou. A česnek jsem ještě jednou zasypala pilinama.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Kouťák »

Jani,mám prosbu.Kdy seješ květák ?Nikdy jsem ho nevypěstoval a asi jsem setí již propásl,ale pokračuji v mém pokusnictví v divoké zahradě,tak potřebuji radu.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Zdenku tak květák Bora (Velmi raná odrůda pro nejranější jarní polní pěstování ze sadby. Růžice je střední, smetanově bílá, částečně zakrytá, o průměrné hmotnosti 370 g. Je odolná proti fialovění, při velmi slunečném počasí je třeba ve sklizňovém období zalamovat listy, aby nedocházelo k výraznému žloutnutí růžic. Sklizňové období je konec května až polovina června. Vyžaduje intenzivní závlahu za největšího růstu a před sklizní. Vegetační doba 104 – 112 dní)sela jsem ho právě včera. :vytlem: do skleníku pod dvojitou netkanou textilii. Neseju doma. Brokolici už mám nějaký čásek nasetou, i kedlubny a ředkvičky, už to všechno leze z hlíny. Dnes odfotím.
Až květák, kedlubny Korist, brokolice vzroste do pěkných sazenic, vysadím ven, letos pod kryty z netkané textilie, abych předešla molicím. Vloni tedy zjara a v počátku léta nebyly, vše krásně vyrostlo, a sklidila jsem. Koncem léta a na podzim bylo hustě molic na kadeřávku, ale na spodních listech, takže horní byly oki. A vedle rostoucí růžičková kapusta byla molic prostá. :blazen:
Už je to letos třetí rok, kdy se pěstování kedluben, květáku a brokolice věnuji jen z brzkého jara a počátku léta. Pak je hodně mšic, molic a běláska a já žádné postřiky nepoužívám. V době sklizně se plodin přejíme, zbytek zamrazím. Květák, kedlubny ani brokolici léta už v zelenině nekupuji.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Kouťák »

Jani,děkuji moc za podrobný návod pěstování.Zítra naseji a budu postupovat podle Tvého návodu.Snad se mi to povede. :ruzicka:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Dnes byly ráno -3 a přes den 3,ale celé dopoledne jsem pracovala na záhoně. Lehce ho kypřím a pokrývám kompostem.
Pařeništátko se šnytlíkem. Vypadá to směšně, ale každý zelený vitamín je v předjaří velmi potřebný. A už ho mohu sestřihnout a poprvé použít. Ještě jsem přisila jednu řádku vedle. Také jsem obložila směsí sena a bobků. :vytlem:
Velké pařeniště je oseté salátem včera. Zalito, zakryto textilií a také obloženo teplým kabátkem.
A malinkaté sazeničky kedluben, brokolice a ředkviček. Uvidíme za měsíc.
Přílohy
20230312_132633.jpg
20230312_132703.jpg
20230312_164508.jpg
20230312_132618.jpg
20230312_132725.jpg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Vzešlý česnek jsem dvakrát zasypala pilinami ze dřeva, které manžel řeže na topení. Pak se téměř nemusí plít.
Přílohy
20230312_213240.jpg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani, Tvoje rostlinky mají takový pelíšek, jako nemají kdejaká zvířátka :vytlem:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Letos nesmím zanedbat podzimní výsevy, je to úžasné, že máme cca 40 ks salátů už takto zjara, kdy je to nejvíce potřeba. Mám radost.
Přílohy
20230312_132848.jpg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Dena
Příspěvky: 251
Registrován: 21 úno 2020 20:11
Dal poděkování: 1131 poděkování
Dostal poděkování: 363 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Dena »

Včera jsem rozsadila sazenice salátu ve skleníku, pažitka na záhoně už taky roste, česnek vypadá dobře,z medvědího česneku otrhávám listy.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Kouťák »

Tak to já se asi začínám probouzet ze zimního spánku.Salát jsem včera teprve vysel a veškerou zeleninu také.Česnek roste dobře,pažitku jsem přesadil a rozsázel různě do divoké zahrady,že to asi bude makačka hledat. :vytlem: Dnes jsem rozsázel papriky,celkem 48 ks,ale to dám většinu dceři,protože na papriky bych potřeboval ještě jeden skleník a venku nic moc.Hlavně,že jsem u dcery postavil skleníky dva. :vytlem: Vysel jsem ještě majoránku a zhrozil jsem se,že v sáčku je jen špetka semínek.Jsou to lotři nenažraný. :vytlem:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Milí přátelé zahradníci. V posledních týdnech trávím opravdu hodně času na zahradě. Na některých místech jsem totiž vyhlásila boj nejhoršímu nepříteli zahrádkáře, a není to ani krtek, ani hryzec, ani slimák.
Je to BRŠLICE! A nepište mi, že je zdravá, léčivá a nevím co ještě. Ta mrcha dokáže vytvořit neprostupnou splet kořenů, oddenků tedy, které jsou křehké, dlouhé a vlezlé. Omotá kde co, a časem to dusí. A u nás se jí jednoduše daří. Bršlice kam se podíváš. Kopřiva, pýr, kam se na ni hrabou. Nedá se zničit sekáním, mulčováním, prorůstá vše.
Letos jsem zrušila bylinkovou zahrádku, kompletně jsem ji několikrát přeryla rycími vidlemi a kousek po kousku vybrala tu mrchu. Zbylo mi pár bylinek, které jsem přesadila, musím dokoupit.
Jahodiště dva roky mladé, je také dosti prorostlé, i tam jsem strávila nejedno odpoledne v předklonu a s rycími vidlemi v ruce.
Kamarádka mi poradila, až doplodí jahody, vše vyrýt rycími vidlemi, na jaře celý záhon zakrýt silným černým igelitem a smažit bršlici celé léto až do podzimu. Pak znovu projít, doslova prosít , celý záhon. Ale stejně kolem číhá v trávníku.
Prostor u vína jsem také musela opracovat, tam byl spíš pýr a to je lehké, proti bršlici. Nově jsem ohradila kameny, dřevěné ohraničení vzal čas. Také kolem stromů a keřů, ostružin, jsem pracovala s rycími vidlemi.
Zasadila jsem dvě nové pivonky, od lukonbulbs, jak poradila Dena. Objednala jsem od nich také červenobílou šalvěj a rudou třapatku. A pár begonií.
Už mám nově zasazené muškáty, které přezimovaly, a také begonie, nové i přezimovavší. Jsou v pěkné zemině ve verandě, tak letos brzy pokvetou.
Záhony jsou připraveny jak na cibuli tak na výsev semen, zatím jsem venku nesela nic. Záhony byly studené a mokré. Počkám po tomto ochlazení až se zas oteplí a šup s tim tam.
Také jsem z Kruhu objednala a zasadila beztrnný angrešt, a jeden trnitý, stromky. Pár malin, a hrušeň Jana , a holovouský malináč a nonnet matčino.
Při uklidu skládku jsem našla zbytek vodovodní trubky, té novodobé, umělé, už pěkně zahnutý, přesně délka a tvar půloblouku, potřebuji jich ještě pět. Zakryji letos kadeřávek, růžičkové kapustičky netkanou textlilií. Proti molicím. Tak jsem přemýšlela čím ji podepřít. A toto bude ideální.
Ve skleníku všechno raší, dala jsem tam nějakou čínskou salátovou zeleninku, brokolici, kedlubny a květák, i ředkvičky, saláty , vyseté v září, jsou překrásné a jíme je každý den. V pařeništi už vzklíčila rukola i nové saláty.
Venku jsou nádrže na vodu, vyjma tech dvou největších, a už se něco posbíralo.
Manžel stříhá stromy v sadu.
Zahradník má na jaře hodně napilno. :vytlem:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Dena
Příspěvky: 251
Registrován: 21 úno 2020 20:11
Dal poděkování: 1131 poděkování
Dostal poděkování: 363 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Dena »

Jano ty máš “zelené ruce”, daří se ti na zahradě na co sáhneš. Dovedu si představit to množství práce ale když to člověka baví a daří se je to radost.
A od Havlise ze Stodůlek určitě nepojedeš jen s jednou broskvoní, znám to tam.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Děkuji Deno, ale kdepak.
Bydlet v nějaké urodné krajině naší krásné země, tak by to jistě bylo lepší. Například meloun, ten nepěstuji. Víno u zdi stodoly se moc nedaří. Choroby. Jen to od Zdenka u kadibudky, tak to je skvělé.
Trápí mne hryzci, některý rok, a molice. Brambory mi často chytnou plísen. A vloni , když byl na rajčata snad nejlepší rok za dlouhé léta, prostý plísně, jsem měla smůlu na seminka. V sáčkách nebylo to, co tam mělo být. Vyrostla mi taková zpotvořená rajčata, malé žluté plody, obří rostliny, všude na nich po celé rostlině vyrážely jakoby kořeny. Otřesné.
No nic. Jak s oblibou říkám červená řepa a kořenová zelenina vyroste vždycky tak neumřeme. :vytlem:
Dnes jsem se pustila do kamenů kolem jezírka, ošklivě jimi prorůstá tráva a nekde, světe div se, i bršlice. Kameny jsem odvalila, částečně poryla, vyryla, vytrhala nechtěnou zelen, někde použila černou netkanku, i když nejsem její příznivce. Ale v tomto případě fakt doporučuji. Kde chcete mít kameniště tam ji rozhodně dejte, i ve více vrstvách. Ještě nemám hotovo, ale už je to výrazně lepší.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani, já tu brečela, když jsem začala pracovat na naší nové zahradě. Prakticky v celé ploše byla jen bršlice a kopřivy!
Místa, co jsme chtěli zkultivovat, jsme třikrát rotavátorovali a vždy důkladně vyhrabávali vše zelené, co šlo, nejdřív kovovými hráběmi víc do hloubky a pak shora Fiskarskami. To pomohlo hodně. Na políčku se s bršlicí už nepotýkám.
Kde jsme toto udělali a zaseli ušlechtilý trávník, tam zmizela úplně (v něm se drží jen v jednom místě bodláky :ajeje: ).
Tam, kde jsme skrz tu ještě nevzešlou bršlici a kopřivy na jaře proseli květinovou louku (tedy později již nemohli sekat), tak tam zůstala v podrostu a vytvářejí se takové kokony kopřiv, ale také to postupně řídne… takže mám pocit, že bršlice fakt blbě snáší 1) sekání a 2) sucho na řídkém posekaném podrostu.
V jednom koutě mě tedy daleko víc než bršlice nervuje právě pýr, kterého se nedokážu zbavit. Postupně, když jsem v pozdním létě už neměla kapacitu plet, prorostl jahody a rybízy (lemují políčko) a společně s divokými ostružinami, (které jsou snad nejodolnější ze všeho tady a z opravdu hlubokých kořenů stále raší všude na políčku v celé ploše…) mi tedy opravdu ztrpčují zahradnický život velice velmi! :cert:
Ale tak… kdybychom nám rostlo jen co jsme zasadily a zasely, tak bychom se skoro nudily, ne? :))

My tedy krom česneku nemáme zatím v zemi nic. Počkáme po těch mrazících a už bych ráda začala s cibulemi, velmi rannými bramborami (do travního záhonu) a výsevem některých plodin. Akorát mě štve, že s tou sádrou se plazit po záhoně jde fakt blbě, takže je otázka, co se mi povede zprocesovat… včera jsem, na rozprostřeném pytli od obilí, plela a to bylo celkem ok (na omezenou dobu)… ale tam byl kolem mě prostor. Mezi záhonky na cestičku se asi neposkládám… :zed: a chtít po manželovi, aby ještě k té veškeré práci, co má, sel semínka… to fakt ne. Tak si nějak budu muset poradit. Nebo si vezmu k ruce holky, ať si to osahají víc než by normálně dělaly a tím se zas něco naučí. A budeme spolupracovat jako při vaření - máma na gauči, instruuje a když bude potřeba, mohou se zeptat, ujistit, nebo ukážu :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Na políčkách nebo v trávnících mne bršlice netrápí. Nejhorší je to v trvalých porostech. Proroste trvalky, bylinky, jahody, rybízy, maliny, ostružiny, skotskou předzahrádku…..
Na setí je čas. Není kam spěchat. Doufám, že se ti nožka brzy napraví.
Dnes jsem tedy zasela rajčata. :vytlem: třeba nějaká nevzejdou. :vytlem:
Přílohy
6D76D03A-FC00-4A17-B6E9-6E5F4DA521E5.jpeg
B3F7CDCC-E925-4455-BCB0-6C6A98C08FBC.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Hhippie »

Máš to krásně podchycené, Jani. Takovýhle pořádek jsem si říkala, že bych si měla držet v těch záhonech, abych věděla, co jsem kde měla a jak se tomu každý rok dařilo. Ale nedokopala jsem se k tomu. Maximálně na jaře si napíšu, co jsem kde zasela a jinak nic :ajeje: Jo a stromy mám zaznamenané, abych věděla, co to je. Ale to je tak všechno :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Pikýruju celer. :vytlem:
A taky jsem zakryla senem ty jiřiny, co jsem včera vysadila, ale jsou hluboko, a opravdu velké hlízy, statné. Nic se jim nestane. Pokud máte slimáky, tak hned při vysazení sypněte kolem hlízy granulky. Jinak vám je sežerou a nejni nic. Vyzkoušeno za vás.
Přílohy
20230327_101311.jpg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 9 hostů